PDA

View Full Version : Card Akta pe Azbox HD



teranova
04-10-09, 21:35
Am un Azbox hd Elite de cateva saptamani si dupa multe ore petrecute cu telecomanda in mana, iata parerea mea:
General setup:
Azbox hd cu cartela akta ( viaccess - preplatita pe 1 an) conectat prin hdmi la un lcd hd-ready LG( 720p)
Inainte de azbox am avut un technomate 5400 super series, dar programele romanesti ( in specia akta) arata oribil ' intinse ' pe un lcd de 32' , in 16:9 ( widescreen)
Ca toate STB-urile cu hdmi, si azbox hd face video upconverting , daca selectezi optiunea 16:9 si 720p; diferenta e ca o face un pic mai bine, dar departe de imaginea de pe tv-ul meu vechi SD, de 21';
Ideea e ca daca nu exista o sursa video buna de intrare ( semnal satelit la bitrate bun) stb-ul nu poate face minuni....; parerea mea e ca a imbunatatit cu 25% imaginea, care acum nu mai arata asa de fals 'intinsa' pe 16:9 ( la vechiul technomate, parea cu un fel de burta)
Pe canale ce emit 16:9, SD, se vede perfect ( f clar, dar nu hd, evdent) TNT Germany, BBC..
Live feeds: Vazut o cursa hipca finladeza -imagine superba; meci bacaul-ploiesti =mediocru
Minusuri:
Ca la toate stb-urile HD, schimbarea canalelor dureaza 2-3 sec, fata de instantaneu la vechiul stb SD

Am instalat versiunea 3177 , cu plugin-urile si addon-uri de la islaremota, dupa tutorialul lui gorski
Fara plugin (doar cu firm 3177) cardul akta nu mergea.
Dupa plugin-uri, nu mi-a mers decat cu MultiCas, dar nu cu newcscam, sau Gcamd.
Am instalat Cccam 2.1.1, cel nativ, modificat pt azbox, merge ca si client, l-am incercat cu cateva linii : SD e ok, la canale HD depinde f mult de pingul catre serverul de Cccam, plus ca unele canale imi mergeau cu sunet normal, dar cu dificultati la english AC3 -imaginea se bloca mai frecvent- am incercat cu pachetul canal nordic HD de pe 1W
Toate setarile cu camuri si emulatoare par dificile pt mine , intrucat nu ma pricep la linux ( utilizare, mod de gandire a structurilor)
Cardul akta imi merge numai cu Multicas, face autoupdate lunar) dar nu merge cu CCCam , vad canalele numai cu cardurile serverului - unii au si digi, dar numai pe anumite tari, nu ca la multicas, care vede tot pachetul.
Daca activez dvapiCas, stb-ul nu mai vede cardul din card reader

ce setari sa fac ca sa vad max tv cu cardul meu akta si digi tv cu cardul -altora?