PDA

View Full Version : Ce face de fapt DM? INTREBARI STUPIDE



Venom
26-11-09, 21:26
Salut,
Sunt macinat de cateva intrebari pe care mi-e chiar rusine sa le pun. O sa incep asa:

Pentru toate ipotezele de mai jos mentionez ca:
Am receiver, antena... tot ce trebuie pentru o receptie ideala.

Ipoteza 1:

a) Nu am cartela/card si nu am primit share de la nimeni.
b) Vreau sa vad toate programele din grila DTH-urilor din Romania (binenteles in scop educational, o sa platesc abonament dupa ce-mi satisfac curiozitatea).
c) Pot sa vad grilele DTH-urilor romanesti?

Ipoteza 2:

a) Am cartela (ex. Digi pachetul Popular), fara alt share etc.
b) Vreau sa vad TOATE pachetele Digi, nu doar pentru ce am platit (binenteles in scop educational, o sa platesc abonament dupa ce-mi satisfac curiozitatea).
c) Pot sa vad toate pachetele?


Cand imi revine tupeul o sa mai arunc si alte chifle :)
:gathering: :gathering: :gathering:

Astept raspuns.
Multumesc!

P.S. Daca are cineva o explicatie mai ampla sau ma puteti redirectiona spre un tutorial care sa-mi raspunda in mare la intrebarile de mai sus, accept cu mare placere

horatyu
26-11-09, 21:57
poti vedea
conditia e sa nu fii orb si sa ai prieteni care sa te ajute

in ziua de azi schimbul de linii se face si fara card local dar destul de rar...

si foarte , foarte rar gasesti linii de sharing care sa deschida si sa fie de calitate adica pe o distanta buna care sa iti deschida in scop educational fara probleme...adica intreruperi si asta se intampla cand ai carduri din servere de la hop3 sau 4 ( distanta pana ajunge la tine)

milumil
26-11-09, 22:21
Eu zic asa:

1.suni la Focus si cu vreo 60 de lei faci abonament ,ai tot in banii astia+ vreo 3 luni parca abonament platit apoi cu 22 de lei lunar nu cred ca saraceste nimeni

2. bagi card in dm

3. o sa vina si alte linii mult mai usor cu care sa-ti tot satisfaci curiozitatea

Parerea mea,Tu faci cum crezi

fery21
26-11-09, 22:29
@Venom cred ca ai cauta bine ce vrei sa afli, desi cred ca ptr a intelege ce face dm ar trebui sa faci un pic de "lectura" nu de alta dar ori ce inceput e greu daca cineva te ajuta e si mai rau ca te obisnuiesi daca nu ai un caracter mai bagaret, daca ai atunci citeste despre dm "nu spun din rautate" dar sincer ce inveti pe pielea ta e cea ce vei sti mereu.
Cat despre ce poate nu cred ca e cazul sa discut,te las sa descoperi "singur"

Bafta!

zmeura
26-11-09, 23:02
Pe langa ce a spus @milumil as mai adauga ca un receptor Dreambox nu se rezuma doar la "studiu" si poate fi folosit,pe langa sharing,la inregistrarea unor programe,la vizionarea de filme de pe pc pe TV,poti sa alegi diferite skin-uri si plugin-uri utile,poti folosite emu-uri diferite si multe altele.

Partea de vizionare gratis a cam cazut,normal sharingul este pentru cei care au un card si il impart cu altii care la randul lor iti dau la schimb ce au si ei.Daca te referi la un pachet de programe de la un DTH "international" e logic sa gasesti pe altii care au pachetul in alta limba dar tu sa le oferi pachetul national.Daca vrei sa platesti un pachet minim si sa vezi gratis tot,e putin cam periculos,poti fi refuzat de multi deoarece sharing inseamna sa primesti dar si sa dai,nu are nimic legat de vizionarea gratuita.
Gandeste-te ca tu vrei sa vezi cam tot ce se prinde pe satelit din Ro.Asa pui la bataie doua carduri cu abonament full si platesti lunar bani grei doar ca sa poti sa faci schimb cu altii din tarile vestice.Te trezesti ca ai facut schimb din bunavoita cu multi peers si acum "atarna" 10-30 de peers din distanta 1 si 2 de cardurile tale full astfel incat ajungi sa vezi tu local cu freeze-uri sau poate mai rau sa iti crape vre-un card.Tu ce ai zice de cei care stau si atarna de cardurile tale sa vada gratis?

PS:Iti va fi destul de greu sa pui in share cardul de gigi,alege alt DTH.

Venom
14-12-09, 11:46
Dupa ce am reusit sa stapanesc putin instalarea de imagini, secondstage, cccam, vin cu intrebari la care caut raspunsuri simple si la obiect.

Cu ce ma ajuta Barry Allen? La ce este atat de util? Am vazut ca se vorbeste foarte mult, am citit un tutorial insa caut un raspuns la obiect prin care sa inteleg necesitatea acestuia.

Am achizitionat si o clona DM800 la care vreau sa-i instalez un HDD. Pot sa folosesc acest produs (http://www.emag.ro/hard_disk-uri_externe/hdd-extern-samsung-15tb-usb-35-story-station-gri-metalic--pHX-DU015EBA62) conectat la un port USB al DM800? Daca da, cum in "montez" sa fie vazut de DM?

Deocamdata atat, mai aveam cateva intrebari insa le-am uitat pe moment :)
Multumesc.

pacala68
14-12-09, 12:13
Pai lucrurile sint simple :
Exista o imagine ( unica :p ) oficiala care nu poate functiona decit cu DreamcriptCAM si gasti anonime care impopotzoneaza imaginea oficiala cu tot felul de zorzoane care mai de care mai ciudate : biblioteci care permit functionarea altor emu/CAM ; interfete vizuale ; plugin_uri etc.
Barry permite mentinerea in flash a imaginii oficiale ( sau alta oarecare ) si incarcarea de imagini alternativa pe un mediu de stocare extern ( de obicei un pen flash USB )
Da , merg atit HDD cit si pen flashul pe USB

Venom
15-12-09, 15:24
Inca doua...

1. Cum functioneaza Hacksat key downloader si ce face? Am instalat scriptul pentru DM800, downloadeaza keys-urile insa nu observ niciun efect? Trebuie sa mai fac ceva setari?

2. Am primit o linie de share de la cineva, am observat ca are si digifilm. Din cate stiu digifilm e in sistem PPV. Este decodat? Daca raspunsul nu poate fi scris pe forum, rog reply intr-un PM.

Multumesc.

laleauaneagra
15-12-09, 15:51
da,hack coboara key ptr diferite emulatoare,tu folosesti de acolo cccamcw,iar a doua intrebare da merge

aa era sa uit,pai efectu la key nu prea ai ce sa vezi ca sant putini care mai merg pe key,unul dintre ei e ala bleg sti tu care:)

Venom
16-12-09, 16:45
Ma gandesc sa fac un abonament la digi si sa platesc pe cineva sa-mi scoata bk si rsa. Un prieten din Viena vrea si el un abonament full su mi-am luat angajamentul sa-l rezolv eu de cartela si receptor.

Daca cumpar echipament cu doua receptoare de la digi, primesc si doua cartele, nu?
Putem sa folosim fiecare receptorul si cartela lui in dreambox? Adica nu vreau sa stau dupa share de la el si nici nu vreau sa fac doua abonamente.

Sper ca ati inteles ce vreau sa spun.

Venom
18-12-09, 08:37
Nimeni?????

kaflix
18-12-09, 10:24
nu poti : unul e master si celalat slave si distanta e putin cam mare pana la viena !

Venom
18-12-09, 15:44
:D ma gandeam eu ca e prea stupid sa fie posibil. mersi

sylviu
26-01-10, 17:06
-DVB-S2 = este standardul generaţiei viitoare pentru transmisiile broadcast prin satelit. Datorită codării cu MPEG4, DVB-S2 va da posibilitatea scăderii costurilor, primirii imaginilor de mare rezoluţie prin satelit, in orice locuinţă.
Ceva mai multe explicatii???? Cum l-as putea asocia cu un dreambox 500s???

zmeura
26-01-10, 17:15
DM500 nu poate decoda MPEG4 DVB-S2.Pentru asa ceva ai nevoie de receptor HD.

sylviu
26-01-10, 21:17
Deci:de o luna sunt posesorul unui DM500s gata configurat ,legat si l-a router internet,antena fixa pe thorr ,vad impecabil jiji si eu nu inteleg de ce vor unii sharing.Daca nu stiu germana,engleza franceza ce fac? ma uit la poze?,si daca am tzeava buna la net descarc orice film in p.c.Poate de dragul de a avea cit mai multe programe sau ca i-a cheile singur ....sau ca vine o zi si n-o mai fi bagam cartela sau unul i-a cartela si altii 10 vad .C-am multe intrebari ptr un incepator,cind toti intreaba cum sa faca sharingul eu intreb ,de ce?
Va multumesc ca ati avut rabdarea de a citi si multumesc deasemenea celor care imi vor raspunde...si binenteles si rautaciosilor care vor spune ca mama prostilor e mereu gravida.O seara buna.

mario08
26-01-10, 21:37
Numai prin simplu fapt ca la orice ora vrei , poti urmari diferite transmisiuni/filme , fata de o grila de kkt de la cablu ( indiferent daca este pe analogic sau digital , in ambele variante esti la mana lor si culmea ii mai si platesti )
In legatura cu limbile stiute/nestiute de fiecare user , aici sant foarte multe variante ( insa a trecut vremea cand te uitai la "Studio X" , sambata seara si tot asa foarte multi nu cunosteau o "boaba" bulgara )
Da decat 2 1/2 "partial color" si 90% politica , mai bine - bulgari si jocurile pe "ZX Spectrum"
Cam acelas lucru si in ziua de azi , daca urmaresti atent prg. nationale , dupa o luna te asigur ca vei stii pe din-afara toate filmele , la telenovele din 2-3 seriale urmarite stii ce va urma tot anul , "show-urile circarilor" din politica si massmedia sant enervante la culmea ( fiecare da "in gat" pe altul , massmedia ii mai intarata ) si multe altele
In general o grila de prg. a unei televiziuni nationale actuale , arata mai nasol decat era o grila de prg. inainte de cutremur ( cand era televiziunea alb-negru si nu se amplificau asa de tare ca in prezent toate evenimentele negative din societate )
Te intreb eu acum , oare se merita sa mai urmaresti asemenea prg. "infecte" ( au de unde invata copii acum foarte multe lucruri negative de la tv ) ?
Asa pe la straini si daca cunosti si engleza ai mai multe sanse de a viziona chiar si premiere artistice/concerte/transmisiuni sportive live s.a
Parerea mea personala ca inca se merita sa urmaresti alte prg. , decat cele nationale ( bine inteles nu strica din cand in cand sa mai asculti/urmaresti ce "mancatorii" politice se mai petrec , asta asa ca sa stii cu cine mai "votezi" !?! )
Nu zic ca nici strainii nu "calca in strachinii" , dar parca nu sant asa de enervante/amplificate ca la noi

laleauaneagra
26-01-10, 23:36
ia sa fiu eu ala rautacios si sa te intreb de mama prostilor:)dar mai bine te intreb altceva,TU DE HOBBY ai auzit ceva?sau tu esti posesoru de dreambox care l scoate din cutie il conecteaza la antena si URAAAA am semnal
mai sant multe de spus despre acest hobby insa sant prea plictisit sa ti explic ce inseamna share,receptia satelit,receptoare etc
deci tu esti posesor de dream gata configurat,pai ce dracu sa spun man la o asemenea constatare de a ta si mai ales pe un forum de specialitate
hai sa dam naiba si pe DX-eri ca si aia freaca buha aiurea cand pot sta pe digi sau alt dth
eu iti doresc vizionare placuta cat or mai tine keyle iar daca esti posesor de card configurat pe dream atunci trebuia sa ramai pe receptorul lor extrem de fin si erai un simplu abonat si nu iti mai faceai atatea complexe

zau man asemenea remarci nu isi au rostu

ai facut ca si cum te ai infiltra in galeria dinamo si ai striga hai steaua

rautacios?nu,chiar domol:)

zmeura
26-01-10, 23:49
Pentru mine sharingul e doar inca un pas facut de-a lungul timpului.Receptia sat e mai veche,de pe vremea cand nici macar nu era cablu sau atunci cand a aparut (ca si acum) nu gaseam un program de muzica bun,unul de desene animate,unul de stiri,unul de filme, ceva xxx,etc.Normal asta se intampla si inainte de era sharingului.
E drept ca deja in ziua de azi daca te uiti pe Digi iti cam ajunge,dar nu cu acel receptor,nu toata grila,etc.Se rezolva si asta ca "e prea simplu,de ce va agitati" si te asteptam pe forum sa ne intrebi de ce ai dat tu o caruta de bani pe o conserva pe care vezi doar CityTv si de ce nu iti da nimeni si tie o linie fara local.Soon.:)

Diablo1
27-01-10, 03:54
@sylviu

Vezi daca nu ai invatat la scoala alta limba :) asta e
Las ca si mie imi plac Mynele
Sincer cine tea impins sa vi in acest forum :drinks:

mfg

delta2k2
27-01-10, 13:53
Deci:de o luna sunt posesorul unui DM500s gata configurat ,legat si l-a router internet,antena fixa pe thorr ,vad impecabil jiji si eu nu inteleg de ce vor unii sharing ...


Mai ai răbdare cateva luni , după care să ne spui cat de impecabil mai vezi jiji. Desigur , fără sharing ...
Cred că o să-ţi schimbi radical punctul de vedere ... :)




.

dan2000
27-01-10, 14:09
" nu inteleg de ce vor unii sharing "

nu intelegi tu multe ...eu nu inteleg ce cauti aici.

zmeura
27-01-10, 15:08
Usor ca speriati victimele bisnitarilor.Nu a apucat saracu nici macar o schimbare de chei.:)
In plus ia vedeti titlul topicului,nu va minunati.:D

sylviu
27-01-10, 22:42
M-am gindit eu ca unii o sa fiti rautaciosi,mutumesc celor care inca ii mai inteleg pe incepatori.
P.S. Conserva are pret de kk 319 ron vi se pare o avere?

zmeura
27-01-10, 23:39
E abonamentul la pachet baza sau chiar extra 1 la Digi pe un an.Pentru unii e mult,pentru altii poate putin.
Ia inscrie-te la pescari pe forum si intreaba-i de ce merg la pescuit daca de fapt pot cumpara pestele de la magazin?
Am inteles ce ai vrut sa intrebi pentru ca de exemplu si eu am fost la pescuit si m-am plictisit de moarte.:comp:

zappa
28-01-10, 07:13
M-am gindit eu ca unii o sa fiti rautaciosi,mutumesc celor care inca ii mai inteleg pe incepatori.
P.S. Conserva are pret de kk 319 ron vi se pare o avere?

Eu ii inteleg doar pe incepatorii care vor sa invete. Cat despre pretul de "kk" mai bine iti cumparai 2 buc. Sa ai de rezerva atunci cand se va schimba cheita.

sylviu
29-01-10, 21:44
Da...la cei pasionati nu m-am gindit,microbul odata instalat da dependenta pe viata si aici merit critica,dar nici unul nu-mi spune ca antena mea batuta in cuie pe thorr cu un singur Lnb.... vede atit.
Un motor rezolva problema,si citeva link-uri sa vad grilele de programe de pe alti sateliti ,si pe urma ..........sa intreb de ce sharing.?De asta am venit aici ca sa inteleg mai repede si sa nu dau cautare pe google ptr fiecare problema.
Era mai simplu decit sa strig:POPA si voi: BATMAN, BATMAN.

dan2000
30-01-10, 00:11
pai cum spunea si @zmeura ce rost are sa pierzi o zi pe balta, sa consumi si benzina ca sa prinzi 2 fatze cand cu banii de benzina cumperi peste de la supermagazinul de langa tine de saturi 5 persoane? asa si cu share , unii au 2 -3 abonamente platite la zi dar nu au vazut un film de la cap la coada de cateva saptamani... sunt cei care pun un pach si vad ceea ce-i intereseaza (multi dintre ei la al 2-lea receptor facut devin experti si vand si la altii) si cei care isi bat capul, dupa parerea unora aiurea, nu neaparat pentru a viziona efectiv acele programe ci ptr. satisfactia pe care o au atunci cand reusestc sa pua in functiune un sistem.

LUC1K
09-03-10, 12:49
Va salut.
Ca sa nu deschid topic nou am sa va rog, daca aveti putina bunavointa si timp:
Am un dm500s gata configurat (ptr d..i tv). L-am cumparat, mi-am cumparat antena + LNB, l-am pus pe thor. Deoarece informatie exista nu as putea de ce sa ma plang...insa aceasta informatie este foarte diversa in asa fel incat nu stiu cu ce sa incep si cu ce sa termin. Am backup facut la imaginea de pe el, am cablu rs232 full facut de mine (functionabil), este conectat la router, am configurat ngrab si am inregistrat cu el... si multe asemenea.
Ce doresc, de fapt : Trimiteti-mi si mie pe PM niste ponturi - linkuri catre pasii care trebuiesc urmati (dar in ordine,nu de-a valma). Doresc sa-mi iau o card la unul dintre provideri pe termen lung si sa fac sharing in casa la mine (la receptorele mele- am de gand sa mai cumpar 1). Care provider se preteaza la ceea ce doresc sa fac?
Cunostinte in ceea ce priveste receptia pe sateliti nu am, de aceea, pe langa ca citesc si eu, am nevoie si de ajutorul unor prieteni care sa ma ajute. Sa nu fiu inteles gresit, nu vreau mura-n gura. Pe aci tutorialele au ajuns sa fie foarte vechi (2004 - 2006). Intre timp lucrurile vad ca au evoluat foarte mult. Va multumesc anticipat si raman indatorat.

laleauaneagra
09-03-10, 13:12
de ce sa fie vechi,punerea,dezinstalarea si instalarea pluginurilor se face la fel ca in 2004:)
cat despre carduri,max,focus,dolce care doresti tu,la digi e mai complicat:)
in rest ai tot pe forum,trebuie doar sa cauti si nu sant de a valma sant in ordine,totu e sa cauti ce doresti tu sa sti
spor

shadowman
09-03-10, 13:17
Respecte!
Cu ce nu te descurci mai intrebi.Si apoi ai rabdare si astepti raspunsul.
Nu e dificil,ai sa vezi ca o sa te obisnuiesti.
:)
Bafta!

stupidman
26-03-10, 10:38
Salutari...
sant proaspat proprietar de Dm500s...asa ca pot veni garantat cu ceva intrebari stupide...
1.se pot edita si face manevre cu fisierele cand e deschis dreamul ?

2.merge deschis in acelasi timp si ccam si gbox ?..dat fiind faptul ca deocamdata sant in probe si vreau sa vad cu ce se mananca fiecare in parte.

3 Care e treaba cu modul Standby ? cand sant aprinse ambele leduri...se poate cumva sa inchizi dreamul si sa functioneze totusi serverul de sharing ?

ahh... si una despre imaginea pusa de mine...Nabilosat Darkstar II_Skin Original_SPCS_2.5.16&CCCam_2.1.4_Maxvar_Mod cool753_25.02.2010.img,
am vreo 24h de cand am instalat-o, si cand ma jucam prin blue panel...m-a lasat fara toate setarile dupa vreo ora...(initiale, scanare, ce mai instalasem,etc)....asta noapte au fost scoase din priza toate acareturile mele, asa ca in dimineata asta am gasit iar "no program" dar a pastrat restul setarilor
are vreo problema imaginea asta sau nu l-am inchis eu corect ???

zmeura
26-03-10, 10:44
1.Da,altfel cu el oprit nici nu ai cum.
2.Da,dar nu merita.
3.Da,merge sharingul.
4.Intotdeauna cand schimbi unele setari trebuie sa dai un restart/reboot din meniul receptorului,daca nu aceste setari nu se salveaza si dupa ce receptorul ramana fara tensiune le pierde.

delta2k2
26-03-10, 10:46
1. Da

2. Da

3. Cand treci dream-ul in stand-by , se opreste DOAR iesirea Audio/Video ; deci restul functionează

4. Unele setări se păstrează doar dacă dai reboot (inainte de a-l scoate din priză)



Am scris cam in acelasi timp cu zmeura , se poate sterge

stupidman
26-03-10, 11:47
Doua raspunsuri...doua multumiri....

intrebarea 2 trebuia pusa cam asa, de fapt: ...vor putea gestiona in acelasi timp cardul intern si cccam si gbox ???

delta2k2
26-03-10, 12:01
Nu recomand CCcam si GBox in acelasi timp.
La GBox nu se mai lucrează de ceva vreme.
Ar fi bine să te orientezi către CCcam sau MBox




.

laleauaneagra
26-03-10, 12:55
cat despre imagine daca esti sigur de mac treci pe gp,parerea mea:)

stupidman
26-03-10, 13:54
nu am de gand sa raman si cu gbox si cu cccam....ideea e ca acum am 3 linii D si o linie C, mai buna decat cele 3....
dar asa cum spuneam momentan nu fac decat sa ma invat cu structura fisierelor, sintaxa lor si cu iesirea pe net a dreamului prin ICS...deci sant in teste...

cu MAC-ul...mi-e cam frica...chiar daca pare original...am gasit diferite ultimile 2 perechi de caractere, fata de ce era pe cutie si pe dream...
cam asa arata: 00:09:34:3B:xx:xx...daca ma puteti sfatui ce e de capul lui...va trimit in privat si ultimile 2 perechi.
dar am inteles ca sant imagini gemini si fara timebomb...

ahhh si inca una....la nabilo difera atributele fata de gemini???

laleauaneagra
26-03-10, 14:04
de obicei mac nu prea corespunde ce e pe cutie,ce ai scris tu e original:)

stupidman
13-05-10, 14:36
revin aici cu o intrebare...ma tot chinui cand am timp sa pun in share si cardul tvr...am o interfata phoenix mai veche cumparata de la Tutu acum vreo 5 ani...a fost folosita vreo 2 ani cu max tv pe atunci...acum am probat-o in pc cu uvce si functioneaza cu cardul tvr...dar scopul meu e sa o pun pe serialul de la Dm500s...
tot ce am reusit pana acum cu setarile gasite pe net...

card reader /dev/tts0
no or unknown card inserted

am mai gasit pe net ca trebuie sa debifez undeva "disable serial port" dar eu in imaginea care o folosesc (OpenPLi-unstable-dm500-maxvar-20100415-101.img ) nu am o asa optiune...daca stiti unde se afla..va rog sa "shar-uiti" cu mine aceasta informatie....pun mai jos toate variantele incercate de mine..si care au avut acelasi rezultat:

SERIAL READER : /dev/tts0 phoenix
SMARTCARD WRITE DELAY: /dev/tts0 10000
SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/tts0 3570000
B: /dev/tts0 00
PIN: /dev/tts0 0000
#PHOENIX READER PATH: /dev/tts/0
#EXTRA EMM LEVEL:no
#EMM THREADS:1
#TRY ALL CHIDS : /dev/tts/0
###################################################
#EXTRA EMM LEVEL : yes
#SERIAL READER: /dev/tts0
#PHOENIX READER PATH : /dev/ttyS0 3570000
#SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/ttyS0 3570000
#CAMKEY: /dev/ttyS0 00 00 00 00 00 00 00 00
#CAMDATA: /dev/ttyS0 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
#TRY ALL CHIDS : /dev/tts0
#PHOENIX READER PATH: /dev/tts/0
#SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/tts/0 3750000
#SERIAL READER : /dev/tts/0
#SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/tts/0 3570000
#PHOENIX READER PATH : /dev/tts0 3570000

cu newcs nu am incercat pt ca nu am vrut sa-mi pun localul (dulce) cu 256 in CCCam si nu cred ca pot lasa un card direct in cccam si unul sa-l trec prin newcs...
multumiri...

zappa
13-05-10, 16:24
Il pui degeaba. TVR nu merge cu cccam.

stupidman
14-05-10, 22:36
tvr este cartela care o am eu disponibila...am observat deja ca nu merge in cccam direct...dar poate ajuta pe altii care folosesc alt emu si bineinteles e buna si pt Skystarul meu HD...dar ideea ramane...cum sa fac dm500 sa vada phoenixul si cartela din el ???