PDA

View Full Version : Streaming online cu Kathy?



apoklyps3
03-12-09, 15:10
se poate face asa ceva? as vrea sa urmaresc de la servici. bineinteles treaba ar fi simpla daca as putea accesa interfata grafica a recieverului de lal distanta , nu doar din LAN.

zildan
03-12-09, 17:09
Evident ca se poate. Vezi in webif.

live2dmax
03-12-09, 18:03
Ce player e recomandat pt. windows 7?

cristilamb
03-12-09, 18:24
Se deschide cu vlc in firefox, trebuie bifat activex firefox la instalarea vlc.
In alta ordine de idei, eu am incercat de multe ori sa accesez din "afara" webif-ul , intru fara probleme, dar cand vreau sa vad canalul care il aleg pentru stream, vlc zice ca nu poate sa deschida acel MRL.Am dat drumul la 8001 in router, altceva nu cred ca mai trebuie setat, totusi nu vrea.In reteaua locala merge, dar nu pentru mult timp, cateodata 10min. altadata 5min. dupa care kathi se blocheaza.Verificat cu mai multe imagini E2 si RSP si PKT si AAF.Pe calculator am windows7 sa fie oare vreo incompatibilitate si se opreste dupa un anumit timp?Dar de ce nu vrea din afara?acolo toate pc cu care am incercat au windows xp, sa fie de vina viteza de upload (512Kb-RTC) care nu e sufucienta pentru a face stream?

apoklyps3
04-12-09, 08:01
si mie imi facea la fel in LAN, se bloca dupa cateva minute Kathy. totusi cum accesez webif din internet???

zildan
04-12-09, 09:32
Imaginile noi (nepublice) merg pe SD bine (am testat o ora), pe HD inca sunt probleme, merge dar nu stabil.

solver
04-12-09, 10:38
Am observat ca nu prea merge de pe un furnizor de net pe altul. In plus Romtelecomul are viteze de upload foarte mici si nu merge. Streamul SD are cam 2-300KB adica undeva catre 2-3Mb. La mine de pe RDS (ip-ul lui Kathy) pe RDS (ip-ul calculatorului de unde accesez) merge fara probleme. Am testat cateva ore. Partea tare e ca merge si pe Iphone 3GS cu Vlc (tot cu conditia sa aiba IP de la acelasi furnizor sau interconectarea dintre furnizori sa fie una buna). Din pacate romtelecomul are o interconectare proasta cu restul lumii si un upload de 2 lei. Pentru a accesa din afara streamul trebuie forwardat in router (daca aveti) porturile 8001 si 80

apoklyps3
04-12-09, 10:53
ok sa zicem ca fac forward la 8001 si 80 pe ip recieverului . cum accesez webif din net? ip extern:8001?

solver
04-12-09, 11:40
Sunt 2 variante. Intri pe Ip-ul care il ai de la provider (daca il ai fix) si pe interfata web ai butonul de streaming dar asta numai de pe firefox si cu vlc plugin (pentru firefox) instalat. A 2-a varianta e din vlc la playlist sau streaming sa pui adresa: http://ip_ul_tau/web/streamcurrent.m3u.
Daca Ip-ul tau nu e fix trebuie sa mergi pe dyndns.com si sa-ti faci cont de nume unde contul tau va fi ceva de genul nume@dyndns.org in loc de ip iar in router vei seta sa faca update pe dyndns (majoritatea routerelor au asa ceva). Oricum cei care aveti sh*ring aveti deja asa ceva. In acest caz se va intra de firefox pe adresa nume@dyndns.org sau de pe vlc http://nume@dyndns.org/web/streamcurrent.m3u .

apoklyps3
04-12-09, 13:40
am reusit ceva pana la un anumit punct:
cand dau pe stream vlc incarca putin si imi da eroarea asta:
Your input can't be opened:
VLC is unable to open the MRL 'http://192.168.0.25:8001/1:0:1:41A:3:1:E063163:0:0:0:'. Check the log for details.

log e de negasit...

solver
04-12-09, 21:44
Sa inteleg ca Ip-ul de la kathrein-ul tau e 192.168.0.25? In acest caz accesezi receiverul din aceeasi retea si nu mai folosesti forwardarea portului 8001 din router. Oricum indiferent ca-l accesezi din internet sau din intranet trebuie sa pui doar IP-ul nu si portul.Ex. 192.168.0.25 (fara :8001).

apoklyps3
05-12-09, 00:28
ip este intern de la router ,si nu ar avea vreun uz prin internet. eu cand intru pe webif prin intermediul dns dinamic. problema e ca am incercat cand am ajuns acasa si nu merge nici din LAN. aceeasi eroare. am AAF indian summer v2. se pare ca momentan am alta problema

apoklyps3
07-12-09, 08:57
in sfarsit am reusit, dar am alta mare problema : se intrerupe la greu.
m-am uitat in debug si imi apare o eroare de genu:

libdvbpsi error (PSI decoder):TS duplicate (recieved x, expected y)
libdvbpsi error (PSI decoder):TS discontinuity (recieved x, expected y)

x si y fiind de fapt cifre inlocuite de mine care se schimba mereu si nu sunt egale

sa fie oare viteza nasola la net pe care o am aci la servici? (clicknet) fata de cea de acasa de la rdeesh?

solver
07-12-09, 10:00
Dupa cum ziceam si mai sus nu merge pe romtelecom. Apropo de erori cred ca ai avea mai mult succes cu imagine RSP decat AAF. TOATE imaginile AAF enigma sunt mult mai instabile (pe testate).

apoklyps3
07-12-09, 10:11
de mers merge...dar ca dracu. deci probabil viteza de la clicknet e prea mica. e foarte stabila si indian summer v2