PDA

View Full Version : Doua receptoare la un HH



livs
12-02-07, 14:25
Cum se pot lega doua receptoare la un motor HH?

Care este configuratia?

-minus
12-02-07, 14:32
Cum se pot lega doua receptoare la un motor HH?

Care este configuratia? un singur receptor este legat la H_H iar la lnb sa ai unul dual cu 2 iesiri una intra in H_H iar cea de a doua merge direct la al 2 lea receptor,sau daca receptoarele permit le legi intre ele prin seriala,ex;echolite 790 in regim master si echolite in regim slave,Spaniolul :wink: PS. doar cu un singur receptor poti controla H_H-ul,spune exact la ce iti trebuie configuratia si iti voi da un raspuns mai detailat daca e cazul. :wink:

livs
12-02-07, 15:37
Am un sistem cu echosmart lnb single si hh.
Ma gindesc sa iau si un dht, care poate sa fie altceva decit focus sau max.
Si m-am gindit ca pot utiliza hh-ul si pentru al doilea receiver.

-minus
12-02-07, 16:59
Am un sistem cu echosmart lnb single si hh.
Ma gindesc sa iau si un dht, care poate sa fie altceva decit focus sau max.
Si m-am gindit ca pot utiliza hh-ul si pentru al doilea receiver. pti sa-l utilizezi fara nici o problema,ai raspunsul chiar in topicul H-H cu unul sau mai multe lnb-uri,sau poti alege varianta de aici cu un lnb dual,Spaniolul :wink:

-minus
12-02-07, 17:09
Am un sistem cu echosmart lnb single si hh.
Ma gindesc sa iau si un dht, care poate sa fie altceva decit focus sau max.
Si m-am gindit ca pot utiliza hh-ul si pentru al doilea receiver. de fapt asta ar insemna sa te uiti la programele dth-ului respectiv doar cind esti pozitionat pe el,astfel ca sa fi sigur ca totul este ok.iti recomand varianta lnb-cu 2 iesiri, sau imi spui care e dth-ul respectiv si ce marime are antena si iti fac un calcul pentru receptia a 2 sau 4 sateliti care sunt in zona dth-ului respectiv,astfel vei putea urmarii mult mai multe programe dintr-o singura mutare,Spaniolul :lol: :wink: :D

livs
13-02-07, 13:31
Alta problema

Am reglat antena cum am putut s-au m-am priceput mai bine.
Am de la 30W la 39E, cred ca ar mai intra si altele.

Problema mea este urmatoarea:

Folosesc USALS, am pus pe ASTRA 23.5 (sud Valcea) si am dat drumul la scanare. Am prins un numar de programe oarecare, calitate variabila de la 40 la 70%
A doua zi gasesc calitate maxima 60%.
Ce fac atunci: modific USALS de la 24.3 la 23.5 si surpriza, calitatea creste la 70-75.
Dua citeva zile iarasi aceasi problema, modific din nou, iarasi creste calitatea.
Si tot asa. Cel putin pentru Astra 19.5 (Premiere) este benefic, ca sa nu mai spun pentru Hispasat, unde pot atinge 98%.

Care este explicatia?

M-am gindit ca nu este fixata corect, suruburi nestrinse, etc, dar totul e OK.

-minus
13-02-07, 13:42
Alta problema

Am reglat antena cum am putut s-au m-am priceput mai bine.
Am de la 30W la 39E, cred ca ar mai intra si altele.

Problema mea este urmatoarea:

Folosesc USALS, am pus pe ASTRA 23.5 (sud Valcea) si am dat drumul la scanare. Am prins un numar de programe oarecare, calitate variabila de la 40 la 70%
A doua zi gasesc calitate maxima 60%.
Ce fac atunci: modific USALS de la 24.3 la 23.5 si surpriza, calitatea creste la 70-75.
Dua citeva zile iarasi aceasi problema, modific din nou, iarasi creste calitatea.
Si tot asa. Cel putin pentru Astra 19.5 (Premiere) este benefic, ca sa nu mai spun pentru Hispasat, unde pot atinge 98%.

Care este explicatia?

M-am gindit ca nu este fixata corect, suruburi nestrinse, etc, dar totul e OK. Ce marime are antena?e posibil daca antena e mare ca motorul H_H sa nu tina toata sarcina si atunci are mici deviatii care se pot corecta,o alta situatie mai des intilnita este; chiar daca satelitul sudic care ne reprezinta teoretic pe harti este astra 23,5 el in realitate este arabsat 26E,incearca sa pozitionezi tot sistemul pe arabsat 26E si spunene ce prinzi in mod normal ar trebui sa-ti intre de la 30W la 75-85E asta daca antena e reglata bine si montura la fel,verifica cu atentie toate setarile la h-h si la antena,in special lnb-ul corecteaza daca e cazul si incearca cu arabsat 26E ca satelit sudic,apoi posteaza ce ai reusit sa receptionezi.Spaniolul :wink:

livs
13-02-07, 13:47
Acum m-am luat dupa colegii de forum si am pus la satelitul cel mai sud fata de mine, Astra 23.5 (fata de 24*), care de altfel e si ciudat (vezi ce da satlex.ro, inclinatia LNB).
Antena este de 1.2 fier si nu pare sa aiba influenta majora.

