PDA

View Full Version : ajutor alegere receiver



armin
30-07-09, 13:30
Buna tuturor, sunt nou pe-aici si novice in domeniu, va rog sa-mi spuneti daca receiverele "cardsharing" se vor descurca cu N3 sau nu? (vreau sa achizitionez unul, am de ales intre dreambox 550s si echosmart 791, si n-as vrea sa-l iau degeaba.)

Multumesc anticipat!

suporter
30-07-09, 20:13
Ia DM 550 ca are multe posibilitati si n3!

armin
31-07-09, 07:28
merci pt. raspuns. Banuiam ca DM 550 e mai bun, pentru ca pretul e dublu :)

De aceea , mai pun o intrebare: Echosmartul nu se va descurca cu N3 ?

Multumesc.

me1960
31-07-09, 08:51
salut, poate ai vrut sa spui DM 500S , din pacate nu se m ai fabrica , de vreo 2 ani si jumate , parerea mea , mergi pe un dm cu garantie dm 500+ >>> http://www.satmedia.ro/Receivere-Digitale/Dreambox/Dreambox-DM-500-+.html
Se merita , din plin . :)
bafta .

zmeura
31-07-09, 09:11
Nagra 3 cu chei nu iti va merge cu nici unul (cel putin deocamcata si zic eu inca mult timp de acum inainte).In sharing merge si Echosmart dar legat de un PC care sa mearga in permanenta,un Dreambox merge legat direct la router.
Daca iti cumperi un receptor care merge si in sharing asta nu inseamna ca automat poti vedea ce pachet iti doresti,ca sa primesti mai trebuie sa si dai si asta nu din egoism ci pur si simplu pentru ca de un card nu se pot legat un numar infinit de receptoare iar cel care are local se poate trezi ca trag atat de multi de cardul lui incat acesta crapa sau ii merge lui local cu intreruperi.Bineinteles ca nici de pretentii la anumite pachete nu mai poate fi vorba,asta ca sa nu mai pomenim de Digifilm-uri.
Dreambox e bun,doar ca nu e facut pentru a vedea gratis ceva ci pentru a pune un card in el si a face schimb cu altii.Normal fiecare mai are unu-doi prieteni fara local si nu e problema,dar la noi s-au vandut cam multe dream-uri pe post de receptoare cu patch si 98% din ele sunt pe 1W,astfel incat in momentul trecerii (va veni si acel moment) sunt mari sanse ca cei cu local de pe acel satelit sa aiba probleme.Probabil va fi si o avalansa de cereri pe forumuri si multi se vor plange ca nu vor primi linii cu cardul dorit sau chiar cu pachetele dorite.Deja zilele astea lumea testa Digifilm1 in nagra 3 ca sa vada daca se deschide,ceea ce mi se pare o gluma buna acum dar ma doare capul cand ma gandesc ce va fi in ziua Z.
Deci functionarea cu patch e una si sharing e total altceva,doar legarea unui Dreambox la internet nu va face lumina nimanui iar cei care dau si o linie pe langa receptoarele pe care le vand nu stiu cat le va rezista cardul sau cat vor fi dispusi sa tina acea linie in picioare.

PS:Nu vreau sa te descurajez,doar iti prezint situatia.Momentan pentru ce cred eu ca vrei merge oricare dintre ele,dupa trecerea unora la nagra 3 nu iti garanteaza nimeni nimic.:)

dMd
31-07-09, 09:22
Pentru a pune un card de N3 (banuiesc ca la asta te referi cand intrebi daca se descurca cu N3) in receptorul pe care vrei sa-l achizitionezi, trebuie intai sa cunosti BK si RSA daca respectivul card este imperecheat cu receptorul oferit de DHT (vezi g*giTv). Aceasta operatie nu este tocmai la indemana oricui, deci...intrebarea fireasca este: Cunosti, sau poti extrage BK si RSA ? DM este dublu fata de un Echosmart pentru ca nu fac parte din aceeasi clasa. Deci sfatul este sa iei un receptor din gama DM chiar daca este mai scump la prima vedere.

armin
31-07-09, 13:30
In primul rand multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde !

Poate trebuia sa pun problema altfel, adica asa:
Momentan am upc, 2 tv-uri in casa si vreau fotbal, adica digisport, eurosport2 si gsp :)
Rds lipseste in zona, asa ca singura solutie e gigi.
Am vrut sa-mi fac abonament cu echipament in custodie insa gigi nu mai da receptoare duble in custodie, decat cumparat.
Din cate am auzit in stanga-dreapta, receptoarele sunt slabe, asa ca am tras concluzia ca n-ar merita sa dau bani pe ele, de aceea am cautat si alte variante.

