PDA

View Full Version : Semnal marit!



-minus
12-09-07, 18:50
Dupa cum bine stiti pe timp de toamna-iarna puterea semnalului de la satelit creste,asta datorita racirii scoartei terestre,vara cand e cald datorita caldurii pamantului undele sunt refractate iar semnalul scade in intesitate,datorita racirii accentuate din ultima periada in ultimile zile sa marit semnalul transmis de sateliti,astfel ca ex; daca pana acum 2 saptamini programul DELUXE de pe ASTRA 19E imi intra doar dupa ora 19 acum il pot vedea lejer incepand cu ora 16/30.
Am scris acest topic pentru cei ce cred ca marirea semnalului pe unii sateliti e mana cuiva{DTH autohton}

rzbvro
12-09-07, 20:49
M-am amuzat teribil cand am citit dincolo ca userii au sesizat o usoara crestere a semnalului pe Digi... se mai spunea ceva de 1db de parca ar fi fost campania aia cu 1 leu pentru ateneu :)
Au mai dat aia de la intelesat ''un leu'' (1db) la digi... poate poate se mai reduc rezilierile

Am mai spus si eu ca inclusiv lnb-urile pot fi afectate vara, la caldura excesiva, scazand putin din performantele lor... la temperaturile de toamna si chiar iarna totul revine la normal si e firesc sa observam un semnal mai bun
De aceea am spus in repetate randuri ca prefer sa astept iarna-primavara pentru teste la receptii DX...

Si apropo de megaoperator... culmea e ca la mine cel putin pe 2 frecvente e neschimbat semnalul (m-am uitat pe un Strong 6XXX)
Imi pare ca nu am verficat si pe alte frecvente de acolo...

-minus
12-09-07, 22:41
Am ras cu lacrimi vazand ce ineptii debitau unii pe acolo,culmea este ca si cei vechi le-au tinut isonul....chiar si coca-fanta

MIRC77
16-09-07, 07:50
Eu rad cu lacrimi de tot ce se scrie pe rdi (la dth romania). Intru in fiecare dimineata doar sa ma binedispun. Am un folder in calculator dedicat lor (RDI se cheama) in care am pus toate posturile (print sceen) care mi le-au sters. Unele am incercat sa le pun aici dar nu m-am descurcat prea bine cu ImageShack-ul.

PS eu am avut gigi si l-am dat unui vecin (care plangea ca nu-i mai vin instalatorii, desi daca ma gandeam mai bine ardeam receptorul si puneam filmul pe youtube), deci asta e motivul pt. care ma amuza tot ce se scrie despre gigica dincolo.

rzbvro
16-09-07, 12:03
Pentru foto pe forum e mult mai simplu cu www.photobucket.com

outcast
16-09-07, 12:04
Eu rad cu lacrimi de tot ce se scrie pe rdi (la dth romania). Intru in fiecare dimineata doar sa ma binedispun. Am un folder in calculator dedicat lor (RDI se cheama) in care am pus toate posturile (print sceen) care mi le-au sters. Unele am incercat sa le pun aici dar nu m-am descurcat prea bine cu ImageShack-ul.

PS eu am avut gigi si l-am dat unui vecin (care plangea ca nu-i mai vin instalatorii, desi daca ma gandeam mai bine ardeam receptorul si puneam filmul pe youtube), deci asta e motivul pt. care ma amuza tot ce se scrie despre gigica dincolo.
ce ai postat ieri nu a rezistat 3 ore nicidecum 12,...

MIRC77
16-09-07, 15:07
ce ai postat ieri nu a rezistat 3 ore nicidecum 12,...

Mi-am propus sa nu mai postez acolo, dar uneori ma apuca greata si nu pot sa ma abtin (chiar daca stiu ca va fi sters). Oricum ma bucur (pt. mine ca nu am scris degeaba) ca ai apucat sa citesti postul/posturile mele de aseara (chiar daca nu era cine stie ce, dar era parerea mea si nu trebuia stearsa).

P.S. Ei chiar nu se intreaba ca parere isi face un user cand vede seara un post si dimineata nu il mai vede?

outcast
16-09-07, 15:31
Mi-am propus sa nu mai postez acolo, dar uneori ma apuca greata si nu pot sa ma abtin (chiar daca stiu ca va fi sters). Oricum ma bucur (pt. mine ca nu am scris degeaba) ca ai apucat sa citesti postul/posturile mele de aseara (chiar daca nu era cine stie ce, dar era parerea mea si nu trebuia stearsa).

P.S. Ei chiar nu se intreaba ca parere isi face un user cand vede seara un post si dimineata nu il mai vede?
asa inteleg ei sa respecte utilizatorii si realitatea..

MIRC77
16-09-07, 15:45
Chiar si acum un minut am postat ca n-am mai rezistat ca certau intre ei despre denumirea postului TV Oltenia (ba ca oltenia tv, ba ca 3tv oltenia si nu mai stiu cum). Si eu chiar la TV Oltenia ma uitam pe BOOM.

wambertos
16-09-07, 15:55
Eu nu am remarcat sa se fi modificat semnalul de nicio culoare!
Nici nu a crescut, nici nu a scazut.
Si la mine a cam trecut vara de vreo 2-3 saptamini.

MIRC77
16-09-07, 16:03
Eu nu am remarcat sa se fi modificat semnalul de nicio culoare!
Nici nu a crescut, nici nu a scazut.
Si la mine a cam trecut vara de vreo 2-3 saptamini.

Nici io nu am remarcat la boom vro marire de semnal. Dar nu ma deranjeaza pt. ca nu imi pica semanalul atat de des ca vecinului caruia iam cedat contractul la digi.

PS cred ca am luat ban la aia ca nu mai pot sa scriu nimic. Nici de bine nici de rau (imi dedeam si io cu parerea de TV Oltenia ca-si scoteau aia ochii intre ei... si pauza).

badeaghio
16-09-07, 17:18
cand aveam eu digi, se cunostea toamna-iarna.

acu se cunoaste, e antena mare si cand bate vantu, mi scade semnalu destul de mult pe intel-sat