PDA

View Full Version : mini cooler.



shadowman
12-01-10, 12:56
Respecte!
Dintre cei care ati cumparat un mini cooler ptr DM800 de unde ati luat?
Ca pentru moment aici la mine nu am gasit si pe net nu stiu exact ce sa comand.Sa fie "ca turnat" inauntrul lui.
Momentan am unul insa e cam marisor si are 2 palete rupte si colac peste pupaza sunt rupte una dupa alta, si datorita descentrarii face zgomot...si ma sacaie.
In rest...
Bafta!

vallek2000
12-01-10, 14:25
salut, stai linistit ca nu e nevoie de cooler ,eu pe al meu la m oprit si nu am avut probleme cu DM 800 HD si inca un aspect al meu merge non stop este in cs:)

fery21
12-01-10, 15:40
Depinde si de temperatura locatiei in care il ai daca ai si HDD inter daca il si rulezi cred ca e mai bine sa il ai!

cristimate
20-03-10, 20:31
ati gasit un cooler intern?

am si eu nevoie - mi se pare cam fierbinte pe bune; vreau sa-mi cumpar...

pana una alta am primit pe mail o solutie functionala :):) :D

laleauaneagra
20-03-10, 20:33
un cooler de la placa video

cristimate
20-03-10, 20:40
http://i070.radikal.ru/1003/65/c4f8bf98fa49.jpg

---------- Post added at 20:40 ---------- Previous post was at 20:36 ----------

http://s001.radikal.ru/i193/1003/a2/be9b9f6f15a7.jpg

cipryDXfeed
20-03-10, 20:51
Ca aspect nu arata bine.
Mai bine folosesti un mini cooler bagat sub carcasa si alimentat din sursa receptorului.

proteus
20-03-10, 21:54
Personal, lasand considerentele estetice deoparte, as alege un ventilator cat mai mare (90mm, 120mm) alimentat la 5V pentru a se invarti la o turatie cat mai mica, facand astfel mai putin zgomot. De evitat contactul direct intre ventilator si carcasa pentru a evita transmiterea vibratiilor - puteti folosi monturi de silicon, sau pur si simplu bucati de pasla intre carcase si ventilator. Pentru PC-uri eu folosesc ventilatoare Nexus RealSilent.

Acum, tinand cont ca multi folosesc DM800 fara racire suplimentara, se poate incerca si varianta cu un ventilator mic in carcasa tot la 5V - chiar daca racirea e redusa, probabil va fi suficienta. Daca exista, se pot incerca montarea unor mici radiatoare, cum ar fi radiatoare de RAM.

A, alimentarea de 5V se obtine foarte usor de pe USB, ca sa nu mai folosesti un transformator suplimentar. A fost un thread despre racire Dreambox pe forum, se gasesc multe informatii utile acolo, tot acolo am postat un link despre cum se scot 5V de pe USB:
http://sateliti.info/showthread.php?t=2717

valisat
20-03-10, 22:40
Ca aspect poate intradevar nu arata foarte bine dar ca eficienta este perfect, dupa 4 ore de functionare aste mai rece decat dimineata dupa perioada de standby.Iar cu coolerul sub el parerea mea e ca nu e bine din doua motive,unu ca coolerul trebuie sa traga aer din el ,nu sa bage aer ,iar doi ,daca ar trage aer din el si fiind pus sub el toata caldura de la tuner trece prin procesor si placa de baza.din aceste doua considerente l-am pus sus deasupra tunerului.Iar ca zgomot fiind de 12 ventilatorul ,la viteza cea mai mica (are 3 viteze si e alimentat la 12 volti)face mai putin zgomot decat coolerul de pe procesor.

Snow
21-03-10, 09:40
Din proprie experienta: metoda cu inalatarea picioruselor + un cooler deasupra care sa traga aerul din dream s-a dovedit cea mai eficienta.