PDA

View Full Version : Toroidala SKY UK in Bucuresti



rama
08-10-09, 21:27
Salutare la toata lumea ,

Incep prin a spune cain prezent detin o antena aluminiu 1.4 m mobila + DM800. Deci cam stiu ce vreau...
http://www.rdi-board.com/images/smilies/help.gifhttp://www.rdi-board.com/images/smilies/help.gif
Dar .
Trebuie sa ma mut in alt bloc. La noua locatie am urmatoarea problema:
NU AM UNDE MONTA ANTENA PE BLOC. Pt ca nu exista notiunea acolo fiind un amaprament http://www.rdi-board.com/images/smilies/icon_smile.gif

Asadar singurul loc und epot monta antena este undeva in curtea blocului unde mai este montata o antena colectiva pe un bat.

Ce vreau eu sa fac :
http://www.rdi-board.com/images/smilies/lol_sign.gif

Vreau sa montez un T90 pe batul respectiv si de acolo sa ma duc la 3-10-15 TV uri. Voi mai gasi vecini dornici. Unii poate au un DM si ei , nu multi 2-3 insi. Acum nu au decit Dolce , si bineinteles ca multi vor Digi . Eu insa vreau sa am tot mai ales 28.2 pt sky.

DIn cit am citit eu SKY UK HD nuintra decit daca pui 28.2 in focarul central si asa pierzi digi.

Drept pentru care va rog sa ma sfatuiti daca merge urmatoarea combinatie : un T90 cu 28.2 in centru si un offset mic 0.9 sau 1m linga T90 Pt digi/focus/Akta/Boom si ma gindeam adica un multifocus cu 3 LNB uri . Merg? Eu zic ca da
De la multifocusul mic mergem la fiecare abonat de DTH ca nu pot fi multi la 30 aparmanete daca sunt maxim 16 receptoare care sa nu vrea Dolcele colectiv , iar de la T90 + multifocusul mic sa plec catre mine si eventual 1-2 amatori adica un maxim 8 recepoare.

Intrebarile ar fi urmatoarele:

1. merge combinatia de mai sus ?
2. exista un diseq cu 8x16, nu cred aici cred ca solutia este LNB cu 8 iesiri si dupa el bagat in 1x16 pt ca fizic nu vad cum ar functiona. iar quattro nu ma ajuta ca nu are decit 4 sateliti maxim?
3. Sa zic ca stau la et 8 si trebuie cobaorit din bloc mers prin subsol (canalele sunt trase trebuie decit bagat cablul deci asta e usor) pana la antena deci sa zic citeva zeci de metrii cam 40 mai ajunge ceva in casa ca sa vad HD urile ?
4. Unde gasesc un instalator sa faca el treaba asta indiferent de cit costa si mai ales sa fie si instalator de Digi ca sigur o sa vrea lumea Digi in loc de dolce (Fotbal cehstii fiecare cu treaba lui). VA ROG RECOMANDATI PE CINEVA. Nu conteaza cit costa stiu ca este deranj mare dar asta este prefer o instalare profi cu sculele de rigoare decit sa bajbai 2 saptamini.

horatyu
08-10-09, 22:10
unde este locatia? in ce oras?

este destul de complicata treaba , in sensul ca destul de mult e de lucru si pentru cineva de meserie
dureaza cateva zile pt toate cablurile trase , dar mai ales pregatirea terenului ...ca la fata locului vezi ce iti trebuie , trebuie un multi switch..ca sa plece la mai multi oameni

si de costat cred ca se ajunge la 200-300 de euro, poate si mai mult

rama
19-10-09, 00:17
in primul rind NIMENI nu a reuit sa imi spuna daca prind sky uk cu toroidala.
De fapt cred ca ori nu stie nimeni ori cine stie se fereste sa spuna.
Chiar nu mai inteleg.

