PDA

View Full Version : cine ma poate ajuta cu reglaj LNB ?



skeletron
01-11-09, 23:50
zilele trecute mi-am luat o antena de la dolce si yo is cam bita la capitolul reglare antene. habar n-am ce e elevatia si nici faimosul LNB. ma poate ajuta cineva si pe mine la reglat lnb-ul daca se poate cu niste exemplificari(niste imagini ceva schite sau chiar filmulete)? Detalii: adresa Salzburg, elevatie 29,6 si la lnb -21,6 .Va multumesc anticipat.

yky
02-11-09, 00:06
http://sateliti.info/forumdisplay.php?f=93
E un "cata-forumul" plin de informatii de poze si alte tutoriale.
Spor la citit!!!





PS: sa mai spun .....ca ar fi bine sa cautati in forum si/sau sa cititi inainte de a posta ?????

skeletron
04-11-09, 01:55
am citit pe forum si pana la urma cred cam prins hellas sat-ul (cu un fta merge , vad ceva posturi) dar cand pun receiverul de la dolce nu merge. am putere semnal 209-217 dar claritate 0 si am tot invartit de LNB-ul ala de m-am plictisit. ajutati-ma va rog ca un instalator nu am de unde sa chem
PS pe FTA am putere semnal 92 si calitate vro 75

yky
04-11-09, 02:42
OK, pana aici e bine. Acuma....nu sunt utilizator de dolce deci nu stiu cum arata receptorul asta semnalul sa ne dam seama daca esti corect pe semnal sau nu. Dar prin mici tatonari miscand antena in cele 4 directii( sus, jos, stanga ,dreapta) poti sa-ti dai seama daca semnalul mai creste sau scade.Banuiesc ca e o antena fixa. Daca la partea cu antena esti convins ca esti la maximum de semnal poti trece la tatonari cu LNB-ul miscand-ul cate putin mai in fata sau mai in spate, fata de planul antenei gasind asa punctul de maxima focalizare a antenei. Asta binenteles daca permite montura LNB-ului. Si daca si aici ai semnal maxim, trebuie sa-ti pui intrebarea daca acel card pe care-l ai e activ pentru ca daca nu e...nu o sa vezi nimic cu el...nici macar FTA-urile.
Ceea ce am zis eu mai sus e bine sa faci cu receptorul FTA pe orice canal pe care-l gasesti si i-l poti vedea. Ca sa fi convins ca esti pe 39*E e suficient sa compari datele canalului deschis identificand-ul dupa sigla si parametrii de receptie pe unul din site-urile care prezinta satelitii exemplu flysat.com aici (http://www.flysat.com/hellassat.php)
LNb-ul trebuie inclinat cam 20-25* spre dreapta privind din spatele antenei.
Momentan nu pot decat sa-ti urez succes si sa auzim ca ai rezolvat problema.

dMd
04-11-09, 07:47
Canalele in receptorul D0lce sunt presetate, baga cardul in receptor si intra pe un canal necodat, Taraf sau Etno de ex. si vezi daca ai semnal. Pe aceste canale poti sa iti faci si reglajul antenei, odata reglata antena intra pe un canal codat si vezi daca ai imagine.

dic_star79
04-11-09, 09:01
Daca intradevar ai gasit HelasSat 39E, atunci ce programe ai gasit ca sa fim si sa fi sigur ca esti pe Helas. Pentru reglajul fin al antenei , cum a spus si @dMd gasesti Etno care este FTA pe transponderul 12729 V 30000 7/8, pe urma faci reglajul final pe tp 12596 V 14050 7/8 care este cel mai slab dintre tp lui Dolce.
Bafta!

skeletron
08-11-09, 18:17
Va multumesc tuturor pentru informatii. dupa lupte indelungate cu turksat am reusit . :)

conte.x
13-10-11, 17:44
Salut!