Deci, cine cunoaste receptorul dublu de la gigi, m-ar interesa ce-ar alege, daca ar fi in locul meu:
1. receptor dublu cumparat cu 3 mil (cu antena cu tot) si abonament gigi.

2. receptor simplu custodie si platit 2 abonamente (gigi + upc)

3. Card sharing la un tv, si upc la celalalt, costuri undeva la 4 mil cu echosmart sau 6 mil cu clona de dm500s. (cu antena cu tot). + stresul daca apare N3 :)

Ce-ati alege?

me1960
31-07-09, 13:51
eu asa alege .dm 500+

fara stres si problemele legate de functionarea , cu probleme , a clonelor .
e parerea mea . bafta .

danikdeath
31-07-09, 13:53
confirm
:drinks:

armin
31-07-09, 14:18
am inteles, insa cu dm500+ ajung la 10 mil cu antena cu tot, din pacate prea mult pentru bugetul meu.

zmeura
31-07-09, 15:12
Votez receptor dublu si daca iti permiti incerci si o clona Optibox 550s ca sa ai cu ce sa te joci,mai apoi pe parcurs vezi daca poti pune inca o antena cu motor,card,etc.Dar asta doar daca nu esti legat cu internetul de cablul UPC,moment in care ar trebui sa platesti cam multe abonamente.

ciutura
23-10-09, 21:15
HMM,si eu am ajuns in situatia sa skimb recieverul.
Momentan am un kopernikus pt gigi dar sunt plecat tot timpul din tara si cand se skimba cheile cei de acasa nu stiu sa le bage si m-am gandit sa iau un dm800hd ca daca tot are net si sharing nu mai trebuie umblat in el sa skimb k-e-y.Am vrut sa iau un dm8000HD dar nu vad de unde asa mare diferenta de pret intre 800hd si 8000hd.Inca e cam mult 1000E pt un reciever,400 mai merge.

laleauaneagra
23-10-09, 21:20
la 400 iaca asta http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=387&category_id=76ee52a54ff98451fe952df9f85d474b

ciutura
26-10-09, 17:11
dreambox 8000HD=1000EURO
dreambox 800HD=400EURO

eu intrebam daca la 400 de euro pot sa gasesc ceva mai bun decat dreambox 800HD care sa mearga cu cccam.
Multumesc pt oferta de mai sus dar caut ceva cu HD.

dreambox80
26-10-09, 18:34
Daca esti mai mult pe afara cumpara DM800HD,te duce undeva la 425E -465E depinde din ce tara si magazin il cumperi

zmeura
26-10-09, 19:08
Prea scump,gaseste in tara la 400 de euro si nu isi bate capul nici cu garantia.
Receptor "mai bun" nu cred ca este,cu toate ca sunt altele la acelasi pret cu mai multe posibilitati,dar poti fi doar client cccam (din ce stiu).

ciutura
27-10-09, 15:31
multumesc pt raspuns,o sa il iau din tara.

valerik
26-11-09, 14:18
:wellcome:sint novice in receptia tv-satelit si as vrea citeva lamuriri.am un optibox cx-pvr, cu care receptionez digi tv , bineinteles patch, as vrea sa stiu ce posibilitati mai are conserva dupa ce vor trece la n3 , daca mai pot face ceva cu el sau trebuie sa cumpar altceva , sau sa-mi fac abonament.apropo, pot cumpara o cartela de la digi si s-o folosesc cu receptorul meu ? va multumesc anticipat si sa fiti convinsi ca voi reveni cu intrebari

dic_star79
26-11-09, 14:29
1 .Dupa ce vor trece la nagra3 receptorul tau o sa fie un simplu receptor:D....
2 .Abonament trebuie sa iti faci , daca vrei sa mai vezi un provaider romanesc.
3 .Nu poti cumpara o cartela gigi ca sa o folosesti in receptorul tau, cartela este imperecheata cu receptorul de la gigi.

dre
29-07-10, 12:28
Am 2 televizoare si vreau sa-mi pun digi. Cum e mai bine , cu 2 decodoare sau un decodor dublu ? La ambele trebuie sa platesc 2 abonamente?
Antena trebuie sa fie cu lnb dublu ? Imi puteti recomanda niste hardware? Am inteles ca receiverele digi sunt destul de proaste .

laleauaneagra
29-07-10, 12:34
lnb dual iar varianta de receptoare o alegi tu:)dar parca receptoare duble nu mai sant,nu stiu exact nu vreau sa vorbesc prostii:)

marcghi
29-07-10, 15:24
daca trebuie platite doua abonamente, atunci clar cea mai buna solutie este cu doua receptoare separate, daca ai doua televizoare mai mult ca sigur nu le ai unul langa altul, in aceiasi camera , mi se pare o tampenie sa ai televizorul intr-o camera si receptorul in alta ca sa schimbi canalul sa te duci dintr-un loc in altul sau sa strigi la cel din camera respectiva sa iti schimbe canalul....
daca se plateste doar un abonament, atunci ai putea accepta compromisul, dar si asa este cam aiurea.

dic_star79
29-07-10, 15:36
Am 2 televizoare si vreau sa-mi pun digi. Cum e mai bine , cu 2 decodoare sau un decodor dublu ? La ambele trebuie sa platesc 2 abonamente?
Antena trebuie sa fie cu lnb dublu ? Imi puteti recomanda niste hardware? Am inteles ca receiverele digi sunt destul de proaste .

Din cate stiu eu se plateste taxa de activare pt ambele smartcarduri, se face un singur abonament pt doua receptoare dar pt al doilea receptor se plateste 6 lei chirie.

laleauaneagra
29-07-10, 16:48
mi se pare o tampenie sa ai televizorul intr-o camera si receptorul in alta ca sa schimbi canalul sa te duci dintr-un loc in altul sau sa strigi la cel din camera respectiva sa iti schimbe canalul

pai ce zici tu e valabil daca se conecteaza al doilea tv prin scart:)ca daca ai un singur receptor va trebui conectat la al doilea receptor prin loop si ai mari dezavantaje,zic eu,referitor la frecvente,asta fiind valabil la un singur abonament

acum nu mai stiu ce promotii sant la digi si ce se mai ofera ca nu ma intereseaza insa de aia ti am scris ca alegi tu varianta de abonament cum e mai bine ptr tine

iar daca ai receptor dublu,din nou nu fugi dintr o camera in alta:)
amandoua variante sant ok atat receptor dublu cat si doua receptoare insa cum ti am zis vezi si tu ce e mai bine

daradici
29-07-10, 16:58
Nu stiu cine ti-a spus ca alergi dintr-o camera in alta sa schimbi canalele, asta e o gluma proasta, inainte treci pe la digi sa vezi ce ofera in acest moment si poate dupa ce te informezi ne spui si noua care este varianta pe care ai ales-o si din ce considerente ai ales varianta respectiva, ce avantaje-dezavantaje are fata de alte variante.

Bafta !

dre
29-07-10, 19:07
Pe mine ma interesa sa iau alte receptoare , nu conservele lor . Niste rude au avut un hyunday si dupa 1 an a crapat . Nu mai zic de timpul de schimbare al programelor de 2-3 sec.

laleauaneagra
29-07-10, 19:12
de fapt cred ca tu nu sti ce vrei:)

dar de fapt cred ca stiu ce vrei:)

badeaghio
29-07-10, 20:45
recomandarea mea ar fi, daca faci contract cu un operator DTH, sa platesti chirie, nu sa achizitionezi decodorul. unei cunostinte i s-a ars decodorul pe care l-a platit acum 2 ani si ceva, acum trebuie sa cumpere altul!
mie mi se pare o tampenie faza asta. cand mi s-a stricat unul din decodoarele diabetice, instalatorul nu a vrut sa-l schimbe, decat dupa ce s-a asigurat ca e vorba de primul (cel luat in custodie).
decodoarele cumparate, deci, dupa 12 luni daca se strica, sunt bune de :comp:

dre
30-07-10, 10:29
De obicei li se usuca condensatorii din sursa , n-ar fi mare bai dar exista posibilitatea sa se arda si altele. Tocmai de asta voiam ceva mai bun calitativ.

ps:Nu ma intereseaza sharing si alte procedee ,pentru ca nu vreau batai de cap.Nu e pentru mine.

laleauaneagra
30-07-10, 10:50
daca nu te intereseaza share cum crezi tu ca ai putea vedea digi altcumva decat cu abonamentul aferent si binenteles cu receptoarele lor?

zmeura
30-07-10, 16:16
De fapt vrea operatie si cardul in alt receptor.

doramide7
01-10-10, 11:53
am inteles, insa cu dm500+ ajung la 10 mil cu antena cu tot, din pacate prea mult pentru bugetul meu.
Votez receptor dublu si daca iti permiti incerci si o clona Optibox 550s ca sa ai cu ce sa te joci,mai apoi pe parcurs vezi daca poti pune inca o antena cu motor,card,etc.Dar asta doar daca nu esti legat cu internetul de cablul UPC,moment in care ar trebui sa platesti cam multe abonamente.


--------------------------------------------------------------------------------------
Vezi pct. nr. 11 din Regulament: http://www.sateliti.info/showthread.php?t=3