Sa zicem ca banii nu conteaza , vad ca nimeni nu se ofera. Sau mai bine zis cine se ofera nu poate sa imi dea un raspuns. Mai omule ia LNB din asta, cablu idn asta ca sunt cele mai bune, si o sa mearga sau nu .

NU cred ca nu stie nimeni de pe aici.
Asa dupa ureche da ar merge dar sa fiu al naibii de nu ma apuc sa o montez singur . Macar stiu o treaba. Ideea era ca acumam timp de orice numai de bajbaiala nu .

cu multiswitch nu are cum sa mearga la mai mult de 4 sateliti. iar eu am nevoie de mai multi.

O sa pun mana sa imi iau busola, aculet din ala pt sateliti, 2-3 lnb de 2-3 feluri inverto, invacom, bal bla si am sa ma apuc singur de treaba ca vad ca asa nu merge.

Si daca nu si nu , imi pun un 1,2 fixa si gata special pt 28.2
:-)

PS uite recomnadati voi pe cineva cui ii dau 250 eur pt treaba asta :-)

:wellcome::!::!::!:

zildan
19-10-09, 01:10
Te-a intrebat care e locatia, sau altfel spus: in ce oras vrei sa faci asta.
Daca spuneai, primeai un sfat!

rama
19-10-09, 01:25
REGULA 12

:oops:

Da . corect . aici am gresit maxim.
Mea culpa ,

Bucuresti

Snow
19-10-09, 09:03
Si ce sateliti te-ar interesa pe langa 28.2? Iti intra 28 insa vei avea probleme cu anumite tp-uri mai ales unele unde se gasesc canale hd.

mark21
19-10-09, 09:23
Salut!

am mai spus-o pe alte forumuri..

Am pus toroidala in Bucuresti, pe 28,2 centru, nu prinzi mai nimic din HD-uri, maxim 5db pe sky sport hd..

Eu personal am centrato pe 19e, si seara prind Csat HD, m6 hd dupa 19, TF1 si c+ hd dupa 22:30.

Lnb-uri folosesc invertro, au cam 1 db castig fata de globo.
Ultra black premium nu sunt mai bune cu nimic fata de cele normale, deci nu pica in plasa.

din testele facute de mine, cu un triax 110 otel, prinzi multi mai bine sky uk hd, decat cu toroidala., cu triax ai cam 7-8 db semnal pe sport hd, discovery, etc, cu sky 1 hd esti la limita, max 6 db.

Pe de alta parte iti spun ca nici o antena multi feed nu se compara cu toroidala. Am incercat combinatia cu triax 4-5 lnb uri, dar semnalul e mult prea slab in combinatie cu toroidala.

Acum alege si tu,...
Cablu am folosit si 70m, luat din piata, dar am avut grija sa fie cupru curat, nu aluminiu vopsit, si nu am avut pierdere nici macar 0.5 db.
Ca diseq folosesc globo 10/1 cu carcasa de protectie etans.

alte intrebari?

zottya
19-10-09, 14:50
Salut.As vrea sa va intreb ca comutatorul diseq se pune pe langa antena ?
Se poate cumpara cu o cutie etans sau se fabrica manual acasa, pentru ca eu am vreo 40 de metri de la antena pana la casa.
Apropo locuiesc in Miercurea Ciuc.E recomandabil sa pun afara?

Snow
19-10-09, 15:16
Vorbeste cu zmeura, e din zona si te poate ajuta.
Comutatorul diseqc se pune langa antena. Sunt destule care au si cutie.

zmeura
19-10-09, 16:22
Am comutatorul asta http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=400&category_id=559a1f98559b1b76d2778a33948fed12 de 2 ani afara si a functionat fara nici cea mai mica problema.Odata i-am facut eu scurt pe o iesire,dar l-am reparat.Nu stiu alte modele sau cele cu mai multe intrari deoarece au tot circulat zvonuri ca fac probleme la frig.Asta de mai sus sigur nu a facut si functioneaza si la -30 de grade.:)

