PDA

View Full Version : Receptia polaritatilor circulare in banda Ku



doktorofsat
10-12-09, 23:10
Pt cei interesati de receptia polaritatilor circulare in banda Ku de pe 36E prezint schema de mai jos:


http://s45.radikal.ru/i109/0912/59/8a522fc8a88f.jpg


Recomand placuta sa fie de maxim 1mm grosime .Puteti incerca sa acoperiti o parte cu folie de aluminiu pt a mari randamentul placutei

satelescu
11-12-09, 00:39
Receptia polaritatilor circulare in banda Ku

Cu lnb-ul DMX741U C Ku LNBF se poate receptiona polaritatea circulara de pe Eutelsat W4-36E avind montata in ghid placuta de plastic confectionata de user{si nu cu cea originala}.Adica se poate receptiona in acelasi timp atit banda C{acum cu semnal potentat} cit si banda Ku,printre care si polaritatea circulara folosita de operatorii rusi ce folosesc acest satelit.Semnalul e bun spre foarte bun cu acest lnb si placuta in discutie pentru banda C!


Recomand placuta sa fie de maxim 1mm grosime .Puteti incerca sa acoperiti o parte cu folie de aluminiu pt a mari randamentul placutei

Probabil ca-i asa cum spui,dar as vrea sa stiu ce efecte are aceasta placuta pentru receptia polaritatilor liniare?Fara sa fi verificat eu insumi varianta placutei sugerate de tine,am impresia ca ea e un obstacol serios pentru o receptie buna a polaritatii liniare indiferent de transponder sau satelit.Daca e asa cum presupun,ma intreb daca e mai bine sa pui o placuta pentru polaritatea circulara pentru receptia unui singur satelit,chinuindu-te sa desfaci capacul lnb-ului ca sa o montezi in ghid,cu riscul de a strica etanseitatea lnb-ului fata de intemperii?In caz ca presupunerea mea e verificabila,oare n-ar fi mai bine sa luam un lnb dedicat pentru polaritatea circulara fara atita efort!?Probabil ca ideea din topic ajuta mai mult pe cei care nu gasesc un astfel de lnb original,sau n-au bani sa-l cumpere.Costa cam 70 roni.
Poate ne dai detalii la ce-ai obtinut tu si valorile de semnal-calitate pe fiecare transponder scanat de pe acest satelit.

doktorofsat
11-12-09, 13:43
costel 1 sa lamurim niste aspecte:

cei care considera ca e Un chin sa faca asemenea DIY mai bine sa cumpere un lnb Inverto pt pol circulare de fabrica care se gaseste la suceava de ex.Ideea este ca nu e vorba de bani ci de imbunatatirea receptiei:D
Oricum aceasta placuta e net superioara si se obtine o amplificare mult mai buna a semnalului(decat cu cea din fabrica) in cazul in care se folosesti si un lnb bun


lnb-ul DMX741U C Ku LNBF

men multe nu-mi spune iar folosirea sa in Romania nu se justifica.Am citi pe forumu american ca e ideal pt receptoarele 4DTV care folosesc comutator 22KHz intre benzile C si Ku.Alta poveste receptia in SUA si alta la noi in tara

Pt satelitarii din Romania care modo groso folosesc antene offset e O.K. modificarea lnb-ului pt a scoate cat mai mult semnal.Si oricum cu placa inauntru pol liniare de pe 36est sunt serios afectate , deci de scoaterea placii nu scapi daca vrei sa vezi H si V...Lnb dual de care ai amintit e O.K. pe antena parabolica dar si acolo ma indoiesc ca partea de Ku sa functioneze cinform asteptarilor pe satelitii cu semnal sclab

Uite costel1 momentan n-am putut testat , dar s-a testat deja in Serbia unde e foarte dificil 36E si s-au obtinut rezultate bune!


pentru polaritatea circulara pentru receptia unui singur satelit


stai asa ca sunt multi aici pe forum care sunt interesati de receptia celor 2 sau 3 pachete rusesti .Si eu doresc sa pun o antena fixe pe acest satelit pt Bridge Tv si 7TV , dar sa fac si un mecanism care sa scoate/bedje placuta si aici caut materialele necesare :D

satelescu
14-12-09, 19:39
Oricum aceasta placuta e net superioara si se obtine o amplificare mult mai buna a semnalului(decat cu cea din fabrica) in cazul in care se folosesti si un lnb bun


Poate fi asa cum o prezinti{placuta},dar inca nu avem la indemina teste si probe ca indeplineste toate aceste calitati de care ne vorbesti!O comparatie intre un lnb circular de fabrica si unul care are placuta confectionata este obligatoriu pentru a trage concluziile ce se impun!Numai asa ne putem "lamurim" daca produsul e valabil sau nu.


