PDA

View Full Version : Oare ce se pregateste?



Obywans
05-09-07, 23:27
sa fie linistea dinaintea furtunii?:)sau poate or fi traznit conservele unora de atatea schimbari de flori si pregatesc noul sistem?:)...poate ar trebui sa schimbe cartelele....ce a si mai rade....nu vreau rau nimanui dar trebuie sa-si dea seama ca e o realitate ...orice sistem mai devreme sau mai tarziu pica....si a picat!

XVanish
05-09-07, 23:37
Nu vezi ce inundatii sunt prin tara? :D Furtuna a venit deja ;)

dani29
05-09-07, 23:51
Fanta se lauda ca digi in curind va trece la nagra3..povesti de adormit copii.

rzbvro
05-09-07, 23:58
Au clar probleme cu abonatii... parca nu era suficient ca le pleaca clientii pe capete la alti operatori acum a mai venit si problema cu nota 10 pana gaseste keya noua
Nu doresc raul nimanui insa va zic sigur ca acest operator va ajunge in curand sa aiba doar 2-300 de mii de abonati in Romania... problemele la ei sunt foarte foarte serioase si se pare ca inca nu au reusit sa stopeze ritmul celor care vor sa plece
Este primul si cel mai spectaculos declin pe aceasta piata DTH... ceilalti operatori din Romania sa se uite bine la ce se intampla acum cu Digi caci... pot si ei sa pice ca Mig-urile daca nu ofera calitate, semnal, si promtitudine in rezolvarea problemelor aparute la clienti

dani29
06-09-07, 00:01
Acum este momentul ca ceilalti sa invete din greselile lor si sa atraga clientii noi oferind calitate nu cantitate.

outcast
06-09-07, 00:24
Fanta se lauda ca digi in curind va trece la nagra3..povesti de adormit copii.
tu chiar crezi ce spune unul care e convins ca poate cenzura internetul?....zvonurile astea prind doar la bulgari....

-minus
06-09-07, 00:37
tu chiar crezi ce spune unul care e convins ca poate cenzura internetul?....zvonurile astea prind doar la bulgari....

Nici macar la ei ca sau desteptat si ei poate prin zimbabue....

outcast
06-09-07, 01:00
acum suspina ca mai mult de jumatate din dth-urilr europei sunt piratate......e trist,sunt unii care au creier de gradinar bulgar.....

outcast
06-09-07, 01:05
iata unul care are singe in instalatie:
dinu_paturica (http://www.rdi-board.com/member.php?u=35823) vbmenu_register("postmenu_396121", true);
Member
Friend

Join Date: Aug 2006
Posts: 46
Rep Power: 0 http://www.rdi-board.com/images/reputation/reputation_pos.gif


http://www.rdi-board.com/images/icons/icon1.gif
Quote:
Originally Posted by Fanta http://www.rdi-board.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.rdi-board.com/showthread.php?p=396101#post396101)
V-am lasat special liber acest topic pentru a abera alaturi de mine.Puteti sa ma si injurati dar faceti-o civilizat.Cer mult ?

Cata marinimie, multzumesc maestre ! Cred ca ai inceput sa incurci borcanele. Pai parca KB era "ala rau" care sterge si editeaza si tu erai o biata victima, ca si ceilalti useri rdi.
Toata gargara asta din acest topic, cu comparatii cu supermarket-uri si alte aberatii imi spune ca unii cred ca doar redusii mintali frecventeaza acest site.

CHIAR NE LUATZI PE TOTZI DREPT TAMPITZI ?! Se cenzureaza din greu, se urmaresc /baneaza IP-uri mai rau ca pe vremea securitatii, iar voi ne luatzi cu "Peace", "Flower-Power" si alte nazbatii, si vretzi sa insinuatzi ca totul este normal ... Ca aia care critica sunt toti instalatori someri frustratzi de la concurentza digi. Nu totzi userii pe acest forum au IQ sub 100 !

yky
06-09-07, 01:36
si nu e singurul deacolo .........cam toata ''lumea'' are un zambet incremenit de uimire pe fata daca pot sa ma exprim asa

claudiu
06-09-07, 09:18
@outcast
din pacate nu prea au ce sa faca si nici nu intereseaza pe nimeni.Si cum au cautat ca totul sa fie ieftin ,nu prea au alternative.Si sa schimbe sistemul de codare nu prea ii tine buzunarul.

cipcirip99
06-09-07, 10:11
Sa nu dam in offtopic ce ni se pregateste vom vedea ! Cu cat discutam mai putin despre ei cu atat suntem mai putin bagati in seama . Nu noi trebuie sa dam tonul ! Mingea este in terenul lor .
Oricum pasul a fost facut , de acum sunt destui cei care vor reactiona la eventualele schimbari . Cu atat mai mult cei de la Truman care au avut initiativa . Am ramas cu o intrebare fara raspuns - de ce nu au spus nimic la lansarea softului , au spus totul despre restul si nimic despre asta si era totusi lucrul cel mai nou !?

outcast
06-09-07, 10:30
Sa nu dam in offtopic ce ni se pregateste vom vedea ! Cu cat discutam mai putin despre ei cu atat suntem mai putin bagati in seama . Nu noi trebuie sa dam tonul ! Mingea este in terenul lor .
Oricum pasul a fost facut , de acum sunt destui cei care vor reactiona la eventualele schimbari . Cu atat mai mult cei de la Truman care au avut initiativa . Am ramas cu o intrebare fara raspuns - de ce nu au spus nimic la lansarea softului , au spus totul despre restul si nimic despre asta si era totusi lucrul cel mai nou !?
ce soft?cind va exista unul il va avea premiere si d+ si dupa aia digi...tu chiar crezi toate eculubratiile unor minti de gradinari ajunsi prieteni cu marile corporatii?pe forumul asta sunt oameni educati,care au un minim nivel de cunostinte in domeniul sat.

cipcirip99
06-09-07, 11:05
Scuze ! Nu asta am vrut sa spun ! Imi para rau daca am fost inteles gresit !
Nu am vrut sa jignesc pe nimeni !
De acum inainte imi voi tine gura !

outcast
06-09-07, 12:53
Scuze ! Nu asta am vrut sa spun ! Imi para rau daca am fost inteles gresit !
Nu am vrut sa jignesc pe nimeni !
De acum inainte imi voi tine gura !
nu nu..e parerea ta si o respect.insa eu personal cred ca unica solutie e schimbarea sistemului de criptare integral....si asta implica costuri mari....

fpaliuc
06-09-07, 13:27
Am gasit chestia asta pe un alt forum:

Hello,

Since a few days, the Canadian Nagra2 provider BEV is testing some modifications in ECMs. It's relative to the last update of the BEV EEPROM (ROM 102 rev 248).


Code:
Raw Incoming Data :
00 8E 30 67 07 65 98 61 6F 36 2F 43 8E C0 B4 25
00 08 1E A9 86 96 99 0B A1 1E 3A 3C E1 1C 16 AD
40 F3 78 9C 05 43 92 1C 0B C4 B9 5F FE F4 A7 38
FE 87 B8 06 86 CE A2 4D 44 BE 2F AA 2B 7C 8D 08
D8 B9 CA 4C 31 9B AA 60 6E 50 BF EE AC DE AF D7
02 BD 82 EE 0F 3F B5 6F 2C 3A ED 60 A3 50 27 61
9C F7 C1 FE E4 8F C7 E9 A5 E8 A1

Decoded :
00 8E 30 67 07 65 09 01 86 00 08
5F 97 F3 DF 9B 71 A4 BE
09 01
16 57 94 C1
00 93
16 61 8C A1
31 0F 01 9E 80 00 FF 01 16 57 8C A1 01 00 01 15 49
10 09 40 89 E0 50 44 71 C6 C0 A4
11 09 40 1D 65 06 BB 80 CE 34 39
00
44 49 35 18 2A DF 0F B6 A7 E2 A9 F4 B0 7D 7A AB
AE FA D3 8D F5 B6 E9 60 DF 33 81 66 85 4C 37 DE
19 83 6A A2

Result : OK Crypt : Nagra2/Aladin (MECM) Prov Found : 000901 Key : 00 Key Value : 4D xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx 23
CWs : 1D 65 06 BB 80 CE 34 39 89 E0 50 44 71 C6 C0 A4
DCWs : 2D 22 AD FC 23 34 0D 64 27 A1 7A 42 8F 90 4F 6EAs you can see, the header bytes are modified in a "pseudo-random" byte, in order to fool the current emulators.

Furthermore, a MECM 40 algo is used. It's just slightly different of the former one (based upon MAP 3B calls); there are only 2 very minor modifications.

But, the most interesting part is the way this "new" MECM 40 algo is now called.

The concerned code is encrypted in the EEPROM. There are two possible blocks of code : one for MECM 40, and one for MECM 60 (currently unused).

When processing an ECM with MECM 40, the code is decoded in RAM, using a "special" new key. The code is then dynamically called in RAM, the CWs are modified as usual, and of course all informations are then immediately cleared (especially the decrypted code in RAM).

Of course, the concerned code will -probably- change very often in the ***ure (using a new method of update, "similar" to key updates). And it will also probably a new way to fight against emulators and/or modified official cards : until now this kind of approach was only used with EMMs.

outcast
06-09-07, 15:28
René Kudelski confirma el intercambio de las nuevas tarjetas ROM122 para frenar el pirateo en sus clientes. Dicho intercambio comenzara por las tarjetas para los nuevos abonados. El periodo previsto por la compañia se retrasara para mediados de 2007. Las tarjetas mencionadas se implantaran en Alemania, E.E.U.U., España, Portugal y Polonia.

rene kudelski confirma interschimbarea noilor cartele rom 122 pentru frinarea piraterie celor ce folosesc sistemul sau.acest schimb va incepe cu cartele pentru noi abonati.cartelele mentionate vor fi implantate in Germania,SUA,Spania,portugalia si Polonia.

..si probabil si la cel mai mare dth din sud estul europei cu cel mai mare departament......si care este la nivelul lui premiere..etc si alte verze!

Turku
07-09-07, 03:33
Se pregateste sa intre D+ si Cabo in NAGRA 3 iar Fanta alias COCA COLA sa dus la Kudelski sa il roage sa faca prima dat DIGI TV in NAGRA3 si dupa aia D+ si Cabo.Ca vorba aia a inceput sa ai scada afacerile de vanzare receptoare modificate si nu il mai solicita nimeni pe mobil ce cheie mecanica a mai aparut.Off Coca Cola asta o sa o ia razna sau a luato deja.:oops: :oops: :oops: :drinks:

Obywans
07-09-07, 04:18
NAGRA 3???mai bine ar face altceva cu banii investiti in trecerea la noua versiune cum ar fi:conserve mai de doamne-ajuta,programe noi,transporderi noi sau mai bine i-ar dona la oamenii care au nevoie.....nici n-a aparut bine si deja e "citit" totul....
stiti cum e cu astia "se va trece de la nagra2 la nagra3"?exact ca iarna cand,incaltzat cu ceva nu prea adecvat ptr frig si doar cu o pereche de ciorapi,i-ti ingheatza picioarele si atunci mai pui o pereche sau 2 de ciorapi,frigul nu mai patrunde asa de repede dar peste putin timp iar te congelezi.....(comparatzia e putin ciudata dar merge:))
Ne mai auzim.....

dan2000
07-09-07, 13:03
sunt sigur ca nu-si permit sa treaca la n3 ,cel putin nu asa curand. daca ar fii sa ne luam dupa cifrele date de coca cola 1,5 mil abo ar fii o investitiie imensa pe care cu siguranta nici ptr d+ nu ar fii usoara , ptr digi inposibila.

outcast
07-09-07, 13:23
sunt sigur ca nu-si permit sa treaca la n3 ,cel putin nu asa curand. daca ar fii sa ne luam dupa cifrele date de coca cola 1,5 mil abo ar fii o investitiie imensa pe care cu siguranta nici ptr d+ nu ar fii usoara , ptr digi inposibila.
vezi ca stii?!!!...ce ar fi acum sa te oblige gigi sa cumperi alt decodor?nu se poate...si sa faca cadou peste un milion de decodoare nu le e la indemina...chiar daca e o mare mare corporatie si e la nivelul lui premiere????!!!!...:)

dan2000
07-09-07, 13:47
nu mai fiti ironici , poate vorbea de nivelul semnalului ....

worms
07-09-07, 22:12
cel mai probabil e vorba de o revizie de rom.asta vad singura solutie aplicabila in acest moment.restul e investitie enorma si nu cred ca sunt dispusi acum de asa ceva.

Turku
07-09-07, 22:31
Eu cred ca o sa apara mai multe canale decat sant.Daca au vazut ca sa spart acuma nu ramine decat sa aibe mai multi clienti si trebuie sa adauge mai multe canale.:clap: :clap: :drinks: :gathering:

dan2000
08-09-07, 13:06
eu cred ca un operator asa de mare cu zic unii ar fi trebuit sa prevada asta cu mult timp inainte si sa aiba deja solutii pregatite . parerea mea ca ca nu ii afecteaza cu nimic (la digi ma refer , ptr cola e vb de alceva) nea gheorghe din pucheni isi va plati in continuare abonamentul si nici nu-l intereseaza ca apar chei pe net.

outcast
08-09-07, 13:16
eu cred ca un operator asa de mare cu zic unii ar fi trebuit sa prevada asta cu mult timp inainte si sa aiba deja solutii pregatite . parerea mea ca ca nu ii afecteaza cu nimic (la gigi ma refer , ptr cola e vb de alceva) nea gheorghe din pucheni isi va plati in continuare abonamentul si nici nu-l intereseaza ca apar chei pe net.
ai dreptate....gigi are alte probleme majore...aparitia altor dth-uri pe plaiul mioritic face ca lumea sa migreze de la ei .....asta problema!

-minus
08-09-07, 13:27
Hai sa facem un calcul de amorul artei; cati vad gigi cu key? 1000? 10 000? un nr nesemnificativ in comparatie cu nr abonatilor,problema lor e alta,migrarea clientilor catre alte DTH-uri asta e problema lor cea arzatoare nu cei cativa useri de pe forumuri care vad ilegal adica fara subscriptie valida programele lor!

dan2000
08-09-07, 13:29
unde mai pui ca o mare parte din cei care folosesc chei au deja macar un abo la unul din operatorii romani .

sunt curios cati au facut abo doar ptr a face dump de card si asta dupa ce elrumano a inceput sa puna aici programe si date despre unlooper