PDA

View Full Version : Care este cel mai bun?



zmeura
14-08-09, 19:05
DTH,bineinteles.M-am gandit sa deschidem un poll legat de asta,voi puteti sa va spuneti parerea mai ales prin prisma faptului ca multi dintre voi aveti posibilitatea sa le si comparati.
Votul acesta este subiectiv aproape intotdeauna,fiecare voteaza in functie si de preferintele lui sau poate doar asa pentru ca e abonat.Nu va legati de preferinta altuia pentru ca gusturile nu se discuta,daca vreti sa postati de ce credeti ca acel DTH e cel mai bun si dupa ce criteriu nu e nici o problema.Bafta la votat!

michael86
14-08-09, 19:24
digi !!! dar o sa renunt la cele 4 abo la g*g* ! motiv: cartela si receptorul se iubesc atit de mult :sorry:. deja mi-am facut abo la concurenta !:wellcome:

guzy
14-08-09, 19:30
Digi , cu toate ca au disparut citeva canale care erau importante pentru mine.

dMd
14-08-09, 19:42
Daca ar exista o modalitate mai usoara de a pune cardul intr-un receptor adevarat si nu intr-o conserva, atunci 10000....% ar fi Gigi, zBoom iar ar fi o optiune chiar daca este costisitoare pt multi, dar cum ambele DHT-uri pun probleme eu personal raman la D()lce, chiar daca nici ei nu sunt "perfecti".

dic_star79
14-08-09, 20:16
Sunt Abonat Digi si Focus, daca as face un clansament ar fi :
Digi, Dolce, Boom, Focus,Akta.

SuperSonic
14-08-09, 20:23
Si eu votez tot cu Dolcelu' ! :clap:

Cine a mai strans atatia abonati in nici 3 ani. Oricum " perfect " nu e nimic si nimeni. Al doilea ca preferinte ar fi Boom si mi-am dorit o perioada sa am, dar daca nu merge in share dorinta a murit in fasa.

elisav
15-08-09, 10:46
Digi (pt. fotbal ),Dolce, Boom .

Ursanu
15-08-09, 16:25
Parerea Mea este caci Digi este cea mai tare platforma din Romania. Si nu numai pentru ca au canale sportive multe,dar si prin faptul caci si canale speciale cu filme interesante, cum sunt Digi film 1 si 2. Atata lasa de dorit calitatea transmisiunelor la unele canale cum ar fi Pro Tv si la OTV. La ce-i de la Akta calitatea imagiinilor intr'adevar e net superioara decat ce-i de la Digi!!! In rest Digi este,consider Eu, totusi cea mai tare platforma si Va spun cinstit,poate ii intrec numai cei la Premiere a Germaniei si ce-i de la rusi cu NTV+ .

zmeura
15-08-09, 16:47
Poll-ul se va inchide la un moment dat si vom lasa DTH-urile sa treaca prin ofertele de tomana-iarna si propun sa facem altul nou undeva prin ianuarie-februarie,apoi tot asa.Asta pentru ca DTH-urile fac miscari dese si uneori surprinzatoare.Din ce vad greu de detronat "megaoperatorul",dar nu asta e intentia aici,doar ca sa putem trage linie si revedea parerea noastra despre ele.
Ursanu am zis ca nu ne legam de gusturi,dar nu exagera pentru ca vor fi multi care te vor contrazice si pe buna dreptate.Fara HD nu ne comparam cu nimeni,nici macar cu albanezii.:)
Pe taramuri romanesti parerea ta coincide cu a mea.

laleauaneagra
15-08-09, 17:49
ptr mine digi este un rahat,parerea mea si nu treb sa da ti reply pe ea si ce este mai interesant este ca am ajuns sa urasc acest megaoperator numai datorita linsului exagerat in ..... si ex am putea continua

va rog nu faceti comparatie cu alte pachete straine deoarece NU SE POT compara nici in 1000 de ani asa cum nici romanu ca si vietuitoare nu se poate compara cu un cetateam strain

laleauaneagra
15-08-09, 17:56
sa va ia toti..... de ordinari ce misuna pe la rds si pe limbistu lor,va rog sa imi iertati limbaju dar de 3 zile accesez prin proxy si m au lasat nervi ca nu pot face nimic,inca o data scuze

am uitat sa le doresc tuturor celor de la dth urile ro mult creier,bun simt si respect fata de abonatii lor fara de care ar fi fost un rahat pe bat

skycleaner
15-08-09, 19:19
Sa va zic eu ce cred. Cred ca toti sunt niste mari mincinosi. Atrag oamenii prin diferite oferte pe care pana la urma nu le mai respecta. De exemplu Dolce le transmite clientilor sau potentialilor clienti ca abonamentul costa 30 si ceva de roni. In realitate pretul este altul. De digi nu va mai povestesc ca stiti prea bine. Focus e cam jos. Max treneaza in ape numai de ei stiute. Boom a dat tepe clientilor la greu si acum oamenii blestema si asteapta sa li se termine contractele. Si uite asa eu cred ca nici unul nu merita prea multa consideratie.

val
15-08-09, 20:06
Haideti sa "schimbam placa": daca in Romania una dintre cele 5 societati ar fi fost singurul operator de pe piata, cat credeti ca ar fi costat abonamentul lunar la: Digi, Focussat, Akta, Boom sau Dolce? :D:D:D:D:D

cipryDXfeed
15-08-09, 20:16
Ar costa enorm abonamentul asa ca cate DTH-uri sunt mai multe este mai bine si concurenta mai mare si ofertele mai mari asa ca sa ne bucuram ca avem de unde alage:)

horatyu
15-08-09, 20:20
CEL MAI BUN LA CE?

daca e vorba de calitate boom ii bate pe toti de la noi , apoi dolce , digi , focus ,iar akta pe ultimul loc chiar daca mai apare alt DTH pt ca are o imagine de tot plansul daca vezi pe un LCD de 80-100cm


daca e vorba de pret si nr de canale digi cu dolce ii bat pe toti
boom cel mai scump

daca e sa luam canale ....filme, sport... boom a fost pe primul loc dar acum e cam pe 3 dupa digi si dolce

Focus e cea mai eleganta forma pentru ca poti sa incarci doar cat vrei sa vezi canalele ...si daca pleci din tara sau te muti si nu poti vedea exact unde sa pui antena 2-3 luni nu platesti

Focus vad ca s-a miscat in ultimul timp

pacat ca Akta a ramas in urma si cu lista de canale si la calitate unde nu a excelat nicodata

cipryDXfeed
15-08-09, 20:28
Sincer ma simpatizeaza focussat un sistem de plata foarte bun o idee foarte buna cu cartele de reincarcare simplu si usor.
AKTA pacat de sistemul de codare care este deschis.

sorin8m
15-08-09, 23:00
Votul vad ca e egal cu realitatea.

Eu in fata pun Digi cu Dolce, la mijloc pun Akta Iar Focus cu boom sunt la capatul listei.

Am luat in considerare mai multe aspecte(calitatea programelor, rezolutia imagini, calitatile servivciului fiecaru provider,...)

Sa o luam pe rand:
DIGI TV - Rezolutia programelor destul de buna nu sunt toate la rezolutia maxima dar nu e asta doar din cauza lor, dth cu cele mai multe programe si cele mai diversificate (mai ales ca sunt raspanditi in 6 tari), un minus ar fi receptoare de calitate proaste insa destul de bune daca te uiti doar la digi, nu pui si alte programe, alt minus este semnal slabut fata de restul dth-urilor romane4sti de pe satelit (asta se datoareaza findca au inchririat un satelit nordic).

Dolce - Rezolutia e de laudat, ca numarul de programe este ok, minus este receptorul coship care are soft in el ca nu poti pune alti sateliti decat programe predefinite de ei.

AKTA - Fostul Max TV - Din pacate trebuie sa spun din start marele minus este proasta rezolutie, un plus ar fi ca au trecut doar pe un satelit (in fine) insa mai trebuiau sa inchirieze cel putin mai un transponder ca sa poate baga toate canalele nu cum au facut ei leau restrictionat putin. Avantaj mare la ei ca nu te obliga sa iei de la ei receptorul, deci poti intrebuinta orice receptor care are incorporat sistemul de codare viaccess sau conax. Alt minus este ca daca vrei sa faci vreo schimbare la grila tre sa stai 3 zile pe telefon ca sati raspunde cineva din bucuresti (un minus cam mare, multi clienti au pierdut din cauza asta).

Boom TV - Din pacate de mult se povesteste ca au intrat in faliment si pe multi iau trans in teapa (adica potentiali abonati), au acelasi receptor coship ca si cei de la dolce (nu ai ce face cu el), rezolutia programelor e ok.

Focus Sat - UPC - dezavantaj este rezolutia nu prea buna la programe si grila de programe cam slabuta. Partea cu reincarcarea cartelei doar cand vrei este doar partial adevarata, findca pe o perioada de un an prin contract au limitat numarul de luni care nu platest, iar cand semnezi contractul (depinde de contract) primul an sau primi 2 ani nu poti sa faci pauza la reincarcarea cartele (zis in ghilimele). Si la ei ca si la AKTA poti sa intrebuintezi orice receptor care suporta sistemul lor de codare iar receptoarele care le dau ei (KAON) sunt OK.

Asta e o parere de a mea de fiecare probider DTH romanesc in parte si oridinea lor dupa principii mei.

Am mai vazut ca cineva a facut referire intre DTH-urile romanesti si cele straine. Pai aici suntem la mijloc nici cei mai buni dar nici cei mai slabuti.

In legatura cu monopolul la internet, sa vezi ce monopol e in serbia de te sperii. :)

O zi buna si vizionare placuta tutror

blonndu76
11-03-10, 19:39
Intotdeauna a fost akta deoarece pe receiverele lor puneai un patch si aveai si digi.HI HI HI

cipryDXfeed
11-03-10, 20:19
Ca parca pe recul de focuss(patch) nu merge dili :D

fery21
11-03-10, 22:02
Optiune mea nu exista..asa ca nu pot vota, un dth bun si apreciat devine in timp..sa ne amitim cam ce sa putut vedea inaite cu pache si... acu sunt dth-uri onorabile si de valoare, acestea sau dezvoltat destul de bine prin auto apreciere. Cat despre Dth-urile autohtone nu prea putem discuta tinand cot de calitatea oferita in raport cu pret.

mvh
26-10-10, 15:07
O revenire zic eu spectaculoasa la FocusSat.
Un mare atu este plata prin reincarcare.
Digi pe doi, pacat de cardul care e maritat cu receptorul lor de toata jena.

Numai bine.

aliosatvd
26-10-10, 21:52
Momentan Digi ramine primul in top avind cele mai multe canale de sport si avind dreptul de transmisie la cele mai tari campionate ale europei. Locul doi eu zic ca il merita Dolce cu toate ca sunt cam piperati la pret dar totusi merita avind o calitate mult mai buna a imaginii + canale HD. Pozitia a treia este ocupata de Focus avind cel mai bun pret + o crestere a calitatii imaginii in ultima perioada. A patra pozitie este ocupata de Boom care sta destul de bine la calitatea imaginii dar grila programelor lasa de dorit. Ultima pozitie este ocupata de Akta avind un semnal bun pe majoritatea frecventelor dar o calitate a imaginii sub toate celelalte Dth-uri.

SA AUZIM NUMAI DE BINE.

neutrin
27-10-10, 11:04
zmeura trebuia sa pui si niste criterii dupa care sa judece fiecare "care este cel mai bun". Asa o sa iasa o varza cu carne, o statistica irelevanta. De ex. pentru mine cele mai importante criterii sunt, in ordine: calitatea, diversitatea, pretul. De aceea am votat cu Dolce. Pe locul 2 pun Focus (sunt indulgent fata de incapacitatea echipei UPC de a oferi EPG si altele).

Pentru altii probabil conteaza mai mult sa poata sa vada meciurile dorite.

lao
27-10-10, 12:48
Si eu zic ca ar trebui luat de la cap. Sau macar specificat cui se adreseaza. Trebuie sa ne exprimam doar ca simplu proprietar de conserva si atit? Aici e o neconcordanta - daca am fi un client ca nea Vasile cu antena, box si card --- ce cautam pe aici?!!!!
Sau sa ne exprimam opiniile ca useri ai acestui forum, care -sa zicem- avem o privire mai "de ansamblu"
Oricum din ce pot sa vad eu personal Digi e cel mai vizionat.
Bun, rau e cel mai vizionat, chiar daca poate sa se uite pe focus tot pe digi se uita omul.

Diablo1
27-10-10, 16:22
Pentru mine e Focus - Digi
Semnal mult mai bun timp de raspuns foarte mic
Vorbim din ce avem local nu ?

marcghi
27-10-10, 20:05
eu unu ma uit pe focus, numai cand vreau sa vad ceva ce nu este in pachetul focus dau pe digi, uneori pe dolce.

Scary
20-12-10, 22:47
cel mai bun DTH mi se pare dolce, e singurul care a investitit in HD, si are HD pe satelit. restul se uita dupa profit...

qwess
11-02-11, 13:17
a).Ca si client DTH clar Dolce("nea Vasile" spunea cineva)
b).Ca si client Unix-DTH: Digi-Focus (Dolce e cam amarui momentan:) )

neutrin
12-02-11, 13:31
Ce inseamna "Unix-DTH" ?

dic_star79
25-10-11, 09:42
Shenglu poti sa scrii in engleza sau in chineza ca te intelegem mai bine.