PDA

View Full Version : AAF Weihnachtsimage UFS910 USB



mario08
24-12-09, 00:44
AAF Weihnachtsimage UFS910 USB

Bootvideo


Rebootvideo


Basis Obi Flash M1311 / TDT1853

Image Info

AAF USB Weihnachtsimage fur Kathrein UFS-910

Basis Team Ducktales Build rev1853 vom 13.12.2009
(letztes TDT release vor Open Source Projekt)

Changelog seit letzten oeffentlichen Release:

Aenderungen seit E2 rev1711 / AAF Indian Summer BA Image V2

Team Ducktales:
+ gotosleep durch fp_control ersetzt
+ MP3 Playback etwas stabiler
+ DTS Fix
+ Kernel Optimierungen

AAF:
+ Basiert nun auf dem AAF Flash Image und startet dadurch auch schneller
+ AAF Panel 7.7
+ Neuer Kernel
+ AC3 Auto Volume
+ SetStartChannel Plugin
+ Neue Senderliste
+ MediaCenter v09227

Bekannte Probleme:
- Manchmal nach dem Zappen kein Ton (Ton oder Kanal umschalten hilft)
- Nach längerem Betrieb kann es vorkommen das der Ton stottert(umschalten hilft)


Shutdown Video

Danke an Team Ducktales fur das super Basis Image und alle die dieses Image ermoeglicht und getestet haben.


http://www.megaupload.com/?d=PG2BI2Z8

alexsan78
25-12-09, 12:36
media centrerul pare a fi ok
poate il studiati si voi un pic

hd56fox
26-12-09, 12:45
Eu nu reusesc sa pun setarile de la Enf pe aceasta imagine. Am incercat de 2 ori, dreamset imi spune ca e ok , dar la restartare imi da un mesaj care ma anunta ca am o eroare si 2 posibilitati de a continua. Raman in continuare setarile initiale.
Parametri din dreamset care la test dau ok sunt :
/etc/tuxbox la satelites.xml si
/etc/enigma2 la Services Bouquets
acestea alegand Enigma2 ver 4 la Firmware.
Ce nu fac bine ?
Lista de canale initiale nu-mi place deloc.

mario08
26-12-09, 13:11
Eu in general cand vreau sa schimb lista de prg. , modific/rescriu doar fisierul "satelites.xml" si apoi dau cautare manuala pe satelitul in cauza
Nu am avut nici o prb. pana acum cu metoda de mai sus descrisa , pe orice imagine
Asta in cazul in care nu exista "setari pt. lista de sateliti/prg" pe serverul lor , deci neavand de unde sa descarc/modific lista implicita cu care vine imaginea respectiva

zildan
26-12-09, 13:12
Eu am testat versiunea TDT a acestei imagini inainte de a lansa ultimul RSP.
Din ce stiu merg subtitrarile pe $KY Uk petfect, dar nu merg pe celelalte,
asa ca .... am trecut-o la beta.

Apropo de media player, tocmai testam RSP v3.65 TDT 1446 in care se pare ca merg MKV-urile perfect cu sonor DTS.

f11
26-12-09, 16:52
Am testat si eu imaginea mai ales ca am ceva timp in perioada asta.Am facut comparatie cu RSPv3.73_TDT_VER1478 care ramine permanent deoarece deocamdata mi se pare cea mai stabila imagine pe mediaplayer si clientul de samba mai rapid.
Asadar plusuri :O calitate a imaginii video mai buna , o inbunatatire pe ac3 nemaifiind necesara setarea downmix pe on dar nu este rezolvata totusi problema mai ales ca pe sat dispare sonorul aleator.Un plus mai ales pentru incepatori este setarea samba direct din interfata grafica cu toate ca trebuie sa butonezi ceva pina reusesti sa gasesti cele necesare.
Minusuri: Cel mai mare minus este inflorirea 'ca sa zic asa' mai ales la partea de download emu ssi nu numai.Daca nimeresti serverul incarcat ai nevoie de minute bune sa reusesti sa aduci un emu sau un plugin.O alta problema enervanta este tendinta celor de la AAF de a elimina ecranele verzi si la care rezultatul este o imagine blocata fara un control din telecomanda si bineinteles deplasarea pina la receptor si oprirea lui.
Asadar astept cu nerabdare o noua versiune chiar si beta a versiunii autohtone RSP cu rev-ul peste 1850 de la TDT.Trebuie sa recunosc ca ideea lui @zildan de formare a unei imagini este extraordinara , avem nevoie de o imagine simpla , la obiect si stabila deoarece pina la urma este un receptor de satelit (si un mediaplayer :) )nu un calculator sau smartphone sa te joci cu el sau sa cauti hari si trasee

