PDA

View Full Version : cablu HDMI intrerupt pe rosu ?



unuldinei
05-11-09, 00:16
Salutare si la mai multe sau la mai mari !
As dori sa expun urmatoarea problema :
Am un cablu HDMI la DVI (I) - tipul de iesire al placii video , de l=5m, pe care l-am tot fortat mecanic pana cand intr-o buna zi ... a disparut culoarea rosie presupun , daca acum albul il arata cyan. (Cablul l-am testat si cu alta placa video si tot culoarea aia ii lipseste ) .
Exista o schema undeva de astfel de cablul pentru care sa-l pot "suna" fir cu fir , eventual sa-i schimb mufa DVI cu alta noua ? Nu stiu corespondenta intre fire si banuiesc ca si culoarea firelor corespunde cumva tipului de semnal.(Eventual o nada izolata cu leucoplast...sau o punga de plastic... :) )


:tv:

adi sony
05-11-09, 12:50
Decat sa te chinui ,mai bine cumperi un cablu nou ,nu prea vad cum ai sa desfaci tu conectorii la mufe , peste mufe fiind turnat invelisul de plastic .
Problema poate fii si din cablu ,cum am mai intilnit la monitoarele crt.

unuldinei
26-11-09, 17:52
Mi-am comandat alt cablu de la "adela".. si tot la fel "vede".... deci undeva prin intrarea HDMI ... semnalul se pierde. Ah, de-ar fi asa doar o dioda.... Mentionez ca HDMI 1 zice ca nu are semnal , iar pe HDMI 2 vede fara rosu . in rest .. pe analogic (SCART)se vede normal.. tv-ul e un INNO-HIT turcesc adus de VESTEL acum 1 jumate, are tuner digital simplu si smart card :comp:.

unuldinei
01-12-09, 00:20
Mda .. si in plus (later edit) ... intrarea HDMI la tv are un SiI9021CTU doar cu condensatori smd la intrare toti masurati si ok! .
Ramane sfatul meu de a avea MARE GRIJA atunci cand cuplati cablul HDMI la orice alta sursa de semnal, si NICIODATA cuplat la "cald" mai ales cu placa video de la calculator ( mama lor de diferente de potential!).
Din circuitul SiI9021CTU ies cateva trasee pe niste tranzistori smd( 572 e indicativul de pe ei ) ... , 2 dintre ei au o jonctiune "moarta" care nu-mi da bine la masuratoare rezistenta >>200KOhmi ( izolati de pe placa) .. i-am inlocuit cu ce am gasit ... (npn) , iar acum ... cand aprind tv-ul intra in HDMI ca si cand ar exista semnal ..daca selectez alta sursa ramane pe TV, ori altceva... cuplat la PC = HDMI 1 - negru , iar HDMI 2 - tot fara rosu in semnal ...

adi sony
01-12-09, 18:15
Sa faci o poza la placa in sine ,poate te pot ajuta intr-un fel ,si la partea cu hdmi ,posibil sa ai sasiu de vestel