PDA

View Full Version : Soleron



-minus
13-02-07, 18:12
Un nou produs? sau o clona?SOLERON (Platforma Linux) ≈ DM 500S

- 250 MHz IBM PowerPC Processor (350 Mips)
- Linux Operating System
- 1 x Smartcard-Reader
- MPEG2 Hardware decoding
- Common available NIMs (DVB-S, DVB-C)
- V.24/RS232 Interface
- 100Mbit full duplex Ethernet Interface
- 2 LED status
- unlimited channel lists for TV/Radio
- channel-change time < 1 second
- full automatic service scan
- supports directly bouquet-lists (indirect unlimited)
- supports EPG (electronic program guide)
- supports multiple LNB-Switching control (supports DiSEqC)
- fully adaptable OSD in many languages (skin-support)
- SPDI/F Interface for digital bit stream out (AC-3 / DTS)
- 1 x Scart-interfaces (fully controlled by software)

DBS-Tuner:
Frequency Range 950 ?. 2150 MHz
Signal Level - 65 dBm ?. - 25 dBm
Signal-to-Noise Level 12 dB max.
DBS-Tuner Input Connector F-Type female
Input Impedance 75 Ohm
AFC +/- 3 MHz
Demodulation Shaped QPSK
Input Symbol rate 2 ?. 45 Mbaud/s, SCPC / MCPC
FEC Viterbi and Reed-Solomon
Viterbirate 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8, automatic assimilation
Roll-off Factor 35 %
Demultiplexing according ISO 13818-1

Video decoder:
Video Compression MPEG-2 and MPEG-1 compatible
Video Standard PAL G/ 25 Hz
Video Formats 4:3 / 16:9
Footage 16:9, automatic assimilation for 16:9 TV-Device (over Scart)
Letterbox precolating for 4:3 TV-Device

Audio decoder:
Audiokompression MPEG-1 & MPEG-2 Layer I and II
Audio Mode Dual (main/sub), Stereo
Frequency: 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 16 kHz, 22.05 kHz, 24 kHz

Output analog:
Output Level L/R 0,5 Vss on 600 Ohm
THD > 60 dB (1 kHz)
Crosstalk < -65 dB

Output digital:
Output Level 0,5 Vss on 75 Ohm
Sampled Data Filtering 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz
S/PDIF-Output optical (AC3)

Video parameter:
Input Level FBAS 1 Vss +/- 0.3 dB on 75 Ohm
Teletext filter in conformity with ETS 300 472 Standard


TV-Scart:
Output: FBAS,RGB,S-VHS over OSD selectable


Serielle Interface RS 232:
Typ RS232 bidirectional
Bitrate 115,2 kBit/s max.
Plug Connector SUB-D-9
Function Update of Firmware and Preprogramming

Ethernet:
100 MBit compatible, bi-direktional interface
Function Update of Firmware and Preprogramming


LNB Power and polarisation:
LNB Current 500mA max. ; short-circuit-proof
LNB Voltage vertical < 14V without load, > 11,5V at 400mA
LNB Voltage horizontal < 20V without load, > 17,3V at 400mA
LNB shut-off at Standby-Mode

Count of active satellite position:
DiSEqC 1.0/1.2 SAT POSITION / SAT OPTION
DiSEqC - Rotor Control

Power consumption:
< 10W / 12V

Input voltage:
DC12V,alternating acurrent +/- 15%

Extern power supply:
Input:
110-240V AC / 50-60Hz / 0,6A
Output:
12V = / 1A

Physical specification:
Ambient Temperature +15?C...+35?C
Humidity < 80%
Size (W x D x H): 195 mm x 130 mm x 40 mm
Weight: 0,6 kg

Pret - - 5.750.000 Lei
SOLERON (Platforma Linux) ≈ DM 500S

Spaniolul :wink:

simplul
13-02-07, 23:04
vreau si eu sa-mi cumpar asa ceva, ce spuneti ca merita, un receiver de asta sau un dm500???

outcast
13-02-07, 23:21
parerile sunt impartite...dupa unii e o clona jalnica dupa altii e super...sa confirme cineva care il are!

Snow
14-02-07, 00:00
din cate am inteles de la mihaip continutul e acelasi, marca si pretul difera. eu unul il cred, fiind unul dintre pesoanele fata de care am tot respectul.
acum e la alegerea ta, insa nu lua ca referinta partile proaste, postate mai ales de kb pe rdi. sa nu uitam ca cineva anume de pe rdi are interes sa vad "la cel mai mic pret" dm 500 :wink:
http://img217.imageshack.us/img217/1092/solerontu3.jpg

-minus
14-02-07, 05:58
Iata ce spune mihaip despre soleron;

-minus
14-02-07, 05:58
Iata ce spune mihaip despre soleron;Da ! este o clona DM500s ...si una reusita ! merge perfect ... cum altfel ca doar foloseste aceeasi placa de baza !
:wink:

-minus
14-02-07, 06:05
Si acum intrebarea de baza! merg softurile aferente dreambox-ului puse pe acest receiver? daca da atunci merita,daca nu ramine o clona si atit.Spaniolul :wink:

Snow
14-02-07, 08:16
Si acum intrebarea de baza! merg softurile aferente dreambox-ului puse pe acest receiver? daca da atunci merita,daca nu ramine o clona si atit.Spaniolul :wink:
da, merg

-minus
14-02-07, 08:26
Si acum intrebarea de baza! merg softurile aferente dreambox-ului puse pe acest receiver? daca da atunci merita,daca nu ramine o clona si atit.Spaniolul :wink:
da, merg atunci nu ramine decit sa-l cumparam :D Spaniolul :wink:

simplul
15-02-07, 08:32
Dar se pune aceeasi intrebare care se punea pe rdi. Exista cineva care are probleme cu clonele? Pt ca cei pe care eu ii cunosc si fol clone sincer nu prea au probleme. Nu de alta intreb, dar vreau sa-mi cumpar ori un dream ori un soleron si vreau sa stiu daca merita sau nu banii dati in plus pe dm

Snow
15-02-07, 10:27
intereseaza-te si tu care are garantia mai mare. am un prieten care si-a cumparat dream si dupa cateva zile era mort (dream-ul :) ). noroc ca era in garantie ca altfel.........
http://img204.imageshack.us/img204/1019/sol1cx9.jpg

outcast
15-02-07, 10:51
zapada,e al tau??

Snow
15-02-07, 11:19
nu, insa ma bate gandul sa-mi cumpar

-minus
15-02-07, 12:38
nu, insa ma bate gandul sa-mi cumpar si pe mine :D Spaniolul :wink:

Einstein
15-02-07, 12:41
Cine le vinde?

-minus
15-02-07, 12:46
Cine le vinde? Le gasesti aici pe amindoua,si soleron si dreambox; http://www.elstar.ro/ Elstar online shop .Spaniolul :wink:

dyngo
15-02-07, 12:46
http://www.elstar.ro/
Pret: 575 RON

dyngo
16-02-07, 13:24
Pana la urma are cineva receptorul asta? ma bate gandul sa schimb Echosmartul cu asta (ca dimensiuni "fizice" vad ca este la fel si nu ocupa loc prea mult )
Merge softul de Dreambox500 pe el?

-minus
16-02-07, 13:30
Pana la urma are cineva receptorul asta? ma bate gandul sa schimb Echosmartul cu asta (ca dimensiuni "fizice" vad ca este la fel si nu ocupa loc prea mult )
Merge softul de Dreambox500 pe el? merge lejer.Spaniolul :wink:

simplul
20-02-07, 17:01
560 la tehnic B in timisoara si mai cu reducere pt cei care cumpara in cantitati mai mari

dyngo
21-02-07, 08:37
560 la tehnic B in timisoara si mai cu reducere pt cei care cumpara in cantitati mai mari

Ma uit pe pagina lor dar nu gasesc Soleron-ul nicaieri.... sa nu fie pagina actualizata?
ce inseamna "mai cu reducere" ? ca poate ne adunam mai multi interesati si obtinem un pret mai bun... :)

Snow
21-02-07, 10:19
560 la tehnic B in timisoara si mai cu reducere pt cei care cumpara in cantitati mai mari

Ma uit pe pagina lor dar nu gasesc Soleron-ul nicaieri.... sa nu fie pagina actualizata?
ce inseamna "mai cu reducere" ? ca poate ne adunam mai multi interesati si obtinem un pret mai bun... :)
nu e actualizata pagina celor de la tehnicb

simplul
21-02-07, 12:57
560 la tehnic B in timisoara si mai cu reducere pt cei care cumpara in cantitati mai mari

Ma uit pe pagina lor dar nu gasesc Soleron-ul nicaieri.... sa nu fie pagina actualizata?
ce inseamna "mai cu reducere" ? ca poate ne adunam mai multi interesati si obtinem un pret mai bun... :)

510 am aflat ca dau la en gros dar doar la firme, iar pagina lor am inteles ca nu e actualizata de aproape un an

Snow
21-02-07, 21:35
astazi le-am scris celor de la Elstar un email, prin care ii rugam sa-mi dea mai multe informatii legate de soleron, mentionandu-le ca raspunsul lor va fi postat aici. raspunsul nu a intarziat sa apara, asa ca cititi si voi:
Salut ! Soleronul are aceasi placa de baza ca si DM 500 cu procesor
identic.Softurile facute pentru dm500 merg si pe Soleron. Garantia are aceeasi durata ca si DM 500 adica 12 luni . Marele avantaj este ; ca e mai ieftin cu 200 RON. Cu stima : Takacs

in email i-am intrebat care dintre receptoare ar fi mai bine sa-l cumpar. cred ca, daca acest receptor ar face probleme, nu l-ar recomanda, riscand sa-si strice imaginea pe care o au, cum au patit mst-ul.[/img]

outcast
21-02-07, 21:41
astazi le-am scris celor de la Elstar un email, prin care ii rugam sa-mi dea mai multe informatii legate de soleron, mentionandu-le ca raspunsul lor va fi postat aici. raspunsul nu a intarziat sa apara, asa ca cititi si voi:
Salut ! Soleronul are aceasi placa de baza ca si DM 500 cu procesor
identic.Softurile facute pentru dm500 merg si pe Soleron. Garantia are aceeasi durata ca si DM 500 adica 12 luni . Marele avantaj este ; ca e mai ieftin cu 200 RON. Cu stima : Takacs

in email i-am intrebat care dintre receptoare ar fi mai bine sa-l cumpar. cred ca, daca acest receptor ar face probleme, nu l-ar recomanda, riscand sa-si strice imaginea pe care o au, cum au patit mst-ul.[/img]

si cumperi sau nu?

-minus
21-02-07, 21:44
astazi le-am scris celor de la Elstar un email, prin care ii rugam sa-mi dea mai multe informatii legate de soleron, mentionandu-le ca raspunsul lor va fi postat aici. raspunsul nu a intarziat sa apara, asa ca cititi si voi:
Salut ! Soleronul are aceasi placa de baza ca si DM 500 cu procesor
identic.Softurile facute pentru dm500 merg si pe Soleron. Garantia are aceeasi durata ca si DM 500 adica 12 luni . Marele avantaj este ; ca e mai ieftin cu 200 RON. Cu stima : Takacs

in email i-am intrebat care dintre receptoare ar fi mai bine sa-l cumpar. cred ca, daca acest receptor ar face probleme, nu l-ar recomanda, riscand sa-si strice imaginea pe care o au, cum au patit mst-ul.[/img] Orcum eu am cumparat numai de la ei si de la tehnicB dea lungul timpului si tot ceea ce am cumparat a fost de calitate chiar daca nu toate produsele erau de firma.asa ca puteti cumpara cu incredere,dovada ca cei ce lau achizitionat deja au numai lucruri bune de zis despre el.Spaniolul :wink:

dic_star79
21-02-07, 21:46
cumpara sa stim si noi daca e bun sau nu :!:

-minus
21-02-07, 21:50
cumpara sa stim si noi daca e bun sau nu :!: eu orcum il cumpar :D am citit ce face pe alte forumuri si nu pot spune decit ca intradevar este asa cum a fost descris;un dreambox fara nume,toate softurile pentru dreambox se potrivesc ca o manusa si functioneaza ireprosabil, asta spun cei ce lau achizitionat deja,alaturati acest aspect cu raspunsul celor de la elstar si trageti singuri concluziile.Spaniolul :wink:

outcast
21-02-07, 22:15
cumpara sa stim si noi daca e bun sau nu :!: eu orcum il cumpar :D am citit ce face pe alte forumuri si nu pot spune decit ca intradevar este asa cum a fost descris;un dreambox fara nume,toate softurile pentru dreambox se potrivesc ca o manusa si functioneaza ireprosabil, asta spun cei ce lau achizitionat deja,alaturati acest aspect cu raspunsul celor de la elstar si trageti singuri concluziile.Spaniolul :wink:
ce faci cu atitea rec..spaniolule? deja ai o gramada?!!

Snow
21-02-07, 22:19
de cumparat il cumpar, numai ca o luna sunt mai mult pe drumuri si cum intr-o familie mai sunt si alte prioritati in casa, il las sa mai astepte pana termin cu drumurile

-minus
21-02-07, 22:31
de cumparat il cumpar, numai ca o luna sunt mai mult pe drumuri si cum intr-o familie mai sunt si alte prioritati in casa, il las sa mai astepte pana termin cu drumurile La fel si eu :D

dic_star79
22-02-07, 14:51
Ma bate gandul sa mi iau si eu unu daca spui ca este asa de bun,vroiam sa mi iau un ECOSMART DSB 790,dar cred ca este o investitie mai buna sa mi iau un SELERON desi este mai scump dar cred ca face bani. :lol: O sa trec maine pe la SATELIT 2000 sa int daca are. Cine stie de unde sa mi iau din Bucuresti sa mi dea un rasp :)

-minus
22-02-07, 17:02
Ma bate gandul sa mi iau si eu unu daca spui ca este asa de bun,vroiam sa mi iau un ECOSMART DSB 790,dar cred ca este o investitie mai buna sa mi iau un SELERON desi este mai scump dar cred ca face bani. :lol: O sa trec maine pe la SATELIT 2000 sa int daca are. Cine stie de unde sa mi iau din Bucuresti sa mi dea un rasp :) La satelit 2000 am auzit ca ar avea,daca nu fa o comanda la elstar in 3 zile il ai acasa :wink:

Snow
22-02-07, 17:41
daca au la tehnicb timisoara, poate au si la bucuresti.

dic_star79
23-02-07, 20:25
SALUTARE TUTUROR! Astazi am fost la SATELIT 2000 sa mi iau ceva cablu pt TV si daca tot am ajuns am int si de SOLERON si aveau :lol: . Este ceva mai scump decat la ELSTAR ,585ron dar am avut confirmarea de la ei ca a fost testat si intradevar este foarte bun . In curand o sa mi iau si eu unul, sper sa ma descurc cu el :( , daca nu apelez la voi :lol: . Cand o sa l cumpar o sa va dau de veste. Pe langa receptor trebuie sa achizitionez intreg sistemul de receptie si asta o sa ma coste in jur de 1000ron, dar face :lol: .

-minus
23-02-07, 21:10
SALUTARE TUTUROR! Astazi am fost la SATELIT 2000 sa mi iau ceva cablu pt TV si daca tot am ajuns am int si de SOLERON si aveau :lol: . Este ceva mai scump decat la ELSTAR ,585ron dar am avut confirmarea de la ei ca a fost testat si intradevar este foarte bun . In curand o sa mi iau si eu unul, sper sa ma descurc cu el :( , daca nu apelez la voi :lol: . Cand o sa l cumpar o sa va dau de veste. Pe langa receptor trebuie sa achizitionez intreg sistemul de receptie si asta o sa ma coste in jur de 1000ron, dar face :lol: . Sa ne spui si noua cum e,eu abia pe 15 Martie pot sal iau asa ca daca il iei pina atunci asteptam vesti despre cum functioneaza,ca asa avem confirmari ca este peste astaptari de bun dar nu e nimeni printre noi ca sa poata da mai multe amanunte. :wink:

dic_star79
23-02-07, 21:21
De testat a fost testat de un meserias in domeniu care se ocupa de asa ceva de ani buni . Pe langa cel testat a mai cumparat unul cea ce imi da incedere ca este bun. Ceea ce spun este din sursele celor de la SATELIT 2000 :!: .

-minus
23-02-07, 21:27
De testat a fost testat de un meserias in domeniu care se ocupa de asa ceva de ani buni . Pe langa cel testat a mai cumparat unul cea ce imi da incedere ca este bun. Ceea ce spun este din sursele celor de la SATELIT 2000 :!: . OK! eu orcum sunt hotarit sal iau asa ca astept inca 3 saptamini si il cumpar :wink:

outcast
23-02-07, 21:31
De testat a fost testat de un meserias in domeniu care se ocupa de asa ceva de ani buni . Pe langa cel testat a mai cumparat unul cea ce imi da incedere ca este bun. Ceea ce spun este din sursele celor de la SATELIT 2000 :!: . OK! eu orcum sunt hotarit sal iau asa ca astept inca 3 saptamini si il cumpar :wink:
ce faci cu atitea receptoare??

-minus
23-02-07, 22:09
De testat a fost testat de un meserias in domeniu care se ocupa de asa ceva de ani buni . Pe langa cel testat a mai cumparat unul cea ce imi da incedere ca este bun. Ceea ce spun este din sursele celor de la SATELIT 2000 :!: . OK! eu orcum sunt hotarit sal iau asa ca astept inca 3 saptamini si il cumpar :wink:
ce faci cu atitea receptoare?? Teste,fiecare este cumparat testat si apoi rezultatele postate,unele care imi plac ca meniu si ca ceea ce pot face le pastrez altele le revind dar asa ajungi sa cunosti cu adevarat cum functioneaza un receiver si poti sati alegi un receptor performant :wink:

outcast
23-02-07, 22:12
De testat a fost testat de un meserias in domeniu care se ocupa de asa ceva de ani buni . Pe langa cel testat a mai cumparat unul cea ce imi da incedere ca este bun. Ceea ce spun este din sursele celor de la SATELIT 2000 :!: . OK! eu orcum sunt hotarit sal iau asa ca astept inca 3 saptamini si il cumpar :wink:
ce faci cu atitea receptoare?? Teste,fiecare este cumparat testat si apoi rezultatele postate,unele care imi plac ca meniu si ca ceea ce pot face le pastrez altele le revind dar asa ajungi sa cunosti cu adevarat cum functioneaza un receiver si poti sati alegi un receptor performant :wink:

interesant :roll:

dic_star79
24-02-07, 18:22
Astazi am achizitionzt una bucata SOLERON ,astept sa cumpar si celelante componente de receptie(antena, LNBuri etc) ca sa vad ceea ce poate.Pentru spaniolu ai primit PMde la mine,daca nu o sa te intreb pe forum ceea ce vreau sa vb cu tine. Astept raspuns. :lol:

-minus
24-02-07, 18:40
Astazi am achizitionzt una bucata SOLERON ,astept sa cumpar si celelante componente de receptie(antena, LNBuri etc) ca sa vad ceea ce poate.Pentru spaniolu ai primit PMde la mine,daca nu o sa te intreb pe forum ceea ce vreau sa vb cu tine. Astept raspuns. :lol: nu am primit PM! intra pe alexbogdan36 este id-ul meu de mess :wink:

dic_star79
24-02-07, 19:17
sper sai dau de cap cu ajutorul vostru

-minus
24-02-07, 19:21
sper sai dau de cap cu ajutorul vostru stai linistit avem colegi care au dream 500 si ei iti pot spune cum intri in meniul de key :wink:

dic_star79
24-02-07, 19:31
Tinem legatura si iti multumesc. Esti de mare ajutor pt noi astia mai fara cunostinte in domeniu.

-minus
24-02-07, 19:33
Tinem legatura si iti multumesc. Esti de mare ajutor pt noi astia mai fara cunostinte in domeniu. Stai linistit nu fac altceva decit sa ma exprim in asa fel incit sa poata intelege orce persoana ceea ce scriu :wink:

matrix
26-02-07, 23:30
Nu va suparati, dar mai bine cumperi un Dreambox cu 2 milioane mai scump, fiindca nu e diferenta de pret prea mare. Dar e Dreambox.
Eu zic ca ar merita sa cumperi un Soleron, daca ar fii vreo 3 milioane.
Asa , doar pentru 2 milioane, sa fi tot timpul frustrat ca nu ai DreamBox! :)
Mai glumeste omul, nu va suparati!

XVanish
26-02-07, 23:46
Nu ma tare pricep eu la asta externe dar sincer si eu mizez pe marca...

outcast
27-02-07, 00:50
Nu va suparati, dar mai bine cumperi un Dreambox cu 2 milioane mai scump, fiindca nu e diferenta de pret prea mare. Dar e Dreambox.
Eu zic ca ar merita sa cumperi un Soleron, daca ar fii vreo 3 milioane.
Asa , doar pentru 2 milioane, sa fi tot timpul frustrat ca nu ai DreamBox! :)
Mai glumeste omul, nu va suparati!
mergind pe aceasi logica toti dacia driverii ar trebui sa cumpere renault! bergenbier!!

Einstein
27-02-07, 08:27
Intrebare pentru posesori: are tuner la fel de sensibil ca Dream 500?

-minus
27-02-07, 12:03
Intrebare pentru posesori: are tuner la fel de sensibil ca Dream 500? Inca nu-l am dar din ce am citit despre el pe alte forumuri se comporta excelent,uite ce spune cineva de el pe alt forum;;;;;;;;;;;;;;simplul
Friend


Registration Date: 02.01.2007
Posts: 2


Rate Member


Level: 5 [?]
Experience: 113
Next Level: 173





--------------------------------------------------------------------------------
eu l-am cumparat, pana acum functioneaza fara probleme

__________________
focus&upc

outcast
27-02-07, 13:09
Functionarea e una si sensibilitatea tunerului e alta....

dic_star79
27-02-07, 20:51
Eu il am ,dar nu lam pus inca in functiune. Astept sa ma duc maine sa mi iau si antena si pe sambata o sa va anunt cam ce poate.

-minus
27-02-07, 21:00
Eu il am ,dar nu lam pus inca in functiune. Astept sa ma duc maine sa mi iau si antena si pe sambata o sa va anunt cam ce poate. Abia astept sa postezi :D orcum de luat il iau si eu :D :wink:

dic_star79
27-02-07, 21:02
Si ca sa va faceti o idie despre el este o "clona " a lui DM500 softul este acelasi ca si cartea tehnica.De produs nu se stie unde este facut dar cel mai sigur % este in CHINA sau oriunde in alta parte. Garantia este de 1an. Sper sa fie la fel de bun ca si DM 500.

dic_star79
27-02-07, 21:04
SI nu tot ceea ce este original trebuie ca sa te si tina sau sa fie si bun

dic_star79
27-02-07, 21:06
:wink:

-minus
01-03-07, 14:49
Eu il am ,dar nu lam pus inca in functiune. Astept sa ma duc maine sa mi iau si antena si pe sambata o sa va anunt cam ce poate. Intrebare;in cartea lui tehnica iti da vreun link al fabricantului sau un link unde poti gasi mai multe informatii despre el? :wink:

Snow
04-03-07, 17:06
@dic_star79, l-ai pus in functiune?

dic_star79
04-03-07, 19:35
Da ieri lam pus in functiune. se misca destul de bine dar mi se pare destul de complicat ca meniu mai ales la setarea programelor intr o anumita ordine.NU se blocheaza deocamdata si lam butonat ieri toata ziua si astazi ,nu se incalzeste carcasa . Decodeaza cam tot ceea ce se poate decoda pt ora actuala.IMI decodeaza pachetul PREMIERE.,pachetul elvetian de pe HOTBIRD,SI INCA CATEVA programe.

dic_star79
04-03-07, 19:51
Si inca ceva nu am reusit sai dau de cap cu setarea pe multifed. :cry: LAM BUTONAT DE A TRANSPIRAT SI TOT NU AM REUSIT. Sistemul este ASTRA +EWTELSAT+HOTBIRD+SIRIUS,CARE CUNOASTE SETARILE DE CONFIGURARE SA MA AJUTE.

matrix
04-03-07, 21:42
Nu va suparati, dar mai bine cumperi un Dreambox cu 2 milioane mai scump, fiindca nu e diferenta de pret prea mare. Dar e Dreambox.
Eu zic ca ar merita sa cumperi un Soleron, daca ar fii vreo 3 milioane.
Asa , doar pentru 2 milioane, sa fi tot timpul frustrat ca nu ai DreamBox! :)
Mai glumeste omul, nu va suparati!
mergind pe aceasi logica toti dacia driverii ar trebui sa cumpere renault! bergenbier!!

Analogia are o scapare: diferenta dintre Soleron si Dreambox (de 2 milioane) o scoti din buzunar mai usor decat diferenta dintre Dacia si Renault! :)

-minus
06-03-07, 11:54
Si inca ceva nu am reusit sai dau de cap cu setarea pe multifed. :cry: LAM BUTONAT DE A TRANSPIRAT SI TOT NU AM REUSIT. Sistemul este ASTRA +EWTELSAT+HOTBIRD+SIRIUS,CARE CUNOASTE SETARILE DE CONFIGURARE SA MA AJUTE. Poate poti sa postezi instructiunile doar asa ne vom da seama cum poti seta ,din ce am aflat de pe alte forumuri merge ff bine inclusiv sharingul ,mai incearca la setari e imposibil sa nu-i dai de cap :D

-minus
06-03-07, 13:43
Nu va suparati, dar mai bine cumperi un Dreambox cu 2 milioane mai scump, fiindca nu e diferenta de pret prea mare. Dar e Dreambox.
Eu zic ca ar merita sa cumperi un Soleron, daca ar fii vreo 3 milioane.
Asa , doar pentru 2 milioane, sa fi tot timpul frustrat ca nu ai DreamBox! :)
Mai glumeste omul, nu va suparati!
mergind pe aceasi logica toti dacia driverii ar trebui sa cumpere renault! bergenbier!!

Analogia are o scapare: diferenta dintre Soleron si Dreambox (de 2 milioane) o scoti din buzunar mai usor decat diferenta dintre Dacia si Renault! :) Uneori chiar aceasta diferenta te ajuta sa mai cumperi ceva,de exemplu;un H_H :D :D :D unii se agata cu disperare de dreambox de parca ar fi suflat cu aur dar cei peste 3 milioane de utilizatori chinezi care folosesc soleron si nu numai ce sa mai spunem? numai la noi in romania se gasesc unii sa caute acul in carul cu fin!!!!!!!!!!!!! :D asta tot logica se cheama :D :D :D :wink:

Snow
06-03-07, 15:22
Da ieri lam pus in functiune. se misca destul de bine dar mi se pare destul de complicat ca meniu mai ales la setarea programelor intr o anumita ordine.NU se blocheaza deocamdata si lam butonat ieri toata ziua si astazi ,nu se incalzeste carcasa . Decodeaza cam tot ceea ce se poate decoda pt ora actuala.IMI decodeaza pachetul PREMIERE.,pachetul elvetian de pe HOTBIRD,SI INCA CATEVA programe.
l-ai legat la net? gboxul l-ai instalat?

dic_star79
06-03-07, 18:58
Da am reusit sai dau de cap cu setarea pentru multifed,totul se reduce la pozitionarea corecata a iesirilor se la LNB catre comutatorUL diseq.

Snow
06-03-07, 19:00
Da am reusit sai dau de cap cu setarea pentru multifed,totul se reduce la pozitionarea corecata a iesirilor se la LNB catre comutatorUL diseq.
si in legatura cu ce te-am intrebat

dic_star79
06-03-07, 19:12
Nu l am legat la net,dar l am cumparat cu gboxul gata instalat ,cu kyle active inca pt PREMIERE,PT PACHETUL ELVETIAN de pe HOTBIRD si pt inca,,cateva programe. din cand in cand mai porneste si TPS SI ABSAT dar se blocheaza dupa cateva minute(nu recp) ci decodarea prog. Trebuie sa fac rost de un cablu nul modem pt a descarca softurile si cea ce mai trbuie pt el. Am intelesc ca intr keylor se face numai cu PCnu si manual.Era bine sa fie si manual ca nu prea sunt in domeniu,dar poate cu ajutorul vostru o sa ma descurc.

dic_star79
06-03-07, 19:24
Se descurca bine pe TP cu un SR mic, dar te induce in eroare nivelul care indica semnalul si calitata acestuia. Semnalul apare numai dupa ce a tecut de 70% iar stabilitatea lui pt a receptona stabil fara macroblocuri este in jur de 75%.

Sunt_Oltean74
07-03-07, 20:15
dic_star79@
descarca acest program Dcc 292. leagal la pc cu un cablu crosover si poti introduce camurile si keyle in dream sau seleron

dic_star79
07-03-07, 21:12
merci pt informatie,dar mai intai trebuie sa mi iau cele necesare,adica cablaraia si ceea ce mai trebuie.

barghy
08-03-07, 08:33
Ce puteti spune legat de sharing pe Soleron ? Apar ceva probleme ??

-minus
10-03-07, 19:07
merci pt informatie,dar mai intai trebuie sa mi iau cele necesare,adica cablaraia si ceea ce mai trebuie. Ai reusit ceva pina acum? :wink:

dic_star79
11-03-07, 17:06
Nu am avut timp sal conectez la net. Problema este alta cand lam luat a fost testat si automat a fost intr adresa si IP respectivului care a facut teste cu el. Intrebarea este eu trebuie sa sterg acea adresa si sa o scriu pe a mea?Vreau sa descarc numai keyle si camurile functionale.

Snow
11-03-07, 17:42
Ce puteti spune legat de sharing pe Soleron ? Apar ceva probleme ??
daca intri pe chat, ai sa vezi ca mai sunt posesori de soleron care iti vor confirma ca merge fara probleme

-minus
11-03-07, 18:09
Nu am avut timp sal conectez la net. Problema este alta cand lam luat a fost testat si automat a fost intr adresa si IP respectivului care a facut teste cu el. Intrebarea este eu trebuie sa sterg acea adresa si sa o scriu pe a mea?Vreau sa descarc numai keyle si camurile functionale. Pai daca il conectezi la net normal ca trebuie IP-ul tau altfel nu faci nimic :D e acelasi lucru ca la un PC. :D :D :wink:

dic_star79
11-03-07, 20:06
Problema consta ca am numai o placa de retea ,si din ce am mai citit trebuie sa ai 2 placi pentru a te conecta la net.

dic_star79
11-03-07, 20:07
Sau merge si cu una :cry:

-minus
11-03-07, 20:15
Sau merge si cu una :cry: Singurul lucru pe care la citit despre conexiunea la net a unui receptor cu linux este ca nu trebuie sa ai nici o aplicatie deschisa nici macar messul :D asa ca ar trebui sa mearga :D :wink:

dic_star79
11-03-07, 20:24
Maine ma duc sa mi iau si cablu pt al conecta la net si vad eu cum o sai dau de cap ca haber nam, sper sa nu se strice sau sa se blocheze ceva la el. Pasi in mare ii cunosc dar mai greu ,dar sper sa ma decurc.

dic_star79
11-03-07, 20:25
Tu nu lai cumparat inca

dic_star79
11-03-07, 20:27
Adica nici netul nu trebuie sal am deschis cand ma conectez la PC.

-minus
11-03-07, 20:30
Sau merge si cu una :cry: Singurul lucru pe care la citit despre conexiunea la net a unui receptor cu linux este ca nu trebuie sa ai nici o aplicatie deschisa nici macar messul :D asa ca ar trebui sa mearga :D :wink: Netul normal ca trebuie :D altfel cum realizezi conexiunea? :wink:

dic_star79
11-03-07, 20:36
Totul sa fie inchis in afara de net .OK

Snow
13-03-07, 11:30
postat de superstar

foloseste softul gemini care este cel mai indicat pt acest model avand multe facilitati automate si nu solicita un nivel de intelegere diferit fata de celelalte receptoare clasice.gemini e cel mai bun si celelalte sunt stabile hidra,sf team. eu am facut deja comanda pt acest model,si astept sa-l probez.

dic_star79
13-03-07, 21:18
Multumesc pt sfat,poate sa fie de folos celorlanti .Eu l am cumparatcu gemini 3.4 instalat,si cu keyle active pt PREMIERE, TSR,KINGSTON si alte cateva programe de EWTELSAT siHOTBIRD. Eu trebuie sa i fac modificarile privind adresa mea si a servarului retelei din care fac parte(ROMTELECOM)si nu vreau sa fac vreo tampenie, vreau sa ma informez bine mai ales ca nu prea le am asa cu conectarea lui la PC si pasi pe care sa i fac . O sa mai astept poate o sa ma ajutati voi.

Snow
19-03-07, 18:09
http://img105.imageshack.us/img105/6339/sol001fa2.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/4333/sol003lc0.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/5434/sol004ml6.jpg
http://img399.imageshack.us/img399/6038/sol005yk8.jpg
http://img105.imageshack.us/img105/920/sol006rw4.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/4548/sol007go3.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/3914/sol008bs1.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/2476/sol009du2.jpg
http://img399.imageshack.us/img399/8468/sol013gk1.jpg
http://img105.imageshack.us/img105/2232/sol017dt1.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/7770/sol018ih5.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/6957/sol019by2.jpg
http://img122.imageshack.us/img122/2789/sol020qg1.jpg
tunerul e alps

dic_star79
19-03-07, 19:13
Snow este al tau :?: Stie careva cum sa reglez sonorul,este la maxim si se aude cam incet,trebuie sa maresc volumul la TV ca sa fiu mul;tumit de volumul audio.

