PDA

View Full Version : Colierul de sustinere LNB parabola Prime Focus



adorian
06-09-09, 08:19
Am o antena de 1.4 m Prime Focus.
In timp, soare caldura mare, ploi, ger - Colierul de sustinere al LNB-ului arata c in foto:

http://i571.photobucket.com/albums/ss159/adorian2009/ColierLNB.jpg

este din plastic, care acum a imbatranit, a devenit spongios, tinandu-l in mana, din acesta se desprind
particule mici ( praf ) semn ca si-a facut datoria.
Intrebare: de unde se poate achizitiona un asemenea colier din metal ( in prezent la antenele prime-focus
se folosesc coliere metalice ) dar nu se gasesc ca accesorii, se cumpara cu tot cu antena ( parabola ).
cine fabrica parabole? poate pot achizitiona direct de la producator un asemenea colier, firmele ce se ocupa

cu comercializarea antenelor parabolice primefocus, nu-l au ca accesoriu, desi este foarte necesar un

asemenea colier ( au in oferte numai coliere pentru antene tip ofset).
multumesc anticipat,
dx4567an

mateda
06-09-09, 10:40
Sanatate!
Din cauza marii diversitati de tipo-dimensiuni ale antenelor, cred ca-ti va fii greu sa gasesti un inlocuitor destul de bun al respectivei piese.
De aceea te sfatuiesc sa te adresezi unui atelier de confectii metalice si-ti fac "baietii" o piesuluca din dural "erste klase". Asta pana nu se degradeaza originalul si mai mult ...
Parertea mea.

horatyu
06-09-09, 13:16
poti improviza tu unul dintr-un colier de la tevile de gaz si sudezi lateral niste suruburi pt tijele care tin LNB-ul