PDA

View Full Version : Intrebare antena mesh de 3m



Atlas
11-02-07, 20:54
Salutare si bine v-am gasit!

Am si eu o problema:
Vreau sa cumpar o antena mesh de 3m CKD-10 producator Kaultronics de la Peruvision dar dupa ce am studiat cu atentie specificatiile antenei de pe pagina lor si am comparat cu specificatiile gasite pe net mi-am dat seama ca cea ce spun cei de la Peruvision nu corespunde cu specificatiile reale.
Eu cred ca de fapt ei vand o chinezarie ca si cum ar fi o antena de firma.
Si nu ma pot risca sa dau comanda si apoi sa ma trezesc ca nu e ceea ce am cerut, pentru ca trebuie sa dau un avans.

As dori daca se poate un sfat.
Multumesc anticipat.

Cu stima,
Atlas

-minus
11-02-07, 21:03
Poate ne spui si la ce iti trebuie atit de mare? ce anume vrei sa faci? asta ca sa fie sfatul complect.Spaniolul :wink:

Nume produs
CKD 10


Descriere
- Diametru: 3.0 m
- Raport Spate/Fata: 0.36
- Distanta focala: 108.1 cm
- Castig la frecventa 4.2 GHz: 40.5 dBi
- Castig la frecventa 12.2 GHz: 48.3 dBi
- Suport feedhorn: Trei (3) tije
- Masa totala: 44 Kg
- Culoare: Neagra
Ca sa o folosesti pentru receptia in banda C ,e buna! :wink:

Atlas
11-02-07, 21:05
Pentru banda C si Astra2D ... :oops:

Atlas
11-02-07, 21:12
Uite pe pagina asta specs. pt CKD-10:

http://www.global-cm.net/satantenna.Mesh.html

... si nu prea corespund ...

Cu stima,
Atlas

-minus
11-02-07, 21:15
Pentru banda C si Astra2D ... :oops: pentru ceea ce vrei sa vezi e buna .acum depinde si de zona unde stai o poti folosi si pe asta tot de la ei.

Nume produs
IRTE 240


Descriere
Date tehnice:

Mecanice
- Tipul reflectorului: Parabola simetrica
- Material: Aluminiu tasat (opt petale)
- Raport Spate/Fata: 0.41
- Diametru: 2400 mm
- Culoare: Alb?

Conditii de mediu inconjurator:
- Viteza maxima a vantului: 150 Km/h (tip standard)
- Temperatura de functionare: -30?C ? +70?C

Electrice:
---Banda C
- Banda de frecventa: 3,7 - 4,2 GHz
- VSWR: 1.25 : 1
- Polaritate semnal: liniara
- Unghi de deschidere (11.3 GHz): 2.2? (3.95 GHz)
- Castig (dB ? 0,2): 37.2 (3.95 GHz)
- Zgomot termic (30?EL): 27?K
---Banda Ku
- Banda de frecventa: 10,7 - 12,75 GHz
- VSWR: 1.25 : 1
- Polaritate semnal: liniara
- Unghi de deschidere (11.3 GHz): 0.8? (11.3 GHz)
- Castig (dB ? 0,2): 46 (11.3 GHz)
- Zgomot termic (30?EL): 33?K :lol: Spaniolul :wink:

-minus
11-02-07, 21:18
Uite pe pagina asta specs. pt CKD-10:

http://www.global-cm.net/satantenna.Mesh.html

... si nu prea corespund ...

Cu stima,
Atlas Da aici ai dreptate dar cum la noi in tara nu prea se gasesc antene de firma!!! mai ales la dimensiunile astea,nu iti ramine decit sa gasesti un furnizor extern care sa-ti accepte plata si livrarea produsului in rominia,asta daca esti aici in tara,Spaniolul :wink: orcum diferentele nu sunt chiar atit de mari,pot spune ca pentru banda C si astra D sa receptionat bine si cu o antena de 2,2m.de aceea ramine la latitudinea ta daca cumperi de firma sau nu o antena,cistigurile neavind mari diferente,a nu se face comparatie intre un receiver de firma si unul de vapor acolo diferentele sunt sesizabile imediat si sunt mari,pe cind la antene difera foarte putin cistigul real nu cel inscriptionat.Spaniolul :wink:

Atlas
11-02-07, 21:18
E mult mai scumpa, si in banda Ku are cam acelasi castig, dar in C sta mai prost.

Multumesc.

ps. da, locuiesc in romanica da sincer cred ca o sa dezertez ... :(

-minus
11-02-07, 21:25
E mult mai scumpa, si in banda Ku are cam acelasi castig, dar in C sta mai prost.

Multumesc. ramine sa alegi singur,eu spun ca cu ceea ce ofera peruvision faci treaba buna,sunt destul de multi ce au cumparat de la ei antene si sunt f multumiti de ceea ce prind cu ea,Spaniolul :wink:

-minus
11-02-07, 21:34
Poate ne spui si la ce iti trebuie atit de mare? ce anume vrei sa faci? asta ca sa fie sfatul complect.Spaniolul :wink:

Nume produs
CKD 10


Descriere
- Diametru: 3.0 m
- Raport Spate/Fata: 0.36
- Distanta focala: 108.1 cm
- Castig la frecventa 4.2 GHz: 40.5 dBi
- Castig la frecventa 12.2 GHz: 48.3 dBi
- Suport feedhorn: Trei (3) tije
- Masa totala: 44 Kg
- Culoare: Neagra
Ca sa o folosesti pentru receptia in banda C ,e buna! :wink:Parerea mea pur personala e ca;merita sa o cumperi.Spaniolul :wink:

Atlas
11-02-07, 22:29
Multumesc de sfat.

Cu stima,
Atlas

-minus
11-02-07, 23:56
Multumesc de sfat.

Cu stima,
Atlas cu multa placere orcind ai nevoie de vreo sugestie sau un sfat apeleaza cu incredere la echipa noastra de membrii,toti suntem profesionisti,fiecare pe cite un domeniu deci; raspundem prompt la orce intrebare.Spaniolul :wink:

nirolf
16-03-07, 22:29
astra 2d cu o antena mesh de 3m,mor de curiozitate.astept rezultatele.
daca inca nu ai cumparat,nu intentionez sa te influentez,vreau doar sa te informez:astra 2d nu se poate receptiona total cu o antena irte de 3m la viena.
se pare ca singura in stare de acest lucru este doar una patriot de 3m.

mondo
16-03-07, 22:45
astra 2d cu o antena mesh de 3m,mor de curiozitate.astept rezultatele.
daca inca nu ai cumparat,nu intentionez sa te influentez,vreau doar sa te informez:astra 2d nu se poate receptiona total cu o antena irte de 3m la viena.
se pare ca singura in stare de acest lucru este doar una patriot de 3m.
...si merita??? :roll:

nirolf
16-03-07, 23:08
astra 2d merita,problema este doar cum faci sa o receptionezi.
cauta pret pentru patriot,peste ocean si vezi daca iti poti permite.
inainte sa cumperi mai informeaza-te.se pare ca 3m este necesarul ideal in austria.nu garanteaza nimeni ca este si suficient pentru Romania. :wink:

Atlas
18-03-07, 14:32
Totusi un Patriot e prea scump la noi, poate ca in US valoreaza cat este mesh-ul la noi dar aici transportul te omoara. Pentru mine este optimul intre pret si performanta.
Astra 2D nu tin neaparat sa-l receptionez, ce intra, intra ce nu nu. Oricum randamentul la mesh in Ku (in special in partea superioara a benzii) este cam 0.8 din randamentul unei antene pline cu acelasi diamentru (din cauza gaurilor), deci s-ar comporta ca una de 2.4m.
Poate ca in Austria e necesar 3m dar ce receptionam noi sant spoturile secundare de la satelit, deci se poate ca la noi sa mearga mai bine decat in Austria, depinde unde este centrat spotul secundar.
De asemenea mai vreau sa receptionez si banda C. Din cauza asta am ales un feed dual C/Ku (Astrotel) cu placuta depolarizatoare pt. circular si doua LNB-uri cu intrare dreptunghiulara de mare stabilitate +-100KHz, unul pentru Ku (Invacom) iar altul pentru C (Norsat).
Dar cred ca abia in vara o sa reusesc sa instalez toata hardughia.

O sa va tin la curent cand o sa fie totul montat si o sa incep testele.

Cu stima,
Atlas

-minus
18-03-07, 14:42
Totusi un Patriot e prea scump la noi, poate ca in US valoreaza cat este mesh-ul la noi dar aici transportul te omoara. Pentru mine este optimul intre pret si performanta.
Astra 2D nu tin neaparat sa-l receptionez, ce intra, intra ce nu nu. Oricum randamentul la mesh in Ku (in special in partea superioara a benzii) este cam 0.8 din randamentul unei antene pline cu acelasi diamentru (din cauza gaurilor), deci s-ar comporta ca una de 2.4m.
Poate ca in Austria e necesar 3m dar ce receptionam noi sant spoturile secundare de la satelit, deci se poate ca la noi sa mearga mai bine decat in Austria, depinde unde este centrat spotul secundar.
De asemenea mai vreau sa receptionez si banda C. Din cauza asta am ales un feed dual C/Ku (Astrotel) cu placuta depolarizatoare pt. circular si doua LNB-uri cu intrare dreptunghiulara de mare stabilitate +-100KHz, unul pentru Ku (Invacom) iar altul pentru C (Norsat).
Dar cred ca abia in vara o sa reusesc sa instalez toata hardughia.

O sa va tin la curent cand o sa fie totul montat si o sa incep testele.