Snow
22-03-07, 13:20
Snow este al tau :?: Stie careva cum sa reglez sonorul,este la maxim si se aude cam incet,trebuie sa maresc volumul la TV ca sa fiu mul;tumit de volumul audio.
cel mai bine ar fi sa setezi volumul la jumatate la tv sau chiar la maxim si pe urma ti-l setezi din rec cum vrei tu. poate ai un bug la soft, pune si tu altceva

dic_star79
22-03-07, 17:04
Daca am volumul la TV la jumatate sunt multumit de el. Cine stie cum setez sa am programele tv dupa preferintele mele, acum le am setate in ordine alfabetica,si nu mi place, stie cineva :?:

Sunt_Oltean74
22-03-07, 17:29
Eu le aranjej in dream cu acest program DreamSet, legat la pc cu cablu crossover .E cel mai rapid ca sa aranjezi programele.



http://www.genesi-project.it/index.php?ind=downloads&op=entry_view&iden=108

Snow
22-03-07, 17:33
sau daca te plictisesti si vrei sa-ti ocupi timpul, intri in meniu-setup-organizati servicii-editeaza buchet-user bouquets-favourites tv-si cu mark(tasta verde) il muti unde vrei tu)

dic_star79
22-03-07, 17:44
O sa incerc si o sa comunic rezultatul obtinut.

mondo
22-03-07, 20:47
@snow ai cumparat receptorul fara garantie??? :lol:

Snow
30-03-07, 12:55
conectarea acestui receptor la net se fac exact ca si la dreambox (recomand router) si orice alta operatiune.
keyle se dau jos de aici http://www.rdi-dreambox.com/showfiles.php/15/1/Dreambox%20500/Keys/ si se vor copia in directorul var/keys

-minus
02-04-07, 19:42
Ca sa va mearga internetul: pune-ti pe DHCP din receiver, duceti tot la Exit (pana iese din toate meniurile) si apoi scoate-ti modemul din priza si bagati-l inapoi (ca sa isi i-a receiverul automat IPul), si merge :wink:

pacala68
02-04-07, 22:17
Merge reteaua si cu IP fix dar sa fie in acelasi domeniu/clasa
ex 192.168.0.x subnet mask 255.255.255.0
x - specificat unic pt fiecare dispozitiv ( DM / PC ) din retea
De obicei Routerul are IP 192.168.1.1 asa ca restul deviceurilor din net trebuie sa aiba 192.168.1.x
Cind nu reusiti cu cablul crossover sa-l legati la PC ,incercati sa puneti un switch/hub .
Orice modificare devine definitiva ( adica este valabila si in alte sesiuni de lucru cu DM ) numai dupa un reset soft ( reboot ) din meniu .
Cu DHCP in principiu PC trebuie sa fie pornit anterior DM .

celenhein
17-04-07, 22:52
Ma bag si eu in discutie ca musca ...

Tipu asta de aici

http://www.***********/showthread.php?t=46946&highlight=clona

sa fie oare ghinionist sau .....

Cheers !!!

gymi
18-04-07, 00:13
Singurul lucru pe care la citit despre conexiunea la net a unui receptor cu linux este ca nu trebuie sa ai nici o aplicatie deschisa nici macar messul :D asa ca ar trebui sa mearga :D :wink:

Nu-i adevarat.

pacala68
18-04-07, 00:37
sa fie oare ghinionist sau .....
Ginionist sadea . Greu de spus care a fost ghinionul :
- Soleronul .
- Experienta redusa + lipsa de perseverenta .
Rezolvarea este hilara ( pt holo-mani :D ) , a fost schimbat in garantie .
Oricum a descoperit cum se trimite DM pe net .

Snow
18-04-07, 09:56
cineva a spus acolo ca s-au plans mai multi de dreamuri picate decat de soleron. soleronul abia a intrat pe piata, vom putea sa ne spunem parerea despre el, macar dupa un an. oricum nu este de neglijat ca anumite firme ofera la el o garantie de doi ani si ca in numarul doi al reviste info satelit este prezentat ca un receptor identic cu dm500

xjust
21-05-07, 21:56
soleron. luat acum 5 zile cu 575 ron. arata exact ca in pozele de mai sus. am si eu de cateva zile pe o parabola mobila de 1.7. gbox/ccamd. merge okay. i-am facut update la gemini 3.5 .

singura chestie care-l 'blocheaza' temporar e dreamtv. tuxvision merge okay.

confirm si eu partea cu semnalul aiurea. macrobocuri sub 75% semnal. 70% minim pentru vizionare. oricum mai nou am skyit. pe ss2/ss1 nu 'vedeam' asa ceva. deci presupun ca e okay. :)

viocons72
25-05-07, 14:25
Pina la urma merita cumparat? Are probleme cu semnalul ?(este mai putin sensibil decit originalul?).Sau are probleme cu afisarea nivelului semnalului? Am vrut sa il cumpar dar cind am vazut chestia cu problema cu semnalul sub 70 m-am dezumflat. Ceva pareri?

-minus
25-05-07, 14:48
Pina la urma merita cumparat? Are probleme cu semnalul ?(este mai putin sensibil decit originalul?).Sau are probleme cu afisarea nivelului semnalului? Am vrut sa il cumpar dar cind am vazut chestia cu problema cu semnalul sub 70 m-am dezumflat. Ceva pareri?

Problema este afisarea semnalului ca iti afiseaza o receptie buna la un nivel prea mare dar nu cred ca asta este o piedica,ca e 37% sau 75% ideal e sa functioneze corect lucru care de altfel il si face,deci problema cu nivelul semnalului e de gust,fiecaruia cum ii place,

pacala68
25-05-07, 17:55
am vazut chestia cu problema cu semnalul sub 70 m-am dezumflat. Ceva pareri?
Ai uitat semnul grafic % .
Pe acelasi aparat-instalatie , sw diferite raporteaza diferit .

dic_star79
25-05-07, 18:54
Este ok ,este o clona poate mai buna decat originalul asta nu te impedica sa iei originalul. Eu nu am avut probleme cu el. Chestia cu grafica ce indica calitatea semnalului rec este un moft atat timp cat esti un meserias si faci o reglare buna a antenei!
Daca nu te multumesti cu clona ia ti originalul!!!

dic_star79
25-05-07, 18:57
Si nu are probleme cu SR sub 3000 se comporta bine,are un tuner sensibil.

pacala68
26-05-07, 08:04
Si nu are probleme cu SR sub 3000 se comporta bine
Ce este interesant cu SR < 3000 ?

zmeura
30-05-07, 11:41
Ce este interesant cu SR < 3000 ?

Pentru romani mai este KissTv si Axa,dar cele mai multe programe cu SR mic gasesti pe Turksat.Nu ca ar fi interesante,dar parca te doare cand nu poti vedea tot,indiferent daca sunt bune la ceva sau nu.

zottya
11-06-07, 15:05
Salut.Am un Soleron si am un router MSI wireless.Intrebarea este ca sa nu trag cablu pana la receiver exista ceva adaptor ethernet-wireless?
Am si un Echolite 790 DSB cu care merg Premier,Tps,Absat,D+,Cabo,Rai, canale de la Amos.M-ar interesa sharingul prin net cu Soleronul.
Ce alceva merge pe Soleron pe care nu-l vad la Echolite?Puteti sa ma ajutati?Sunt incepator.

pacala68
11-06-07, 22:55
Pt wifi trebuie access point linga soleron .
Ce merge in plus : Hotbird 13E MCT&Redd-light cu dccamd

dccamd.zip - 0.10MB (http://www.zshare.net/download/221874321d434a/)
dccamd cu d+ & premiera
Instalati cu buton albastru dccamd si updatati in /var/bin cu chmod 755 si /var/keys
Pt share vezi pe site cum se instaleaza / configureaza gbox / ccam

zottya
12-06-07, 17:02
Pt wifi trebuie access point linga soleron .
Ce merge in plus : Hotbird 13E MCT&Redd-light cu dccamd

Pt share vezi pe site cum se instaleaza / configureaza gbox / ccam

Multam.Dar eu nu trebuie sa modific MAC-ul la Soleron ca sa iese pe net .Asa este?

maximuss
16-08-07, 23:43
dic_star79 de ce ai vandut SOLERON-ul ? Oare facea figuri ? Sa sti ca eu doar intreb , ca nu ma hotarasc ce sa iau . Am vazut la sectiunea shop ca l-ai vandut si erai foarte entuziasmat ... dar l-ai dat dupa 3 luni .

dic_star79
17-08-07, 21:26
In loc sa mi iau dacie eu am luat bmv asa ca am facut o greseala in necunostinta de cauza, timp de trei luni nu am avut probleme cu el mi sa parut un receptor OK si chiar este o clona (originala) a lui DM 500.

maximuss
20-08-07, 18:46
Dar...ai preferat sa ramai cu un receptor mai ieftin .

''Re: Ce receptor satelitar ai?
Un amarat de ECHOLITE790!!!!!!!! '' ,asta spui ca ai.
Plus ca ai pierdut 1,5 mil la soleron.