Din pacate nu am stiut ce inseamna inclinare LNB si l-am pus drept. Cum se pune de altfel?

-minus
13-02-07, 13:55
Acum m-am luat dupa colegii de forum si am pus la satelitul cel mai sud fata de mine, Astra 23.5 (fata de 24*), care de altfel e si ciudat (vezi ce da satlex.ro, inclinatia LNB).
Antena este de 1.2 fier si nu pare sa aiba influenta majora.

Din pacate nu am stiut ce inseamna inclinare LNB si l-am pus drept. Cum se pune de altfel? Lai pus corect,lnb-ul la un H-H trebuie sa fie drept pus fara nici o inclinatie stinga sau dreapta singurul lucru care te mai ajuta la cresterea semnalului este sa inpingi si sa tragi spre tine usor de tot lnb-ul pina ai un semnal considerat de tine ca e maxim,in rest e ok.Spaniolul :wink:

nirolf
16-03-07, 17:44
e posibil daca antena e mare ca motorul H_H sa nu tina toata sarcina si atunci are mici deviatii care se pot corecta,o alta situatie mai des intilnita este;
ce e asta? e o inventie ? mi se pare total aiurea,vorbesti in cunostinta de cauza sau dupe ureche? am hh de mai bine de un cincinal si nu pot deloc
sa confirm ceea ce spui.in alta ordine de idei motorul se cumpara in functie de marimea antenei si pina si cel mai slab vinzator intreaba de marimea antenei.
se poate sa nu dezinformam ?

-minus
16-03-07, 19:35
e posibil daca antena e mare ca motorul H_H sa nu tina toata sarcina si atunci are mici deviatii care se pot corecta,o alta situatie mai des intilnita este;
ce e asta? e o inventie ? mi se pare total aiurea,vorbesti in cunostinta de cauza sau dupe ureche? am hh de mai bine de un cincinal si nu pot deloc
sa confirm ceea ce spui.in alta ordine de idei motorul se cumpara in functie de marimea antenei si pina si cel mai slab vinzator intreaba de marimea antenei.
se poate sa nu dezinformam ? Sincer sa fiu am intilnit astfel de situatii cind intr-un loc daca te luai dupa date trebuia sa pui H-H-ul pe astra 23,5 E dar nu mergea in totalitate adica nu prindea anumite transpordere pe Hispasat chiar daca umblai la elevatie sau lnb,atunci am pozitionat antena pe Arabsat si totul a fost ok,cit despre sarcina H-H-ului el este recomandabil sa duca pina la un offset 1.1 Fe sau un offset 1,3 Al orce sarcina mai mare are riscurile ei si daca aceste lucruri nu erau testate de mine personal nu le postam,aici pe acest forum postez orce e testat de mine personal in domeniul sisteme de receptie si receptoare orce altceva nu ma intereseaza daca nu e testat mai intii de mine,cit despre instalatii de sisteme ma ocup din 1993 cind am avut prima instalatie fixa si de aici tragi singur concluziile de cind ma ocup cu asa ceva,aici nu venim repede si postam harti sau altele ca pe alte forumuri aici postam real ce se intimpla in realitate nu teorie care nu are nici o valoare daca asta mi sa intimplat mie practic asa e ,iau in calcul si teoria dar nu o tin brate ca altii mie imi place sa experimentez fie ca place cuiva sau nu asta sunt.Spaniolul :wink:

nirolf
16-03-07, 19:59
Sincer sa fiu am intilnit astfel de situatii cind intr-un loc daca te luai dupa date trebuia sa pui H-H-ul pe astra 23,5 E dar nu mergea in totalitate adica nu prindea anumite transpordere pe Hispasat chiar daca umblai la elevatie sau lnb,atunci am pozitionat antena pe Arabsat si totul a fost ok,cit despre sarcina H-H-ului el este recomandabil sa duca pina la un offset 1.1 Fe sau un offset 1,3 Al orce sarcina mai mare are riscurile ei si daca aceste lucruri nu erau testate de mine personal nu le postam,

Quote:
e posibil daca antena e mare ca motorul H_H sa nu tina toata sarcina si atunci are mici deviatii care se pot corecta,o alta situatie mai des intilnita este;


am impresia ca eu vorbesc de mere iar tu de pere !
fie cum zici tu !

-minus
16-03-07, 20:04
Sincer sa fiu am intilnit astfel de situatii cind intr-un loc daca te luai dupa date trebuia sa pui H-H-ul pe astra 23,5 E dar nu mergea in totalitate adica nu prindea anumite transpordere pe Hispasat chiar daca umblai la elevatie sau lnb,atunci am pozitionat antena pe Arabsat si totul a fost ok,cit despre sarcina H-H-ului el este recomandabil sa duca pina la un offset 1.1 Fe sau un offset 1,3 Al orce sarcina mai mare are riscurile ei si daca aceste lucruri nu erau testate de mine personal nu le postam,

Quote:
e posibil daca antena e mare ca motorul H_H sa nu tina toata sarcina si atunci are mici deviatii care se pot corecta,o alta situatie mai des intilnita este;


am impresia ca eu vorbesc de mere iar tu de pere !
fie cum zici tu ! deoarece mai citat mi sa parut normal sa raspund :wink: