PDA

View Full Version : Inverto Black Ultra vs Titanium Single LNB TS



dic_star79
10-11-09, 23:18
Testul sa facut in acelasi timp pe doua antene diferite, nu?

delta2k2
10-11-09, 23:32
Intersant test.
Păcat că nu s-a putut face şi o testare in care să intervină şi temperatura ambiantă. Stabilitatea şi performanţa unui LNB poate fi afectată şi de acest aspect.


.

Snow
10-11-09, 23:40
Orice discutie legata de prezentare de aici (http://www.sateliti.info/showthread.php?p=104519#post104519) va rog s-o purtati in acest topic. La sectiunea de prezentari si teste nu apar intrebarile voastre. Pot fi validate teste si prezentarile voastre doar.

dic_star79
10-11-09, 23:45
Testul a fost facut in acelasi timp cu doua sisteme de receptie identice la care doar cele doua lnb uri au fost diferenta?
Daca nu, testul pe o vreme instabila si facut in pasi.... si nu concomitent nu este concludent pe o vreme instabila.
Fa acest test pe o vreme cu cer senin!

Snow
10-11-09, 23:53
Am sa repet testul si cand o sa fie senin. Testul l-am facut timp de doua ore. Am avut aceleasi rezultate tot timpul. Puterea tp-urilor sunt undeva la mijloc. Nu m-a interesat sa postez valori de 90 si ceva snr. Am cautat special ceva mai slab. Vedeti si detaliile antenei. O sa va spun diferentele si de pe triax tds 110 deoarece vreau sa pun titanium pe ea.

La test s-au folosit aceleasi echipamente mai putin lnb-ul. Daca nu ma insel am precizat.

dic_star79
11-11-09, 08:48
Echipamentul a fost acelasi am inteles, dar testul nu a fost in acelasi timp!
Daca era cer senin era OK , dar pe vreme instabila cu nori si ploaie un test facut in pasi cu cele doua LNB nu este conculdent pentru ca intensitatea ploii si perdeau (grosimea plafonului de nori, difera de la un minut la altu).

MihaiP
11-11-09, 09:01
Eu zic ca la aceste teste mai trebuie adaugata o evaluare a comportamentului in timp ... dupa prima iarna petrecuta pe antena !
Cel putin la inverto stiu sigur ca exista niste date de catalog ... poate ar fi interesanta si comparatia prin prisma acestora !
Un alt element interesant este dispersia valorilor specifica orcarui produs in serie mare !

doktorofsat
11-11-09, 09:14
Am testat eu domnle mihaip dar pot spune ca e cu putin sub nivelul LASER Gold care are cca 4 ani vechime de stat afara :D

Inverto Black Ultra nou mi s-a comportat mai slab pe Nilesat si pe 62E sateliti cu semnal slab pt zona mea

Evident am testat pe aceeasi antena cu acelasi receptor si in aceeasi ora din zi!

Snow
11-11-09, 09:18
Eu nu scriu in general ca sa ma aflu in treaba. Am scris si despre Inverto la vremea respectiva. Am un titanium twin de 0.2 pus pe o antena de 4 ani si inca isi face treaba. In acesti ani a trecut prin multe. Lnb-urile smart titanium sunt produse de www.smart-electronic.de
O sa repet testul si pe cer senin.
Atentie eu nu spun nimanui sa cumpere acest lnb. Alegerea va apartine.

Am spus clar, diferenta e de 1%. In marja +/-1% poti spune ca sunt egale. Diferenta apare la pret.

Snow
11-11-09, 09:55
Uite un test publicat chiar pe pagina celor de la inverto
http://www.inverto.tv/about_us/?p=1&id=27&cat=33
http://www.inverto.tv/IMG/faq/2009%20-%2006%20Digitalfernsehen_pp44-45%20-%20BLACK%20Ultra%20LNBs_0.pdf


S-au folosit lnb-uri de 0.2 daca am inteles eu bine. Cineva priceput la germana ne-ar putea ajuta. Google translate e varza.

pacala68
11-11-09, 11:22
Inteleg din test ca gaurelele din antena B-SKY-B permit receptia benzii C ( 3977/17777/V ) cu doua LNB pentru banda Ku .

Cit priveste dispersia de 1% a valorii parametrilor este practic nesemnificativa ( adica testul este esuat - aici sint un dulce :p ) asta daca nu ne multumim cu vorba populara ,, tot o apa si-un pamant ".

PS ,,Anduranta" LNB o verifici mai usor pe la -20 grade cu scoateri repetate din priza a receiverului ( pentru siguranta ) pentru cca 30 min .

Snow
11-11-09, 13:44
Multumesc pentru corectie. Testele la oboseala nu-s bune. Frecventa verticala e de la axn ce 12532 v 23340.
In momentul in care m-am dus in meniu-setup-service searching-satfind imi apare frecventa cu 39777V17777. Puteti verifica. M-am prins unde e greseala.
O sa vac poze noi azi pe soare direct in imaginea de baza.


ps: smv167, nu inteleg de ce daca ai ceva de spus trebuie sa te ascunzi in spatele altui id.

pacala68
11-11-09, 14:58
feedhornul LNB este .... universal , antene sint diverse ; poate pe alt tip de antena le departajezi .
testeazale cu skew diferit de cel optim pe transponderii cu dubla polarizare H/V.
daca ai receiver cu blind-scan poate mai putem testa citeceva

PS vroiam sa vad care crapa la soc termic :p

Snow
11-11-09, 17:42
Ok, poze noi in seara asta. Nu fac decat sa confirme ce era si ieri. Calitatea semnalului insa mai buna. Daca vreti sa testez anumiti transponderi anuntati-ma. Nu uitati insa datele antenei. Antena se foloseste in special in Anglia pentru sky, dar isi face treaba si pentru providerii nostri de la 1w.

M-am mai gandit la ceva intre timp. Sunt dispus sa trimit lnb-ul si altor useri cu vechime sa-l testeze. Postati care sunteti interesati. Rugamintea mea este ca dupa ce-ati facut testul sa-l trimiteti urmatorului tester. Testul va costa 6 lei :) cred ca atat costa sa-l trimiti prin posta romana de la unul la altul. In final il putem dona unui membru al forumului pe criterii ce le vom stabili impreuna.

Asadar, cine se aboneaza?


later edit: evident trebuie sa fiti din Romania si sa aveti un black ultra deja.

wambertos
11-11-09, 17:54
S-au folosit lnb-uri de 0.2 daca am inteles eu bine. Cineva priceput la germana ne-ar putea ajuta. Google translate e varza.

S-au testat toate tipurile de LNB-uri din seria "Black Ultra"(Inverto) si "Titanium Edition"(Smart).
Aparatul de masura folosit: Rover "DM 16Q GOGUmax"
Antena: 80cm
Satelit: Hotbird
Cablul: 3m lungime, 120dB, Preisner
Locatia: Leipzig
Vremea: 15°C, nori
Reglajul instalatie s-a facut cu LNB-ul de referinta Hama(cel mai bun LNB testat pina la aceea ora).

S-a acordat urmatorul punctaj in categoriile:
Receptie: Inverto 48 puncte / Smart 45 puncte din 50 posibile
Prelucrare: Inverto 7,5p / Smart 9p din 10 posibile
Date tehnice: Inverto 17,5p / Smart 18p din 20 posibile

Testul a fost cistigat de Inverto care devine si noul LNB de referinta, urmat la o diferenta minima de Smart, ambele depasind LNB-ul Hama.
De remarcat pretul aproape dublu al LNB-urilor Inverto!!
Punctul negativ al LNB-urilor Inverto este in opinia redactiei, carcasa de culoare neagra ce poate duce la supraincalzirea si scaderea randamentului convertorului.

dic_star79
11-11-09, 19:14
Singura mare diferenta este pretul care la noi momentan pentru cei care nu sunt impatimiti are relevanta....dar pentru noi cei care intradevar vrem calitate pretul este pe locul doi.
Ce rezulta momentan ca cele doua LNB sunt cu 1% +/- in favoarea INVERTO.... dar oare este un LNB de anduranta care sa faca fata pentru o perioada mai lunga in conditi de caldura..frig si umezeala?

Daca poti sa faci test pe 1W tp nordic de la Canal Digial polarizare verticala:
11310 V 7/8 24500
Eu am momentan SNR 80% AGC 80% BER in jur la 7000 LNB alps 3dB(nu este in focar) Antena 1.2 Fe rec DM 500

Sau SIRIUS 5E 12016 V 5/6 27500 SNR 76% AGC 88% BER in jur la 20000(macroblocuri la greu) LNB Alps 3dB Antena 1.2 Fe DM 500

doktorofsat
11-11-09, 20:13
eu din cate stiu in sud polaritatea orizontala a spotului T1 de pe Thor5 e mai slaba decat cea verticala, deci acolo ar fi interesant de testat .


Acest lucru am constatat si eu deoarece pt locatia mea cu antena de 80cm e tot asa !Cu cat mergem mai la sud cu atit e mai rau

Acolo pe H ar trebui testat, dar sigur o antena de 110-120cm chiar si de firma e insuficienta pt receptie!

Oricum nici un lnb nu poate inlocui o antena mai mare

Ceea ce trage receptiile in jos e faptul ca multi folosesc sisteme mobile care oricat de bine ar fi reglate nu scot maxim la satelitii problematici.Chiar si pozitia lnb-ului e cruciala , nu strica nici un mecanism de reglare a pozitiei lnb-ului da apare intrebarea : de unde atita bine?!:D

pacala68
12-11-09, 09:47
O dispersie sub 4% a parametrului eu zic ca este fenomenala .
A crescut pipota nationalista-n mine cind am vazut ca si nemtzalaii testeaza ( ni la ei mah , ,,LNB de referinta" testat pe Hotbird p: )

doktorofsat
12-11-09, 10:26
A crescut pipota nationalista-n mine cind am vazut ca si nemtzalaii testeazadar cefalu ce face?:D

Lasand gluma la o parte uita-te te rog pacala pe flysat in coloana din stanga si vedea numele dx-erilor jermani de prima mana : qwer, serdar22, enosat,Sat-An, Kleinraisting, dx sito , satuloge, deepbleusky si multi altii!Acestia au si o activitate sustinuta pe forumurile jermane dar si internationale:D

Ma gasesti si pe mine akolo cu rapoarte da caut mai ales la extrema stanga in banda c acolo unde putini pasionati ajung cu antenele.Am si cateva rapoarte in banda Ku totusi

Snow
12-11-09, 10:52
Am mutat pozele in topicul de prezentare.

@doktorofsat, poate colaboram. Am posibilitatea sa fac teste pe o antena mash de 4.9 m. Il rugazem candva pe rz+ sa-mi dea niste frecvente pe care sa testez ce poate antena.

pacala68
12-11-09, 13:43
....dar cefalu ce face?:D

la mine e la locul lui si functioneaza p:
testul << reviewed and awarded >> cum se lauda Inverto este amatoristic , orice instalator dotat de DTH cu un aparat de masura poate testa la fel .

wambertos
12-11-09, 14:59
Testul tradus de mine nu e facut de firma Inverto pt. simplul motiv ca nu da nimeni 2 bani pe asa ceva.
Testul e facut de de redactia revistei "Digital Fernsehen".
Faptul ca ei au ales sa testeze pe Hotbird spune multe si despre ei si despre noi. Nici nu vad care e problema.
In timp ce noi ne chinuim sa receptionam satelitul "nostru"(Thor/Intelsat), ei pun un nemtzalau beat cu o antena de 30cm in mina si tot receptioneaza DTH-ul lor(pe aAstra 19°).
Este vorba de un test intre 2 LNB-uri si nu conteaza pe care satelit e facut.
Chiar noi romanii ne-am gasit sa ne legam de nemtzalai in ceea ce priveste tehnica!!

Pacala fiind clona cui?

zmeura
12-11-09, 15:34
S-a spus mai sus a cui clona e,il stii,doar ca i s-a pus lui pata sa faca varza un topic doar asa,ca se plictiseste.:)
Teste la nivel de amator putem sa facem si noi si nemtii de la niste reviste,etc. nu vad care e problema,doar ca a venit toamna,e frig si oamenii se mai plictisesc,trebuie sa contrazica si ei pe internet pe cineva.Nu conteaza ce.
Poate incep sa fac putin curat,parca am mai spus de 50 de ori ca nu se accepta mistouri si offtopic in sectiunile tehnice.Vad ca degeaba.

pacala68
12-11-09, 15:45
siteul acesta este al lui Inverto care se lauda cu un review si award http://www.inverto.tv/about_us/?p=1&id=27&cat=33
eu ca rumun intru pe siteul producatorului si vad ca ce vreu sa cumpar eu este awardat de prestigiaosa revista nemtzaleasca tembeliziunea cu degete , care-l considera produs de referinta .si platesc dublu , asteptindu-ma sa faca minuni fata de LNB dat de digi .