Eu incerc sa adun TOATE datele . Cand am schimbat Strong pe Kaon am fost DEZAMAGIT TOTAL , imaginea si sunetul erau aiurea rauuuuu , daca cineva imi spunea ca sant diferente majore intre modelele de soft ale kaon-ului eram scutit de atatia nervi . Nu vreau sa ma pling pe aici pe urma .

dic_star79
22-08-07, 09:39
Intradevar ceea ce spui tu este adevarat dar asa este cand nu cercetezi in detaliu ceea ce cumperi.Nu mi fac probleme pt bani ,cum se spune noi facem bani nu ei pe noi.

maximuss
22-08-07, 14:57
Ce nu ne place la SOLERON sau la clonele DREAM 500 . Abia astept raspunsurile pe tema asta :)

Snow
26-08-07, 18:51
Ce nu ne place la SOLERON sau la clonele DREAM 500 . Abia astept raspunsurile pe tema asta :)
maximuss, eu am un solleron de jumate de an, timp in care nu a fost scos din priza si am scos untul din el, merge perfect, cred insa ca trebuie sa ai cateva mici cunostinte pentru a nu avea probleme. peste 6 luni am sa scriu mai multe despre el in ce stare se afla, sau daca va pica intre timp, oricum mai are un an jumate garantie asa ca...

mondo
27-08-07, 09:53
maximuss, eu am un solleron de jumate de an, timp in care nu a fost scos din priza si am scos untul din el, merge perfect, cred insa ca trebuie sa ai cateva mici cunostinte pentru a nu avea probleme. peste 6 luni am sa scriu mai multe despre el in ce stare se afla, sau daca va pica intre timp, oricum mai are un an jumate garantie asa ca...
Confirm si eu.Am unu de 4 luni si merge de rupe 24/24.7/7

superzeama
08-09-07, 13:51
Salut!La soleron se pot introduce cheile prin rs232?De o saptamina ma chinui sa il conectez prin retea si nu reusesc.In situatia asta ce pot face?

bibisor200
11-09-07, 19:00
Salut!La soleron se pot introduce cheile prin rs232?De o saptamina ma chinui sa il conectez prin retea si nu reusesc.In situatia asta ce pot face?

Cum asa? :lol: Oi fi eu novice, dar asta am facut-o deja... Cred ca aici te pot ajuta eu... Deh si eu am alte probleme. Sper sa ma ajute cineva mai invatat...

Postul e cam vechi... Ti-ai rezolvat problema? Apropos, ce dresa de MAC are Soleronul tau? Ma intereseaza primele 4 si ultimle 2 cifre hexa. Sper ca banuiala mea sa ne se confirme... La mine e ceva de genul:
00-09-xx-xx-xx-46

Rog sa confirme/infirme posesorii de Soleron daca au ceva asemanator...

superzeama
15-09-07, 08:05
Salut!SA zicem ca am rausit sa mai fac un pas-am reusit sa il conectez la retea.Manual.Prin DHCP nu mi-a mers.A doua problema a fost softul cu Gemini_400 nu reuseam sa copiez nici un fisier,l-am dezinstalat si am bagat Nabilo500-V08-MAXVAR_Gbox2.25Mgcamd1.24 care are deja copiate in el cheile si emu.Dupa multe tentative i-am actualizat si cheile(prin retea) prin rs 232 nu stiu cum se face daca s-ar putea ar fi mai simplu cel putin in cazul meu.

stailus
15-09-07, 16:36
am fost in trecere pe la mondoplast prin timisoara si am vazut soleronu' am intrebat cat costa si doamna de acolo a zis ca 90 euro + tv deci vreo 350 ron. ori o fi gresit, ori au ceva ... merita sa il iau? pretu e super daca o fi adevarat ....

maximuss
15-09-07, 16:48
Din ce in ce se contureaza si Dreamul meu , daca e la banii astia .
Snow ce ai vrut sa zici cu asta :
" cred insa ca trebuie sa ai cateva mici cunostinte pentru a nu avea probleme" ?

stailus
15-09-07, 16:59
@maximuss

am trecut chiar azi pe acolo (pe calea aradului 87) si asa mia zis apoi sincer nu stiu ce sa zic ... eu revin intr-o saptamana la tm si daca nu ma hotarasc la altceva cred ca iau si eu unu ....

pacala68
16-09-07, 11:21
Apropos, ce dresa de MAC are Soleronul tau? Ma intereseaza primele 4 si ultimle 2 cifre hexa. Sper ca banuiala mea sa ne se confirme... La mine e ceva de genul:
00-09-xx-xx-xx-46

Rog sa confirme/infirme posesorii de Soleron daca au ceva asemanator...
?? DCC ; telnet ; ifconfig =>00-09-xx-xx-21-46
Daca nu pui in acelasi lan 2 nu cred ca este problema .Cica Inetbox300 au adrese diferite .
@stailus , cind s-a mai discutat despre clone pe aici , s-a gasit un producator chinez cu pretul sub 80 $ ( banuiesc ca exwork ) , deci pretul de 110 eur este cel just .

superzeama
16-09-07, 18:22
Al meu are aceeasi adresa 00-09-xx-xx-21-46.Tuner Alps-S?Si o intrebare poate stie cineva:Ca sa vad Digi ce cam si ce key trebuie sa introduc ca mie nu imi merge cu niciuna,am incercat multe variante mgcamd-1.24 si cu chei gasite azi dar nu vrea sa mearga:(

adi sony
16-09-07, 18:32
am fost in trecere pe la mondoplast prin timisoara si am vazut soleronu' am intrebat cat costa si doamna de acolo a zis ca 90 euro + tv deci vreo 350 ron. ori o fi gresit, ori au ceva ... merita sa il iau? pretu e super daca o fi adevarat ....
Man eu zic sa il iei ,la banii astia nu mai gasesti,am si eu unul ,nu e Soleron ,este DVB de la Micromedia si merge super.
Nu difera cu nimic in interior fata de unul asa zis ,,Original,, difera numai telecomanda si alimentatorul ,dar faptul asta nu ma deranjeaza catusi de putin.
Asa ca ....

maximuss
16-09-07, 19:48
Am trimis e-mail la Mondoplast sa aflu sigur daca ala e pretul si daca fac livrari si prin curierat sau posta . Lista de preturi a lor nu am reusit sa o gasesc, era o chestie super sa fie afisate preturile si modul de livrare. Saptamana viitoare cum am raspunsul fac comanda imediat . E pe aici vreun reprezentant de al lor sa ne spuna cum sta treaba ? Macar prin PM.

-minus
16-09-07, 19:54
Am trimis e-mail la Mondoplast sa aflu sigur daca ala e pretul si daca fac livrari si prin curierat sau posta . Lista de preturi a lor nu am reusit sa o gasesc, era o chestie super sa fie afisate preturile si modul de livrare. Saptamana viitoare cum am raspunsul fac comanda imediat . E pe aici vreun reprezentant de al lor sa ne spuna cum sta treaba ? Macar prin PM.


La Mondoplast soleronul este 125E fara tva,preturile le ai aici;
http://www.mondoplast.ro/index.php?pg=satelit&id=5
numai ca trebuie sa te inregistrezi ca sa poti vedea preturile.

-minus
16-09-07, 19:55
La Mondoplast soleronul este 125E fara tva,preturile le ai aici;
http://www.mondoplast.ro/index.php?pg=satelit&id=5
numai ca trebuie sa te inregistrezi ca sa poti vedea preturile.

Iata lista complecta cu receptoare si preturi;


Descriere Pret
Maiwei - CDVB5300A
Receiver de satelit digital. Chipset STi5518, 2 sloturi CI 72.00 EURO
Mondo Plast - DM-2021
Receptor de satelit digital FTA cu iesire AV + RF - pentru rack 19" - PERFORMANT 62.00 EURO
Mondo Plast - DSR-2010
Receptor de satelit digital FTA cu iesire AV + RF - varianta DESK TOP - PERFORMANT 49.00 EURO
Globo - GL-4000
Receptor de satelit Globo FTA, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display 49.00 EURO
Globo - GL-6010CR
Receptor de satelit Globo CAM Conax incorporat, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display 61.00 EURO
Globo - GL-7010
Receptor de satelit Globo FTA, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display 47.00 EURO
Openbox - Openbox X-800
Receptor Satelit DVB, Smart Card Reader (Multiplatform), 2 x Scart, RF, A/V Out, Optical Out 68.00 EURO
Opticum - Opticum-3000T
Receptor digital Terestru Globo FTA, AV/RF Out, S/PDIF, 3000 ch., Display 46.00 EURO
Opticum - Opticum-7000CR
Receptor de satelit Opticum CAM Conax incorporat, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display, RS-232 Sharing 61.00 EURO
Opticum - Opticum-7100CR
Receptor de satelit Opticum CAM Conax incorporat, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display, RS-232 Sharing 65.00 EURO
Opticum - Opticum-7100FTA
Receptor de satelit Opticum FTA, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display RS-232 sharing 49.00 EURO
Opticum - Opticum-7500CW
Receptor de satelit Opticum CAM Cryptoworks incorporat, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display, RS-232 Sharing 78.00 EURO
Opticum - Opticum-7500VA
Receptor de satelit Opticum CAM Viaccess incorporat, AV/RF Out, S/PDIF, 4000 ch., Display, RS-232 Sharing 72.00 EURO
Strong - SRT 4401 VA
Receptor satelit digital STRONG cu 1 slot VIACCESS 79.00 EURO
Strong - SRT4120 FTA
Receptor de satelit digital STRONG FTA, 2000 canale, iesire AV 40.00 EURO
Strong - SRT6125 FTA
Receptor de satelit digital STRONG FTA, 4000 canale, iesire AV 63.00 EURO
Strong - SRT6130 FTA
Receptor de satelit digital STRONG FTA, 4000 canale, iesire AV+RF 65.00 EURO
Strong - SRT6155 FTA
Receptor de satelit digital STRONG FTA, 4000 canale, iesire AV si RF (cu modulator) 71.00 EURO
Strong - SRT6355 FTA
Receptor satelit digital STRONG cu 2 sloturi CI, 4000 canale. 76.00 EURO
STARBOX - STARBOX-5400
Receptor Satelit DVB, LAN, Smart Card Reader, Scart, A/V Out, 78.00 EURO
Soleron - VS-2640
Receptor Satelit DVB Linux Platform, LAN, Smart Card Reader, Scart, A/V Out, Optical Out 125.00 EURO
PRETURILE NU CONTIN TVA

pacala68
16-09-07, 19:56
:Ca sa vad gigi ce cam si ce key trebuie sa introduc (

( mgcamd1.14 parca in varianta initiala nu stie gigi , daca nu poti instala de pe net emu ia variantele *.tar.bz2 , le copiezi in /tmp si le instalezi manual .)