lnb-ul DMX741U C Ku LNBF

men multe nu-mi spune iar folosirea sa in Romania nu se justifica.Am citi pe forumu american ca e ideal pt receptoarele 4DTV care folosesc comutator 22KHz intre benzile C si Ku.Alta poveste receptia in SUA si alta la noi in tara


In parte sint de acord cu ce spui despre acest lnb produs in USA,dar sint unele caracteristici ale lui care sint valabile si pentru zona noastra,printre care si acela de a putea fi folosit si pe polaritatea circulara in banda Ku.Asta am vrut sa scot in evidenta cind l-am pomenit pe acest topic.Si te asigur ca din acest punct de vedere,dar si din altele,el poate fi folosit si{-n zona noastra}pentru satelitul de la 36 E-Eutelsat W4.Iti spun in cunostiinta de cauza si nu dupa vorbe!

doktorofsat
14-12-09, 20:19
ce cunostiinta de cauza costele?Ma faci sa rad :dance:si inca bine .Men iti zic eu ca combourile astea C.Ku sunt pt americani .Si inca ceva ,nu cred ca poti pune acel combo prea luadat de tine pe o antena offset!Da o montezi pe offset de 120cm dar trebe neaparat inele scalare pt offset ,Deci nu ma asiguri tu cu nimica ...In prima postare scriai ca dau solutii pt saraci iar apoi vi sa te lauzi cu un combo care costa Nu 70lei cat e un lnb pt. pol circulare (tu ai scris)ci biztos de 3 sau 4 ori 70 lei.Deci cum ramane cu banii, costele?

In fond si la urma urmei , pe mine nu ma intereseaza cine cati bani are sau investeste in aparatura de receptie satelit.Pe mine ma bucura faptu ca cineva gaseste utila informatia care o scriu ,

Din partea mea discutia asta se incheie aici!Am zis cine doreste sa-l incerce s-o faca cu incredere si nu va regreta deoarece mai multi pasionati au facut-o si-s multumiti!

Am rugat amicul din Serbia(Topolja), Razvodnik, sa testeze celalalt satelit cu polaritati circulare spurcaciunea de Bonum la 56E

Cu antena sa de 3m (care am postat-o la siteme de receptie) si numai placa de mai sus a reusit sa receptioneze Bonum.E un DX impresionant.Recent am primit pozele , urc 3:

http://s52.radikal.ru/i135/0912/7c/18190f463b31.jpg

http://i061.radikal.ru/0912/2a/0f606db693ba.jpg

http://s59.radikal.ru/i165/0912/44/4ac289e43e38.jpg

dic_star79
14-12-09, 20:36
Eu nu ma complic , am facut rost de un LNC Circular si "merge" cred eu destul de bine atat timp cat in focar secundar imi intra majoritatea transponderelor de la 36E, daca aveam focarul pe 36 E nici nu ma complicam...asa ca astept cu nerabdare W7 !

doktorofsat
14-12-09, 21:15
dic_star peste tot se vorbeste de 2 luni de testari minim La W7!
e si clar e vorba atit d erusi cat si de africani care asteapta ff mult de la acest satelit:!:

satelescu
14-12-09, 21:21
Ma faci sa rad si inca bine

Bine ca te fac sa rizi,dar pe mine ma face sa..."pling" ca dai informatii pe care nu le poti proba tu insuti!Morala:sa nu mai scrii dupa ureche!
Poate trebuia sa specific,si aci ai dreptate,ca testele pe care le-am facut cu lnb-ul american a fost pe o farfurie de 1.5m Prima Focus si nu cu una de ofset.Si daca iti spun ca vorbesc in cunostiinta de cauza e pentru ca eu am lnb-ul DMX741U C Ku si l-am verificat ce poate atit in banda C cit si Ku,si fireste,si pe polaritatea circulara!!!Nu intru in amanunte.


In prima postare scriai ca dau solutii pt saraci iar apoi vi sa te lauzi cu un combo care costa Nu 70lei cat e un lnb pt. pol circulare (tu ai scris)ci biztos de 3 sau 4 ori 70 lei.Deci cum ramane cu banii, costele?

Ma uimeste{neplacut} cum ai inteles interventia mea!?In loc sa iei acel "probabil" in sensul propriu al cuvintului,adica poate fi valabila sau nu o astfel de explicatie,tu o pritocesti atit de mult incit ai dat o importanta mai mare decit ma gindisem.Nu partea financiara era importanta in textul meu.Nici nu ma gindisem nicio clipa ca e vorba de saraci in textul meu,si cu atit mai mult sa ma laud ca am nu stiu ce lnb?Daca asta ai inteles,ma intreb daca poti fi un interlocutor credibil cu care pot face schimb de pareri cu toate ca avem aceasi pasiune.Se pare ca tu citesti cu suspiciune un text,eu in nici un caz nu fac o astfel de greseala.
Acum inteleg de unde ti se trage acel mod de a scrie atit de imbirligat si citeodata de neinteles incit imi trebuie multa bunavointa sa inteleg ce vrei sa spui.Cum scrii atit si intelegi.
Ca unii vor sa-l cumpere sau nu,ca au bani sau nu,pe mine nu ma intereseaza.Sugestia mea cu pretul era mai mult una psihologica si mai putin importanta pentru mine.Pe mine ma intereseaza doar partea technica a produsului si in subsidiar ce poate sa-mi ofere in raport pret/calitate{asta o adaug acum}
Eu iti doresc sincer sa fii mai limpede in exprimare cind ne prezinti noutati si sa nu crezi ca numai tu esti pe harta "satelitara"{cum iti place sa scrii} din Romania!