Conteaza satelitul , banda de 2x2050MHz acoperita in cca 100 puncte nestandard de test mi se pare cam putin , daca rateaza vre-o groapa de semnal ??
Daca rata de reptabilitate a performantelor intr-o marje de 5% este 50% de la un lot la altul ??

Franco-argeseni au incercat o ghidusie asemanatoare cu primul Euro_NCAP la logan

zmeura
12-11-09, 16:15
Pune mana si fa.:)

ovi_jer
22-11-09, 16:50
Acum 3-4 zile am cumparat Inverto Black Ultra pentru ca lnb-ul meu are vreo 5 ani si necesita inlocuire datorita semnalului slab.L-am montat,totul ok si semnalul a crescut pe dm800 intre 2-10% in functie de satelit sau transponder insa in ultimele 2 zile mai calduroase au aparut problemele la el si anume :semnalul si calitatea semnalului se duc la zero si nu isi mai revine decit cand este scos cablul din el cateva zeci de minute si se raceste .Receiverul este DM 800 si mentionez ca daca pun lnb-ul vechi imediat este semnal si totul este ok.Probabil acum o sa optez pentru un titanium pentru ies mai ieftin decit transportul dus-intors pina la cluj pentru inlocuirea pe garantie.
Sfaturi?
Multumec

ovi_jer
23-11-09, 10:58
Ma vad nevoit sa postez din nou.A murit definitiv lnb-ul.
Intrebare pentru detinatorii de Inverto Black Ultra :toate sunt made in china?

delta2k2
23-11-09, 11:35
Am două modele de Inverto Black Ultra , unul simplu si altul twin.
Ambele se descurcă foarte bine , nu am avut nici o problemă cu ele.

Poate ai avut ghinion ...



.

jsm81
23-11-09, 18:20
exista diferente de semnal intre twin si cel simplu?

delta2k2
23-11-09, 18:27
Practic , nu am sesizat nici o diferenţă. Poate o fi , dar e prea mică să-mi dau seama.



.

doktorofsat
23-11-09, 18:36
Citind pe aici de Inverto pt offset mi-a pierit cheful sa comand una de la satmedia

Desi dupa problemela nou aparute pe Nilesat mai precis schimarea fecului de la 3/4 la 5/6 evident mai greu de receptionat as fi incercat cu acest Inverto Black!Oricum problema o s-o rezolte tot o antena mai mare

Deci va rog eu cine are posibilitatea sa testeze pe 7w , pe 1w (spotul T1 al Thor5 ) si sirius pt cei care stau in sudul tarii.Din experienta mea va spun ca tp pe polaritate orizontala intra in majoritatea cazurilor mai greu decat cele verticale si asta se intampla la o droaje de sateliti!:DDeci pe H merita testata performanta unui lnb

dic_star79
23-11-09, 18:49
Daca aveam LNB, testam eu pe 1W, dar cum nu il am nu am cum sa fac testul pt sudul tarii!

ovi_jer
23-11-09, 23:13
Eu l-am cumparat de la digitalsatelit.Azi l-am pus in ambalajul original cu certificatul de garantie si copie dupa factura si l-am expediat inapoi la magazin cu fancourier.Le-am dat si un mail cu problema insa nu mi-au raspuns pina acum.Maine cand il primesc inapoi sper sa primesc si raspunsul.

ovi_jer
24-11-09, 14:52
Azi a ajuns lnb-ul Inverto Black Ultra la magazin si a fost inlocuit in garantie asadar il astept inapoi in cateva zile cu posta romana si pot sa spun ca-l astept ca pe painea calda
pentru ca tot azi am primit de la elstar si Titanium Single LNB TS de care sunt sincer dezamagit.Pe 0,8W este comparabil cu inverto avand semnal aproape la fel insa pe 16E sau 19,2E rezultatele sunt asemanatoare cu chinezaria veche de 5 ani invelita in punga.
Pe tvr HD(16E) cu inverto aveam 80-82% ,cu chinezaria 76% si cu titanium am 68%.
Pe astra HD(19,2) cu inverto aveam 98-100%,cu chinezaria 90-92% si cu titanium am 94%.

O alta nelamurire este cu AGC care cu chinezaria si inverto sta la 99% mereu iar la titanium pe canalele cu semnal bun sta la 99% iar la schimbarea satelitilor cu motorul HH scade la 79% sau pe canalele cu semnal mai scazut scade la 93-96%.

ovi_jer
28-11-09, 11:08
Avand amandoua lnb-urile in discutie le-am testat pe DM800 si antena Offset 90 cm otel si motor HH si pot trage urmatoarele concluzii :

Titanium Single LNB TS
-Receptorul schimba canalele si scaneaza satelitii mult mai rapid.
-La scanare intra canale precum Eins Festival HD promo pe 19,2 care cu inverto sau o chinezarie veche de 5 ani nu intra.
-Pe transponderele cu semnal bun sau foarte bun este mai slabut in semnal decit inverto pe unele diferenta chiar e mare
-Foarte sensibil la reglaj(rotire lnb)necesita in reglaj foarte fin
-Semnalul pe 30.0°W Hispasat este foarte scazut indiferent de reglajele antenei sau lnb-ului
-Transponderele de pe 0,8W (spotul T1 al Thor5 ) nu intra deloc

Inverto Black Ultra

-Receptorul scaneaza si schimba canalele mai incet decit cu titanium dar la fel ca un lnb normal
-Semnal foarte bun pe toti satelititi sau transponderele pe care cu celalalt semnalul este mediu-bun
-Nu este sensibil la reglaj(rotire)
-Pe 0,8W (spotul T1 al Thor5 ) intra tranponderele de pe vertical

Pe final pot spune ca nu exista lnb-ul perfect mai ales pentru tunerul pretentios de pe DM800.Probabil cele mai bune rezultate le-ar obtine inverto dar cu o antena mai mare.

