PDA

View Full Version : Antena UMTS 3G



Florynsv
12-12-09, 23:21
Salut. Am o antena UMTS 3G A7035 montata pe casa pe care vreau s-o conectez cu un Nokia N73 sau 7390. Problema e ca aceste doua telefoane nu au mufa pentru conectarea cu o antena externa! Am vazut pe internet ca exista niste adaptoare care functineaza prin inductie anume facute pentru telefoanele fara mufa externa. Cand am cumparat antena am comandat si un astfel de adaptor, care s-a dovedit pana la urma de toata jena! Am vazut ca are in el numai o mica placuta de 2/1 cm, cu o bobina in forma de spirala imprimata pe cablaj! Are cineva vreu astfel de adaptor care sa functioneze bine si sa binevoiasca sa-mi posteze si mie schema cu dimensiunile placutei si bobinei sau macar niste poze cu adaptorul respectiv desfacut? Sau daca nu, vreo metoda de a face legatura intre telefon si antena exterioara, fara sa includa interventii asupra telefoanelor! Multumesc anticipat!

oasisone
14-03-10, 18:48
1. in toate acele adaptoare o sa gasesti o placa cu o bobina pe ea...asta e principiul de functionare...
2. incearca sa lipesti adaptorul acela pe antena telefonului, nu pe baterie :)
vezi pe net schema, unde are tel acela antena si pune-o pe ea.
PS: chiar daca ai avea o schema nu ai avea ce sa faci cu ea...sunt si complicat de facut( sa iasa bobina, nu un ghem de lita si nici nu cred ca te pricepi la detaliile tehnice)