dic_star79
14-12-09, 21:36
Da intradevar W7 va fii testat " la greu" mai ales ca la aceasta ora se afla ...departe...departe...http://www.n2yo.com/?s=36101 cine stie cand va ajunge la destinatia finala....

popamare
22-03-11, 18:51
Pt cei interesati de receptia polaritatilor circulare in banda Ku de pe 36E prezint schema de mai jos:


http://s45.radikal.ru/i109/0912/59/8a522fc8a88f.jpg (http://www.radikal.ru)



Recomand placuta sa fie de maxim 1mm grosime .Puteti incerca sa acoperiti o parte cu folie de aluminiu pt a mari randamentul placutei





Hmmm....
Foarte interesant, chiar am in acest moment un lnb cu canalele necesare fixarii respectivei placute in unghi de 45 de grade...
Daca placuta ar fi din aluminiu, nu ar fi nici o problema, banuiesc... O sa incerc sa vad ce si cum.

Multam Doctore

007
22-03-11, 22:46
Exclus aluminiu!
Trebuie un material cu proprietati dielectrice!
Porcelain, sticla, plastic, nylon, teflon sau textolit ( fara strat de cupru )!

rzbvro
26-03-11, 12:12
Am citit pe undeva ca placuta de portelan ar fi cea mai buna... dar de unde putem lua asa ceva ? (si portelan si subtire mai greu iar in plus trebuie sa se potriveasca si la diametrul feed-ului)

adi sony
26-03-11, 20:32
ai putea gasi la tv-urile vechi ,ex Philips ,modelele de lemn la potentiometrul de focalizare ,sasiuri K11,K9 ,K30,K35 ,K40 ,adevrate bijuterii pe vremea ai ,

mouse
26-03-11, 20:44
Ai dreptate sony,dar au imprimat potentiometrul pe ele.Cum il stergi de acolo? Placuta de portelen are doar 0,75mm grosime.
Parerea mea este ca ar trebui incercat pe fundul unei farfurii vechi,polizata la grosime cu flexul.Daca nu iti tremmura minna ar trrebui sa mmearga...:)
Cind oi avea timp am sa incerc sa vad ce iese.

trid_ovi
27-03-11, 04:37
Dar nu s-ar putea folosi mică? La prima vedere placuta aia cam seamana la dimensiuni cu o izolatie de mică ce se foloseste la tranzistoarele de putere de ex 2n3055.

adi sony
27-03-11, 09:55
Clorura ferica sau acid clorhidric si rezolvi problema,
ma refer ptr curatarea depunerii de grafit de pe placuta.

mouse
27-03-11, 15:05
Merci.Daca metoda functioneaza tot mai ramine de taiat placuta la cote.De flex tot nu scapa.
Cred ca este singura solutie viabila.Turatia mare a flexului nu ar permite placutei sa crape,asta daca nu este presata prea tare pe flex.Cred ca daca fixez flexul in menghina si polizez cu atentie placuta ar pute sa scape de la spargere.
Ar mai fi o problema.Pe timp de iarna daca absoarbe umiditate placuta va crapa.Cred ca si la variatile mari de temperatura poate crapa.Am desfacut citeva potentiometre de focalizare si placuta ere foarte sensibila la orice fel de presiune exercitata asupra ei.Crapa imediat.Trebuie desfacute cu foarte mare atentie de pe carcasa de plastic.
Ar mai fi seria veche de rezistente bobinate introduse intr-un tub ceramic.Erau prezente in toate televizoarele fabicate Electronica Industriala si chiar in tv-urile de import din generatia veche.Atit doar ca nu au latimea necesara pentru a intra in ghid.Ghidul are 18mm latime iar rezistorii au 12mm.
Am niste fibra de sticla de 2mm de IF.Poate da ceva rezultate si cu asta.

gladix
27-03-11, 21:40
nu mai bine cumparati un lnb c band si gata?

mouse
28-03-11, 18:06
Aici se discuta despre banda Ku.
Si tot venii vorba sa stii ca nu se gasesc in Ro de banda C.Nu aduc ca nu se vinde.:)Mai erau ceva naspete de 20K second-hand scoase la mezat,daca stii ce inseamna K intelegi ce vreau sa spun.