Diablo1
19-10-09, 16:35
Sal @rama

Eu am un T90 dar in Austria iar la 28,2° nu am probleme exista un calculator pentru asa ceva uite aici am inteles ca locuiesti in Bucuresti ?
http://www.satlex.de/de/wavefrontier_calc-params.html?satlo_east=39.0&user_satlo_east=&user_satlo_east_dir=E&satlo_west=-1.0&user_satlo_west=&user_satlo_west_dir=E&location=44.42%2C26.12&la=44.42&lo=26.12&country_code=ro
Poate te ajuta mai departe

mfg

michael86
19-10-09, 18:11
sigur nu prinzi hd de pe 28,2 in bucuresti cu toroidala ! ma poate contrazice oricine pers. care detine ?!? cum ti-am zis si in pm prinzi intre 1w si 39e , dar pe 28,2 nu intra toti transp. !

mirceas195
19-10-09, 19:57
in primul rind NIMENI nu a reuit sa imi spuna daca prind sky uk cu toroidala.
De fapt cred ca ori nu stie nimeni ori cine stie se fereste sa spuna.
Chiar nu mai inteleg.

Sa zicem ca banii nu conteaza , vad ca nimeni nu se ofera. Sau mai bine zis cine se ofera nu poate sa imi dea un raspuns. Mai omule ia LNB din asta, cablu idn asta ca sunt cele mai bune, si o sa mearga sau nu .

NU cred ca nu stie nimeni de pe aici.
Asa dupa ureche da ar merge dar sa fiu al naibii de nu ma apuc sa o montez singur . Macar stiu o treaba. Ideea era ca acumam timp de orice numai de bajbaiala nu .

cu multiswitch nu are cum sa mearga la mai mult de 4 sateliti. iar eu am nevoie de mai multi.

O sa pun mana sa imi iau busola, aculet din ala pt sateliti, 2-3 lnb de 2-3 feluri inverto, invacom, bal bla si am sa ma apuc singur de treaba ca vad ca asa nu merge.

Si daca nu si nu , imi pun un 1,2 fixa si gata special pt 28.2
:-)

PS uite recomnadati voi pe cineva cui ii dau 250 eur pt treaba asta :-)

:wellcome::!::!::!:

vino maine la mine sa testezi una gata ansamblata(39 e----4 v ) , si daca iti satisface dorintele , pleci cu ea acasa. 0770100575

doktorofsat
19-10-09, 20:52
Am vazut multe tentative de impresionare gen antenele toroidale cu 20 de lnb-uri , care fac din unii peste noapte experti in receptia satelitara.Si antena mobila are anumite pierderi la satelitii cu semnal slab ce sa vorbim apoi de toroidala cu care nu veti putea urmarii sau va merge in cel mai bun caz sacadat in bucale:
Pt bucale deci poti lua adio de la:

36E

28,2E cel putin 5-6 tp

23,5E nu prea cred ca intra stabil

19,2E adiode la

12246 V........DELUXE MUSIC...DMAX DEUTSCHLAND...DR.DISH

12460 H........GUSTO...1-2-3 SAT...GIGA...DAS VIERTE

12480 V........TELE5...DSF

12663 H........TW1

(conform unor pasionati din sud!!) evidet nu astea sunt singurele tp cu probleme dar dupa cum stiti eu privesc receptia satelitara din prisma canalelor FTA DE CALITATE

5E spotul nordic

1w thor5 spotul1


Eu consider ca cei care se ocupa de sering si stau in capitala sau imprejurimi pt a avea suficient semnal pt receptia tp unde se gasesc DTH straine au nevoie de 2-3 antene offset fixede 150cm cu mai multe lnb-uri sau o antena prim focar mobila de cel putin 150cm A nu se trece cu vederea ca pe 36E e absolut necesara utilizarea unui lnb pt polarizari circulare dc se doreste receptia tuturor tp circulare de pe acest satelit. Nu va lasati impresionati deci de pozele cu toroidale care "lucreaza" bine si foarte bine in V si NV tarii sa u mai zic de europa vesticau si in S si S-E :comp:
Banii investiti in antena nu sunt o prostie deoarece o antena schimbati la cca 10 ani dar un receptor la 2-3 ani:D

Sper sa nu fi "suparat" pe nimeni ; am schitat doar realitatea , nu ca si un comerciant ci ca unul care cunoaste cate ceva despre sateliti si tp!

rama
19-10-09, 21:31
Mltumesc pentru raspunsuri.#

Ins firsit am aflat ceea ce ma intresa si anume ca pt HD imi trebuie antena nrmala si nu merge cu toroidala.

