PDA

View Full Version : TV Tuner Kworld KW-DVB-S-100SE



uzzy2008
06-10-09, 16:43
stie cineva ceva de asta
??

vladcarama
06-10-09, 23:16
Este un Tuner Satelit. Digital. Stereo. PCI. Are Telecomanda. Are urmatoarele Intrari SVIDEO + RCA. Captura MPEG 2. Autoscan. TimeShifting. PiP.
Pretul in jur de 100 Roni.
Altceva mai special????

uzzy2008
07-10-09, 13:49
ma interesa daca merge cu progdvb, ceva cam, nu doar pt programele fta.

yky
07-10-09, 14:01
Din cate-mi aduc aminte merge.......problema e de compatilibilate cu noile softuri dar cred ca a fost inclusa..in mai toate acuma.

resofty
07-10-09, 14:13
Are drivere BDA deci e compatibil cu toate aplicatiile.
Title The DVB-S 100 BDA Driver 2007/06/22

Version V6.0.1020.4
Size 2.89 MB
Operating System Windows XP / Vista
Description 1.It supports Microsoft Windows XP and Vista operation system.
2.Before update and install this latest version,please remove the previous version and reboot PC.
ftp://ftp-us.kworld-global.com/driver/dvbs_hm2/dvbs100/v6.0.1020.4.070622.zip


la progdvb
Currently works with DVB-S, DVB-S2, DVB-T and DVB-C cards of the following manufactures:
Anysee (E30S Plus,...)
AverMedia DVB-S
Azurewave (TwinHan) (VP-1027, VP-1034, VP-1041,... ).
BroadLogic 2030/1030
Compro VideoMate DVB-S
Digital everywhere FireDTV/FloppyDTV
DVBWorld USB2.0 DVB-S/DVBWorldDTV(PCI-Sat), Acorp TV878DS/DS110/DS120, Nextorm NBS240/NSC120
GeniaTech products(Digistar DVB-S PCI, satbox, TVStar, Digistar2, Digiwave 103G,...)
Hauppauge
Kworld DVB-S 100 compatible (Vstream, Dynavision..... )
LifeView FlyDVB
10moons
Netcast DVB
NEWMI Advanced DVB
Pinnacle
Technotrend
Tevii
TBS Q-Box
Technisat
Telemann Skymedia 300 DVB (not official)
Tongshi
Terratec
St@rKey usb box
Cards with BDA driver (possible issues with some cards)
Also works without a card, for example, as a video player or as a broadcast client

uzzy2008
08-10-09, 14:57
Multumesc pentru raspunsuri.

Merita banii o placa dvb??

resofty
08-10-09, 15:16
Din toate punctele de vedere merita sa cumperi o placa dvb-s, evident trebuie sa alegi cu grija placa pe care vrei sa o cumperi , cel mai mult pentru suportul de drivere/software fiindca dupa cat de profi e tunerul nu te poti lua, fiindca la placi tot timpul va fi la nivel mediocru tunerul, oricum peste dm500... :)

uzzy2008
08-10-09, 15:20
..................titrarile merg?

resofty
08-10-09, 15:37
Tot ce tine de receptie date , tine de placa, si de treaba asta se ocupa in totalitate fiecare, unele au facilitati gen diseq1.2 unele nu.
Dar titrarile, subtitrarile, decodare, si tot ce e in afara de ce vine de la satelit e software si nu tine de placa, aici ma refer ca faza cu titrarile si toate restul functioneaza datorita aplicatiilor, nu tine de placa pe care o ai.

uzzy2008
14-10-09, 08:31
ieri am primit placa. am instalat drivere si progdvb. am pus vplug si am reusit sa deschid 1w. nu am reusit sa fac sa mearga flycccam si cu telecomanda tre sa mai vad. daca exista pe undeva un "how to" ceva.....help. o sa mai revin cu detalii.

uzzy2008
21-10-09, 17:16
am reusit sa o fac sa mearga. pana acum cu DVB dream a mers cel mai bine, chiar si telecomanda. dezavantaj .... proramul asta nu stie de titrari dvb...poate pe viitor. pana acum e super ok...si cccam e ok.
multa stima

ianaalina
01-11-09, 17:46
Pentru uzzy2008,spune-mi te rog ce soft folosesti acum la placa k-world,keyuri si asa mai departe,poti folosi mess-ul ca sa imi raspunzi daca vrei,mess: "ianaalina",sau imi poate raspunde oricine are aceasta placa...multumesc pentru intelegere,fac cinste cu o :drinks:

uzzy2008
02-11-09, 18:40
buna. acum folosesc progdvb dar nu merge telecomanda. am mai folosit si dvbdream, asta e super ok, merge si telecomanda numai ca nu stie de titrari dvb(nu ai titrare la gigi film etc.). eu sunt multumit de placa. am mai folosit si altdvb dar fara succes. ambele softuri merg cu vplug si flycccam.
numai bine.

