PDA

View Full Version : Conexpanduri...de cat??



optimus
08-09-07, 01:32
Salut.Vreau sa imi fac un abo la Boom dar nu ma intereseaza kitul lor de instalare ci doar receptorul si smartcardul.Astfel,vreau sa montez o antena fixa de vreo 60 cm pentru a receptiona ai mei Boom.Am suport,dar nu stiu ce ancore conexpanduri sa iau pt a sta cat mai fix suportul.Nu vreau sa perforez tot peretele pana in interior pentru o antena de doar 60 cm fara HH.Oricum antena e mica deci n-ar trebui sa intampin probleme.Cine stie sa-mi spuna si mie please.

Mersi.:drinks:

-minus
08-09-07, 09:14
Salut.Vreau sa imi fac un abo la Boom dar nu ma intereseaza kitul lor de instalare ci doar receptorul si smartcardul.Astfel,vreau sa montez o antena fixa de vreo 60 cm pentru a receptiona ai mei Boom.Am suport,dar nu stiu ce ancore conexpanduri sa iau pt a sta cat mai fix suportul.Nu vreau sa perforez tot peretele pana in interior pentru o antena de doar 60 cm fara HH.Oricum antena e mica deci n-ar trebui sa intampin probleme.Cine stie sa-mi spuna si mie please.

Mersi.:drinks:

Man, cu antena de 60cm nu vei avea o receptie stabila iti trebuie una de 90cm asta ca prim fapt,iar al doilea de ce sa nu ii lasi pe instalatori sa iti monteze kitul? ca doar instalarea este GRATUITA !!! totodata nu poti incheia un contract cu BOOM doar pentru receiver si smartcard,contractul se incheie cu kitul complect gata instalat iar instalatorii sunt obligati sa-ti activeze cardul dupa ce instalarea a fost efectuata cu succes!

optimus
08-09-07, 10:50
Am incercat cu o antena de 60 si merge foarte bine receptia canalelor cel putin aici in Timisoara.Nu vreau sa-mi instaleze ei pentru ca daca vreau sa renunt la ei in viitor,astia vin si isi iau toate hanganalele plus suportul de antena si imi lasa paretele cu gauri in el.Asa cu antenana mea ,oricand pot migra la alt operator si nu mai trebuie sa vina altii sa dea alte gauri in alta parte...etc.Nu vreau sa fac ciorbe de antene pe zid. :D

claudiu
08-09-07, 10:52
merge si fara antena ,numai receptor si smartcard dar nu vei beneficia de service boom decit pentru receptor. Si mai mult ca sigur intr-o luna sau 2 dupa instalare vei vrea sa reziliezi contractul datorita solutiei tehnice pe care tu ai ales-o ,adica antena de 0,6 si nu se va putea. Daca tii neaparat sa ai o antena mica poti sa optezi pentru focus.

-minus
08-09-07, 11:56
Am incercat cu o antena de 60 si merge foarte bine receptia canalelor cel putin aici in Timisoara.Nu vreau sa-mi instaleze ei pentru ca daca vreau sa renunt la ei in viitor,astia vin si isi iau toate hanganalele plus suportul de antena si imi lasa paretele cu gauri in el.Asa cu antenana mea ,oricand pot migra la alt operator si nu mai trebuie sa vina altii sa dea alte gauri in alta parte...etc.Nu vreau sa fac ciorbe de antene pe zid. :D

Atunci cumpara-ti un suport de antena costa doar 15-25 lei si cand vin baietii le spui ca vrei instalarea pe acel suport,iar ei ti-l monteaza il fixeaza corespunzator si uite cum ai scapat de problema gaurilor,orcum un sfat; Nu te abona la nici un DTH daca ai in vedere migrarea catre altul dupa 2-3 luni,asta inseamna ca vrei sa profiti de ofertele lor,orcum in viitorul nu prea indepartat va exista o baza de date cu toti cei ce rezilieaza un contract din motive subiective iar aceia nu vor mai obtine un alt contract la alt DTH decat cu depunerea unei garantii!!

optimus
08-09-07, 14:37
Nu planuiam sa renunt in 2-3 luni ci doar la sfarsitul perioadei minime pe care e facut abonamentul (1an/2ani).Iar daca serviciile lor se mai si imbunatatesc nu vad de ce sa renunt.Vorbeam in general.Si da:am suportul meu.Mersi pentru sfat.

-minus
08-09-07, 14:42
Nu planuiam sa renunt in 2-3 luni ci doar la sfarsitul perioadei minime pe care e facut abonamentul (1an/2ani).Iar daca serviciile lor se mai si imbunatatesc nu vad de ce sa renunt.Vorbeam in general.Si da:am suportul meu.Mersi pentru sfat.

Cu placere,perioada de ab. minima este de 2 ani la boom!

claudiu
09-09-07, 09:01
nu m-ai inteles,singur focus ofera la instalare antena de 0,6 in rest ceilalti au antene de la 0,82 pina la 1m. Daca tu vrei antena ta ok,dar nu o alege asa mica. Pentru ca b1tv,mtv-romania si inca citeva programe au semnal slab si nu le vei receptiona decit pe vreme frumoasa.SI nu stiu daca vei receptiona ceva de pe 5w.
Acum sper sa fi inteles despre ce vorbeam.