PDA

View Full Version : Sharing cu echipament Dolce



tomahok77
23-09-09, 17:06
Salutare, am un set de echipament dolce: 1 antena normala pt. dth, 1 LNB (ambele folosite pana nu demult la un abonamet boom), 1 decodor cu cartela activa Dolce. Pe post de al 2-lea decodor ma gandesc sa folosesc un dreambox 500.
Intrebarea e daca se poate face sharig cu ce am eu la un DBX 500, pt. ca vad ca se vorbeste despre sharing mai mult de la digi sau focus, si de ce mai am nevoie? Trebuie o antena mai mare? Ar trebui sa imi montez un motoras?
Multumesc anticipat si scuze cumoscatorilor daca intrebarile sunt prea naive, dar sunt un novice in asa ceva.

dan2000
23-09-09, 17:31
cu receptorul de la ei nu mai ai ce face in cazul sharingului folosesti doar cardul. poti folosi 2 dm500, antena ramane aceeasi iar daca vrei doar dolce nu ai nevoie de nimic alceva.

tomahok77
23-09-09, 18:00
Mersi..ideea e ca nu vreau doar dolce ca altfel mai iau o cartela si un stb de-al lor. vroiam sa stiu daca pot folosi ce am eu ca sa prind tot ce poate oferi un dreambox (ma intereseaza mult SKY Calcio si eventual JuveTv). ar fi ok chiar daca la un tv ar merge doar dolce si la celalalt dreambox...nu se poate asa?..doar cu 2 dreambox-uri?

dan2000
23-09-09, 18:08
pai probabil nu am inteles eu bine. ptr sharing oricum nu ai nevoie de conserva lor, pui cardul in dm si incerci sa faci schimb de linii. normal ca la antena iti trebuie motor in cazul cand vrei sa vezi si alceva in afara de ce e pe satelitul de la 39e.in schimb daca tu vrei sa vezi cu un singur card de dolce si pe dream si pe conserva asta nu se poate.oricum pe receptorul lor nu merge decat dolce si numai cu card valabil.

tomahok77
23-09-09, 18:18
Am inteles, am nevoie sa mearga pe 2 tv-uri deci am nevoie de 2 dream-uri si folosindu-ma de cartela dolce pot face sharing. mai am 2 intrebari:
1- al 2-lea dream il gasesc cu o cartela proprie care merge in completare la cea originala dolce a mea, sau mai trebuie sa fac rost de o alta cartela originala?
2-legatura la al 2-lea dream e ok daca o fac in serie cu cablu coaxial de la primul, sau trebuie direct de la antena? ( pt. ca nu mai am cum trage un alt fir de la antena in camera a 2-a, am inschimb un coaxial intre stb-uri).

Thanx again !

dan2000
23-09-09, 18:40
ai nevoie doar de un card nu e obligatoriu sa ai carduri in ambele dm.daca vei lega in serie (loop) 2 receptore nu ai posibilitatea de a vedea programe cu plolarizari diferite deci va trebui sa schimbi si lnb-ul cu unul cu 2 iesiri. si cablu oricum va mai trebui sa tragi... sharingul intre cele 2 dreamuri se face prin lan.

tomahok77
23-09-09, 22:08
REGULA 12

Ok, acum ramane sa invat cum sa fac sharing ;)
Multumesc pt. raspunsuri :drinks:.

horatyu
23-09-09, 23:48
poti citi putin aici click pt cccam mai in detaliu (http://www.scribd.com/doc/13779069/CCCam-pe-scurt)