mario08
26-12-09, 18:19
F11 vezi ca te contrazici putin prin afirmatia : "Asadar astept cu nerabdare o noua versiune chiar si beta a versiunii autohtone RSP cu rev-ul peste 1850 de la TDT.Trebuie sa recunosc ca ideea lui @zildan de formare a unei imagini este extraordinara , avem nevoie de o imagine simpla , la obiect si stabila deoarece pina la urma este un receptor de satelit (si un mediaplayer )nu un calculator sau smartphone sa te joci cu el sau sa cauti hari si trasee "
Afirmand ca este si un media player , numai poate fii vorba de o imagine simpla , la obiect si stabila
Intr-adevar cu cat o imagine este mai simpla ( fara media player si alte functii suplimentare ) cu atat este mai stabila
Legat de "O alta problema enervanta este tendinta celor de la AAF de a elimina ecranele verzi si la care rezultatul este o imagine blocata fara un control din telecomanda si bineinteles deplasarea pina la receptor si oprirea lui."
Sa-ti aduc aminte cum se procedeaza in cazul imaginiilor rsp , cand raman pe ecran rotitele care se invart la nesfarsit , fara a mai raspunde la vreo comanda data din telecomanda
Personal in afara de "emu" si "config. emu" din download manager alt ceva nu prea folosesc , eventual un skin daca nu-mi place cel implicit , restul la libera alegere ( oricum hartile nu sant ale Romaniei , asa ca...... )
Nu zic ca nu are minusuri ca oricare alta imagine , dar cel putin din punctul de vedere al unui non-linuxist pe partea de media player este mai usor de folosit decat imaginiile rsp

f11
26-12-09, 22:55
@mario08 imi esti simpatic...
Am trecut intre paranteze (si un mediaplayer :) ) pe motivul ca asta imi doresc.Da , mi-ar face placere ca acest receptor sa fie un media player HD ca sa nu mai am o cutiuta in plus si mai ales inca o telecomanda.Si spre fericirea mea hardware nu sunt probleme iar software e la un mic pas.
Intradevar AAF este gindit si pentru un "non-linuxist".

f11

zildan
27-12-09, 10:16
Am descoperit de ce am probleme cu Media Playerul la toate imaginile mai noi.
Eu am mapat 2 hdd-uri prin NFS si se pare ca a scazut viteza de transfer pe acest protocol.
Am mapat aceleasi lucuri prin Samba cu CIFS si merg perfect filmele MKV care inainte sacadau faceu pauze sau intreruperi in sonor.

alexsan78
27-12-09, 11:10
mie daca schimb piesa imi repeta primele 2 secunde si apoi merge normal

vi se intampla la fel?

deocamdata nici un green screen

apoklyps3
27-12-09, 13:53
inca o imagine excelenta marca AAF. Rapida si stabila, nimic de reprosat pana acum. Poate cea mai buna imagine existenta in opinia mea.
hd56fox trebuie sa copii manual prin FTP satelites.xml din arhiva lui Enf in /etc/enigma2. vad ca folosesti dreamset, eu ti-as recomanda Satchannellisteditor pentru urcarea setarilor lui Enf si dreamset doar pentru editare. mereu am reusit sa pun cu succes setarile lui pe imagini de la AAF, folosind aceeasi formula: urcarea lor cu Satchannellisteditor si inlocirea manuala satelites.xml din etc/tuxbox insa vad ca la aceasta imagine continutul tuxbox a fost mutat in etc/enigma2, deci acolo trebuie inlocuit satelites.xml cu cel din arhiva lui Enf.

apoklyps3
28-12-09, 10:39
Dupa o testare mai indelungata o sa-mi retrag parerea ca este cea mai buna imagine,pentru ca are niste bug-uri. Indian Summer V2 ramane cea mai buna :D . in primul rand am observat ca la intrarea in soft stand-by raman aprinse ledurile pe display pentru: HDD, USB, cheita (program codat ) etc. , care nu ar trebui sa ramana asa. iar in al doilea rand si nu se aplica doar la imaginea asta nemultumirea ci la toate de AAF: orice incercare de a folosi alt skin decat cel default duce la schimbarea canalelor foarte greu(rotita de incarcare pare a nu se opri niciodata) si cateodata se soldeaza si cu cate o eroare: no data on transponder sau ceva de genu desi e sunet si imagine...