PDA

View Full Version : Telecomanda DM500S



vms
24-10-09, 20:15
Buna, am o intrebare in legatura cu telecomanda de la DM500S. E normal sa mearga doar la maxim 2-3 m distanta si doar indreptata exact spre senzor ? La Kaon de la Focus de ex. merge de la 10 msi din orice pozitie. La fel si la Opticum 4100C. S-ar rezolva problema daca as cumpara o telecomanda universala ? A mai intalnit cineva problema asta ?

gladix
24-10-09, 20:24
cica telecomanda de la un dream 500 <original>nu ar avea problema asta dar eu ma indoiesc ca e asa/de obicei asa merge telecomanda,indreptata inspre senzor cit mai direct

yky
25-10-09, 02:36
Eu la clona mea o folosesc cam dela 5-6 metrii si dintr-un unghi destul de ciudat ca e patul asezat mai lateral...aproximativ un unghide 50 de grade fata de perpendiculara pe senzor si merge excelent....
PS: incerca sa schimbi bateriile cu unele in care ai incredere.

dMd
25-10-09, 05:40
Unele clone care au fost lucrate mai neingrijit au pus in interior, peste ferestra senzorului o folie colorata care impiedica comunicarea receptor-telecomanda, eliminarea acesteia rezolva problema. Altele au in telecomanda un tranzistor care nu alimenteaza la o tensiune corespunzatoare led-ul infrarosu si in consecinta raza de actiune este restransa. Cam astea am auzit pana acum ca fac probleme la DM 500, dar este bine sa verifici si bateriile inainte, de a suspecta altceva asa cum te-a sfatuit @yky.

vms
25-10-09, 10:39
Multumesc de reply-uri, am schimbat bateriile ieri cu unele Duracell si merge EXACT la fel :( Este un mare inconvienient pt. mine, nu vreau sa stau intotdeauna langa receptor cand ma uit la TV... O sa incerc sa desfac aparatul si sa dau jos capacul acela, iar daca nu se rezolva, o sa incerc o telecomanda universala. Daca nici asa, ma scap de el cat de repede si iau un Optibox 550S despre care am auzit numai lucruri bune :)

x-ander
26-10-09, 17:40
Buna, am o intrebare in legatura cu telecomanda de la DM500S. E normal sa mearga doar la maxim 2-3 m distanta si doar indreptata exact spre senzor ? La Kaon de la Focus de ex. merge de la 10 msi din orice pozitie. La fel si la Opticum 4100C. S-ar rezolva problema daca as cumpara o telecomanda universala ? A mai intalnit cineva problema asta ?

Nu se rezolva.... am telecomanda universala si tot asa prost merge.. !

yky
26-10-09, 18:02
Deci nu-ti ramane decat sa desfaci "cutiuta cu minuni" si cu grija sa vezi ce-i pe acolo....vre-un filtru, care e mai opac decat trebuie, sau chiar deplasarea senzorului de la locul lui......asta daca nu ai facut-o deja....

fery21
26-10-09, 18:16
Eu folosesc iPhone pe post remote wi-fi daca te ajuta poti sa cumperi unu (daca nu ai deja) ...glumeam bine inteles! cred ca @yky a spus deja cam unde problema :oops:

vms
26-10-09, 18:57
Tocmai am desfacut aparatu, am indepartat capacul acela fumuriu de la senzor si acum merge super bine :D din celalalt colt al camerei chiar si din unghiuri destul de mari. Multumesc tuturor pt. ajutor :) Se poate inchide threadul.