Am fost nevoit si eu sa schimb AKTA pe DOLCE.
La AKTA (pe Sirius) aveam un receptor Strong 4401 care mergea binisor, avea un bai, se bloca mai mereu, de aceea trebuia tot scos din priza.
Acum incerc sa scanez Dolce (pe Helas Sat 2) cu noul receptor CDVB5668;
probleme:
* semnalul este mort (am invartit si rasucit in toate felurile), nu misca absolut deloc indicatoarele de semnal/calitate (0%);
* am repetat procedeul cu Strong 4401 (am semnal 80% si calitate 94%) dar este marcat de culoare rosie, deci la scanare nu gaseste nici un canal (trebuia sa fie marcat de culoare verde);
* am substituit Strong 4401 cu noul receptor CDVB5668 pe aceeasi pozitie a antenei (semnal/calitate max) dar nu scaneaza nimic, adica semnalul este tot mort (0%).

Daca ar mai fi ceva ce mi-a scapat...astept sa-mi spuneti.

Multumesc.

ps ... locatia este undeva langa Santarem - Portugalia.

zappa
13-10-11, 17:52
Dar antena ai mutat-o pe 39 est? Sigur e la 39 est?

horatyu
13-10-11, 19:23
Salut!

Am fost nevoit si eu sa schimb AKTA pe DOLCE.
La AKTA (pe Sirius) aveam un receptor Strong 4401 care mergea binisor, avea un bai, se bloca mai mereu, de aceea trebuia tot scos din priza.
Acum incerc sa scanez Dolce (pe Helas Sat 2) cu noul receptor CDVB5668;
probleme:
* semnalul este mort (am invartit si rasucit in toate felurile), nu misca absolut deloc indicatoarele de semnal/calitate (0%);
* am repetat procedeul cu Strong 4401 (am semnal 80% si calitate 94%) dar este marcat de culoare rosie, deci la scanare nu gaseste nici un canal (trebuia sa fie marcat de culoare verde);
* am substituit Strong 4401 cu noul receptor CDVB5668 pe aceeasi pozitie a antenei (semnal/calitate max) dar nu scaneaza nimic, adica semnalul este tot mort (0%).

Daca ar mai fi ceva ce mi-a scapat...astept sa-mi spuneti.

Multumesc.

ps ... locatia este undeva langa Santarem - Portugalia.

la receptoarele astea de la dolce nu trebuie sa scanezi nimic , cand are semnal intra toate canalele

incearca sa vezi daca misti usor( sa-l inclini) LNB_ul in sensul acelor de ceasornic si vezi daca pe receptorul de la AKTA nu intra cumva mai multa calitate

Receptorul de la dolce a fost utilizat in Romania? era functional?

la meniu+ optiuni+ configurare avansata+codul pin+ configurare LNB trebuie sa te joci acolo faci teste

s-ar putea sa fie un receptor care era setat sa nu alimenteze LNB_ul


PS: soarece abtinete

paduraru
13-10-11, 19:47
Regleaza antena pe tp-ul 3,daca ai semnal pe acest tp trebuie sa mearga(pe decodorul de la dolce).

conte_
13-10-11, 19:51
Sigur ca am schimbat pozitia antenei pe 39º, dar cu receptorul vechi Strong 4401 semnalul este 80% iar calitatea 94%; singura problema ar fi culoarea rosie si nu verde a semnalului/calitatii.

Am miscat si LNB, l-am scos din suport si l-am rotit dar nu se schimba culoarea (tot rosie ramane).

Receptorul nou nu a mai fost folosit in tara, mi l-au trimis in pachet sigilat. (am sunat la firma si mi-au spus ca trebuie sa misc antena, ca ei au activat cartela si este totul ok, din partea lor)

Nedumerirea mea consta in faptul ca un receptor vede semnalul iar celalalt absolut deloc.

paduraru
13-10-11, 20:01
In primul rand cartela nu putea fi activata decat in acel decodor,deci daca cartela a fost activata,a fost activata in acel decodor si decodorul este bun,pe ce frecventa ai semnal cu strongul?chiar daca ai semnal asta nu inseamna ca esti pe hellas,pune decodorul dolce si vezi daca ai semnal pe tp-ul 3.

val
13-10-11, 20:18
@conte, ramai cu userul conte.x primul cont pe care ti l-ai facut, userul conte_ este considerat clona si ca atare banat. Te rog sa citesti regulile forumului: http://sateliti.info/showthread.php?3-Regulament-Forum-si-Shoutbox

conte.x
14-10-11, 01:02
Bineinteles ca s-a activat cartela in receptorul respectiv.
Receptorul Strong imi permite selectarea mai multor sateliti (individual), de aceea cel ales a fost Hellas Sat 2, unde semnalul este aproape max (am presetat 5 transpordere, toate pe vertical, iar semnalul ramane aproape constant, la fel si calitatea)

lao
14-10-11, 08:51
Cauta sa prinzi etno sau taraf ca sunt FTA. Asta ca sa fii sigur ca esti pe Hellas.

paduraru
14-10-11, 10:10
Ti-am mai spus,chiar daca ai semnal asta nu inseamna ca esti pe hellas,fa cum ti-a spus si @lao si vezi daca prinzi etno si taraf,hellas sat se prinde un pic mai greu mai ales daca nu ai experienta,lnb-ul il pui la ora 5 cum te uiti din spatele antenei,poti sa fii si pe hellas dar daca lnb-ul nu este reglat corect nu iti intra semnalu,ai semnal pe tp-ul 3 pe decodorul de la dolce?

conte.x
14-10-11, 11:39
Prieteni, tocmai am spus ca pe receptorul de la Dolce, nici macar nu se misca semnalul catusi de putin (0%), am incercat pe toate transporderele (4 vin predefinite si 2 la alegere).

lao
14-10-11, 11:46
Daca doresti ajutor respecta pasii indicati. Ia ce receptor doresti si fa-l sa vada etno. Apoi te apuci si de conserva de la zaharosi

horatyu
14-10-11, 21:27
Bineinteles ca s-a activat cartela in receptorul respectiv.
Receptorul Strong imi permite selectarea mai multor sateliti (individual), de aceea cel ales a fost Hellas Sat 2, unde semnalul este aproape max (am presetat 5 transpordere, toate pe vertical, iar semnalul ramane aproape constant, la fel si calitatea)

omule ti-am spus sa faci teste la optiuni+configurare avansata+cod pinul+setare LNB acolo s-ar putea sa fie problema ca nu alimentezi LNB-ul

alta problema de care ti-au mai spus si alti useri e ca tu cred ca nu esti pe helas 39 est


ai spus ca ai receptor de la AKTA , deci scaneaza cu el tot satelitul si vezi ce canale tv prinzi si astfel descoperi pe ce satelit esti

uite aici frecventele bune de pe Helas 39 est http://flysat.com/hellassat.php

pe frecventa asta 12688 V DVB-S/MPEG-2 30000 7/8 prinzi taraf tv , daca nu inseamna ca nu esti pe helass

conte.x
18-10-11, 18:57
Este incredibil, inca n-am reusit. Si daca n-am invartit antena...
Poate cineva sa-mi explice :
* Sirius 5ºE il receptionez (acuma doar canalele free);
*Thor 1ºW il receptionez (la fel doar canalele free)
-- cum se face ca unul e pe Est si celalalt pe West iar distanta de miscare a antenei este foarte mica

aici imi scapa ceva (ar insemna ca 39º ale lui Hellas sa fie...unde?? intre ele??? chiar nustiu) asta e nedumerirea

as mai putea banui un obstacol in fata antenei (adica un zid la 6m distanta si cam 4 inaltime, bine si un horn acolo mai inalt), dar asta ar insemna ca satelitul sa fie oarecum destul de jos si chiar in dreptul hornului, asa se face ca nu am semnal.

val
18-10-11, 19:49
"Distanta" intre Sirius si Thor este mult mai mica in comparatie cu cea dintre Sirius si Hellas.

http://www.satlex.us/en/azel_calc-params.html?satlo=&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=&la=&lo=&country_code=pt , introdu coordonatele geografice corespunzatoare localitatii in care te afli, calculate si ai cam tot ce ai nevoie (inclusiv orientarea LNB-ului). Posibil si obstacolul de care spui sa fie cauza.

nel_com
18-10-11, 20:13
E foarte simplu. Thor e la 1 grad Vest de meridianul 0 (Greenwich), Sirius e la 5 grade Est fata de acelasi meridian. Hellas la 39 grade Est....etc.
Aici vezi pozitia satelitilor fata de meridianul zero http://www.satbeams.com/charts

conte.x
19-10-11, 16:49
Salutare tuturor!

Am reusit in sfarsit sa pozitionez antena si sa receptionez semnal pe Hellas Sat 2.

Daca v-as spune unde era problema, nustiu daca ati crede; in fine: pozitia antenei (unghiul de elevatie) nici macar nu este perpendicular pe axa solului, ci dimpotriva, usor inclinata catre sol, de-aici si toate necazurile, oricat as fi incercat eu sa o ridic (sa treaca peste gardul vecinului) n-avea cum sa mearga, chiar daca are acel obstacol in fata (un zid) reuseste sa capteze semnalul dar numai inclinata usor catre pamant. M-am uitat printre vecini sa vad ceva "asemanari", da de unde, sar singur in evidenta. (ma astept oarecum si la comentarii din partea lor, ca de, cu ce oi fi eu mai diferit, de mi-am pus antena "invers").

Vreau sa multumesc tuturor, celor care au incercat sa ma ajute si inca ceva...ETNO si TARAF free nu le pot receptiona, bine ca acum nici nu mai conteaza, dar ca fapt divers pt incercari. Am mai observat ca receiverul Dolce este destul de "inchis", sa nu poti edita canalele, sa nu poti face chiar nimica, este prea de tot, sau poate ca nu stiu eu cum se face inca.

Va salut si sa auzim numai de reusite!

marcghi
19-10-11, 17:05
ai fi reusit mult mai repede daca citeai si tu cateva lucruri elementare privitor la antene satelit.

conte.x
19-10-11, 18:26
ai fi reusit mult mai repede daca citeai si tu cateva lucruri elementare privitor la antene satelit.

Defineste "cateva lucruri elementare privitor la antene satelit" in opinia ta.

val
19-10-11, 20:40
Va rog sa evitati offtopic-ul.

LaCobra
27-10-11, 22:53
chiar e curioasa tema cu orientatul antenei spre pamant :)), eu am orientat 2 in spania, zona de nord si tre sa pui antena vertical...o fi satelitul in pamant undeva hahahahhaha.
Toate bune!

mar1us
28-10-11, 00:27
Maine o sa fac o poza sa iti arat cit de inclinata spre pamint e antena dolce in Irlanda,apoi chiar o sa zici ca satelitul e in pamint,ca de fiecare cu a lui ...

horatyu
28-10-11, 12:10
chiar e curioasa tema cu orientatul antenei spre pamant :)), eu am orientat 2 in spania, zona de nord si tre sa pui antena vertical...o fi satelitul in pamant undeva hahahahhaha.
Toate bune!

daca nu te pricepi nu te baga


Uite exemplul lui Marius ==>el locuieste in Irlanda , deci mult mai in nord decat Spania

daca ai avea ceva cunostinte nu ai comenta aiurea subiectul

daca esti la ecuator cu o antena de satelit trebuie sa o pui orizontal si daca esti in nord e asa cum spune si Marius, adica orientata mai catre pamant

laleauaneagra
28-10-11, 12:20
folositi si voi satlex sau alt calculator si ve ti vedea cum pupa pamantu:)....ce dracu moo

tutri
28-10-11, 13:43
Satelitii sunt pozitionati deasupra ecuatorului, din cauza asta inclinare diferita in functie de locatie.
Sa vedem cum arata piza lui Marius, dupa care ne gandim la antenele de la polul nord :)

mar1us
28-10-11, 19:00
http://img534.imageshack.us/img534/2923/sam1625i.jpg


Nu-i o poza perfecta dar puteti sa faceti o comparatie intre cosul de fum care e in boloboc si antena care este aplecata
Aia e antena nu pizza Hantsyyy !

bennykoo
29-10-11, 01:31
interesant,cu ce diametru se receptioneaza
39E in Irlanda?

gabrield
29-10-11, 08:20
mar1us,
E foarte buna inclinarea, tu ai antena offset, astea nu au polarizare directa, asa cum au antenele prime focus.
Daca imparti unghiul dinre lnb si antena, vei vedea ca directia merge undeva spre 44 de grade in sus.

De ce nu te uiti pe satlex, asa cum ai fost sfatuit ?
Acolo iti da mura in gura totul, si cum pui antena si cum o orientezi, etc.

dic_star79
29-10-11, 10:50
Iti dai seama daca te muti la Polul Nord sau in Laponia ai inbulinato in ale receptiei....

mar1us
29-10-11, 15:33
http://img845.imageshack.us/img845/2766/img1122d.jpg


Antena e de 90cm semnal si calitate buna in comparatie cu orice alt dth aici in Irlanda
@gabrield nu vorbeai cu mine nu-i asa ?

laleauaneagra
29-10-11, 22:42
nu cred ca vb cu tine gabriel:)zic si eu,irlanda ca irlanda sa vedeti prin islanda cum se uita lnb in curu furnici:)

LaCobra
30-10-11, 23:03
daca nu te pricepi nu te baga


Uite exemplul lui Marius ==>el locuieste in Irlanda , deci mult mai in nord decat Spania

daca ai avea ceva cunostinte nu ai comenta aiurea subiectul

daca esti la ecuator cu o antena de satelit trebuie sa o pui orizontal si daca esti in nord e asa cum spune si Marius, adica orientata mai catre pamant

...cred ca am fost rau inteles, de fapt nu am facut (sau cel putin incercat) decat sa confirm faptul ca antena trebuie pusa VERTICAL, treaba daca ma pricep mai mult sau mai putin...cred ca ramane la aprecierea celor care ma cunosc, in nici un caz tie!
toate bune!

horatyu
31-10-11, 03:25
Ludarosule!
Eu spun ca nu te pricepi pentru ca ai comentat aiurea , cred ca tu nu ai pus o antena in pozitia aia niciodata pentru ca probabil nu montezi antene decat pe un singur satelit
daca vrei sa iti spun o antena orientata catre un satelit la mai mult de 35 de grade fata de locul unde te afli are o pozitie mai putin intalnita si aproape identica cu cea pusa de Marius.

Uite iti dau o tema pt acasa : incearca sa prinzi din Romania cu o antena fixa de exemplu acest satelit http://flysat.com/hispasat.php si faci o poza si apoi cred ca nu mai comentezi

mar1us
31-10-11, 03:49
@LaCobra da' chiar as fi curios daca poti sa-ti faci tema care ti-a dat-o Horatyu.

LaCobra
31-10-11, 08:55
DECI EU SPUN: o elevatie cu voaloare negativa este IMPOSIBILA, nu poate fi captat nici un satelit care are pozitia mai jos de linia orizontului, evident, cred ca pentru toata lumea.
faptul ca marius a trebuit sa incline antena negativ are o explicatie... asta nu inseamna ca este pozitia correcta.

I-mi pare rau dar nu pot face "temele".
toate bune.

dic_star79
31-10-11, 10:33
Daca va uitati bine la poza, antena nu are o inclinatie negativa(si cosul de fum are aceiasi inclinatie) poza are o inclinatie negativa nu si obiectele fotografiate...

tutri
31-10-11, 11:08
Sa ma bag si eu in seama, difereta de inclinatie (in poza) intre cos si antena este de ~5.8 grade.

adythekill
31-10-11, 13:19
Ce niveluri de semnal are mar1us acolo, asa le am si eu in Romania, Gorj cu antena montata pe bloc ! Si asta de cand m-am abonat, ca sa nu ziceti ca din cauza mea sau a vremii s-a deplasat antena
Am acelas receiver HD

horatyu
31-10-11, 13:23
DECI EU SPUN: o elevatie cu voaloare negativa este IMPOSIBILA, nu poate fi captat nici un satelit care are pozitia mai jos de linia orizontului, evident, cred ca pentru toata lumea.
faptul ca marius a trebuit sa incline antena negativ are o explicatie... asta nu inseamna ca este pozitia correcta.

I-mi pare rau dar nu pot face "temele".
toate bune.

omule aberezi la greu , tu crezi in ce spui? eu spun sa pui mana pe o carte despre receptia prin satelit si sa mai inveti

eu inchei ca nu meriti sa te invat mai multe

tu nu ai instalat in viata ta o antena fixa offset la o distanta mai mare de 35 grade fata de locatia unde esti pentru ca atunci nu ai contrazice

iti spun ca receptorul dolce si cel de la boom au un soft foarte pretentios si daca nu are calitate semnalul ==> receptorul spune lipsa semnal [adica daca exista umbrirea putin a antenei sau lnb-ul pozitionat gresit , deci nu se pune in calcul ca nu ar fi bine pozitionata antena ca altfel nu ar prinde nimic, aici intrand si BER ("zgomotul" captat de antena , adica undele parazite provenite din reflexii de la pamant sau alta situatie care pot afecta calitatea semnalului obiecte aflate in calea undelor de la satelit si astfel focalizarea nu este deficitara ) ]





sper sa intelegi ca nu ma cert cu tine ci doar te contrazic in beneficiul tau

cred ca e util sa intelegi ce vreau sa spun

LaCobra
31-10-11, 14:14
hai sa fii sanatos, ca nu am de gand sa ma cert cu nimeni...expertule!
toate bune!