Mark21 nuziceai tu ca merg HD urile pe alte forumuri cu centrul pe 28,2 ? poate ma insel.
In fine vad ca pot avea SD fara probleme cu toroidala si HD cu antena fixa, este cam nasol pt ca nu pot sa pun 5 antena fixe cite una pt fiecare satelit si daca vreau sa ma uit la 2-3 tv uri in acelasi timp iar nu am facutnimic.

Nici nu stiu cum sa fac.

Sunt cam in impas.

mirceas merci pt ofrta am sa te sun sa vad cum fac sa am timp sa vin la tine sa vad cum merge treaba . Am numarul tau timp nu am avut . Desi dupa ce vad scris aici m-am lamurit este exact cum ma asteptam, adica prost.dar in fine .
Ma gindesc cum sa fac.

mark21
19-10-09, 21:45
@rama
Mark21 nuziceai tu ca merg HD urile pe alte forumuri cu centrul pe 28,2 ? poate ma insel.


salut!

merg, 5 db, asta nu insemna ca ti recomand...uita te la semnatura mea si vei vedea cum am rezolvat sky uk...

cum a zis cineva mai jos, in Bucuresti, toroidala fara:

Sky UK, C+ Nordic, Viasat, considerand centrul undeva 13-19 Est.

De ex la mine cu centru 19,2 E, prind DSF, 6 dB maxim, Ein Festival HD 7 dB,

dar cand ploua tare nu mai prind DigiSport, si tot ce tine de DigiTV Intelsat.
Am semnal 5,8 dB pe cer senin pe Digi.

Hd-urile cel putin de pe 23 Est la mine merg, cele olandeze, 7 dB,
Cehii , Slovenii ce mai sunt pe acolo... 10 dB.

Tp=uril de la nemti de pe 23 E nu merg.

cristianio
19-10-09, 22:14
Pai daca ai 5,8 la digi pe 1w daca valoarea scade la 5 db paa semnal.Cit ai cu antena dedicata (0,9 parca) la digi?
Eu cu 0,9m pe digi sport am semnal 10db.

rama
19-10-09, 22:36
@rama
Mark21 nuziceai tu ca merg HD urile pe alte forumuri cu centrul pe 28,2 ? poate ma insel.


salut!

merg, 5 db, asta nu insemna ca ti recomand...uita te la semnatura mea si vei vedea cum am rezolvat sky uk...

cum a zis cineva mai jos, in Bucuresti, toroidala fara:

Sky UK, C+ Nordic, Viasat, considerand centrul undeva 13-19 Est.

De ex la mine cu centru 19,2 E, prind DSF, 6 dB maxim, Ein Festival HD 7 dB,

dar cand ploua tare nu mai prind DigiSport, si tot ce tine de DigiTV Intelsat.
Am semnal 5,8 dB pe cer senin pe Digi.

Hd-urile cel putin de pe 23 Est la mine merg, cele olandeze, 7 dB,
Cehii , Slovenii ce mai sunt pe acolo... 10 dB.

Tp=uril de la nemti de pe 23 E nu merg.


Merci. Complicat ce sa zic . Din pacate nu pot sa pun 3 antene acolo. din pacate .
Nici nu stiu ce sa mai zic.
Probabil ca solutia este o toroidala cu care sa prind bine digi, focus , akta , etc de acolo pana la cit o merge si sa mai bag un 1,2 aluminiu pt sky cu un LNB cum trebuie si gata.
Ce prind prind ce nu nu si gata. Iar Dolce il am deja instalat. asta e.

Diablo1
19-10-09, 23:05
Acum la cäte indicatii ai primit nu pot sa nu iti urez spor la lucru cänd ai terminat zine si noua ce ai reusit

baftä

rama
19-10-09, 23:30
Da
Am deliberat
WF T90 intre 4W si 26E cum o merge treaba lui asta e
UN Triax Unique pe 28,2E in focar si 39E in secunar.- aici am dubii daca are cineva poate ma lamureste daca asa am Sky HD si Dolce t ca sunt cam 10 grade distanta in secundar iar cum dolce are semnal garla ar trebui sa mearga.

Am vazut ca lumea se plinge ca e greu de montat un triax , om vedea noi.

Maidau telefoane si vad eu

Snow
20-10-09, 11:09
Vezi ca sunt niste poze pe site puse de mine cu un Triax Unique. Eventual o sa le pun din nou.
Eu am pus pe una 1w-9e-13e-19e si mai erau locuri pe margine. Nu cred sa fi o problema cele 10 grade.
Poate ar fi bine sa iei in calcul si asa ceva
http://www.dk-sat.ro/index.php?l=ro&m=2&c=1&sc=3&p=10&fid=254&
http://www.dk-sat.ro/index.php?l=ro&m=2&c=1&sc=3&p=15&fid=253&

rama
22-10-09, 23:08
Da m-am hotarit am sa incerc o antena din aceasta . merge bine nu nu . Toroidala mai incolo.

Stie cineva unde gasesc sa cumpar in Bucuresti o antena din aceasta eliptica de 1.6 m ?

dreambox80
23-10-09, 19:55
sigur nu prinzi hd de pe 28,2 in bucuresti cu toroidala ! ma poate contrazice oricine pers. care detine ?!? cum ti-am zis si in pm prinzi intre 1w si 39e , dar pe 28,2 nu intra toti transp. !

Man! sti prea bine cum sta treaba cu antenele! ti-am explicat cand montam impreuna la Tudor in vila din Buc. mobila aia de nu aveam vedere spre S si am prins-o pe unul din peretii de la vila vecina,pentru un satelit cu probleme la semnal se foloseste INTOTDEAUNA o antena fixa,pentru restul....mobile,toroidale,etc!

satelescu
25-10-09, 01:30
Nu va lasati impresionati deci de pozele cu toroidale care "lucreaza" bine si foarte bine in V si NV tarii sa u mai zic de europa vesticau si in S si S-E

Vorbesti probabil de toroidalele care nu-s bine reglate,nu-i asa?,pentru ca sint destule in partea de vest a tarii care pot sa aiba randament mai bun decit multe antene cu multifeed confectionat.O spun din experienta si pot afirma ca e posibila receptia multor sateliti,inclusiv acei care au programe in HD!Trebuie doar vizitate acele forumuri,chiar romanesti,fie straine care dezbat receptia cu toroidala{instalare,materiale,aparate,accesorii,etc}.Se poate spune fara a exagera ca si in tara noastra se raspindeste incet dar sigur acest tip de antena.Si va asigur ca merita sa ai una daca esti putin mai comod,sau nu vrei sa te folosesti de actionarea mecanica{montura H-H,actuator},si in acest caz,cu o astfel de antena poti sa stai linistit in fotoliu cu telecomanda si-ti alegi ce program sau pachete doresti de pe diferiti sateliti!Intrucit zona de vest si nord-vest a tarii e mai favorizata din punct de vedere al semnalului cel putin pe satelitii centrali dar si pe altii,eu zic ca merita incercat instalarea unei toroidale.Doar cu mici exceptii,si numai in caz de vreme rea,unii transponderi pot fi afectati la receptie,insa acest fenomen e valabil pentru orice tip de antena indiferent de marime,cu exceptia celor mari.Intr-un cuvint,incercati...dar inainte de asta sa va pregatiti cu multa rabdare pentru a reusii.Si se poate,va sigur.
Cei din partea de sud si de est a tarii,intr-adevar,au un mic dezavantaj la o toroidala pentru a receptiona unii transponderi si sateliti care au footprintul mai slab pe zona.Dar asta-i nu e motiv serios de a renunta fiindca sint alti sateliti care au o acoperire mai buna acolo decit in nordul tarii!Una peste alta,si cei de acolo pot sa beneficieze de receptia multor sateliti.Oricum tendinta din ultimii ani de a inlocui satelitii vechi cu o generatie noua,mult mai puternici si cu o acoperire europeana,e constanta si destul de rapida.Miine,poimiine nu vor mai fi zone defavorizate din acest punct de vedere.

