PDA

View Full Version : Buna satelitarilor



doktorofsat
25-09-09, 21:11
Bine v-am gasit.
Urmaresc de o vreme activitatea acestui forum(mai ales sectiunile Forum general , Sisteme de receptie si cel de Receptoare satelit)si am considerat ca merita sa ma inscriu.Cat despre inscriere , acesta a fost cu grele si ii multumesc pe aceasta cale in mod special lui Cipry21 si lui Einstein pt tot sprijinul acordat :cheers: .
Pt cei care nu ma cunosc

-sunt infectat de "microb" de peste 11 ani inca de pe vremea analogicului;
-ma intereseaza in special canalele FTA de calitate transmise via satelit;
-in anul 2008 m-am inscris pe diverse forumuri de specialitate;
-scriu/vorbesc pe langa romana in lb. engleza , maghiara si germana;
-pe langa activitatea de moderator , tin legatura cu mari pasionati ai receptiei satelitare , absolut necesara pt informare si schimb de idei;
-anul acesta am inceput sa ma ocup de receptia benzii C, banda cu care se ocupa mai ales pasionatii adevarati;
-in limita timpului scriu rapoarte de receptie pe situl flysat ;
-ajut pe pasionati adevarati sau cei la inceput de drum;
-nu sunt instalator al nici unui DTH romanesc , angajat la vreunul din societatile de cablu sau telecomunicatii !
-respect indeosebi pe cei care testeaza diferiti sateliti si spoturi in general si pe dx-eri in special;
-oriunde activez apar sub numele "doktorofsat" . nicknamul mi-am ales pe ideea ca un doctor trateaza , asa cum eu tratez diverse probleme legate de receptia satelitara;
-sper ca postarile mele sa fie de un real ajutor tuturor userilor!

Cu stima
DoktorOfSat

cipryDXfeed
25-09-09, 21:18
Bine ai venit pe acest forum:clap::clap::clap:
Multumesc si eu lui @Einstein pentru ajutorul acordat:cheers::cheers:.

me1960
25-09-09, 21:29
Salut si Bun Venit , pintre noi . :)

mondo
25-09-09, 21:36
:wellcome:

vladcarama
25-09-09, 21:56
Bine ai venit! Speram sa-ti fim de ajutor, dar desigur shi reciproc. :clap: :cheers: Vive valeqve!

dic_star79
25-09-09, 22:32
Salut si bun venit!!! am vazut teste pe care le ai facut pe diversi sateliti cu spoturi la limita in zona Romaniei!! Bravo si inco o data bun venit pe RSP!

yky
25-09-09, 23:12
Bun venit:wellcome:
Si sper ca sa te simti bine printe virusatii de pe aici.
:band::drinks:

zildan
26-09-09, 00:19
Bine ai venit !!

horatyu
26-09-09, 12:32
Bine ai venit pe forumul nostru
Asteptam in continuare aportul tau la forum
te cunoastem de pe alt forum si stim ceva despre tine

Numai bine in continuare

doktorofsat
26-09-09, 13:52
Salut si bun venit!!! am vazut teste pe care le ai facut pe diversi sateliti cu spoturi la limita in zona Romaniei!! Bravo si inco o data bun venit pe RSP!

