PDA

View Full Version : Montare antena



resofty
24-08-09, 10:07
La viata mea am auzit aberatii dar asta depaseste orice.
Sa incep povestea.
M-am mutat intr-o zona centrala iar pe fatada blocului nici nu se punea problema de vreo montare a antenei.
Asa ca am ajuns la varianta sa o montez pe acoperis, blocul avand un strat dublu de acoperis, fiind pe vremea lui C proiectat pentru altceva dar acum sta doar de forma.
Am inteles ca prin aprobarea consiliului voi putea monta antena, asa ca m-am pus am facut o cerere si intr-o luna a fost aprobata, toti cei pana la mine la etaj (eu stau la et 3) au fost de acord, mai putin un vecin de la etajul 4.
Ca sa va spun de ce , daca pun antena , il va radia exact pe el cand va sta in pat :))) imaginati-va, avem loto in bloc si au montat si ei o antena , si ei au avut aceeasi problema, de aceea a trebuit sa o mute in alt loc, sa nu il radieze pe saracu om :))) plus a trebuit sa duca o adeverinta cum ca nu radiaza, sunt curios si eu de unde fac rost de asa ceva?

me1960
24-08-09, 10:58
Salut, identic , am patit si eu , am montat antena ( in alta locatie , nu aveam , unde ) la etajul 4 la scara blocului , unde locuiesc , la geamul scarii de bloc ( glasvandul scarii de bloc ) ; cand am montat o , am cerut voie fiului ( nu locuieste in bloc ) femeii care locuieste in apartamentul de langa antena mea , a fost de acord , feciorul , mama lui fiind plecata din tara . Mentionez : eu nu am cerut voie , aprobare , la nimeni , in afara feciorului femeii . Cand a revenit femeia in tara , la cateva luni , m a luat la intrebari , m a intrebat si de ''radiatii '' , i am explicat ca nu e nici o problema , ca de fapt radiatii vin de la antenele de telefonie mobila si ca de la acest tip de antena , nu vin ''radiatii '' , a mai vociferat , m a amenintat ca o va da jos , i am spus ca aceea e proprietate privata , in valoare de 2500 de lei ( valoarea la tot ansamblu , nu e chiar atat , dar se apropie ( antena 600 de lei aprox + lnb 100 de lei + motor 480 de lei + suport cam 150 de lei + munca mea ,la montaj )si daca se atinge de antena , o dau in judecata si va suporta consecintele si am sfatuit o sa se informeze , cu chestia cu radiatiile , antena fiind la ccca 2 - 2,5 metri de pervazul geamului ei , toata aceasta '' discutie '' , am avut o cu ea , acum ccca 2 ani , de atunci , nu am mai avut probleme cu vecina , ne salutam si nu mai zice nimic de antena .
Incearca sa te tii tare pe pozitii .Bafta .


antena mea , postarea nr #61 : http://www.sateliti.info/showthread.php?t=10&page=3

GEXE
24-08-09, 11:50
Probleme sunt peste tot daca nu locuiesti la ultimul etaj ... Sfatul meu este sa faci pe nesimtitul si tupeistul la maxim cu astfel de oameni ca altfel nu faci treaba ... Eu locuiesc la et.9 si am avut aceiasi problema cu radiatiile si ca se strica izolatia daca calc mereu p'acolo si am reusit sa stau calm doar 2 zile pe urma am inceput sa imi bag p... si au fugit cu totii ... Nu a trebuit sa umblu dupa semnaturi sau sa-mi dea cineva voie pt ca nu mi se pare normal atata timp cat sunt proprietar in acel bloc ... La nesimtiti (invidiosi) si prosti nu trebuie sa le vorbesti frumos parerea mea atata timp cat ai incercat cu vorba buna ... Multa bafta in continuare si nu mai face pe baiat bun daca nu ai cu cine si ca ultim sfat rupele dintii :drinks:

resofty
26-08-09, 09:19
Intr-un final am reusit sa montez antena....pe blocul vecin!!!
Cei de la loto au facut un suport de nota 10 pe acoperis dar cica de cand a fost antena acolo vecinu s-a imbolnavit (si uite asa au mutat antena de acolo)....in fine, pentru treaba ca nu am putut monta antena acolo a trebuit sa adaug inca 20m de cablu, ideea e ca e sus antena si altceva nu ma mai intereseaza!!1 :)
Multumesc paratrasnetelor facute de pe vremea lu C (evident romanu lea dat jos, dar macar suportu a ramas)....asa am si eu un suport de nota 10.Va multumesc si voua pentru pareri .Asa e cel mai bine , in final sa te doara in cot de vecini....