PDA

View Full Version : ajutor dreambox



bogata
20-01-10, 21:56
salutare
am reinstalat un DM500(clona)
toate ok
mai putin partea cand il pun in priza si trebuie sa folosesc telecomanda pt a continua instalarea
aceasta nu mai funct,desi la alt receiver ea funct
a mai patin cineva asa ceva
multumesc

shadowman
20-01-10, 22:14
Respecte!
@bogata-
Mai incearca odata cu DREAMUP-ul!
Sa dai erase flush inainte sa faci flash la imaginea noua.
Scoate si baga la loc bateriile din telecomanda(eu am patit odata sa nu mearga sonorul din telecomanda si am facut operatiunea odata si apoi a fost ok)

valerik
08-02-10, 20:13
solicit un ajutor de la cei cu mai multa experienta in dm500!am achizitionat recent un aparat , imagine gemini 4.6, cccam2.13, toate bune , merge , deschide jiji , merge si sharingul, dar intimpin doua probleme:n-am subtitrari pe mai multa progr. (discovery, hbo, viassaturi , nat. geografic si altele)practic ,numai la progr. romanesti deschide subtitrare.a doua problema e cu telecomanda:nu mai pot ajusta sonorul din telecomanda, cind apas tasta ,se schimba canalul , cind apas exit , imi intra in help , cind apas help , am exit , cind apas tv-mode , intra in mute , si alte bazaconii! dati-mi si mie o solutie , ca e pacat ,acum dupa ce am inceput sa ma familiarizez cu el , si chiar imi place ,sa scot iar din cutie vechiul optibox.(de care vreau sa va spun ca am fost supermultumit)

laleauaneagra
08-02-10, 20:19
meri la bton albastru,extra setup,acolo mergi pana in capat si ai optiunea 70xx remote control,debifeaza

subtr,buton audio jos ai optiunea subtitle si mergi cu tastele de volum pana apare romana dai ok faci la toate la fel pe urma restart dream si gata

shadowman
09-02-10, 11:42
Respecte!
Aha!.
Bafta!

horatyu
09-02-10, 15:10
pe imagine gemini e bine de stiut si scurtatura asta :

Apesi de doua ori butonul albastru dai odata sageata dreapta ,apoi apesi ok pe general mergi mai jos la CRYPT si dai sageata dreapta pana la " expert + " si iesi apoi si o sa apara sus in stanga ecranului de la cine deschide

pin70
09-02-10, 18:02
Dar pe Gemini 4.50 cu mbox 0.6 cum se face sa apara de la cine deschide?

Sunt_Oltean74
09-02-10, 18:45
Fai exact ce a scris @horatyu

zmeura
09-02-10, 20:04
Incearca enigmatique facut pentru gbox.