mar1us
31-10-11, 18:09
I-mi pare rau dar nu pot face "temele".
toate bune.

Asta zice tot despre tine prietene ...
Hai pa

horatyu
01-11-11, 04:48
hai sa fii sanatos, ca nu am de gand sa ma cert cu nimeni...expertule!
toate bune!

ok vad ca incepi sa mai fii si putin obraznic in loc sa gandesti limpede si sa te uiti eventual cum se misca o antena cu motor H-H cand pui pe un satelit de asta indepartat si o sa vezi pozitia antenei

cand reglezi direct antena fixa apare inclinatia in jos pentru ca semnalul de la satelit vine in acel unghi si atunci o sa ai maximul de randament

nu stiu ce rationamente faci tu in mintea ta probabil te gandesti ca daca helas e la 39 de grade ar trebui sa fie asa inclinata antena insa diferenta noastra fata de helas e doar de 12-18 grade plus ca nu suntem nici foarte nordici /paralela 45, 39 helas si pozitia Bucurestiului la 26 est( sau 21 pe la Timisoara, insa daca pui cum ti-am spus pe hispasat o sa fie 30+26(21) si atunci antena o sa fie mai inclinata spre pamant la fel cum e cea pe care o arata Marius ,
insa ti-am explicat ca trebuie sa fie o diferenta mai mare de 35-45 de grade ca sa arate asa si de asta te incapatinezi sa spui "capra e ciuta , desi noi o tinem de coarne "

gabrield
01-11-11, 08:28
Eu cred ca omul nostru nu stie cum se polarizeaza o antena offset, crede ca e la fel ca prime focus, in mod direct.

Ar fi indicat un desen, sau o documentatie, poate intelege.

Din desenul acesta, poate vedea cum antena offset, aia de pe pozitia a doua, este inclinata inspre sol...

PS
Antena este desenata cu rosu, radiatiile cu negru, lnb cu verde.

me1960
01-11-11, 09:17
salut ,

@gabrield

'' .. Din desenul acesta, poate vedea cum antena offset, aia de pe pozitia a doua, este inclinata inspre sol... ''

si desenul unde e ? :)

marcghi
01-11-11, 09:46
http://img338.imageshack.us/img338/2923/sam1625i.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/338/sam1625i.jpg/)



nu vrei deloc sa citesti cate ceva , la antena offset cam asa vine semnalul de la satelit.

LaCobra
01-11-11, 11:11
http://img831.imageshack.us/img831/9838/intelsat902la62e.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/intelsat902la62e.jpg/)

Intelsat 902 LA 62 E, indreptata spre sol???? NU! este indreptata spre intelsat 902 care este in sus deci antena nu este indreptata spre "pamant" dar ma rog cine sunt eu sa spun ca nu e asa, sunt formule matematice cu care calculezi pozitia satelitului si inclinarea antenei in cazul in care valoarea inclinatiei este negativa satelitul este sub linia orizontului si este imposibil de captat din respectiva pozitie, bineinteles ca aici intervine si denivelarile pamantului cum ar fi munti, dealuri etc.
http://img403.imageshack.us/img403/3119/pas9la58o.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/403/pas9la58o.jpg/)
Pas9 la 58º inclinata spre pamant ??? NU! spre pas9 care la fel este peste linia orizontului.
Nu sunt obraznic cu nimeni, si daca am fost I-mi Cer Scuze! nu a fost intentia mea.
Toate bune!

mar1us
01-11-11, 12:40
Nu esti obraznic dar esti de tot risul ce spui tu e cam asa "dom'le politist nu am vrut sa-l inpusc in cap eu am vrut sa-i impusc sapca dar el o avea pe cap"
intelegi? Antena ta nu e aplecata spre pamint e aplecata spre satelit :)
Respecte !

