PDA

View Full Version : Adsl (clicknet express) & dreambox 500



yagiman
09-09-07, 23:05
De cateva zile am instalat ADSL(Clicknet) si am primit un modem-router Alcatel (speedtouch) cu 4 iesiri, am incercat sa intru de pe calcuator pe dream cu Totalcomander cum intram inainte dar nu merge.Daca stie cineva
cum se configureaza ......546 multumesc anticipat! Cablul pe care l-am folosit
pana acum (ftp) trebuie schimbat?
MERSI YAGIMAN
:dance:

firasg
10-09-07, 02:13
cablul nu trebuie sa-l schimbi.
ca sa vezi dream-ul trebuie ca ip-ul de pe calculator sa fie din acelasi subnet cu ip-ul de pe dream.
Pe setarile default, modemul adsl va aloca prin dhcp PC-ului un ip din clasa 192.168.1.xxx. Vezi ca si dreamul sa aiba un ip tot din clasa asta. Probabil ca pe dream ai ip din alt subnet (192.168.0.xxx, etc).

cel mai simplu seteaza dreamul sa isi ia ip prin dhcp, vezi ca serviciul dhcp sa fie activ pe modem, si PC-ul de asemenea sa-si ia ip-ul tot prin dhcp.
modemul il configurezi cel mai simplu pe interfata web, http://10.0.0.138 sau http://192.168.1.254

succes

yagiman
18-09-07, 03:05
MERSI!
Am rezolvat era de la cablu (aveam cablu cross...),am luat un cablu normal de retea si am schimbat ip-ul asa cum ai zis shi gata....merge brici!
Urmatorul pas va fi sharingul dar mai trebuie sa studiez am impresia ca pt ip-ul dinamic mai trebuie un program .... Oricum multumesc !
yagiman :drinks:

don Pedro
19-09-07, 11:27
De cateva zile am instalat ADSL(Clicknet) si am primit un modem-router Alcatel (speedtouch) cu 4 iesiri, am incercat sa intru de pe calcuator pe dream cu Totalcomander cum intram inainte dar nu merge.Daca stie cineva
cum se configureaza ......546 multumesc anticipat! Cablul pe care l-am folosit
pana acum (ftp) trebuie schimbat?
MERSI YAGIMAN
:dance:

Salut,
Cat platesti pe luna pentru internet. Intentionez sa ma abonez si eu si studiez piata.

Multam`.

firasg
19-09-07, 18:22
pt ip dinamic poti seta un serviciu dyndns direct din routerul adsl, fara alte programe.

@don pedro: la abon de 4Mbps plateam 1 milion si ceva pina in 100 de mii, cu tot cu abon la telefon unlimited. Acum am trecut la 6Mbps si o sa fie ceva gen 1,5 bulioane, inca n-am primit factura.

don Pedro
20-09-07, 08:38
pt ip dinamic poti seta un serviciu dyndns direct din routerul adsl, fara alte programe.

@don pedro: la abon de 4Mbps plateam 1 milion si ceva pina in 100 de mii, cu tot cu abon la telefon unlimited. Acum am trecut la 6Mbps si o sa fie ceva gen 1,5 bulioane, inca n-am primit factura.

Scump Doamna,scump. Dincolo era mai ieftin .:)

adi sony
20-09-07, 09:12
Atentie ptr. cei care aveti ip static ,sa nu aveti surpriza sa nu va mearga ceva,cei de la Clicknet modifica ip-urile chiar daca aveti ip static si platiti cei 2 euroi pe luna .
Aseara am patit acelasi lucru,deci verificati-va ip ul { ma refer ptr cei care au ip static

power
01-10-07, 23:53
...si cum ai rezolvat o cand ti au schimbat ip ul?

satelescu
02-10-07, 05:26
Atentie ptr. cei care aveti ip static ,sa nu aveti surpriza sa nu va mearga ceva,cei de la Clicknet modifica ip-urile chiar daca aveti ip static si platiti cei 2 euroi pe luna .
Aseara am patit acelasi lucru,deci verificati-va ip ul { ma refer ptr cei care au ip static

Si eu care doream sa platesc cei doi euro pentru IP static in speranta sa nu tot trebuiasca sa modific la Dyndns ip-ul pentru sharing,care-i acum dynamic!Si totusi,nici asa-ip static- nu-ti da siguranta la dyndns?Intreb sa fiu sigur ca poti gresi.Poate ne mai confirma cineva,care are IP static?
costel1

adi sony
02-10-07, 08:39
De rezolvat am rezolvat-o relativ repede ,am modificat ip-ul la Dyndns .treaba asta mi sa intamplat o singura data ,cu trecerile astea la marirea de banda.
Problema era ca nu stiam ce sa fac ,nu verificasem ip-ul meu.
Vorbind cu colegii pe chat,ei mi-au spus sa verific ip-ul ,dandu-mi seama ca asta era problema de nu mergea bine sculele( pc-ul ):D.
Cu ip static scapati de bataile de cap la Dyndns.

lucrad
22-10-07, 10:07
Ma bucur mult ca am gasit informatii foarte utile.......s-o tineti tot asa.MULTUMESC!
:drinks:

Einstein
05-11-07, 16:04
Pentru accesarea configurarii modemului ADSL 5x6 procedati asa:

- Deschideti browserul de internet (ex. Internet Explorer)
- Introduceti IP-ul Default Gateway in address bar: 192.168.1.254
- Va apare pagina de configurare web
Aici se pot seta toate configurarile: dynamic dns, firewall, porturi dedicate anumitor aplicatii (ex. gbox), etc.
Succes!

remi mihai
28-02-08, 10:58
Pentru accesarea configurarii modemului ADLS 5x6 procedati asa:

- Deschideti browserul de internet (ex. Internet Explorer)
- Introduceti IP-ul Default Gateway in address bar: 192.168.1.254
- Va apare pagina de configurare web
Aici se pot seta toate configurarile: dynamic dns, firewall, porturi dedicate anumitor aplicatii (ex. gbox), etc.
Succes!

Am internet de la o retea de cartier si nu pot face share cu rec.daca ma abonez cliknet ar functiona si ce varianta sa aleg?

costi4u
28-02-08, 11:02
[quote-ady sony]Atentie ptr. cei care aveti ip static ,sa nu aveti surpriza sa nu va mearga ceva,cei de la Clicknet modifica ip-urile chiar daca aveti ip static si platiti cei 2 euroi pe luna .
Aseara am patit acelasi lucru,deci verificati-va ip ul { ma refer ptr cei care au ip static




Eu nu platesc nimic pt IP fix si totusi nu mi s-a mai schimbat IP de aprox 6 luni de cand am trecut la abonamentul de 6 Mbps

echo2008
17-12-08, 14:29
Salut!
O zi buna tuturor!

-minus
17-12-08, 15:59
Am internet de la o retea de cartier si nu pot face share cu rec.daca ma abonez cliknet ar functiona si ce varianta sa aleg?
Klicknet 2mega
http://www.clicknet.ro/ro/promo6

zmeura
17-12-08, 16:38
Ma gandesc ca din februarie pana acum a rezolvat omul problema,nu?
@echo2008 tu de ce saluti pe aici?

zappa
18-12-08, 08:29
@zmeura - e doar ecoul. Nu-l baga in seama.