PDA

View Full Version : Sfat pentru antena parabolica



SuperSonic
06-09-09, 20:39
Salutare.

Cine poate sa-mi dea cateva sfaturi in legatura cu calitatea unei antene parabolice prime-focus.
Din ce am inteles din discutiile de pe forum si de la prieteni, majoritatea care sunt pe piata sunt de slaba calitate : tabla este subtire, montura este proasta...etc.
Ma intereseaza una de 1,5 sau 1,6 metri, pentru zona Bucuresti cred ca este suficienta, offsetul de 1 metru pe care i-l am nu-mi mai este suficient.
Daca puteti sa-mi spuneti niste modele anume, magazine unde gasesc ceva calitativ, sau informatii cat sa intreb eu.

Va multumesc anticipat.

cipryDXfeed
07-09-09, 08:49
Daca tot iti cumperi antena prime focus eu zic sa-ti iei una de minim 2M ca sa nu regreti mai tarziu cand vrei si banda C :cheers:.
Si eu am una de 1,50M AL merge in banda C dar ca sa ai o receptie stabila trebe una mai mare.
AICI sunt www.mst.ro

kuki222
07-09-09, 19:28
Daca tot ii recomanzi Paraclipse spune-i si pretul plus problemele cu montura polara !
@George1979 I-ti recomand o antena de 1.85 de Roman-Brasov . Daca a fost montata pe calapod si nu a fost lovita e o antena excelenta . Oricum are cea mai buna montura polara pe care o gasesti in mod uzual . Eu am una si sunt multumit de ea .Nu se mai fabrica dar gasesti pe la rubrica shop la un pret mai mult decit convenabil .Ultima vazuta era la 300 ron daca-mi aduc bine aminte . Pomana !!! . Probleme este cu transporul pt. nu se recomanda sa o demontezi daca nu o poti remonta pe calapod .

SuperSonic
07-09-09, 19:46
De acea Paraclypse Hydro nu ma pot apropia din cauza de pret si am citit ca are montura slaba. Pentru inceput nu intentionez sa iau una chiar atat de mare ( 1,8 m sau 2 m ) ca nu sunt DX-er si mai nasol stau si la bloc, ma gandeam la una de maxim 1,6 metri ( tot din cauza de pret si locatie ) si sa fie noua, dar daca apare la shop ceva prea bun poate ma razgandesc.

Oricum va multumesc de sfaturi, daca mai sunt si altele sunt binevenite toate.

milumil
08-09-09, 11:18
una de 1,9 al dintr-o bucata este ok pt banda c ?

SuperSonic
08-09-09, 12:38
Doar pentru banda KU doresc.

kuki222
08-09-09, 19:53
Inca o recomandare . O antena de care se stie prea putin sau se vorbeste prea putin ! Este vorba de offset-ul de 1,4 fabricat de ICA-Ghimbav . Tabla Al groasa , geometrie de exceptie , montura polara ( in doua variante ) pe rulmenti . Din cite antene mi-au trecut prin mina si din cite stiu bate orice antena uzuala de pina la 1,4m . Se cunoaste ca e facuta de o intreprindere aviatica care are utilaje si oameni specializati ! Am avut una si , ca prostul ,am vindut-o . O regret si acum . Ma bate gindul sa-mi iau iar una cu toate ca mai am trei de care sunt multumit . Cred ca impreuna cu un lnc performant ( ex. Inverto BlackUltra ) merge nemaipomenit .
Da o intrebare pe la rubricile de shop si poate gasesti . Pretul uzual se invirte pe la 200-250 ron .
Bafta la cumparaturi !

satelescu
25-10-09, 20:19
de unde se poate achizitiona un asemenea colier din metal

Te-as sfatui sa te adresez unui meserias sau unui cunoscut care lucreaza la turnatorie;dupa modelul din poza,cel stricat,ar turna din aluminiu sau alt material unul similar si dupa prelucrare ai avea ca cel original,dar acum mai solid si rezistent.