superzeama
16-09-07, 22:06
Pe mine nu ma intereseaza decit Nagra2 deocamdata.Am gasit niste instructiuni nu stiu daca sint corecte am facut ce scrie acolo si tot nu merge:(.Ori este ceva gresit ori soleroanele chiar sint varza...Am bagat mgcamd in var/bin-softcam in var/keys mg_cfg in var/keys..Unde gresesc?Ce mai trebuie facut???

EMU's Chart

Here is some info for most of the common EMU's and where the files go to make it easier for all of us.

Camx:
Keys Directory: /var/keys/ - Softcam.Key Autoroll.Key
Prgram file : /var/bin/
Config Files : /var/etc/
AU Files : /var/keys/Autoroll.Key

GBox:
Keys Directory: /var/keys - seca,nagra,via,irdeto,conax
Prgram files: /var/bin - gbox
Config Files: /var/keys - gbox_cfg
AU Files: /var/keys/roms/

Camd3:
Keys Directory: /var/keys - camd3.keys
Prgram files: /var/bin - camd3
Config Files: /var/keys - camd3.conf - camd3.config
AU Files: /var/keys/ - seca_hash.bin - seca2_hash_0070.bin
seca2_mask_0070.bin - camd3.keys

Evocamd:
Keys Directory: /var/keys - Autoupdate.Key & Keylist.txt
Prgram files: /var/bin - evocamd
Config Files: /var/keys - camd_cfg
AU Files: /var/keys - Autoupdate.Key - /var/scce/

Newcamd:
keys directory: /var/scce -keylist, ppua, rsakeylist & tpscrypt
Program files: /var/bin - newcamd, cardserv, cardspider, betadserv
Config files: /var/tuxbox/config - newcamd.conf, cardserv.cfg, betad.cfg
AU files: /var/scce/ - nagrarom3.bin, nagraram3.bin, nagraepr3.bin,
sttestrom3.bin, stmaprom3.bin, nagrarom7.bin, nagraram7.bin,
nagraepr7.bin, nagrarom10.bin, nagraram10.bin, nagraepr10.bin,
nagrarom11.bin, nagraram11.bin, nagraepr11.bin, rsakeylist

Mgcamd:
keys directory: /var/keys - SoftCam.key & AutoRoll.key
Program files: /var/bin - mgcamd
Config files: /var/keys - mg_cfg
AU files:

Scam:
Keys Directory: /var/keys - seca2,nagra,via, - irdeto,conax
Prgram files: /var/bin - scam
Config Files: /var/keys - softcam.cfg
AU Files: var/keys/ - seca2 - /nagra_rom

Radegast :
keys directory: /var/keys - SoftCam.key & AutoRoll.key
Program files: /var/bin - rdgd, camd.rdgd, netpilot
Config files: /var/etc - radegast.cfg
AU files: Need a patched driver for older conax cards

stailus
17-09-07, 07:59
@spaniolu

nu vreau sa te contrazic eu zic doa r ce mia zis doamna de acolo...si mie mi sa parut pretu cam mic avand in vedere ce stiam piata....

-minus
17-09-07, 09:39
@spaniolu

nu vreau sa te contrazic eu zic doa r ce mia zis doamna de acolo...si mie mi sa parut pretu cam mic avand in vedere ce stiam piata....

Doamna de la mondoplast tia raspuns corect,ea a uitat un amanunt adica sa-ti spuna ca sunt 2 modele de soleron cu 2 preturi;




Receptor Satelit DVB, LAN, Smart Card Reader, Scart, A/V Out, 78.00 EURO
Soleron - VS-2640
Receptor Satelit DVB Linux Platform, LAN, Smart Card Reader, Scart, A/V Out, Optical Out 125.00 EURO
PRETURILE NU CONTIN TVA



Eu cred ca te intereseaza receiverul descris de noi in acest thread iar acest receiver este soleron cu linux si costa 125E celalalt e doar un simplu receiver ca si echolite,globo de asta costa doar 78E asa ca fi atent cand cumperi ce CUMPERI!!

maximuss
17-09-07, 10:44
STARBOX - STARBOX-5400
Receptor Satelit DVB, LAN, Smart Card Reader, Scart, A/V Out, 78.00 EURO

Soleron - VS-2640
Receptor Satelit DVB Linux Platform, LAN, Smart Card Reader, Scart, A/V Out, Optical Out 125.00 EURO

Cred ca e o mica greseala de interpretare... Sper sa primesc e-mail ul si sa va spun exact pretul.

pacala68
18-09-07, 04:44
Offtopic : Starbox 5400 = Visionnet 8000
Recenzie si link pt manual in en :http://laki.dvhk.pl/warsztat/vn.8000.htm

pacala68
21-09-07, 05:17
Schimbare MAC :
put this in /var/etc/init

ifconfig eth0 down hw ether xx:xx:xx:xx:xx:AA ;
ifconfig eth0 up;

Se citeste MAC , se inlocuieste xx cu adresa citita si AA cu valoarea dorita, se transfera cu FTP fisierul init modificat in DM , restart si functioneaza .
Mai exista un plugin pt schimbarea MAC ,dar acesta cale este f simpla .

maximuss
24-09-07, 17:34
Ce ziceti de faza asta ... de pe rdi luata...

''...Toti cei care au clone nu vor mai intra in Dreamurile mele, accesul va fi permis doar claselor de MAC-uri aferente Dreamurilor originale. In plus, o sa dau ideea asta si pe alte forumuri! Smile plz! ''

Am postat si aici ca sa fie vizibila ''prietenia '' unor useri, scuze ...trebuia sa scriu ''ura ''. Bravo doar unui roman i putea trece asta prin cap.

dan2000
24-09-07, 18:28
Ce ziceti de faza asta ... de pe rdi luata...

''...Toti cei care au clone nu vor mai intra in Dreamurile mele, accesul va fi permis doar claselor de MAC-uri aferente Dreamurilor originale. In plus, o sa dau ideea asta si pe alte forumuri! Smile plz! ''

Am postat si aici ca sa fie vizibila ''prietenia '' unor useri, scuze ...trebuia sa scriu ''ura ''. Bravo doar unui roman i putea trece asta prin cap.

sa te mai intreb si cine e geniul care a scris asta?

pacala68
24-09-07, 19:27
sa te mai intreb si cine e geniul care a scris asta?
Intreaba si o sa ai o surpriza .

maximuss
24-09-07, 20:02
Prietenii rdi-sti.:)

maximuss
26-09-07, 14:21
Care sa fie cauza scaderii pretului la Optibox ? Sa fie oare deficiente in functionare sau alte considerente ? De la 575 ron la 460 ron e totusi o scadere semnificativa.

-minus
26-09-07, 14:25
Care sa fie cauza scaderii pretului la Optibox ? Sa fie oare deficiente in functionare sau alte considerente ? De la 575 ron la 460 ron e totusi o scadere semnificativa.

In curand majoritatea receiverelor vor avea preturi mici si foarte mici,a inceput o NOUA ERA-HDTV,asa ca ganditi-va bine ce doriti sa cumparati!

