PDA

View Full Version : Ajutor DISEqC



val
29-01-10, 21:30
Sunt interesat de urmatoarea configuratie: http://www.satlex.us/en/1participant-type_conf_1p_8s.html ; detin doua DISEqC switch 4x1 (echosmart) dar nu am DiSEqC 1.1.
Intrebari:
-pot folosi in loc de DiSEqC 1.1 un DiSEqC 1.0 ( Koskom Switch SWP 201; control signal: position)?
-daca da, ce setari trebuiesc facute in receptor (optibox500, GP)?
Multumiri anticipate.

dic_star79
30-01-10, 00:57
Daca te ajuta cu ceva : http://www.sateliti.info/showthread.php?t=1421

proteus
30-01-10, 01:19
M-am izbit si eu de aceeasi problema recent. Cu Diseq 1.0 (sau 2.0) nu poti face cascadare de switch-uri. Trebuie macar un 1.1 in configuratie. Alternativ, poti cauta direct un switch 1.1 cu 8 sau 10 porturi. Costa ceva mai mult, dar o data iti faci configuratia - cel putin eu asa am hotarat sa fac.

val
30-01-10, 09:44
DISEqC switch 1.1 cu 2 porturi nu am vazut pe nicaieri, ramane varianta achizitionarii unuia cu 8 porturi. Multumiri.

deviliuli
25-03-10, 22:26
Salut! Sunt nou pe aici.
De curand mi-a dat un prieten un motor DISEqC 1.2 nu mi-a spus ce marca este, dar cred ca e Engel, Type:SM2D12 .
Problema este urmatoarea:
Am un receiver Hyundai HSS-5160NA cu ultima versiune de soft de la Digi. Am conectat motorul la receiver si cand intru in meniu la setare antena si dau mutare antena est/vest sau mutare la pozitia 0 nu se intampla nimic. Am zis sa-l verific inainte sa-l montez si nu functioneaza, din cand in cand se aprinde LED-ul verde, dar nimic mai mult. Care sa fie problema? Sa fie motorul defect? Sau sa fie de la receiver? Ce setari trebuie facut in meniu la receiver?

PS: Motorul functiona perfect la baiatul care mi l-a dat.

Josch2
26-03-10, 20:58
Hallo val

Cauta te rog dupa SUR 211 F, este poate switchul care il cauti.
Producator este "Spaun" si este relativ scump

Salutari Josch2

mario08
26-03-10, 22:28
Sa nu scriu cu "pacat" , dar fiind vorba despre un receptor de la "digi tv " ( imperecheat cu cartela ) s-ar putea sa fie "manarit" si pentru a numai putea fii folosit receptorul in cauza cu optiunea "diseq 1.2" ( cei trebuie pentru montura h-h )
Cam asta este impedimentul in general al receptoarelor "imperecheate" , sant imposibil de a fii folosite si pentru receptia altor satelitii sau alte functii
Cred ca rezolvarea ta ar fii mai degraba intr-un patch ( daca exista pentru acest model ) , tocmai pentru a debloca si restul functiilor pe care le are receptorul , dar au fost "obstructionate" avand in vedere ca pentru receptia "digi tv" nu ai nevoie decat de 1 satelit