dic_star79
28-11-09, 11:24
Daca ai aceste doua LNB fa o scanare a urmatorului transponder de pe Sirius 12015 V 27500 5/6.
La mine acest transponder imi creeaza probleme cu un lnb Alps, antena este de 0.9 receptor DM 500.
Vreau sa stiu daca intradevar este mai bun decat un LNB Alps.

doktorofsat
28-11-09, 12:15
ovi merci ca mi-ai atras atentia asupra lnb-ului Titanium Single LNB TS.
Sincere nu l-am avut niciodata si nici nu l-am testat.
Eu folosesc un Laser Gold care are deja 3 ani vechime si functioneaza ca prin minune!!Nu stiu daca se mai gaseste undeva (era intr-o vreme la elstar) dar il recomend cu caldura.
Foarte multi pasionati din Ungaria folosesc Laser Gold pt ca receptioneaza acceptabil Nilesatul, ceea ce si eu pot confirma

Cat despre Inverto Black Ultra e laudat de nemti si de franceji , insa acesta nu mi-e pct de reper deoarece acolo satelitii bat cu 52-54dBW :D

ovi_jer totdeauna si eu asa testez lnb-ul ca il rotesc usor si urmaresc calitatea semnalului:cheers: Evident nici asta nu e o regula universala deoarece la Invacom tot "simte" ca il rotesti , dar "lucreaza" mai slab pe unii sateliti problematici de ex Nilesat!!

Invacomul (pt offset de la peruvision) a fost testat si de un pasionat din Arges bog1 (bog4u de pe flysat) si a fost total dezamagit de performantele acestui lnb.Invacomul meu avea alta provenientza dar nici el nu era asa de stralucit

ovi_jer
28-11-09, 18:04
dic_star79@ acel transponder nu imi intra cu niciunul din lnb-uri si nu mi-a intrat niciodata daca imi aduc bine aminte,nici macar acum 4-5 ani cand aveam un strong 4401 si care fuma orice dreambox cand era vorba de semnal.

doktorofsat@ Chinezaria de care zic eu mai sus cred ca este acel laser gold daca este negru cu capac alb la feed si eticheta galbena in spate cumparat tot de la elstar.A mers excelent 5 ani insa este sub inverto.

dic_star79
28-11-09, 18:19
Ce reiese de aici?
Antena nu este reglata bine?
Cele doua lnb sunt mai slabe decat un lnb Alps?
Cum am spus acest transponder la mine intra, dar rupe din cand in cand! Receptia se face cu o antena ofset de otel diametru 0.9m, lnb Alps, 20m cablu pe care mai sunt si pierderi, receptorul este DM 500 clona.

ovi_jer
28-11-09, 18:47
Nu vorbim de aceasi locatie si nici de acelasi receptor.Tunerul de la DM800 este mult mai prost decit cel de pe DM500.
Despre lnb-ul alps nu iti pot spune nimic pentru ca nu am asa ceva.Eu poti confirma numai pe ce am disponibil.

delta2k2
28-11-09, 19:53
... Tunerul de la DM800 este mult mai prost decit cel de pe DM500 ...


Eu ştiam că e tocmai invers. Cum ai testat ?






.

dic_star79
28-11-09, 20:41
La aceasta ora pe acel transponder am asa:
Tp: 12015 V 5/6 27500
SNR 77%
AGC 89%
BER variaza intre 12000-15000

Cine mai este in sudul tari sa faca un test!

doktorofsat
28-11-09, 21:06
dic star pe viitor sa nu uitzi sa specifici totdeaua antena folosita pt teste, ca sa nu fie nelamuriri:D

dic_star79
28-11-09, 21:22
Mister.... daca arunci un ochi mai in urma am specificat si antena!

ovi_jer
30-11-09, 13:36
Eu ştiam că e tocmai invers. Cum ai testat ?


.

Pe 19,2 si 23,5 canale care intrau la limita pe dm 500 pe dm 800 nu intra deloc.
Am avut dm500 si acum am dm 800.Am mers cu ele in paralel 2 saptamani si am facut destule comparatii.
Tunerul de pe dm800 face '' lock'' la procentaje mai mici de semnal dar este mult mai pretentios si necesita o antena mai mare si de calitate cat si un lnb foarte calitativ.

dic_star79
02-12-09, 11:43
Nici un test, nimic cu cele doua LNB pe niste frecvente la limita, sau cu alte tipuri de LNB pe cele doua frecvente postate de mine mai sus, nu de alta dar din ce a testat @ovi-jer cu cele doua LNB respectiv frecventa de mai sus si a zis ca nu intra nimic in timp ce mie cu un amarat de Alps imi intra nu ma incanta sa le cumpar!
Eu sunt dispus sa le testez daca fac rost de ele.....

doktorofsat
02-12-09, 15:33
Nemtii au o parere foarte buna de Inverto Black Ultra :D

http://i078.radikal.ru/0912/2b/1da068451ccb.jpg (http://www.radikal.ru)

A testa e greu dic_star .Pot intra in amanunte , dar numai daca e nevoie!Eu tind sa cred ca e aceesi poveste ca la Invacom 031 unde egzista serii bune si serii rele


Tunerul de pe dm800 face '' lock'' la procentaje mai mici de semnal

ovi cu asta nu zici nimika ! daca vrei sa spui egzact despre ce este vorba ne zici c esoft e pe cutie si la cate procente e stabila imaginea luand pe rand fecutile 1/2 3/4......7/8

ovi_jer
02-12-09, 20:08
Gemini 430 pe DM800.
Pe 23,5 E Kabel Deutschland imagine stabila de la semnal 34%(6dB).
Pe 0,8W 11278 V tp C5 DVB SR 24500 FEC 7/8 imagine stabila de la SNR 48%(7,60dB).Seara cand scade sub 47% apar freezuri.
Cel mai puternic semnal este pe 0,8W 11938 H tp 12 DVB-S2 SR 25000 FEC 3/4 :SNR 100%(17,50dB)

mikevlad
04-01-10, 18:16
sal ovi,

am luat si eu un INVERTO Black Ultra de 2 luni cu factura si garantie dar tot made in china...si am patit si eu la fel...la mine - l-am montat la o ant offset 85 gigi, si receiver dm 800 hd cand era vant si umezeala dar si cand nu era umezeala in anumite zile sadea semnalul de la 91 la 0 si disparea imaginea(tune failed) apoi schimbam pe alt satelit/program vedeam noul program vreo 3 min si iar cadea..la inceput credeam a prb este de la tuner respectiv receiver dar am luat un kaon si l-am bagat si la fel imi spunea...lipsa semnal..dar de vreo 3 zile vede perfect si pe ninsoare si -4C e ok...cred ca va trebui sa-l trimit la garantie si sa imi cumpar un Titanium single TS sa il am de schimb, just in case

ovi_jer
05-01-10, 09:55
Al doilea inverto functioneaza fara probleme si nici nu se incalzeste ca primul care a decedat.
Una peste alta niciunul din cele 2 lnb-uri nu este perfect si fiecare are plusuri sau minusuri insa inverto sta cel mai bine la capitolul semnal.

shadowman
05-01-10, 12:15
Respecte!
In concluzie,sa mai cumpar sau nu un INVERTO Black Ultra?
Voiam sa schimb LNB-ul actual cu unul mai bun,insa se pare ca acum chiar sunt in ceata....pana la urma am sa ma risc ori la un INVACOM ori la cel "recomandat"ca fiind bun de baietii dela elstar:LNB Titanium 0,1 dB.,pentru OFFSET-ul meu de 1,2 m. (http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=348&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4)
Ce am acum un SHARP Universal BSCR86L00 merge de cand e si antena,adica de vreo 15 ani.
Bafta!

delta2k2
05-01-10, 13:08
Eu am Inverto Black Ultra şi merge foarte bine , nu a avut nici o problemă.
Poate am fost norocos ... sau alţii au avut ghinion.
Dacă ar fi să-mi mai cumpăr un LNB , tot acest model l-aş alege.




.

doktorofsat
05-01-10, 13:10
@Shadowman

Cumpara Titaniumul de la Elstar ca e bun si nu vei regreta.Intreaba pe cei de la elstar daca mai au lnb-ri LASER Gold' sunt printre cele mai reusite , eu crede-ma, sincere, il folosesc de vreo 4 ani si am/am avut receptii deosebit de bune cu el:)
Invacom de offset nu cumpara , nu se merita , e mediocru :!:

doktorofsat
05-01-10, 13:11
Poate am fost norocos ... sau alţii au avut ghinionvezi, asta e problema lnb-urilor care se fac in serii mari

bonou2
05-01-10, 13:14
cumpara un lnb model INVERTO Black Ultra si nu vei regreta , inainte de al schimba pe cel vechi noteaza ce semnal " cantitate" si "calitate" ai pe diferiti sateliti si transponderi dupa care efectuezi aceasi procedura si cu lnb INVERTO Black Ultra asteptam constatarile si rezultatele tale

laleauaneagra
05-01-10, 13:17
Ce am acum un SHARP Universal BSCR86L00 merge de cand e si antena,adica de vreo 15 ani.


pai mai dai tu cioara din mana pe cea de pe gard:)

amorak
05-01-10, 17:05
eu ma uit pe pagina celor de la inverto (www.inverto.tv (http://www.inverto.tv)) la 2 din ele:
Dielectric Single 23mm LNB IDLB-SINL20-MULTI-OPP (http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=59&cat=5) si Single HGLN 40mm LNB IDLB-SINL40-ULTRA-OPP (http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=57) (de care ziceti voi aici) la pret primul e ~30 lei iar al doilea e ~60 Lei daca va uitati la specificatiile oferite de catre producator au aceleasi valori ambele, de ce as da dublu pe al doilea?? scuze daca am schimbat directia topicului. :)

multumesc.

pacala68
05-01-10, 21:51
.... de ce as da dublu pe al doilea?? ...
pentru ca are diametrul de prindere ( pentru colierul de fixare ) dublu :p

excluzind pretul din ecuatia ramane un singur LNB , Invacom

dorinelu
06-01-10, 12:44
Invacom SNH-031 Universal Single LNBF

A high performance universal LNB with an integrated feed-horn and 1 output. Typically used with motorized dishes, or where the signal strength is poor.

Input Frequency: 10.7 ~ 12.75 GHz
Output Frequency: 950 ~ 2150 MHz
Noise Figure: 0.3 dB typical
Gain: 50 ~ 60dB
Interface: 40mm clamp
Ideal Dish F/D: 0.6



http://www.dvbresource.com/lnbs/invacom_snh/invacom_snh-031_1.html

amorak
08-01-10, 14:58
pentru ca are diametrul de prindere ( pentru colierul de fixare ) dublu :p

nu am stiut ca, conteaza :-))

doktorofsat
24-01-10, 19:07
Inverto Single Black Ultra IDLB-SINL40 0,2 dB



pare sa fie cel mai bun lnb din seria Inverto Single Black Ultra cu amplificare de 72dB:clap: tretul este in jur de 20 de euro in djermania

http://www.hm-sat-shop.de/lnb-lnb-single/inverto-single-black-ultra-idlb-sinl40-02-db.html

tot ce este la noi pe piata este mai slab

shadowman
24-01-10, 21:20
Respecte!
@doktorofsat-daca tu zici ca cele dela noi sunt mai prost calitative e "ok",insa oare dece?
Acuma daca tot e sa-l cumperi de afara atunci dece sa dai 19,90 EUR pe el cand tot de afara il cumpar la 14,90 EUR,http://www.satshop.tv/Inverto-Black-Ultra-IDLB-SINL40-ULTRA-OPP-Single-40mm-LNB-02-dB la acest pret se mai adauga taxa de expeditie,care eu stiu ca e in jur de 20,00 EUR in Europa,sreutatea maxima la acest pret fiind de 1,5 Kg.
Sau poti sa-l comanzi direct dela producator(pretul nu-l stiu),banuiesc ca e cu ceva mai ieftin.

gyozo75
24-01-10, 22:19
Inverto Single Black Ultra IDLB-SINL40 0,2 dB



pare sa fie cel mai bun lnb din seria Inverto Single Black Ultra cu amplificare de 72dB:clap: tretul este in jur de 20 de euro in djermania

http://www.hm-sat-shop.de/lnb-lnb-single/inverto-single-black-ultra-idlb-sinl40-02-db.html

tot ce este la noi pe piata este mai slab
daca are amplificare mai mare nu inseamna ca e mai bun,amplificarea mai mare conteaza mai mult atunci cand ai cablu mai lung intre receptor si LNB.Trebuie tinut cont cu amplificarea semnalului este amplificat si zgomotul.

doktorofsat
24-01-10, 23:45
Perfect adevarat gyozo ca odata cu amplificarea se amplifica si zgomotul dar am vorbit in aceste zile cu un pasionat care are deja acest lnb si a obtinut rezultate bune pe satelitii problematici

shadowman

eu am postat doar pt a informa !N-am testat pana acum nici un tip de Inverto Black Ultra!Cat despre locul de unde-l cumperi fiecare il ia de unde stie .Important e faptul sa-si merite banii sau mai pe romaneste sa dea rezultate mai bune decat cele actuale de pe piata

Snow
27-01-10, 01:19
Am uitat sa va spun; in urma articolului din revista am fost contactat de un domn pensionar din Cluj care a dorit sa testeze lnb-ul. In prezent lnb-ul e in posesia domnului respectiv.


ps: MihaiP, vorbeste cu Adrian sa-ti dea datele de contact si vezi ca a reusit sa faca.

cristianio
08-04-10, 21:09
Astazi am facut o comparatie intre GSLF-71s de la General Satelit si Inverto Black Ultra pe 1W providerul Digi, la o antena de o,9, iata rezultatele:

Frecventa Program TV Castig General-lnb Castig Inverto-lnb
12722 H Spice Platinium 10,3db 11 db
12607 H Discoveeri Ro 10,5 10,5
12643 H Discoveri 10,4 11,4
12717 H Sport 1 ro 9,7 11
12531 H Cinestar 10,0 11,3
11900 H Money Chanel 12,8 13,2

Este evident ca inverto este superior fata de general satelit.Alte LNB-uri avute pe mana nu se apropiau de aceste rezultate. :!::!:

doktorofsat
08-04-10, 21:38
Cristianio
vad ca ai obtinut rezultate bune cu antena de 90cm + lnb-ul Inverto.M-ar interesa insa cat castig ai cu Inverto B.U fata de GS pe 12718 V
18400 3/4 ; 11747 H 28000 5/6 si 11862 H 28000 7/8 de pe satelitul de la 1w!
Din pacate de la inceputul topicului nimeni nu a oferit detalii despre cum se comporta Inverto B.U pe vreme rea ( ploaie , ninsoare ), receptia tp slabe pt zona unde se testeaza, etc.Toate acestea m-au tinut departe de cumpararea unui asemnea lnb

Florynsv
08-04-10, 23:28
Am testat si eu acum aproximativ un an un Inverto black ultra pe antena mea Triax TDA110, si nu prea am fost multumit de rezultate! Ce m-a nemultumit la dansul a fost semnalul prost pe Astra 1H care m-a facut sa-l pun inapoi pe cel black premium.
De exemplu frecventa 12692 H 22000 cu Black premium am un semnal de pana la 45-50% (in functie de ora din zi), cu ultra black 2 zile cat am avut LNB-ul la antena, nu mi-a intrat deloc frecventa asta! La fel semnal mai slab cu 10-15 procente si pe 12552 V, 12604 H, 12663 H etc. In schimb ce ma uimit la dansul a fost receptia satelitilor Nilesat de la 7W.
Spre deosebire de black premium cu care receptionez doar uneori noaptea sau dimineata devreme, cateva frecvente la limita, majoritatea cu macroblocuri, cu inverto ultra black intrau seara aproape toate frecventele de pe Nilesat, unele chiar cu o rezerva de semnal de pana la 5-10% peste limita receptiei! Si culmea aveam semnal, e drept cu macroblocuri si ziua pe multe frecvente pe cand cu black premium nu-mi intra decat uneori 11938 V.
In rest pe ceilalti sateliti nu am observat diferente intre ele, poate doar daca il tineam mai mult la antena.

cristianio
08-04-10, 23:42
pentru acele frecvente nu am notat.antena nu a fost miscata din loc ci doar montaj LNB si reglaj fin in suportul LNB-ului.
interesant este ca are capul de captare a undelor (ghidul) similar cu cel de la invacom, adica mare.
vreau sa mentionez ca rezultatele la GS sunt similare la acest model, la mai multe LNB-uri.
Pe vreme rea iti voi spune eu cat scade Inverto, dar doar pe 1w.La GS in medie scadea cu 2 db la o ploaie normala.La torentiala mai stiu exact parca 5 db, spre limita de receptie. Sigur erau pentru putin timp si momente fara semnal.
Un alt LNB care am in vedere sa il mai testez, desi am observat calitati bune este cel din kitul dolce, nu stiu exact firma. Este un dual.
titanium mia trecut pe mana dar era ceva piratat, doar cu numele, cu rezultate similare LNB-urilor obisnuite.
pe frecventele enumerate de tine iti pot da valorile acum cu inverto ub:
11747............13db,
12718.............10,5 db.

shadowman
20-05-10, 19:44
Respecte!
Ieri mi-am cumparat un nou LNB.E vorba de:
http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=57
L-am montat asa la repezeala ca ploua si nu am avut chef si timp sa fac reglari mai amanuntite.
La prima impresie imbunatatirea fata de LNB-ul care l-am avut,un Daxis Twin(model cum e disponibil la Dolce Tv)nu e asa de mare.Insa ea este.Sau asa mi se pare mie.Oricum am sa ma apuc de reglat mai bine cum o sa ma lase vremea.
Acum mai am o dilema,tot studiind ofertele de antene nu pot sa ma hotaresc,ce sa fie noua antena pe care vreau sa o cumpar.Asa cum am mai spus,am sa ma pun sa-mi fac o mica plantatie de antene.
O sa incep cu achizitia a vreo 1,2 antene de firme mai cunoscute,restul vor fi no name,pana cand o sa am bani sa le inlocuiesc.
Acum dilema pe care o am e,ce sa cumpar intre Gilbertini si Triax,undeva la 1.2m,otel sau aluminiu?
Avand in vedere ca as dori mai multe antene as opta ptr Triax 1.2m din otel datorita pretului mai scazut,cu pretul la o antena din aluminiu,cumpar doua din otel.
Acum ptr cei care cunosc cu adevarat performantele celor doua antene rog sa-si spuna parerile.
Hotararea ar fi intre cele doua firme de antene insa pot fi binevenite si alte pareri.
Va multumesc,anticipat.
Bafta!

doktorofsat
20-05-10, 20:14
@shadowman

Ce sateliti doresti sa receptionezi?

