PDA

View Full Version : Configurare diseq Intelsat-Hotbird pe ALTDVB



bogdan_bz
05-09-07, 10:19
Va rog sa ma ajutati sa configurez un comutator DISEQ DIGILINE 2.0 pe ALTDVB pt ca nu reusesc deloc. Vreau sa leg pe LNB 1 HOTBIRD si pe LNB 2 Intelsat. Nu stiu cum trebuie configurat ALTDVB sau daca trebuie vreun plugin. Multumesc si astept sfaturi. :)

trid_ovi
05-09-07, 13:16
Va rog sa ma ajutati sa configurez un comutator DISEQ DIGILINE 2.0 pe ALTDVB pt ca nu reusesc deloc. Vreau sa leg pe LNB 1 HOTBIRD si pe LNB 2 Intelsat. Nu stiu cum trebuie configurat ALTDVB sau daca trebuie vreun plugin. Multumesc si astept sfaturi. :)

Este explicat aici cum se face http://sateliti.org/showthread.php?t=393 postul 18

bogdan_bz
05-09-07, 19:42
Nu reusec deloc. Am cumparat azi un Diseq 2.0 4+1 si tot la fel face. Ori merge un satelit, ori altul. Va rog ajutor! Precizez ca semnalul vine de la 2 antene separate, una pe intelsat, alta pe hotbird. Multumesc

trid_ovi
06-09-07, 05:05
Nu reusec deloc. Am cumparat azi un Diseq 2.0 4+1 si tot la fel face. Ori merge un satelit, ori altul. Va rog ajutor! Precizez ca semnalul vine de la 2 antene separate, una pe intelsat, alta pe hotbird. Multumesc

Ai setat la primul satelit la diseqc 1 comittedd si la lnb - lnb1 iar la cel de-al doilea satelit adaugat tot la diseqc 1 comitted si la lnb- 2,3 sau 4 in functie de intrarea folosita? Daca da inseamna ca e configurat bine.

Daca tot nu merge s-ar putea sa fi in situatia in care eram io tot cu un diseq 4+1 dar cu o antena cu 2 lnb. Placa sse e legata in loop cu un decodor hyunday si tot asa prindeam satelitul pe care era pus decodorul, chiar daca decodorul era in stand-by. Singura solutie pentru a putea receptiona in voie este ca atunci cand vreau sa ma joc cu placa inchid decodorul de la butonul din spate. Ar mai fi o solutie sa folosesc 2 lnb dual si 2 diseq dar sincer mi se pare prea mare batai de cap.
Explicatia este ca diseq dupa cum ii zice si numele complect "comutator diseq" comuta intre 2 surse de semnal (adica ori a ori b) nu e sumator adica a+b si in plus de asta decodorul hyunday chiar daca e in stand-by alimenteaza in continuare lnburile( treaba asta a fost testata de mine , curenteaza al dreaq) si atunci nu ia comanda de la placa satelit.

Sper ca te-a ajutat cu ceva treaba asta....