PDA

View Full Version : Un receiver cu cartela DIGI + un alt receiver sepa



CatalinS
06-11-09, 11:39
Salutare,

Se poate sa vad pe un al doilea TV programele receptionate de receiver-ul DIGI...dar sa functioneze independent, daca imi cumpar un al alt receiver? Am inteles de la cineva ca ar fi posibil daca il fac pe unul "master" si pe celalalt "slave"...dar cum nu ma prea pricep la electronica as vrea sa-mi spuneti si voi daca este posibil.

mersi!

komoddo
06-11-09, 18:03
poti , 2 receptoare de digi cu cate o cartela fiecare. daca ai lnb simplu o sa intampini probleme , datorita transponderilor. iti recomand sa pui pe antena un lnb dublu. atunci totul va fi ok.

horatyu
06-11-09, 23:23
Salutare,

Se poate sa vad pe un al doilea TV programele receptionate de receiver-ul GOGU...dar sa functioneze independent, daca imi cumpar un al alt receiver? Am inteles de la cineva ca ar fi posibil daca il fac pe unul "master" si pe celalalt "slave"...dar cum nu ma prea pricep la electronica as vrea sa-mi spuneti si voi daca este posibil.

mersi!


Cred ca tu vorbesti de receptoare care stiu sharing local de tip echosmart care au in meniuri optiunea master si si slave , dar cu receptoare de la ei nu o sa poti vedea decat cum a spus mai sus colegul pentru ca un card oficial nu merge in alt receptor pentru ca e imperecheat cu receptorul de la ei.Deocamdata se poate vedea cu softuri pacth-uite care folosesc ke y canalele de la ei. Sfatul meu e sa faci abonament la dolce daca tot vrei sa folosesti cardul lor in receptoare de tip echosmart.(citeste aici http://sateliti.info/showthread.php?t=392)

Oricum stirile spun ca nu o sa mai vezi decat pana la sfarsitul anului daca cumperi un receptor echosmart, pentru ca se schimba sistemul de codare si nu o sa se mai poate acest lucru.