Merci de aprecieri.Uita-te teste am facut pe cont propriu cam pe fiecare satelit in parte de la 90E la 30W .Acum pe banda Ku o antena mobila care acopera de la 80E la 34,5 W , 90E nu vine bine din cauza vegetatiei iar la 43W si 45W nu am acces din cauza unor obstacole de neinvins.Oricum acolo nu e nu stiu ce de vazut!Am ajuns cu antena fixa de numai 90cm sa prind si un canal de date de pe 95E care acu a trecut in DVB-S2!Pe sistemul actual intra canalele de date de pe 34,5W cu semnal maxim !
S-a ajuns la ideea de a realiza o Harta de acoperire a satelitilor pe teritoriul mioritic , plan care in cele din urma a esuat dar sper ca in viitor sa fie reluat aici sau altundeva.Inclusiv initiatorul acestui plan m-a rugat sa fac pe draq in patru ca rezultatele sa nu fi publice , sa bag "in teste", ca unii sa munceasca si altii doar sa comenteze ,lucru doar partial adevarat.
Daca ma citesc aici Dani70 , Bonou2 care am vazut ca activeaza si pe acest forum ii multumesc ca au depus efort in testari :cheers: pierzand probabil ore pretioase din timpul liber...Sper sa nu fie suparati pe mine , nu au pierdut timp degeaba datele lor sunt stocate si oricand pot fi folosite.Harta de acoperire a satelitilor pe teritoriul Romaniei este inca un proiect deschis .Se poate realiza no problem, necesita multa munca si echipament identic la toti cei care testeaza.Am mai zisca siturile de specialitate nu indica precis acoperirea diferitelor spoturi si puterea semnalului de pe fiecare in parte...
Din pacate se gasesc si persoane care nu suporta pe mine , mai ales ca testez , catalogandu-ma in fel si chip ...Cel mai inversunat care l-am intalnitin activitatea mea forumistica posteaza sub numele Spaniolul a.k.a spany, spaniolulitalia si alte cine stie cate nikuri .I-am explicat de nenumarate ori ca receptia satelitara nu inseamna dreambox si decodari efemere dar cred ca nici acum nu a inteles. Spany dc ma citesti sa stii ca n-am nimic personal cu tine , dar nu suport metodele tale fixiste.S-a gasit om care sa-mi zica ca pasionatii adevarati umbla cu antene de 2-3 m iar restu sunt muritori de rand...Dar ce rost ar avea sa raportez diferite receptii cu antene asa mari in timp ce majoritatea covarsitoare detin antene cu diametru intre 80-120cm?? In asa fel as ajunge un smartass :D care atrage atentia unora si indiferenta chiar compatimirea altora. In plus chiar pe forumul meu mama, as putea zice, unii si-au rupt efectiv picioarele sa ajunga la o anumita "emisiune despre sateliti" care defapt nu zice absolut nimika pt pasionatii receptiei canalelor tv via satelit.Dar unii bineinteles cred ca asa vor castiga faima si respect , care sa-l foloseasca ulterior in scopuri personale!
Colac peste pupaza ,nu unul a fost cel care m-a intrebat cu cat e platita functia de moderator? Eu am apelat la umor , fara sa complic cu asemenea agharici si am raspuns ca nu mor de foame si voi primi si pensie....
Pt mine e important ca discut , am mai zis-o si repet, cu oameni care au aceeasi pct de vedere (receptia satelit a se inteledje) dar nu de putine eu am vedere si ei numa puncte.
Sa nu uit ca, e grele , dar daca faceti copy/paste a materialului ce postez aici pe alte forumuri sa specificati sursa .Cred ca nu cer mult si asta o simte orice om cu coloana vertebrala , oameni care chiar daca au uitat de unde au plecat dar n-au uitat sa fie oameni.Daca am gresit in postari ceva sa ma anuntati , nu ma supar, chiar ma bukur caci errarum humanum est!

zmeura
26-09-09, 14:09
Ai gresit:aici doar ne salutam.:D
Sectiunile tehnice sa ramane curate,fara atacuri si discutii care nu au legatura cu subiectul.Posteaza la sectiunea protrivita si daca reusiti sa va adunati sa faceti ce va propuneti nu va opreste nimeni.Cine se ocupa de receptii extreme bine,cine se avanta doar dupa receptia programelor de pe satelitii "normali" iarasi bine,nu e concurenta sau lauda legat de nimic.Atfel nu incerca sa pui la suflet pe cei care posteaza doar ca sa se afle in treaba,tot ce e offtopic in sectiunile tehnice se curata.Scurt,la subiect si ajutatii pe cei mai necunoscatori.Daca nu aveti rabdare lasatii pe altii care au.
Bafta.Ne mutam cu discutiile la locul lor ca suntem off amandoi.:D

doktorofsat
26-09-09, 14:18
Ai dreptate .Foarte bine

Diablo1
28-09-09, 07:25
Bine ai venit!:wellcome:

tarky
03-10-09, 16:15
Merci de aprecieri.Uita-te teste am facut pe cont propriu cam pe fiecare satelit in parte de la 90E la 30W .Acum pe banda Ku o antena mobila care acopera de la 80E la 34,5 W , 90E nu vine bine din cauza vegetatiei iar la 43W si 45W nu am acces din cauza unor obstacole de neinvins.Oricum acolo nu e nu stiu ce de vazut!Am ajuns cu antena fixa de numai 90cm sa prind si un canal de date de pe 95E care acu a trecut in DVB-S2!Pe sistemul actual intra canalele de date de pe 34,5W cu semnal maxim !
S-a ajuns la ideea de a realiza o Harta de acoperire a satelitilor pe teritoriul mioritic , plan care in cele din urma a esuat dar sper ca in viitor sa fie reluat aici sau altundeva.Inclusiv initiatorul acestui plan m-a rugat sa fac pe draq in patru ca rezultatele sa nu fi publice , sa bag "in teste", ca unii sa munceasca si altii doar sa comenteze ,lucru doar partial adevarat.
Daca ma citesc aici Dani70 , Bonou2 care am vazut ca activeaza si pe acest forum ii multumesc ca au depus efort in testari :cheers: pierzand probabil ore pretioase din timpul liber...Sper sa nu fie suparati pe mine , nu au pierdut timp degeaba datele lor sunt stocate si oricand pot fi folosite.Harta de acoperire a satelitilor pe teritoriul Romaniei este inca un proiect deschis .Se poate realiza no problem, necesita multa munca si echipament identic la toti cei care testeaza.Am mai zisca siturile de specialitate nu indica precis acoperirea diferitelor spoturi si puterea semnalului de pe fiecare in parte...
Din pacate se gasesc si persoane care nu suporta pe mine , mai ales ca testez , catalogandu-ma in fel si chip ...Cel mai inversunat care l-am intalnitin activitatea mea forumistica posteaza sub numele Spaniolul a.k.a spany, spaniolulitalia si alte cine stie cate nikuri .I-am explicat de nenumarate ori ca receptia satelitara nu inseamna dreambox si decodari efemere dar cred ca nici acum nu a inteles. Spany dc ma citesti sa stii ca n-am nimic personal cu tine , dar nu suport metodele tale fixiste.S-a gasit om care sa-mi zica ca pasionatii adevarati umbla cu antene de 2-3 m iar restu sunt muritori de rand...Dar ce rost ar avea sa raportez diferite receptii cu antene asa mari in timp ce majoritatea covarsitoare detin antene cu diametru intre 80-120cm?? In asa fel as ajunge un smartass :D care atrage atentia unora si indiferenta chiar compatimirea altora. In plus chiar pe forumul meu mama, as putea zice, unii si-au rupt efectiv picioarele sa ajunga la o anumita "emisiune despre sateliti" care defapt nu zice absolut nimika pt pasionatii receptiei canalelor tv via satelit.Dar unii bineinteles cred ca asa vor castiga faima si respect , care sa-l foloseasca ulterior in scopuri personale!
Colac peste pupaza ,nu unul a fost cel care m-a intrebat cu cat e platita functia de moderator? Eu am apelat la umor , fara sa complic cu asemenea agharici si am raspuns ca nu mor de foame si voi primi si pensie....
Pt mine e important ca discut , am mai zis-o si repet, cu oameni care au aceeasi pct de vedere (receptia satelit a se inteledje) dar nu de putine eu am vedere si ei numa puncte.
Sa nu uit ca, e grele , dar daca faceti copy/paste a materialului ce postez aici pe alte forumuri sa specificati sursa .Cred ca nu cer mult si asta o simte orice om cu coloana vertebrala , oameni care chiar daca au uitat de unde au plecat dar n-au uitat sa fie oameni.Daca am gresit in postari ceva sa ma anuntati , nu ma supar, chiar ma bukur caci errarum humanum est!

Cunostem metodele tale gen....nu am nimic cu nimeni...si BAN! ai uitat de unde ai plecat ca erai afon complect in receptia SAT si habar nu aveai cu ce se mananca,sa speram ca nu vei spama forumul asta cu aberatiile tale de 2 lei si vei posta pur tehnic si la obiect, si...nu vei folosi informatiile personale primite in PM ca apoi sa ataci cu ele cand ti se pune pata pe cei ce ti le trimit,si un ultim obiect sa zic asa...verifica informatiile primite inainte sa postezi indiferent ca e vorba de o persoana ori de receptia sat,deoarece din cauza ta forumul unde ai ajuns mod a ajuns de tot kk in sectiunea sat datorita tie in primul rand si datorita unor useri de valoare ce sau saturat de aberatiile tale si activeaza pe acest forum cat si pe altele satui de ceea ce poti debita..si face!,in speranta ca vei tine cont de cele afirmate....:wellcome: