PDA

View Full Version : Incepator caut ajutor



michaelro
23-10-09, 14:48
Salut!
E primul meu post pe acest forum.
De aproximativ 4 luni tot citesc despre sateliti, Hd, azimut, etc pe forumuri. am tot studiat si am zis ca sa iau si eu o antena si un receider Hd
Am gasit pe okazii la cineva un ansamblu complet:
http://www.okazii.ro/catalog/3334569...receiver-.html (http://www.okazii.ro/catalog/33345698/Set-receptie-satelit-GOGUtal-HD-Antena-motor-HD-receiver-.html)
si am intrat in posesia lua acum doua zile. ieri am gasit un baiat care stia sa monteze, am urcat pe bloc si am pus antena.
Azinoapte pana la ora doua am stat de am butonat, dar se pare ca teoria e mai usoara decat practica.

Nu receptionez decat 3 sau 4 sateliti din toata lista: Hotbird, Hellas, Astra si cam atat.
Programe mai deloc si despre HD, nimic. Am luat lista cu FTa Hd si nu am gasit nici un program.Ori nu stiu eu sa caut ce trebuie ori nu stiu ce naiba.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? orice e binevenit.
Multumesc!

dan2000
23-10-09, 15:21
pai trebuie sa ai in primul rand toti transporderii memorati in rec. daca nu-i are normal ca iti gaseste doar ce e pe cei care ii are memorati. ce rec ai ? poate sa fie si antena pusa aiurea sau lnb-ul, cauze pot fi multe.

horatyu
23-10-09, 15:29
oricum sunt putine programe HD free : http://flysat.com/hdtv.php cele care sunt FTA ( free to air) sunt cu verde mai deschis


exista si posibilitatea sa nu fie bine reglata antena cu motorul H-H din imaginea data

poate si partea cu transponderele sa fie problema ...deci vezi aici ce frecvente si ce sateliti au programe HD http://flysat.com/hdtv.php

laleauaneagra
23-10-09, 16:17
eu sant un pic mai dur si iti spun ca mai bine faceai o documentatie amanuntita ce si cum e cu sateliti astia si nu ai fi dat atatia bani,mai ales de pe okazii

michaelro
23-10-09, 16:25
Am urcat si eu cu baiatul pe bloc si am vazut ca dupa ce a fixat o teava perfect dreapta, a pus antena, lnb-ul si apoi a cautat un satelit, hotbird cred. avea si un receiver si un tv.
Cand s-a prins imaginea a strans antena si asta e.
Am coborat la mine am pus receiverul meu, am pus pozitia mea(lat+long) in el si am cautat astra. a gasit.
Apoi am avut treaba pana seara si nu m-am mai ocupat.
Azinoapte am cautat satelitii, nu prinde decat vreo 3, programe hd nimic.
Sa ii dau un factory reset la receiver si sa o iau de la capat?

sculele cumparate sunt:
Receptor Opticum HD 7700 CICX,. Antena 110( am masurat-o cu o ruleta si are diam 90) , LNB Inverto HD, motor Strongt Diseq, montaj HH.
Receptorul are :
ID 06F0A247
H/W Version: 1.00.00
S/W Version:11.07.2f


cel care mi-a vandut mi-a spus ca receptorul are emulator. nu stiu ce e aia.

michaelro
23-10-09, 16:31
eu sant un pic mai dur si iti spun ca mai bine faceai o documentatie amanuntita ce si cum e cu sateliti astia si nu ai fi dat atatia bani,mai ales de pe okazii


Mea Culpa dar a fost singura oferta completa. care sa contina toate partile componente.
Dc eram de meserie stiam ce sa cumpar singur. asa am luat ceva care a mers.

laleauaneagra
23-10-09, 16:48
pai ce sa zic,antena e una de 90 platita ca si una de 110,cine tia pus antena nu contest ca na facut treaba buna,motoru ce uzura are nu stim(hai sa zicem ca nu conteaza momentan)cat despre receptor cred ca va trebui sa i faci o resoftare pe rs232 port sa fi convins pe urma ca receptoru nu are daune majore(sper sa nu fie asa)
acum partea nasoala e ca nu prea ai ce vedea pe acel emu de care zicea vanzatoru(amator si el sau rea intentie)iar free HD putine la nr si nu ai ce vedea decat calitate:)
solutia,o cartela HD,adica abonament la un operator extern ca intern.........
inca un amanunt din care am dedus ca acel vanzator era amator era acel lnb inverto HD

michaelro
23-10-09, 17:26
Instalatia este noua. se vede. si motorul si antena, nu au urme de uzura sau rugina. receiverul are inca garantie.
Cu emulatorul zicea ca vede Digi TV

In leg cu montarea antenei. Pe receiverul baiatului se prindea turksatul pe al meu nu are semnal de loc.
Sa ii dau un reset la receiver si sa o iau de la inceput?


