PDA

View Full Version : Newcs si enigma2 pe IPbox 910HD



vasconi
09-08-09, 11:09
Am reusit sa instalez E2 si mboxu pe un IPBox 910 HD,dar m-am inpotmolit cu newcs-u.Nu stiu unde trebuie si cum trebuie instalat pe Enigma 2 flash version.Cine ma poate ajuta?

dorinineu
09-08-09, 11:51
Poti sa pui asta http://rapidshare.com/files/265377500/sci-ng-e2.rar.html ,are si un readme.txt,sau poti instala o imagine care contine si asta de exemplu PKT mod,sau ma rog poti sa descarci din blue panel_ul imaginii.

vasconi
09-08-09, 12:03
am incercat cu fisierele ce mi le-ai dat tu azi noapte,dar nu merge.
In Ipbox imi spune ca nu este instalat .
Si doar PKT mod e instalat.Da newcs nu-i nici unde.....

dorinineu
09-08-09, 12:10
la pkt mod 5.0 si 5.1 parca,instalezi newcs prin blue panel si iti instaleaza newcs in var/cardserver,newcs.xml il pui in var/keys.

otheitis
09-08-09, 12:37
Instaleze pe PKT 5.0 si dupa instalezi prin panel pe newcs.Asa am facut eu.Daca ai sifteam cu firmware original gasesti in panel lui sifteam combinatia de incubus/newcs sau mgcamd/newcs in panel.Daca ai NLB sa stii ca vine cu newcs deja instalat si configurat.

vasconi
09-08-09, 12:58
NLB am avut instalat cu Mbox si Newcs.Asa am configurat pt share,cu un card local.
Vreau sa probez si E2.Si da, Pkt am instalat.Mbox am reusit sa instalez si merge.Dar nu reusesc sa instalez newcs.E si ciudat rau,ca la PKT ,Blue Panel ramane in poloneza sau ce fel de limba ii aia.
Am incercat sa le copiez fisierele pt newcs manual.Dar nu stiu exact unde trebuie puse.
Am incercat si cu fisierele ce mi le-ea dat colega mai sus ,dar nu corespund path-urile.
In IPbox910HD nu exista Pathu catre fisiere:
\usr\lib\enigma2\python\Plugins\Extensions\CardPanel

dorinineu
09-08-09, 13:07
Folderul CardPanel il pui asa cum e in \usr\lib\enigma2\python\Plugins\Extensions il deschizi si dai atribute 755 la cele doua de acolo.la PKt mod ai undeva in blue panel optiunea de schimbare a limbii.Tot in blue panel ai optiune de descarcat adons prin care descarci direct de pa serverul Pkt,daca ai pKt 5.0tot in blue panel ai optiunea de news upgrade si opgradezi la versiunea 5.1

vasconi
09-08-09, 13:54
Ok! Acuma e totul mult mai clar.Am gasit sa schimb limba.Va multumesc la amandoi pentru ajutor.De aici e totul clar........
:clap::drinks:
Ma pun sa vad daca o sa functioneze sharu....

otheitis
09-08-09, 15:14
Functioneaza ca lumea sharing asa il am eu peste 3 luni!!!

vasconi
11-08-09, 19:09
Da,merge foarte bine,dar cand incerc sa merg la setari Positioner,face crash,ecran verde ,si se restarteaza.Nu pot sa stau doar pe un satelit numa ca sa am E2 instalat.
Asa face si la tine?
Daca nu...... ce ai facut ca sa poti muta motorul?
Motorul se misca cand incerc sa schimb canalele de pe un sat pe altul,dar nu se opreste unde trebuie.

otheitis
11-08-09, 20:48
pune niste settings pt dreambox 800 asta fac eu si nu am probleme cu crash...