PDA

View Full Version : Primul test cu SIF 070



MihaiP
01-12-09, 15:02
Evident , dupa notitza de release , eram nerbdator sa fac un test !

- instalare banala ... fara surprize
- este o versiune basic ! fara pannel , fara skinuri suplimentare si evident fara
download server ...inca !
- o multime de inbunatatiri la driverele audio si video
- s-a rezolvat problema tunnerului Sharp ( SNR , AGC)
- la comutarea intre canale apare un delay de 1 secunda dupa care afiseaza SNR
- testul de foc decodare cu incubus95 pe Sky-IT ... desi ecm time este la limita ... mai rupe cind si cind imaginea dar nu se agata
( la mine este in hop=3 cu ecm time 0.3-1 secunda )
- timpul de restart GUI cam mare ...mult mai mare decat la 060
- revin cu noutati dupa ce trec un test mai indelungat

gogi
01-12-09, 15:58
pe ce ai facut testul?? usb sau flash?
eu am pus pe usb si se misca naspa:( nu am incercat flash.
am pus panelul EMU manager ACT ver usb.
o sa incerc si versiune flash,sa vedem daca e asa cum este laudata pe sifteam forum.

MihaiP
01-12-09, 18:48
Test facut pe FLASH ! eu mi-am propus sa lucrez doar pe versiuni FLASH !
Pe forumul SifTeam sint 20 stiutori de carte ...si 100 de habarnamisti ! evident acestia din urma sint cei mai activi si laudativi ...
Panelul folosit ..ca deobicei RSP !

zildan
01-12-09, 18:56
Imaginea asta e facuta cu noul player versiunea 131. S-a cam rezolvat problema ecm time mare.
Mai sunt cateva elemnte noi .

MihaiP
01-12-09, 21:23
Deocamdata ( dupa 4 ore ) de frecat intens ...

- nu am mai vazut inca celebrul "zgomot alb"
- incumbus recupereaza micile balbaieli
- daca serverul este "curat" merge perfect
- rezolvata problema tunerului Sharp ... avem snr,agc ipbox 91 ...verificat !
- o imagine mai buna in SD
- in mod evident mai ramin pasi de calitate de facut in incubus !

@zildan - alte detalii ??? m-ai facut curios ~!

zildan
01-12-09, 22:10
Zgomotul alb apare cand ecm time e de ordinul secundelor sau chiar minutelor.
Cum am zis se poate elimina, el totusi a fost introdus cu un anumit scop.
O alta noutate:
Sonorul acum e procesat direct, daca dai ac3 downmix ON OFF alternativ se observa schimbarea direct in boxe. Chiar ma intereseaza daca pe ipbox sunt intreruperi pe iesirea optica. La cateva modele merge bine, la kathy sunt intreruperi cu versiunea asta.
O sa mai scriu pe masura ce imi aduc aminte de alte noutati.

MihaiP
02-12-09, 08:19
La aceasta versiune inca nu am vazut "zgomot alb" dar ciudat este ca la versiunile precedente am avut astfel de manifestari si pe canale HD FTA !
si de asta sint absolut sigur ! pot reface istoria ! poate au si driverele tunnerului o contributie aici ...

goldsat
02-12-09, 10:04
de unde iau ecesta versiune pt flash si 910HD

MihaiP
02-12-09, 10:54
http://enigma2.sifteam.eu/

gogi
02-12-09, 11:15
da,asa este,au disparut multe buguri.
am pus img pe flash si am lasat toata noaptea pe bbc hd.
surpriza!dimineata inca functiona;)
ps,testul e facut pe un 900hd,tuner conexant,o sa incerc si pe 9000 tuner sharp!

MihaiP
02-12-09, 18:30
Se arata vesti bune in perspectiva unui "Extreme Edition" care trece de faza Beta !!! sint curios ce suport de EMU va avea aceasta imagine ... aici mi se pare punctul slab al E2 IPBOX ... progresul incubus pare a fi foarte lent si parca nu vizeaza esentialul ... comparatia cu CCCam ! la nivel de fiabilitate ...la nivel de performanta. Pare cam mare diferenta de performanta intre echipa SIF-TDT si cei care sapa la emulatoare !

dorinineu
02-12-09, 18:57
Cu mbox 0.6 0.10 merge foarte bine,adevarat ca n-am folosit incubus,dar serverul meu de mbox de vreo 60 de linii deschide cam tot inclusiv HD.

MihaiP
02-12-09, 22:06
Cu incubus , din pacate, folosind aceleasi linii ca in cazul CCCam ... se constata o dependenta mai accentuata de ecm time ! acolo unde CCCam deschide la 1.5secunde ...incubus moare la 0.9 ! asta ca sa nu mai vorbim de timpii de comutare intre canale !
Asta dupa teste facute in paralel cu dm800 si ipbox910 ...totul numai pe HD ! restul nu conteaza ...sau ma rog ...pentru mine nu conteaza !

otheitis
02-12-09, 22:08
foloseste mbox merge ca lumea,special noua versiuna o sa stie si dual decode....

zildan
02-12-09, 23:02
Cu incubus , din pacate, folosind aceleasi linii ca in cazul CCCam ... se constata o dependenta mai accentuata de ecm time ! acolo unde CCCam deschide la 1.5secunde ...incubus moare la 0.9 ! asta ca sa nu mai vorbim de timpii de comutare intre canale !
Asta dupa teste facute in paralel cu dm800 si ipbox910 ...totul numai pe HD ! restul nu conteaza ...sau ma rog ...pentru mine nu conteaza !

NU e adevarat ca deschide la 1,5 secunde CCcam si Incubus la mai putine.
Am testat pe DM8000 CCcam, comparativ cu Incubs pe Kathy.
Frameaza mai rau CCcam decat Incubus, dar la Kathy la versiunile mai vechi aparea efectul de framare daca timpul de raspuns era mare.

La ND$ peste 800 ms ai deja probleme "freeze" pe imagine la ambele emulatoare.

Are probleme Incubus, dar nu la ecm time. Acolo e mai bun decat CCCam, am testat indelung aceasta problema.
Daca ai linii bune nu ai probleme.

Mbox e mai bun decat Incubus si decat CCcam. Sunt carduri mai putine, dar cred ca este viitorul in domeniul emu.