PS. Mi-a dat si un cablu de conectare la calculator serial-USB.

laleauaneagra
23-10-09, 17:36
multe despre receptor nu pot sa ti spun ca nu am detinut si nu detin asemenea tip dar cauta si tu in meniu cati sateliti ai cati transponderi contin sateliti(nu treb sa i numeri ,asa ca idee)daca lista e completa vezi la setarile de motor din meniu
apropo ai rotit antena din receptor?

michaelro
23-10-09, 17:49
Am vorbit cu baiatul care ia montat antena de celui care mi-a vandut-o ( un baiat din medias) si mi-a spus ca sigur nu e bine montat motorul( difera nu stiu ce unghiuri) . Satelitii care sunt la medias trebuie sa fie si la braila.
Acum sa caut pe cineva mai bun la montaj.
Recomandari ? e cineva din braila, galati?

michaelro
23-10-09, 17:50
multe despre receptor nu pot sa ti spun ca nu am detinut si nu detin asemenea tip dar cauta si tu in meniu cati sateliti ai cati transponderi contin sateliti(nu treb sa i numeri ,asa ca idee)daca lista e completa vezi la setarile de motor din meniu
apropo ai rotit antena din receptor?
Antena am mutat-o ca pleaca pe hellas-hotbird-astra ( cele care le prind) in rest pauza totala


PS : in seara asta ii dau un reset factory setings.

laleauaneagra
23-10-09, 17:56
http://www.satlex.it/it/azel_calc-params.html?satlo=28.2&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=45.28%2C27.97&la=45.28&lo=27.97&country_code=ro&diam_w=75&diam_h=80

ata e satelitu pe care trebuie pus motoru cu antena,insa stra 2A fiind un satelit problema va trebui ales un alt satelit din apropiere

laleauaneagra
23-10-09, 18:07
treaba cu satelitu sudic nu stiu cat de mult te ar afecta pe tine(se pierd extremitatile)poti pune antena linistit pe hotbird,astra 1F,H(19.2 grade)insa incearca sa te uiti la motor la ce gradatie e reglat(sa fie la 45 grade) si cand pui motoru la punctu zero ce satelit iti indica
numa daca ai acces la antena daca nu astepti pe cineva sa o monteze

michaelro
27-10-09, 19:47
Azi a venit un baiat de la o firma din braila si mi-a montat antena ca lumea. am resetat receiverul si acum merge bine, fara probleme. am prins vreo 10 Hd free. e misto. sunt super incantat.
Am vazut ca atunci cand am resetat a scris in loc de opticum, FERGUSON parca. e cumva schimbat sistemul de operare?


Am o intrebare in continuare. Am si Dolce. Pot sa bag cardul de la dolce in receiver sau se strica?

michaelro
27-10-09, 20:54
PS. Inca ceva. Pot instala de pe calculator in receiver ceva sa aibe toate benzile de pe fiecare satelit? sa nu stau mereu sa bag transporterele manual?

sorin8m
28-10-09, 15:00
Sunt modele de opticum care sunt facute dupa ferguson, adica sunt clonele lui ferguson sau invers, nu stiu sigur.
Cel mai bine scriene exact ce model de receptor ai si atunci te vom ajuta cu restul intrebarilor.

Cu stima

michaelro
29-10-09, 19:05
opticum 7700 HD e obiectul
Am si un cablu serial- usb in cutie

michaelro
06-11-09, 23:14
Am jucariile astea de aproape o luna. am invatat sa caut satelitii sa fac cautare manuala, am configurat jucaria sa mearga gigi. ce mai pot face cu ea?
Am citit pe un forum la cineva care avea la vanzare o jucarie ca a mea ca merge newcamd cat si 1 linie CCCAM
am luat informatia de aici:....
Ceva sfaturi? cu ce se mananca?