PDA

View Full Version : Televiziune digitală terestră la vara



doktorofsat
02-02-10, 21:35
Romanii vor avea televiziune digitală terestră din vară.

Romanii vor putea urmări, gratuit, primele programe in sistem digital terestru incepand din vara acestui an, cu 7 luni mai tarziu decat ar fi trebuit, multe din termenele prevăzute in strategia privind tranziţia de la televiziunea analogică terestră la cea digitală terestră fiind depăşite.


Romania şi-a luat angajamentul faţă de Uniunea Europeană (U.E.) de a finaliza tranziţia la televiziunea digitală pană in anul 2012. Autorităţile romane nu au respectat insă termenele impuse de U.E. Primul termen impus prin tratatul comunitar pentru trecerea la televiziunea digitală terestră era sfarşitul anului 2009.



Strategia de trecere la televiziune digitală prevede acordarea de şase multiplexuri, două la inceput, care vor putea funcţiona impreună cu televiziunea analogică, iar celelalte patru vor putea deveni operaţionale ulterior. La finele anului 2009, cele două multiplexuri trebuiau să fie operaţionale. Acest lucru nu s-a intamplat, deoarece Ordonanţa de modificare a Legii Audiovizualului a intarziat de la aprobare.



Următorul termen pentru acordarea primelor două multiplexuri este data de 31 mai 2010. Ţinand cont de termenele de contestaţie sau de cele in care trebuie achitate taxele de licenţă, termenul cand se va intra efectiv in posesia licenţelor ar trebui să fie data de 1 iulie 2010 in cazul primelor două multiplexuri digitale şi 30 decembrie 2010 in cazul celorlalte patru multiplexuri.


A.N.COM aşteaptă adoptarea Hotărarii de Guvern

„Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare in Comunicaţii (A.N.COM) a repartizat frecvenţele din planul GE06 pe multiplexuri, astfel incat primele două multiplexuri să poată funcţiona in paralel cu frecvenţele existente, asigurand o perioadă de simulcast de cel puţin 1 an”, a declarat pentru capital.ro Cătălin Marinescu, preşedintele A.N.COM.

„Pentru a putea trece la paşii următori şi pentru a stabili un calendar care să reflecte mai exact aceşti paşi, aşteptăm in acest moment adoptarea Hotărarii de Guvern care stabileşte tipurile de procedură de selecţie ce vor fi organizate pentru acordarea licenţelor de utilizare a frecvenţelor radio in sistem digital terestru, a condiţiilor de acordare a acestora, precum şi a taxei de licenţă”, a adaugat Marinescu.

Hotărarea de Guvern ar trebui să reactualizeze şi termenele prevăzute in Strategia privind tranziţia de la televiziunea analogică terestră la cea digitală terestră şi implementarea serviciilor multimedia digitale la nivel naţional realizată de Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, multe dintre acestea fiind deja depăşite.

Ce inseamnă televiziune digitală

In anul 2012, emisia analogică TV va fi oprită, fiind inlocuită de cea digitală, moment in care cei care nu sunt abonaţi la un operator de cablu sau satelit nu vor mai putea vedea posturi TV. Normele U.E.specifică, insă, că orice persoană trebuie să aibă acces la servicii de televiziune, chiar dacă locuieşte in zone urbane intens populate sau zone rurale izolate. De aceea, statul va construi o infrastructură de transmisie digitală terestră (D.T.T.) a posturilor TV, prin care vor putea fi urmărite, gratuit, posturi TV publice şi cele mai urmărite canale private - in total 14 posturi.

Prin primele două multiplexuri (14 posturi TV) ar urma să fie transmise programele operatorilor cu licenţă naţională terestră TVR 1, TVR 2, Antena 1, Prima TV, Realitatea TV, Pro TV şi Naţional TV. Celelalte şapte posturi care vor emite in sistem digital vor fi desemnate de C.N.A. ţinand cont de conţinutul programelor oferite şi de diversitatea acestora.

In ţara noastră, in prezent, circa 1,44 milioane de persoane recepţionează posturile TV doar prin antenă terestră, circa 3,6 milioane de persoane sunt abonate la cablu, in timp ce 1,98 milioane persoane sunt abonate la platformele D.T.H. - DigiTV FocusSat, Max TV, Boom TV şi Dolce.