cristianio
25-10-09, 10:39
si completez pe costel:
daca in cazul satelitului astra 19E acum poti vedea si cu o antena mica, una de la un dth, ceeea ce e un lucru bun pentru arabsat MBC-urile nu mai sunt acesibile acum fata de cum era inainte.

doktorofsat
25-10-09, 12:56
costel1 sa nu interpretezi acel lucreaza intre ghilimele ca am scris peiorativ!Scuze daca asa se inteledge!

Aice in Maramures e oki toroidala , am montat si eu si lucreaza bine.Dar cu e aceeasi lucru sa receptionezi Astra sau Sirius in Maramures, la Suceava sau la Medgidia



Apoi egzista 2 categorii de satelitari: marea majoritate care urmaresc prin diferite metode dth-urile straine si autohtone de pe satelitii centrali 28,5E-4W si o foarte mica parte care care canalele FTA
de calitate.Primii sunt satelitari consumatori de canale tv iar din a IIa categorie fac parte pasionatii receptiei satelitare.
Ambii se lovesc negresit de probleme de receptie primii mai putin intr-adevar ,iar pasionatii de cel mai multe ori!


Deci revenind la toroidala e oki in judetele Maramures, Satu Mare , Salaj, Cluj, Bihor ,Timis.Rog sa a completati si cu altele.Deci aici egzista si aceea rezerva de semnal absolut necesar in cond. meteo nefavorabile.Iata de ce ar fi buna o harta de acoperire a satelitilor pt Romania

@cristianio

ai pus dedjetul pe rana.Intr-adevar aici in MM canalele MBC de pe 26E pe toroidala au un semnal insuficient sa nu mai vorbesc de 36E sau alti sateliti!




costele intr-adevar semnalul e mai bun pt satelitii de noua generatie dar o importanta covarsitoare o are locul receptiei (QTH)

Am testat acum cateva impreuna cu userul bog1 cu QTH in Arges ambii cu aceeasi antena receptia Astra 2A tp 12480 V
27500 2/3 unde se afla 2 canale FTA de calitate si anume: Channel4 si BritAsia.La mine semnalul era slab dar stabil dar la bog1 nu intra 24/7.Acum de cand au marit puterea merge la maxim in MM si super si in Arges!

Aci in MM intra pana in iulie tot 19,2E in afara de 12441 V 27500 3/4!Odata ce a trecut si acest tp pe ASTTRA 1M la sfarsitul lui iulie
se poate reeptiona in totalitate 19,2Est.Am mentionat intr-o alta postare tp care inca prezinta probleme de receptie in Sud.Probabil in 2011 cu lansarea unui nou satelit Astra se va rezolva , sper sa nu fie ca in cazul1M
care a adus o solutionare partiala si in favoarea celor care urmaresc doar pachetele codate

A trai cu ideea ca cateva sute de kilometrii sunt un fleac raportat la aria de acoperire a unui satelit e o prostie , o buna locatie e ca si treaba pe jumatate rezolvata!

Eu zic ca deja 100 de km conteaza , e o parere personala!

satelescu
25-10-09, 16:31
sa nu interpretezi acel lucreaza intre ghilimele ca am scris peiorativ!Scuze daca asa se inteledge!


Crede-ma,am toata bunavointa sa inteleg ce vrei sa spui,si-ti accept scuzele pentru asta,dar marturisesc ca nu ma duce capul sa inteleg o fraza care n-are nici cap,nici coada,adica subiect si predicat.De accea n-ar fi rau sa fim atenti cind vrem sa comunicam ceva important!Spun asta nu pentru ca vreau sa dau lectii,ci fiindca cu totii vrem sa invatam multe lucruri,printre altele si cum sa receptionam un semnal dificil,sau cum sa ne instalam o antena de la un om care vorbeste in cunostiinta de cauza,cum esti tu.


intr-adevar semnalul e mai bun pt satelitii de noua generatie dar o importanta covarsitoare o are locul receptiei (QTH)

Sint de acord in totalitate cu tine in privinta locului in care e amplasata o antena,insa depinde si de cel care instaleaza,un ageamiu sau un profesionist!Ce inseamna acele initiale-QTH?


Apoi egzista 2 categorii de satelitari: marea majoritate care urmaresc prin diferite metode dth-urile straine si autohtone de pe satelitii centrali 28,5E-4W si o foarte mica parte care care canalele FTA
de calitate.Primii sunt satelitari consumatori de canale tv iar din a IIa categorie fac parte pasionatii receptiei satelitare.
Ambii se lovesc negresit de probleme de receptie primii mai putin intr-adevar ,iar pasionatii de cel mai multe ori!

Din cauza exprimarii tale alambicate,incerc sa inteleg care sint doar consumatorii de canale{majoritatea abonatilor DTH-urilor} si cei care sint pasionati doar de receptia satelitara per se,adica pasionatilor?Asta ai vrut sa spui?Nu prea vad ce are de a face ultimii,daca e sa inteleg corect ce-ai vrut sa zici,doar cu receptia canalelor FTA.Faptul ca pe multi sateliti se transmit multe programe FTA,mai ales pe acei care au feed-uri necodate,nu-i califica in mod neaparat ca buni instalatori.De fapt o antena motorizata bine instalata da posibilitatea multor consumatori,din prima categorie de care vorbesti,sa poata receptiona multi transponderi cu programe adhoc,adica feed-uri!

Cit priveste receptia lui Sesat de la 36E,e posibila prinderea semnalui util cu toroidala pe banda ku 12,cei de la 12508 in sus,e adevarat ca nu toti.Dar cei care vor sa vada programele de pe acest satelit ar fi bine sa puna un lnb circular pentru pachetul rusesc Poverkhnost si NTV Plus!E semnal suficient pentru cei din zona de est si de nord,chiar si centrala.Altfel celelalte programe,arabesti in special de pe banda ku 11 nu stiu cit interes prezinta.In schimb e bine ca pentru feed-uri,si sint destule,e mai utila o antena mai mare si nu toroidala.
Fiind mai la nord de zona clujului ar putea explica de ce nu prinzi pachetul MBC de pe BADR-26E,trps.11919 H,27500,3/4,dar aci nu-i nicio problema cu receptia acestei frecvente cu toroidala!

doktorofsat
25-10-09, 21:21
QTH =locatia exprimata in longitudine si latitudine

Egspresia provine din radioamatorism dar e folosit si de pasionatii receptiei satelitare , lucru care vei vedea pe mai multe forumuri/situri straine!

costel merci de aprecieri de si de critica.Sa precizez ca multe canale tv fta de calitate se receptioneaza greu .Si daca tot era vb de 36E vreo cine urmareste canalul TBC1 sau excelentul canal de muzica Bridge TV sau canalul de sporturi extreme 7 TV?Multe emisiuni se pot urmarii si necodat fara a recurge la tot felul de metode empirice

Daca tot ai adus vorba de instalatori , ei in buna parte sunt in afara fenomenului de receptie satelitara , axandu-se numa pe satelitii cu semnal puternic unde se afla DTH-urile