PDA

View Full Version : Streaming Dreambox500 to PC



jacobo
20-09-07, 12:00
Am incercat sa fac streaming cu VLC din Dreambox si nu am reusit, calculatorul si dreamboxul este legat la router. am reusit sa vad directoarele din box dar nu imi da voie sa copiez nimik in box.

pacala68
20-09-07, 17:01
Pai streaming nu insemna copiere .

imeDB
28-09-07, 23:28
corect!
dar intrebarea ramine valabila.. cel putin pentru mine, te rog
e drept ca inca nu l-am primit, mai dureaza citeva zile pina la achizitie, dar mi-ar placea sa fiu pregatit din timp :)
am citit foarte mult, dar nu am gasit detalii in acest sens
totusi, am citit undeva ca dreamul nu poate afisa hdtv dar il poate transmite in stream catre pc. cum pc-ul a fost principala sursa de semnal pt lcdul meu, m-am gindit ca ar fi solutia de intermediere intre dream si lcd (dm8000 se lasa asteptat, desi unele magazine din germania sau austria il anunta pentru jumatatea lui octombrie - oricum nu m-as inghesui imediat sa-l cumpar)

imi poti explica te rog sau indica un link catre solutia de a transmite/inregistra un stream din dream catre pc?

multumesc frumos

pacala68
28-09-07, 23:39
Tutoriale http://www.rdi-dreambox.com/showfiles.php/9/1/Dreambox%20500/+/How%20To/
inregistrare : CIFS / NGRAB
streaming : VLC /

imeDB
28-09-07, 23:51
wow! you're fast :drinks:
si eu care credeam ca am batut in lung si lat situl indicat.. la treaba deci

multumesc mult!

corectie: am cam ignorat sectiunea DM500/howto, deoarece eu astept DM600 (desi tutorialul ngrab este identic pentru ambele)

maximuss
29-09-07, 17:22
Daca am deja un cablu null-modem cu 3 fire pot sa il folosesc la Dream ?
Prin tutoriale am vazut ca e mufa completa cu toate firele , eu l-am folosit pe alte receptoare si a mers , nu stiu daca si pe Dream o sa mearga. Pina soseste aparatul vreau sa am totul pregatit.

dMd
29-09-07, 17:45
Daca am deja un cablu null-modem cu 3 fire pot sa il folosesc la Dream ?
Prin tutoriale am vazut ca e mufa completa cu toate firele , eu l-am folosit pe alte receptoare si a mers , nu stiu daca si pe Dream o sa mearga. Pina soseste aparatul vreau sa am totul pregatit.

Merge fara probleme, dar iti mai trebuie si un cros-over pt a comunica cu Dream-ul (incarcare key, emulatori....etc.).

raks67
29-09-07, 18:13
Eu am primit de doua zile DM 500-S de la Elstar dar nu am avut nevoie ( deocamdata ) de cablu null-modem deoarece a fost instalat pe el Gemini ultima versiune si restul pt. decodare , ce a trebuit doar sa fac a fost sa scanez programele care m-au interesat si sa vizionez :tv1: . Un lucru a trebuit sa mai fac dar chiar la inceput , cind i-am dat prima data drumul am primit pe ecran un mesaj de genul : Wait to move dish to 5 gr. E , mesaj care am asteptat mult si nu a disparut , am modificat in submeniul Configuratie sateliti in optiunea un singur satelit . In schimb o sa am nevoie de un cablu cross-over pt. conectarea in retea cu calculatorul . Bafta .

P.S. : Apropo de memoria DM 500 , la Memory info arata ca : Total 29,4M , Used 25,4M , Free 4M . Sint normale aceste valori sau ceva fisiere ocupa inutil memoria alocata ? Multumesc .

raks67
21-10-07, 15:03
Cu TuxVision luat de aici : http://www.dreamboxworld.com/dbw/main.htm am reusit sa vad si sa inregistrez pe pc programele redate de DM-500 .

-minus
21-10-07, 18:52
Am facut cateva modificari,in sensul ca am pus optiunea romana,am schimbat skinul si am pus BLAK MATRIX un skin excelent il recomand chiar,si la info memorie am asa;
total;29,4
used;27,2
free space;2,2
sunt normale valorile acestea? daca nu ,cum fac sa curat ca sa zic asa ce nu imi trebuie? multumesc anticipat!

raks67
22-10-07, 15:52
Si eu am scris mai sus de memoria ocupata ,se poate face curatenie printre addonuri , skinuri sau jocuri ; de exemplu cind a aparut ultima versiune de CCCam nu am putut sa-l instalez pina nu am dezinstalat un alt emu care nu-l foloseam .

maximuss
22-10-07, 21:24
Din ce am vazut pe site-uri Dream 500 original vine si cu o cartela Firecrypt parca , ce decodeaza acesta cartela si cat timp e valabila? Ma gandesc sa cumpar una doar asa sa fie si o cartela in receptor.

dMd
23-10-07, 11:33
Din ce am vazut pe site-uri Dream 500 original vine si cu o cartela Firecrypt parca , ce decodeaza acesta cartela si cat timp e valabila? Ma gandesc sa cumpar una doar asa sa fie si o cartela in receptor.

XXX - 12 luni

nflorin
01-11-07, 15:27
Stie cineva cum se pot inregistra streamurile HD pe pc (sau pe hdd intern) prin intermediul unui DM7000?
Am citit undeva ca s-ar putea dar nu mai gasesc acel topic.
Multumesc!

cristinel
07-11-07, 14:30
Stie cineva cum se pot inregistra streamurile HD pe pc (sau pe hdd intern) prin intermediul unui DM7000?
Am citit undeva ca s-ar putea dar nu mai gasesc acel topic.
Multumesc!
Eu folosesc urmatoarele:
Din dreambox la pc folosesc CIFS si din telecomanda inregistrez pe hdd de la pc, apoi il vad cu orice player (de ex media player classic)
De la pc ma conectez prin programul "dreamview" si vad streamul direct ( cu delay de vreo 2-3 sec) sau il inregistrez
baFTA

lucrad
11-11-07, 22:42
Va rog frumos detaliati acest subiect.....ma intereseaza si pe mine.
MULTUMESC!:drinks: