PDA

View Full Version : ber mare



uzzy2008
12-11-09, 19:02
1. am un dm 500s pus pe o antena de 80 cu 4 lnb-uri si un diseq 4/1. problema e ca merge bine 1w si daca dau pe 13e de ex am ber:8224 si nu deschide nici un post. dau restart la dream si merge.....o bucata apoi iar pica. ce sa fie ? diseq-ul sau imaginea de pe dream? acum am gemini 4.60 borsolino (parca asa ii zice). o alta imagine mi buna?

2. are ae tunerl mi bun dm500s sau o placa dvb? pe dm500s m ber pe unele canale, dar care merg pefect pe placa dvb, lnb-ul fiind twin. e mai nasol tunerul de pe dreambox?

ms

laleauaneagra
12-11-09, 19:45
1.o antena de minim 90,4 lnb uri pe un 80 e un pic fortat:)
2.da e mai prost tuneru decat la un ss2

adi sony
12-11-09, 19:47
1. am un dm 500s pus pe o antena de 80 cu 4 lnb-uri si un diseq 4/1. problema e ca merge bine 1w si daca dau pe 13e de ex am ber:8224 si nu deschide nici un post. dau restart la dream si merge.....o bucata apoi iar pica. ce sa fie ? diseq-ul sau imaginea de pe dream? acum am gemini 4.60 borsolino (parca asa ii zice). o alta imagine mi buna?

2. are ae tunerl mi bun dm500s sau o placa dvb? pe dm500s m ber pe unele canale, dar care merg pefect pe placa dvb, lnb-ul fiind twin. e mai nasol tunerul de pe dreambox?

ms

In primul rand spune locatia ,vad ca multi useri nu pun localitatea unde locuiesc ,un lucru urat spun eu , bun ,dreamboxul 500 pragul de receptie il are undeva la 74-75% calitate ,al 2 lea lucru ,lnb-urile din extremitati trebuie reglate fiecare separat ( focalizare ) pentru un nivel si o calitate buna a semnalului ,reglajul se face pe un program cu semnal mai slab,in mod normaal ,un multifeed se pune pe o antena de dimensiuni mai mari ,cu cat te indepartezi de focarul antenei cu lnb-ul ,semnalul scade f mult.
Ideal ar fii un motor HH sau si mai bun un actuator cu pozitioner separat+ o montura speciala ptr asa ceva ,( se gaseste la magazinele de specialitate ) ptr evitarea problemelor legate de defectarea sursei interne ce alimenteaza lnb-ul .
Daca iti pica semnalul dupa o perioda ,e posibil sa ai probleme cu tunerul ,am mai gasit asemenea receptoare.
La al2lea punct nu iti pot raspunde la intrebare ptr ca nu am asa ceva ( ss2 sau placa dvb cum i se spune )

dic_star79
12-11-09, 19:56
Incearca cu alt diseq, poate e pe duca diseq ul....eu am 8 lnb pe DM 500 si este ok.

uzzy2008
12-11-09, 22:02
in iasi e antena. sunt multumit de ce print cu ea deocamdata. am pus pli pe dm in seara asta nu mai face deocamdata. stiu cum se regleaza antena, ce ma enerveaza e ca cu placa dvb prind si vad unele posturi pe care nu le vad cu dm. asta era. canalele de la gi*gi suncele care au ber mare pe dm. la fo..cus e ok pe toate. in fine. daca o sa mai fie vreo zi mai9 calduroasa si o sa am timp o sa incerc sa o reglez mai bine.
multumesc de raspunsuri.

ps: stie cineva cum fac sa am cccam info la pli? sa vad din ce hop, ecm etc.


ms