TRIAX TDA110 este o antena buna , am avut aceasta antena o vreme buna.Nu am inteles eGZact ,vrei sa pui antene fixe sau iti trebuie si antena mobila?

Am testat offsetul Opticum de 125cm acum aproape 2 ani pe motor H-H in paralel cu un TRIAX TDA 110 care aveam si cu OPTICUMUL am scos rezultate mult mai bune.Am folosit aceeasi lnb si receptor.Asta sa-ti faci o idee...

O antena best-buy este insa offsetul Opticum de 100 cm la 100RON http://www.satmultimedia.ro/Antene/Opticum/Opticum-ANTENA-D100-TRX-STEEL.html !Am avut ocazia sa testez aceasta antena , in timpul unei instalari, lua tot de pe 28,5E si 28,2E (fara astra 2d bineinteles) , ia tot 1w stabil aici in MM.Poti pune pe el 2, 3 lnb-uri fara probleme.E o prostie sa dai banii pe antene noname , care dupa 2 ani ruginesc laik hell:D

Cu 6 sau 8 antene de acest tip poti acoperii toti satelitii centrali , mai ales daca faci si multifeed .Probleme de receptie a semnalului de pe satelitii centrali (28E-4W) nu ai la Oradia deci poti sa te apuci de lucru!

Florynsv
20-05-10, 21:00
Salut! Daca vrei sa folosesti antena pe un H-H, iti recomand asta http://www.satmultimedia.ro/Antene/Emme-Esse/EMME-ESSE-ANTENE-115-AL-WHITE.html> Nu o am, dar am inteles de la cei care o detin ca e mult mai buna decat Triax TDA110! Urmatoarea mea antena asta va fi!:clap:

shadowman
21-05-10, 15:42
Respecte!
Azi am avut putin timp sa mai umblu la reglajele noului meu LNB.
Daca ieri,montat la repezeala nu am observat prea mari imbunatatiri,azi revin cu noua mea impresie,dupa o mai buna reglare.
Deci antena e un offset de 1.2 m,otel.no name,cu mici pete de vopsea sarita.(urmeaza curand o restaurare).
Asa...sa revenim la LNB.
Fata de Daxis-ul meu si Sharp-ul meu,care le-am avut montate pe aceasi antena,imbunatatirile sunt semnificative.E o diferenta de aproximativ 20-22% in plus,fata de semnalul receptionat cu cele 2 LNB-uri dinainte de noul LNB.
Sunt unele programe"descoperite"de noul LNB,programe pe care fostele LNB-uri nu le miroseau.
Fata de primele LNB-uri am constatat o stabilitate mult mai mare,cele dinaintea lui aveau oscilatii mari de semnal.Undeva intre 7-9% fata de cel de acum 1-2%.
Avand in vedere suprafata mai mare de prindere,ma refer la "gatul"LNB-ului,in suprortul antenei,se poate face o reglare pe directia inainte-inapoi mult mai mare fata de LNB-urile dinainte.
La LNB-urile anterioare,nu puteam sa le mut mai spre antena datorita faptului ca ajungeam la capatul suportului.Cei cativa 3,4 mm in plus folositi de mine spre a apropia LNB-ul de antena au facut "minuni"Cel putin in cazul meu.
In mare acestea sunt observatiile mele la noul LNB Inverto Black Ultra.
Probabil atunci cand voi inlocui si antena cu una mai de calitate se vor mai inbunatati parametri de receptie.
Ce ne ma nemultumeste e calitatea monturii H-H SRT 2100 pe care o am.Se misca"trompa"pe care e prinsa antena.Poate aveti idee cum sa o fac sa nu mai aiba acel joc.Precizez ca jocul nu este din rotile dintate din mecanism,ci din axul pe care e montata tija pe care vine antena.Probabil e prea subtire axul fata de orificiul suportului.
Ma gandeam sa ii pun o pana insa nu stiu daca nu se va crapa,suportul daca se forteaza putin la montarea lui.Oricum ar necesita o platbanda subtire,atat in latime cat si in grosime.
Mai specific ca antena e montata provizoriu,la aproximativ 2 m de sol,iar deschiderea spre orizont nu e asa de buna,datorita unor constructii si unor pomi aflati in apropierea locului montarii.
La noua locatie se lucreaza inca.
Cam asta e in mare comparatia.
Daca la alegerea antenei inca ma mai gandesc,in cea de alegere a LNB-ului Inverto nu am niciun regret,daca pot sa zic asa.
Personal eu il recomand cu incredere.
Bafta!

doktorofsat
21-05-10, 16:52
E o diferenta de aproximativ 20-22% in plus,fata de semnalul receptionat cu cele 2 LNB-uri dinainte de noul LNB.
Sunt unele programe"descoperite"de noul LNB,programe pe care fostele LNB-uri nu le miroseau.

Scrii (savant) fara sa dai eGZemple de tp si sateliti unde ai constatat imbunatatirile astea de "aprox 20-22%".Nici receptorul cu care ai testat nu zici absolut nimika.Asa e grele sa inteleg performanta lnb-ului.

Eu in jumatate de ora , sincere cu relax, eGZorcizez lnb-ul de n-ai mai vazut.
Incep negresit cu cu 36 E si verific 12303 L sa vad daca simte ceva semnal.Misc de lnb f usor daca ie cazu.Trec intr-o secunda pe 40E sa verific Space tv 11160 V 3333 si cele 2 tp criminale in mpeg-4..daca reusesc si am semnal pe Space TV merg mai la est si in 5 secunde sunt pe 60 E unde ma uit daca intra alte 2 tp criminale tot cu mpeg-4 si daca intra macar 1 sar pe 62E pt iriburi mai eGZact 11555V unde sucesc caci ie cazu.Am sucit acolo mai multe lnb-uri , sincere si fara rost ca nu intra nimica.Cu Laser Gold intra bine.Asa pot face si un reglaj exact iar receptia satelitilor centrali devine o banalitate! Ie banal de simplu cu satelitii centrali, am mai zis si repet, totusi aici poti verifica stabilitatea semnalului pe timp de ploaie si asta mai ales pe 28E.Edjul la Inverto ie acela cu amplificare la 72dB , modelu offset zic,iar ce ai tu e cel cu 55dB...