Snow
07-01-08, 17:35
al meu sol face un an luna asta. a mers non-stop si fara probleme. a, era sa uit: mai are un an de garantie:)

mihaimihai
20-01-08, 23:07
au inceput sa apara si chinezariile la preturi mici" SOLERO,,pe platforma dreambox astept comentarii

mihaimihai
20-01-08, 23:21
si.. scuze ca am deschis aici discutia cu soleron dar ma enerveaza faptul ca orice produs bun apare pe piata chinezii astea il si ,,cloneaza" .Nu m-ar mira daca in urmatorii ani totul va fi made in china

pacala68
20-01-08, 23:25
au inceput sa apara si chinezariile la preturi mici" SOLERO,,pe platforma dreambox astept comentarii
http://sateliti.org/showthread.php?p=22649#post22649

zmeura
21-01-08, 10:02
si.. scuze ca am deschis aici discutia cu soleron dar ma enerveaza faptul ca orice produs bun apare pe piata chinezii astea il si ,,cloneaza" .Nu m-ar mira daca in urmatorii ani totul va fi made in china

Cred ca si originalul e made in China.Daca produsul se vinde in magazine,cu factura nu sunt de contrabanda.Cumperi ce vrei,faci ce vrei cu el,aici gasesti informatii si pentru original si pentru clone.

guzy
27-02-08, 08:57
Buna tuturor .

Am un Soleron luat din mina a doua , care a functionat fara probleme timp de un an. Acum sa intimplat sa nu mai dea alimentare la LNB ( probabil sa scurtcircuitat cablul spre LNB timp de mai multe minute) ,dar pus dupa un alt reciver functioneaza si acuma. Am dus la reparat la singura firma care se ocupa si cu repararea receptoarelor de satelit din oras, dar nam avut noroc,are un tranzistor care este ars ,dar au zis ca nu au schema si nu stie cu ce sal inlocuiasca,nu se mai poate citi ce scria pe tranzistor. Tranzistorul ie notat cu Q72. Daca cineva cu soleron ar putea sa se uite si sami zica ce inscriptie are tranzistorul pe ia as multumi foarte mult.


Varog foarte mult HELP :))

Snow
27-02-08, 09:05
vezi ca aici sunt niste poze cu un soleron. salveaza una cu el desfacut si incercuieste cu rosu piesa care-ti trebuie tie

zmeura
27-02-08, 12:07
In Dream "original" e N017W,dar nu il gasesti dupa codul asta.Nu pare sa fie tranzistor bipolar.
La o bere cand iesim?:)

guzy
28-02-08, 07:45
Salut.
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Asta ar fii piesa .

Va multumesc.

superstar
28-02-08, 15:00
acest receptor functioneaza perfect ,il am de 1 an si.....dar n-am avut probleme,poti sa -l achizitionezi.e ok/

Alextm
01-03-08, 22:06
parerile sunt impartite...dupa unii e o clona jalnica dupa altii e super...sa confirme cineva care il are!

Eu am soleron de 4 luni si functioneza beton, fara probleme.
Da , mi-as dori sa aiba si hard disk, si iesire tv fomat HD, si multe...dar atunci mi-as lua Dreambox 8000 cu 900 de Euro nu soleron cu 130 de Euro.

pana acum nici o diferenta intre Soleron si Dream500S original- sau cel putin eu nu am gasit una in functionare...
Chiar si Imginea problema Gemini 4.30 s-a instalat fara probleme...

Nu cred ca merita diferenta de pret pt un Drem original

bafta tuturor

genugeo85
02-03-08, 19:10
Salut.
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Asta ar fii piesa .

Va multumesc.

E intr-adevar cam complicat de identificat tranzistorul cu pricina fara o schema... E un tranzistor de comutatie de mica putere, dar o fi npn sau pnp? Nu mai poti citi inscriptia de pe el?
PS: Poate ne ajuta cineva cu un Soleron in stare de functionare, ii da jos capacul si citeste ce scrie pe tranzistor! Asa ne putem da seama ce tranzistor este!

guzy
03-03-08, 08:09
E intr-adevar cam complicat de identificat tranzistorul cu pricina fara o schema... E un tranzistor de comutatie de mica putere, dar o fi npn sau pnp? Nu mai poti citi inscriptia de pe el?
PS: Poate ne ajuta cineva cu un Soleron in stare de functionare, ii da jos capacul si citeste ce scrie pe tranzistor! Asa ne putem da seama ce tranzistor este!

Din pacate nu se mai vede pe iel.

In jurul lui se mai gasesc 2 tranzistoare Q70 si Q71 care au scris pe ele 6C t 5n .

Din pacate nici google nu zice nimic dupa codul acesta.

genugeo85
03-03-08, 11:59
...In jurul lui se mai gasesc 2 tranzistoare Q70 si Q71 care au scris pe ele 6C t 5n...

Alea sunt BC817, tranzistoare NPN de uz general. Poate totusi desface cineva capacul de la un Soleron si citeste ce scrie pe tranzistorul Q72...

guzy
04-03-08, 09:42
Salut .
Zmeura daca te rog frumos , nu te poti uita daca Q70 , Q71 , Q72 sint tranzistoare identice?

MS

zmeura
04-03-08, 12:22
Q70,Q71 sunt t1A 6n in capsula putin mai mica.Si da,astea doua sunt bipolare NPN.Q72 este putin mai mare si nu imi dau seama exact dar se poate sa fie MOSFET.

guzy
04-03-08, 13:13
Q70,Q71 sunt t1A 6n in capsula putin mai mica.Si da,astea doua sunt bipolare NPN.Q72 este putin mai mare si nu imi dau seama exact dar se poate sa fie MOSFET.

Mersi foarte mult pentru raspuns.

Poate ma va ajuta cineva cu soleron sa vedem ce scrie pe Tranzistorul Q72.

edisitaru
08-03-08, 08:28
http://img355.imageshack.us/img355/7707/dreamlnbpowersupplyrz8.jpg
Ideea este ca nu vei gasi trazistor, dar poti face un artificiu, doar ca iti va mentine lnb alimentat si cand este in standby, ceea ce nu este nicio problema.
Adica asa:
http://img201.imageshack.us/img201/303/dreamlnbpowersupplyrz8lv4.jpg
:cheers:

guzy
08-03-08, 09:03
Multumesc tuturor celor care mau ajutat sa rezolv problema , mersi pentru linkurile , asa este mai clar ce rol are Q72. Am pus puntea si receptorul funtioneaza normal. Pun aicea si o imagine ca daca mai pateste cineva sa aiba acest defect sa se descurce mai usor. :)
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080308/lnbfixdm500sbe3_www.kepfeltoltes.hu_.gif (http://kepfeltoltes.hu/view/080308/lnbfixdm500sbe3_www.kepfeltoltes.hu_.gif)

Incaodata multumiri.

pacala68
08-03-08, 10:59
@edisitaru mai vrem poze :pls: cu schematics

Snow
16-03-08, 13:10
Salut.
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Asta ar fii piesa .

Va multumesc.

daca te mai intereseaza, scrie ceva de genula 35B 4 sau 358 4. nu-mi dau seama daca 8 sau B scrie foarte mic

genugeo85
16-03-08, 19:42
Aici sunt datele de catalog: http://www.datasheetcatalog.net/datasheets_pdf/F/D/N/3/FDN358.shtml

guzy
17-03-08, 19:28
Aici sunt datele de catalog: http://www.datasheetcatalog.net/datasheets_pdf/F/D/N/3/FDN358.shtml

Multumesc incaodata Tuturor.

Snow
27-03-08, 10:50
manual soleron
http://rapidshare.com/files/120360210/Soleron_-_Manual_de_Utilizare.pdf.html (http://sateliti.org/upload/index.php?action=downloadfile&filename=Soleron%20-%20Manual%20de%20Utilizare.pdf&directory=Dreambox%20files/How%20to&)

comerciantul
31-03-08, 21:29
Salut.
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080228/Q._72_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Asta ar fii piesa .

Va multumesc.

am rezolvat si eu un dream azi din lotul care l-am avut de ziceam ca nu merge cu motor. era problema la alimentarea la lnb. cand nu era antena pusa, dadea 12 volti; cand puneam cablul de la antea dadea doar 4 volti. la sfatul lui adi_sony am lipit pe direct porcaria aia de F70. am facut punte acolo, ca dadea intr-un loc 12v si intr-un loc 5 v. si cum am facut asta, dreamul a inceput sa mearga perfect, sa miste motorul perfect.

zmeura
31-03-08, 22:14
Ai eliminat protectia la scurt,dar daca da rezultate poate merita riscul.

dragos1908
03-11-09, 14:50
Am si eu un soleron care dupa ce a mers bine cca un an, acum nu mai gaseste nici un canal.

Boala i-a inceput prin a nu mai deschide anumite canale (nu tot timpul aceleasi, nu de aceeasi polaritate, indiferent daca erau free au ba).

Dupa ce a stat pe bara ceva timp, i-am pus alta imagine si am incercat sa scanez un pachet. NEMA! Nu mai gaseste satelitul.

Am un echosmart vechi cu care vad fara probleme dar cum pun soleronu zice ca nu are semnal.

Dupa unele pareri, ar fi tunerul. A mai avut careva problema asta? Se repara greu? Multam pentru pareri.