Cu stima,
Atlas Succes si sa ne ti la curent ce ai reusit sa prinzi,mai avem sceptici care cu hartile in mina spun NU se poate rspicat,dar noi stam cu antenele in mina :D :D si spunem ca se poate :wink: chiar daca hartile arata altceva :wink: http://img236.imageshack.us/img236/2164/astra2dlc2.jpg

Atlas
14-04-07, 20:27
astra 2d cu o antena mesh de 3m,mor de curiozitate.astept rezultatele.
daca inca nu ai cumparat,nu intentionez sa te influentez,vreau doar sa te informez:astra 2d nu se poate receptiona total cu o antena irte de 3m la viena.
se pare ca singura in stare de acest lucru este doar una patriot de 3m.

Tot am stat si am studiat ce poate si ce nu poate un mesh si am ajuns la concluzia ca totusi nu are randament bun in Ku, plus ca introduce zgomot de faza la modulatiile PSK din cauza gaurilor. In plus rezistenta mecanica e destul de mica, plasa se deterioreaza usor in timp mai ales din cauza ghetii.
Atunci m-am gandit la o antena normala (dar e mai scumpa :( ), si doar trei merita (performante, pret, cost transport): Patriot 3m, Prodelin 3m si Prodelin 3.4m. Dar cred ca o merg cu Prodelin 3.4m, pentru ca din cauza corotorului o sa am atenuare suplimentara in Ku, are montura polara mai bine gandita, are o geometrie mai buna (randament mai bun la acelasi diametru).

Cam atat deocamdata :)

Cu stima,
Atlas

-minus
14-04-07, 23:20
Tot am stat si am studiat ce poate si ce nu poate un mesh si am ajuns la concluzia ca totusi nu are randament bun in Ku, plus ca introduce zgomot de faza la modulatiile PSK din cauza gaurilor. In plus rezistenta mecanica e destul de mica, plasa se deterioreaza usor in timp mai ales din cauza ghetii.
Atunci m-am gandit la o antena normala (dar e mai scumpa :( ), si doar trei merita (performante, pret, cost transport): Patriot 3m, Prodelin 3m si Prodelin 3.4m. Dar cred ca o merg cu Prodelin 3.4m, pentru ca din cauza corotorului o sa am atenuare suplimentara in Ku, are montura polara mai bine gandita, are o geometrie mai buna (randament mai bun la acelasi diametru).

Cam atat deocamdata :)

Cu stima,
Atlas

WAW! dar vrei performanta la cea mai inalta calitate,e ceva,sa ne spui si noua ce reusesti sa prinzi cu ea dupa ce o cumperi si o instalezi

Atlas
15-04-07, 01:16
WAW! dar vrei performanta la cea mai inalta calitate,e ceva,sa ne spui si noua ce reusesti sa prinzi cu ea dupa ce o cumperi si o instalezi

Cea mai inalta calitate nu as zice. Oricum efortul financiar e destul de mare.

De exp. hai sa luam corotorul, eu am cumparat un ADL care costa in jur de 200$, si are atenuare in KU, dar cel mai bun este un Seavey la care atenuarea este neglijabila, facut special la comanda in functie de raporul f/d si plaja de frecvente pe care vrei sa o receptionezi, din alama dar costa in jur de 800$.

Apoi hai sa trecem la LNB-uri, eu am cu oscilator DRO insa cele mai performante sant cu PLL dar si aici te sparge pretul, un Swedish Microwave de Ku costa cam 1200Euro !!!

Apoi sa luam antena, cele mai bune ca randament sant alea dintr-o singura bucata din aluminiu, de exp. DH sau True Focus. Avantajul la Prodelin de exp. este ca e facut din petale si sant mai usor de transportat => costuri mai mici in final. Numai ca si daca nu le asamblezi corect petalele o sa ai un randament prost.

... dar pentru noi muritorii de rand multe sant vise frumoase ... :)

Atlas

-minus
15-04-07, 17:05
Cea mai inalta calitate nu as zice. Oricum efortul financiar e destul de mare.

De exp. hai sa luam corotorul, eu am cumparat un ADL care costa in jur de 200$, si are atenuare in KU, dar cel mai bun este un Seavey la care atenuarea este neglijabila, facut special la comanda in functie de raporul f/d si plaja de frecvente pe care vrei sa o receptionezi, din alama dar costa in jur de 800$.

Apoi hai sa trecem la LNB-uri, eu am cu oscilator DRO insa cele mai performante sant cu PLL dar si aici te sparge pretul, un Swedish Microwave de Ku costa cam 1200Euro !!!

Apoi sa luam antena, cele mai bune ca randament sant alea dintr-o singura bucata din aluminiu, de exp. DH sau True Focus. Avantajul la Prodelin de exp. este ca e facut din petale si sant mai usor de transportat => costuri mai mici in final. Numai ca si daca nu le asamblezi corect petalele o sa ai un randament prost.

... dar pentru noi muritorii de rand multe sant vise frumoase ... :)

Atlas

Da dar satisfactia este maxima cind te vezi cu ele acasa montate si....receptionind ce altii doar viseaza. intradevar efortul financiar e destul de mare dar pentru cei ce au bani investitia merita din plin