Mai specific ca antena e montata provizoriu,la aproximativ 2 m de sol,iar deschiderea spre orizont nu e asa de buna,datorita unor constructii si unor pomi aflati in apropierea locului montarii.


Foarte trist .Trebe sa muti antena intr-un loc mai inalt sa ai vizibilitate buna.Vizibilitatea buna e lucru pe jumatate facut la montarea oricarei antene



Ma gandeam sa ii pun o pana insa nu stiu daca nu se va crapa,suportul daca se forteaza putin la montarea lui.Oricum ar necesita o platbanda subtire,atat in latime cat si in grosime.



Nici vorba de asa ceva!Incearca sa stranji surubu de acolo cu cheia negativa

shadowman
21-05-10, 20:35
Respecte!
@doktorofsat
Mda...asa e...nu am specificat ce fel de receiver am....
E vorba de un DM800 HD clona.
Imbunatatirea semnalului se referea exclusiv la satelitii pe care eu ii aveam in lista.Dela 45E-5W(deocamdata)
Asa cum am spus nu m-am omorit cu reglajul antenei fiindca e doar provizoriu unde e acum.
In ceea ce priveste strangerea surucului dela suportul antenei,l-am strans de a iesit apa din el,niciun rezultat.E tot la fel.Adica se misca.
Referitor la ce spui tu cu reglajele,in mare,acum am dat un scan la 36E pe 12303L SR 27500 FEC 3/4 Nu a sesizat nimic.
Pe 40E la 11160V SR 3333 imi intra Space Tv Azerbaijan :D
Pe 60E nimic(dar aici nu ma mir,ca nu am deschidere)
In concluzie,nu am mai incercat nici 62E ca nu avea rost,din cauza vizibilitatii"zero"
Apoi cele 20-22 procente pe care le-am obtinut,mentionez cu antena mea,se referau la(enumar doar cateva programe):
Pe 26E-e vorba de:mbc Action 11919 H 3/4 27500,dela 46-52 oscilant cu cele vechi,la 72-74 mai stabil cu cel nou,
MTV Arabia dela receptie cu freez-uri si mini si macro blocuri am ajuns la 64-65,
Pe 21.6 E-Al-Rai 11527 V 3/4 2857 dela 41-42,iar uneori nu deschidea,pe timp de ploaie,am ajuns acum la 67-70,
Pe 19.2 E-iti dau un exemplu banal,stiu nu e relevant,insa fara nicio ajustare a urcatsemnalul pe 10920 H 5/6 22000 bebetv dela 80 la 100(spun fara ajustare,deoarece datorita jocului pe care il am la suport,dupa ce ajungea la satelitul dorit,mai faceam un usor reglaj din miscarea fina a pozitionerului)
Pe 0.8 W-la 12643 3/4 27500 La DDTV unde era cel mai slab semnal la mine,ma rog printre cele mai slabe,dela 50-54 a ajuns la 70-72.
La fel si pe DG Info,unde aveam semnal slab e acum 76-78.
Sunt doar cateva exemple,repet.In plus la 0.8 W mi-a mai luat doua canale,pe care nu le-a mirosit niciun LNB din cele doua. E vorba de Gospel Channel si Tinakov TV.Pe 11166 V 7/8 1450 si 11958 V 7/8 28000.
Repet doktore,antena e reglata asa in proportie de 70-75% si e intr-un loc mai ingramadit,deci iesire la orizont limitata!!!
Cam astea ar fi in mare completarile la intrebarile tale.:)
Mai vorbim...
Bafta!

doktorofsat
21-05-10, 21:24
Din cate ai scris intr-adevar Inverto Black ultra lucreaza undeva de la bine in sus!
Asta deduc si din faptul ca ai reusit sa prinzi Gospel Channel de pe 1w ; al rai de pe 21,6e iar pe mbc -urile de pe 26e ai semnal mult mai bun!!

Mersi ca ai adus la cunostiinta forumistilor aceste rezultate.

Eu inca oscilez intre a cumpara pt offset modelul de lnb care-l ai tu sau sa mai astept si sa-l iau pe care-l de 72dB (care e mai scump)

shadowman
21-05-10, 22:19
Respecte!
Pai si eu mai vreau un Inverto,tot din clasa Ultra,insa acum imi trebuie Quad!
Vreau sa il pun la antena dela Dolce.De 0.90m.
Antena e cea dela ei.Insa nu stiu care sa-l iau mai exact.Sunt doua modele,care ma tenteaza.
http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=78 si
http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=79
Astept opini si sugestii despre ce sa aleg.
Pe cand ar aparea cel de 72db,nu stii ceva nou?
Mersi!
Bafta!

techcenter
22-05-10, 01:45
acest LNB (IDLB-QUDL40-PREMU-OPP (http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=79)) are in specificatii Conversion Gain 55 dB min. pe cand acesta (IDLB-QUDL40-ULTRA-OPP (http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=78)) are Conversion Gain 60 dB min. d.p.d.v. constructiv, avand in vedere ca nu faci multifeed, nu te deranjeaza dispunerea mufelor F de iesire. eu am acest model (IDLB-QUDL40-PREMU-OPP) pe toroidala pe 1vest si sunt multumit. celalalt model nu cred ca l-as fi putut folosi. din ce am observat eu, raspunsul pe toata gama de frecevente este liniar. un singur lnb din seria black ultra imi face figuri din toate cele 9 cate am. cineva scria mai sus de invacom. am si invacom si pot spune ca nu mai este invacom-ul ce a fost odata (ca sa nu fac diferente deoarece nu detin rezultate din masuratori concrete).

succesuri! :drinks:

cristianio
13-06-10, 23:06
Pe temperaturi de 36 de grade afara la umbra si 40 de grade celsius la soare, am verificat astazi pe transponderele digi daca sunt variatii, datorate temperaturii exterioare.
Nu sau inregistrat variatii semnificative fata de alte lnb, la acest Inverto BU, nu erau variatii mai mari de 0,5 db fata de semnalul la temperatura de 20 de grade afara.