PDA

View Full Version : Help de start



alexd
05-10-09, 20:45
Salut,
Tocmai mi-am achizitionat un offset de 110 motorizat de Optibox DM 3800.
Am montat suportul pe perete (am verificat sa fie vertical) dupa care am pus motorul pe suport si antena pe motor. am pus antena (bara pe care e fixat lnb-ul) pe directia sudul (cu ajutorul unei busole). Am conectat un satfinder si am modificat elevatia din motor ai sa obtin un maxim de semnal.
Cu antena pe directia sudului(si motorul pe 0) s-ar parea ca sunt exact pe directia unui satelit.
Sat finder-ul tipa doar daca ma duc spre maxim dreapta ca sensibilitate. E OK?

Momentant am un receptor digi ( fara cartela) imprumutat de la un prieten.
Pot sa-l folosesc sa vad programe FTA
Daca da ce-ar mai trebui sa setez pe el?

As dori sa achizitionez un Opticum 9500 HD 2CICXE PVR. Ce parere aveti de el?
Ma intereseaza in mod deosebit receptia programelor HD si sunet dolby

Snow
05-10-09, 21:02
Incearca sa reglezi antena prin usal. Vezi ca e explicat pe forum cum.
Receptorul poti sa-l folosesti pentru programe fta.
Mai bine mergi pe un ipbox 91 (cuberevo 250 HD ) gasesti la acelasi pret si stie mult mai multe. Poti sa mai astepti si pana intra pe piata optibox panthera sau alligator

alexd
05-10-09, 21:29
La LNB config am definiti 3 sateliti: Intelsat 1002,hotbird, thor. pe fiecare din acestia am setat hi si lo l.o conforme cu lnb-ul meu. LNB are o sigura iesire. La DisEqc1 si 2 trebuie sa fie selectat -----?
La orbit e trecut 000.0 E aici trebuie sa introduc eu ceva?

Snow
05-10-09, 23:21
nu umbla la hi low.
la est si la nord ar trebui sa pui coordonatele tale daca mergi pe usals

alexd
06-10-09, 08:39
Alea le=am pus, dar nu la setarea LNB ci la antena setup.
Cu alte cuvinte unde in receptor se seteaza pozitia satelitor, de unde stie el unde sa-mi mute antena?

trid_ovi
08-10-09, 09:33
Presupunand ca ai de la digi receiverul Hyunday 1160 , iti zic ca nu poti face nimic cu el.Nu stie USALS doar diseqc 1.2 simplu. Antena nu merge miscata decat stanga dreapta. Stiu ca m-am chinuit si eu cu reciverul asta pt. ca da comenziile aiurea. Apasam scurt sa mearga putin si se rotea de nu se mai oprea. Si in plus nivelele de semnal si calitate indica cu intarziere si poti sa treci prin dreptul satelitului fara sa indice nimic, doar daca ai un satfinder care sa-ti indice o crestere a semnalului.
Si in plus trebuie sa bagi de mana toti sateliti cu tranpoderele lor.