Trecerea la televiziunea digitală inseamnă costuri mai mici, o calitatea mai bună atat a imaginii, cat şi a sunetului, programe mai multe, recepţia pe dispozitive mobil, servicii de informare imbunătăţite, precum ghidurile de programe afişate pe ecran şi spectru radio economisit, care va putea fi folosit pentru servicii broadband. Emisia in format terestru digital poate fi recepţionată de anumite modele de televizoare de ultimă generaţie (care au tuner D.V.B-T) sau pe orice televizor existent după achiziţionarea unui decodor special.

Un multiplex digital terestru este un grup de programe şi servicii audiovizuale transmise prin emisie radioelectrică terestră, utilizand modulaţie digitală in limitele unui canal de televiziune standard, avand acoperire naţională ori regională, prin folosirea unuia sau mai multor canale/ frecvenţe radioelectrice.

Sursa: http://www.capital.ro/articol/romanii-vor-...ara-131289.html (http://www.capital.ro/articol/romanii-vor-avea-televiziune-digitala-terestra-din-vara-131289.html)


Totusi un detaliu foarte important nu au specificat :toate canalele vor fi transmise fi transmise in format MPEG4 sau vor fi si canale transmise in MPEG2?!

Personal cunosc mai multi care au LCD-uri dotate cu tunner DVB-T/MPEG2 deci ei raman pe dinafara?!De ex in Slovacia s-a facut o statistica in urma caruia a reiesit ca majoritatea televizoarelor LCD/Plasma ale slovacilor au tunnere care suporta doar MPEG2 !Astfel s-a adoptat norma MPEG2 pt transmisiile dig ter.
In Romania treburile stau nasol deoarece multi cu LCD/Plasma nici nu au tunner DVB-T incorporat deoarece prima generatie nu se facrica cu asa ceva.Apoi urmeaza cele cu tunner MPEG2 !Acestea sigur inseamna minim 50% din nr de televizoare lcd/plasma ce le detine actualmente populatia.Oricum intre Slovacia si Romania nu putem pune semnul egal!

Deci va fi inca o cutie si o telecomanda in plus pt cei interesati de DVB-T si vor fi multi la care le ajung acele canale, pe bune...

dic_star79
02-02-10, 22:12
Din aceasta cauza eu am TVul cu tuner MPEG 4 ca sunt astia de la A.N.COM niste....:lol:

daradici
03-02-10, 00:42
...de ani de zile astept asa ceva, desi deocamdata nu as avea cu ce s-o receptionez, dar ar fi inca o provocare.


Asteptam sa vedem primele teste !

mario08
03-02-10, 08:13
Ce vad eu "nasol" in prezent si in viitorul apropiat , din cauza situatiei actuale si a "ofertelor foarte atragatoare" pt. nepriceputi , referindu-ma aici la scaparea/vanzarea lcd-urilor din 1-ma si a 2-ua generatie ( adica fara tuner dvb-t sau cu tuner dvb-t mpeg2 doar ) , multi se vor plange sau vor "auzi" doar sunetul prg. dvb-t mpeg4
Chiar si dintre prietenii/cunoscuti cand le spun ca eu inca mai astept sa vad ce fac "ai nostri" in privinta dvb-t-ului la noi si sa nu se "arunce" la ofertele tentante de lcd-uri de 1-1500roni , multi sant inca reticenti cand le spun ca o sa "planga" dupa bani peste 1 an
Da ce sa le faci , pana nu se lovesc singuri , aproape orice sfat nu este luat in considerare ( mentalitate mioritica , predominanta inca )

doktorofsat
03-02-10, 10:33
Mario se vor plange aceeia care vor trrece de la cablu sau DTH la DVB-T.Si vor fi multi sa stii asta.Situatia similara e si in Ungaria unde MinDig Tv cu cele 7 canale TV(dintre care 3 HDTV) face ravagii pe bune:D
Mentalitatea dea moka predomina si in tara vecina , mai ales acuma cand receptoarele DVB-T se dau pe rate cu avans zero.Oricum la ei televizoarele LCD/Plazma cu tunnere DVB-T/MPEG4 sunt prevazute cu abtibild numit "matrita" din care reiese ca e bun pt a receptiona canalele MinDigTv !Deci este o corectitudine fata de client, care este cum este

sorin8m
03-02-10, 11:49
De abea astept si eu sa vad cum merge Samsungul meu pe terestru digital ca pe restul de posibilitati am incercat toate (cablu, satelit, terestru analogic, HD)

shadowman
03-02-10, 12:18
Respecte!
Eu cred ca in privinta normei MPEG2 sau MPEG4 ar trebui sa fie hotarata in functie de numarul de detinaori de LCD/Plasma functie de tunerul care e in dotare.
Insa la noi..ca la nimeni.
Sunt convins,ma rog,aproape convins,ca daca la noi ar fi detinatori de MPEG2 80-90% ar pune norma MPEG4 si vice-versa.
Aici ar trebui sa se ajunga la un compromis.
Ori subventionare de receivere ori un ajutor sa-l numesc asa,ca la producatorii de tv-uri,plasma sau lcd sa se comande ca tunerele tv-urilor sa se schimbe in functie de model,dela mpeg2 la mpeg4..evident si la cele deja existente la detinatori.
Bafta!

cristianio
04-02-10, 09:55
http://www.tehnopol.ro/index.html/article*id_6048-dArt.html

zmeura
04-02-10, 11:27
Din vara nu cred.Nu poti emite a doua zi dupa ce ai primit frecventele,poate doar in unele locatii ale ProTv,Antena 1,etc care au emitatori de mare putere schimband excitatorii,dar si asa doar dupa cateva luni bune.Apoi acoperirea nationala va veni mult mai tarziu deoarece privatii investesc doar in zonele cu populatie densa iar unde nu au interes vor merge cu termenele la limita sau chiar le vor depasi cerand prelungiri,etc.
Daca primeste SNR primele doua frecvente va fi mai mult ca sigur obligat sa acopere peste 90% din teritoriu (nu din populatie),insa functionarea in paralel inseamna cumpararea unor emitatori noi,licitatie (ca la orice firma de stat) care dureaza cel putin 3-4 luni,imprumuturi care trebuie sa respecte iar unele conditii ca si in cazul licittiilor,comanda de emitatori si instalarea lor.Asta poate insemna per total cam 1,5-2 ani.Deci de la SNR primele emitatoare ar putea functiona in vara viitoare cu acoperire totala pana la sfarsitul lui 2011.Din ce cred eu.
Pentru primele doua retele nationale va fi mpeg2.Noi normal ca am vrea toti mpeg4,dar asa gandesc aia de la CNA (despre care nu se stie de ce trebuie sa hotarasca ei,sunt paraleli total,niste persoane numite politic si care se gandesc doar la lista de televiziuni care sunt de parte lor).Logic ei explica asta prin faptul ca mpeg2 poate fi receptionat si de cei cu receptoare mpeg4 si receptoarele (daca vor fi subventionate) vor fi mai ieftine si accesibile pentru toata lumea.Problema e ca intotdeauna cand te zgarcesti cheltui mai mult si ai un produs mai prost.
Sa dea naibii frecventele alea ca anul trecut au zis ca le dau pana la sfarsitul lui august,apoi pana la sfarsitul lui decembrie,acum mai 2010,....sa-i ia naiba.Sa le dea repede pe toate 6 si gata,sa lase pe cei care pot,stiu si vor sa faca si treaba asta si sa nu se mai uite in gura cablistilor.

PS: Pe la mine sunt multe pensiuni care ar vrea sa aiba programe TV in fiecare camera.Cu receptoare de la digi stiu doar una singura,care are 8 receptoare,restul nu isi permit.UPC cere un abonament ingrozitor de mare in varf de munte.14 programe ar fi pentru ei o mana cereasca,de asta ii doare pe cablisti si pe cei cu DTH-uri,doar ca oricum cei cu pensiuni mici nu dau o gramada de bani pe abonamente la ei.Stiu si unii care au receptoare cu patch si care tot nu vor sa le plateasca abonament cand crapa treaba.:)