amorphys
03-11-09, 07:29
regula 12

Salut,
si eu am aceasta placa si momentan sunt pe Amos din cauza de B**m este dupa receptorul lor in loop.
Eu momentan folosesc programul Altdvb imi merge cel mai bine cu alte programe gen progdvb respectiv dvbdream nu se intelege la codecuri cred ?! deoarece merge cu foarte multe intreruperi .
Poate facem schimb de experienta tu cu dvbdream si eu iti dau setarile de la altdvb, folosesc si Vplug respectiv s2emu am deschis ceva sport2...codare SECA etc...mai putin ce ma intereseaza pe mine
Poti sa-mi dai pm cu setarile ptr flyccam respectiv vplug eventual ce versiuni folosesti

De telecomanda poti sa folosesti si o telecomanda gen mediacenter eu momentan asa ceva folosesc :):cheers:

ps:Eu unu ma gandeam sa imi cumpar un tuner standalone sau o placa DVB-S2 gen Tevii deoarece daca aceasta placa merge asa de bine :)

Einstein
03-11-09, 10:42
...mai putin ce ma intereseaza pe mine

Nu iti va merge cu niciun emu ce te intereseaza pe Amos (boom)!
Scoate-o din loop si conecteaz-o la o antena mobila ca sa o folosesti pentru ceva mai bun...

amorphys
03-11-09, 17:52
Nu iti va merge cu niciun emu ce te intereseaza pe Amos (boom)!
Scoate-o din loop si conecteaz-o la o antena mobila ca sa o folosesti pentru ceva mai bun...

A da stiu ca nu merge sa deschid B**m, tocmai de aceea caut o solutie ori cu h-h ori sa pun pe antena mea existenta 0.9 offset un multiffed de lnb-uri :)

Sau sa pun un triax cu 4 lnb-uri si sw diseq
:cheers:

fneamtu
23-12-09, 01:19
Salutare la toti si sarbatori fericite,
Sunt nou in acest forum si sper sa-mi gasesc prieteni. Am cumparat un tv tuner Kworld DVB-S 100 si va cer sa ma invatati si pe mine cum sa-l instalez in PC, ca sa pot receptiona si canale "istete" cu el ex. gigi. Mai vreau sa-mi salvez pe DVD-uri casete video cu subiecte de familie. Parabolica am de 1,80m cu motoras [36 est-45 vest], problema o am cu tehnica instalarii in PC. Sunt un om in varsta 66 ani, si am putina experienta cu calculatorul si de loc cu programele de instalare, de aceea va cer ajutor detaliat, daca se poate pas cu pas, ce sa introduc si cum pentru ca sa ma pot folosi de el pentru ce am nevoie. Va multumesc anticipat si va doresc tot binele.

greepo
20-10-10, 12:56
si eu am aceasta placa , este f ieftina dar buna. Merge ProgDvb , DvbViewer, AltDvb iar pe Linux Kaffeine , VDR , MythTV. (atat am testat eu) poti face tot ce faci si cu un skystar ( softcam , cardsharing )
Pe Windows recomand DvbViewer ( se descurca mai bine la subtitrari) iar pe Linux VDR sau Kaffeine.

fneamtu
20-10-10, 13:11
Salut greepo,
Multumesc pt. raspuns, am folosit din.dec. pana la mondiale pe thor, cu MyTheatre, a fost OK. Acum ne mai stiind daca merge ceva destept l-am postat pe Astra si ma uit din cand in cand la programe. Ai vre-o ideie mai isteata in afara de cele romanesti autohtone pe care le pot vedea direct la Tv?
Multumesc, o zi buna.:)

greepo
20-10-10, 20:33
ai putea sa instalezi Linux pe care pui un server Cccam si un card reader in care bagi cartela Akta ( ca nu e imperecheata cu receiverul) iar ca player VDR si ai rezolvat problema , prinzi tot ce se poate . Mai greu este sa faci rost de linii.

Si eu am tot configuratia asta mai putin card readerul , am facut rost de ceva linii C pentru teste si a mers inclusiv Gigi Tv ( NAGRA 3)

Sunt multe lucruri pe care le poti face in Linux , fiind mult mai stabil decat Win .:)

pacala68
21-10-10, 03:30
Ai vre-o ideie mai isteata ? :)
da , te muti pe Hotbird unde te uiti la RAI si BIS (http://www.lyngsat.com/packages/bishb.html)

filip01
08-12-11, 18:29
A incercat cineva sa prinda cu el canale HD (adica standard DVB-S2, comprimate cu MPEG4)? Ar trebui sa mearga da' intai intreb.

merci

resofty
09-12-11, 09:28
Placa stie doar DVB-S nu si DVB-S2.