laleauaneagra
01-11-11, 13:56
lacobra,nu ne ai spus,ai semnal pe sateliti aia,adica ii receptionezi?

soarece
01-11-11, 17:55
cu antena aia ce prinzi mooo,varza si castraveti,!!!!?????:eek2:voi restul tot asa ca mine vedeti:comp:

bonou2
01-11-11, 18:13
privind pozele expuse de catre @LaCobra constat ca o piesa din ansamblu este pusa gresit
este vorba de piesa pozitionata intre bratul lnb-lui si stalpul de sustinere prins de balcon
ea trebuie montata invers , si anume partea in care se afla o singura gaura se monteaza sus ,iar aceea parte care are acel sant sub forma de arc de cerc se monteaza jos pentru a mari sau miscora elevatia dupa satelitul pe care dorim sa-l receptionam sesizarea mea nu este un afron la adresa ta totii gresim se mai intampla
ca sa vezi mai bine dispunerea satelitilor in zona ta iti recomand un telefon cu sistem de operare android pe care se instaleaza un program DishPointer Pro cu care poti vizualiza pozitia fiecarui satelit in parte
thanks to@franta for DishPointer Pro

daradici
01-11-11, 18:18
...eu zic, ca nu se poate !

totusi, despre ce vorbiti ?? :drinks:
___________________________________________________________


De ce incercati sa-i explicati ceva, unei persoane care nu are de gand sa va inteleaga ????
Acum intelegeti ca nu se poate ???

Auzi tipule, chiar nu se poate, nu poti avea elevatie negativa, ca doar nu o sa prinzi satelitii din pamant, sau din partean cealalta a pamantului. Ai dreptate. Astia fac caterinca !

Acum sper sa nu se mai incinga spiritele pe aici, asta e raspunsul pe care vad ca-l accepta, de asta trebuie sa-l primeasca. Nu se poate !

Totusi un mic ajutor pentru reglaje. Cauta un receptor care este foarte sensibil la semnal, recomandarea ar fi un strong 6125 sau 6155 sau 6135. Nu stiu unde mai gasesti asemenea "masinarii", dar crede-ma e o joaca sa reglezi antene cu un asemenea receptor.

Bafta !

...si scuze de offtopic....

horatyu
01-11-11, 19:33
privind pozele expuse de catre @LaCobra constat ca o piesa din ansamblu este pusa gresit
este vorba de piesa pozitionata intre bratul lnb-lui si stalpul de sustinere prins de balcon


ea trebuie montata invers , si anume partea in care se afla o singura gaura se monteaza sus ,iar aceea parte care are acel sant sub forma de arc de cerc se monteaza jos pentru a mari sau miscora elevatia dupa satelitul pe care dorim sa-l receptionam sesizarea mea nu este un afron la adresa ta totii gresim se mai intampla


ca sa vezi mai bine dispunerea satelitilor in zona ta iti recomand un telefon cu sistem de operare android pe care se instaleaza un program DishPointer Pro cu care poti vizualiza pozitia fiecarui satelit in parte


thanks to@franta for DishPointer Pro



ce mai conteaza ca a asamblat gresit piesele important ca a prins pana la urma ideea si a prins si acei sateliti mai indepartati de noi si a inteles ce m-am chinuit eu sa ii explic

cand vezi o astfel de antena spui: "uite si la asta ...nu a strans bine suruburile si a strambat antena catre pamant" :D , insa adevarul e ca antena respectiva(stramba) prinde un satelit mai indepartat si de asta arata asa

toate bune
numai bine
rau la nimeni

LaCobra
01-11-11, 20:54
http://img202.imageshack.us/img202/9758/antenak.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/202/antenak.jpg/)

Nu este o greseala bonou2, e o antena "domestica" facuta sa se poata intoarce 360º, problema e vantul!

Toate bune!

laleauaneagra
01-11-11, 21:54
tot nu mi ai spus daca ai semnal pe ce i doi sateliti pe care i ai expus

mar1us
01-11-11, 22:07
E doar parerea mea sau pozitia din care sau facut fotografiile dar parca fiecare are un unghi diferit ?