PDA

View Full Version : Cartela Focus in Sharing !!!



danikdeath
18-07-09, 09:50
Am o cartela Focus Sat in Sharing pe CCcam si am pus-o aseara am intrebat pe cineva daca mai trebuie facut ceva sa nu o ard.Respectivul mi-a dat un CFG l-am pus si de atunci mi se blocheaza liniile si sunt offline.
Daca s-a mai intalnit cineva cu acesta problema sau daca aveti cartela Focus Sat in Sharing va rog da-ti-mi si mie un CFG bun sau sa imi spuneti ce am de facut.

Multumesc http://www.rdi-board.com/images/smilies/excl.gif

mondo
18-07-09, 10:00
Cel mai simplu e si cel mai bun:

SERVER LISTEN PORT : 12000
WEBINFO LISTEN PORT : 16001
WEBINFO USERNAME : xxxx
WEBINFO PASSWORD : xxxx
SMARTCARD CLOCK FREQUENCY : /dev/sci0 5600000
DISABLE EMM : yes
EXTRA EMM LEVEL : no
SOFTKEY FILE : /var/keys/SoftCam.Key
CAID PRIO FILE : /var/etc/CCcam.prio
PROVIDERINFO FILE : /var/etc/CCcam.providers
CHANNELINFO FILE : /var/etc/CCcam.channelinfo

ecokey
18-07-09, 10:01
Nu stiu cine ti-a dat CFG-ul ala dar nu e nevoie
Nu trebuie nici o setare speciala pentru cartela de focus.
O bagi in receptor si gata

dream007
21-07-09, 15:00
SMARTCARD CLOCK FREQUENCY : /dev/sci0 5600000


daca pui asa sigur o arzi trebuie asa

SMARTCARD CLOCK FREQUENCY : /dev/sci0 3750000

mondo
21-07-09, 18:23
daca pui asa sigur o arzi

Asta e doar o parere de a ta.
Am un card pus in cccam cu setarea aia de un an de zile si nu s-a intamplat nimic.
Cam cat timp crezi ca ai trebuie sa se arda?

Cine vrea sa testeze o poate face fara nici cel mai mic dubiu.
Micsoreaza ecm time de la 220ms la 160ms.

dream007
22-07-09, 08:51
eu stiu ca aia e frecventa de NDS si o folosesc la DolceTV.
poate merge si asa insa am gasit pe un site frecventele cardurilor si asa zicea , 3.75 pt focussat si max, si 5,60 la DolceTV da ma rog.

resofty
22-07-09, 10:55
3,57 e frecventa normala , 5,6 e frecventa optima(si da cardul se incalzeste putin cum de altfel e si normal fortant frecventa, dar nu cat sa afecteze ceva)

dream007
22-07-09, 11:44
Multumim RESOFTY, pentru lamuriri

dMd
22-07-09, 13:40
CCcam are un cardserver intern si recunoaste cartela automat. Frecventa default setata de CCcam este in peste 90% din cazuri corecta pt o functionare optima a oricarui card. Pentru a spori totusi performantele, majoritatea maresc frecventa de functionare ceea ce nu este rau daca se face cu precautie si intre anumite limitele. Normal ar fi sa tatonam aceste frecvente pe care le folosim observand si cat de tare se incalzeste cardul. Am vazut undeva recomandat pt NDS D0lce 800 Mhz ceea ce nu cred ca este tocmai ok, acest card merge pana aproape de 600 insa ... tot perfect merge si cu 375 chiar si cu 300. In majoritatea fisierelor de configurare am vazut multe setari pe care CCcam le are default consider ca acestea nu isi au rostul sa mai fie trecute. Spre ex multi trec
SOFTKEY FILE : /var/keys/SoftCam.Key
in fisierul de configurare, dar aceasta setare este vazuta ca default, daca vrem sa citeasca key din alt fisier atunci inteleg, dar asa..oricum le citeste din SoftCam.key, daca nu vrem sa modificam portul 12000 folosit in share, nu are rost sa mai trecem
SERVER LISTEN PORT : 12000
Un card D0lce de ex poate fi citit in DM cu o singura linie pusa in cfg
BOXKEY: /dev/sci0 00 11 22 33
in rest daca nu vrem sa vedem alte info sau sa facem alte schimbari nu are rost sa punem ceea ce camul deja le are setate ca default. Am mai vazut pusa urmatoare setare: AU = YES, aceasta setare este nu este recunoscuta de CCcam, iar cardul face AU doar cand avem pus DISABLE EMM: NO, dar si asta este o setare default...
Cardul Focus merge doar cu o singura linie in cfg PIN: /dev/sci0 1234 dar si asta acolo unde este cazul si cel in cauza este abonat la canalul xxx. Consider ca fiecare este bine sa citeasca CCcam.cfg original si apoi sa testeze ceea ce pune in setari, iar daca ceva nu este necesar, ar fi bine sa nu le incarcam inutil. Daca frecventa setata default nu ne multumeste cu timpii de raspuns este normal sa o modificam in limita suportata (@resofty a precizat limitele) si cel mai important este sa particularizam fisierul cu prioritati care consider ca are o importanta destul de mare atunci cand decodam din share, insa de multe ori este neglijat.
Cu speranta ca nu am plictisit chiar daca am spus ceea ce a mai fost spus si de multi era cunoscut, doresc numai bine tuturor !