PDA

View Full Version : 792 problema intreruperi output



viorelp
22-10-09, 23:06
Salut,

Mi-am luat de curand un 792 si este conectat pe scart la TV. Din cand in cand mi se intrerupe semnalul de iesire din 792 (imi dau seama ca este din echo. pentru ca am mai avut un receiver conectat pe acelasi cablu si n-am avut probleme + ca de fiecare data cand se intrupe si revine semnalul, imi apare pe tv conexiunea ce devine activa). Semnalul revine destul de repede, dar intreruperile sunt deranjante, deoarece pot fi destul de dese.

A mai avut cineva problema aceasta?
Sa fie o problema de soft sau este de garantie?
thnx

am boot magic 3.11 cu soft 3.65

horatyu
26-10-09, 19:29
incearca sa pui un flash prin cablu rs232 cu loaderul Chedit 8.4 sau 8.8 sau chiar 9.4 la optiunea write flash ( no boot)


Rom_flash asa trebuie sa aiba denumirea softul

DanielG
26-10-09, 19:36
Am si eu aceasta problema Eco 791 cu un LCD Samsung se intrerupe din cand in cand semnalul pe AV(asta face de cand l-am luat nu este de la soft).Probabil ca este o incomptibilitate pe av intre cele doua, dar am observat ca daca setez eco-ul pe secam nu mai face.Incearca si tu :tv:

viorelp
26-10-09, 23:27
Multumesc mult amadurora.
Asa cum a spus si DanielG, se pare ca este o incompatibilitate intre echosmart, mufa scart sau av, modul PAL si televizoarele Samsung. Am setat echosmartul de aprox 1 ora pe secam si nu mai am aceasta problema.
Se pare ca se poate evita aceasta problema si daca conectarea la tv se face pe cablu tv (RF).

horatyu
27-10-09, 08:15
daca pui pe auto nu este ok?
parca acolo pe langa PAL si Secam mai exista si Auto

DanielG
27-10-09, 22:36
Tot asa face Horatyu problema asta o am de cand l-am luat am crezut ca este de la rec. am incercat cu alt eco si tot asa facea.Am pus video cu o rezistenta la masa am incercat cu un condesator am luat un cablu AV de buna calitate si tot degeaba.Oricum pe secam si pe ntsc nu face figuri daca pui pe altceva se intrerupe semnalul.Poate cu alte LCD-uri nu face figuri nu stiu ca nu am altul si eu m-am obisnuit cu toate ca pe secam cam distorsioneza culorile.Poate are cineva o solutie????


http://www.sateliti.info/showthread.php?t=3

wilee
11-11-09, 22:42
Salutare , am avut si eu aceasta problema pe un lcd LG iar problema am rezolvat-o conectind la impamintare echosmartul la una din mufele F, cu o piulita suplimentara . Va rog sa mai confirme cineva daca se rezolva astfel .