PDA

View Full Version : IPBOX 91HD vs AZBOX ELITE vs clona_DM800



adelx
11-11-09, 13:55
Vreau sa achizitionez un receptor HD si am de ales (asta din cauza bugetului, max 1300 RON) intre:
1. IPBOX 91HD (990 ron)
2. AZBOX ELITE (1285 ron)
3. clona_DM800 (1249 ron)

Rog posesorii acestor receptoare sa-mi indice cateva plusuri/minusuri remarcate de ei la urmatoarele:
a. utilizare
b. sharing (de preferat pt. protocolul CCcam)
c. mediaplayer
d. sensibilitate tuner
e. conectare medii de stocare externe

Multumesc anticipat.

otheitis
11-11-09, 14:26
Vrei sa fii client la cccam sau si server la aceas timp?

adelx
11-11-09, 14:44
Vrei sa fii client la cccam sau si server la aceas timp?

nu e neaparat necesar.
dar conectarea numai ca si client eu o vad ca un minus!

otheitis
11-11-09, 15:22
Atunci singura solutia este sa cumpari Dm800 HD.Dar eu personal preferam sa iau un original fata de o clona ca sa nu ma trezesc cu un recptor care o sa are probleme in viitor

ripper
11-11-09, 15:32
azbox elite stie si server si client de CCcam.

Din pacate daca e folosit CCcam-ul nativ zapping-ul este destul de mare la schimbarea canalelor.

Multicas - se poate folosi ca si client de CCcam are zapping-ul foarte bun dar apar mici freeze-uri in timpul vizionarii mai ales pe canale codate NDS

otheitis
11-11-09, 15:41
De acord cu @ripper,dar daca are un recepotr Dreambox si are CCCAM (de exemplu dm500 si vrea sa sare la un receptor HD), nu o sa fie multumit cum functioneaza Azbox cu cccam nici incubus la ipbox .Daca are rabdare sa asteapta pina sa se evolueze cccam la Azbox sau incubus la ipbox este ok daca nu,o sa fie suparat ca nu il merge cum stie cccam si sa incepe iar discutii.Eu totusi prefer pe mbox si sunt foarte multumit.Decodez pe toate canale nu se bloceze nici macar dupa 3-4 zile de mers.Singura problema care ma lovesc este ca nu face inca EMM update,dar astept la noua versiuna sa fie rezolvat.

adelx
12-11-09, 17:19
pina la urma am ales IPBOX 91HD, cu toate ca AZBOX ELITE imi facea parca mai mult cu ochiu :P (trebuia sa astept 2 saptamani...)