PDA

View Full Version : Google va lansa propriul sistem de operare numit C



me1960
08-07-09, 10:45
Google va lansa propriul sistem de operare numit Chrome OS

Google lucreaza intens la proiectul de lansare a propriului sistem de operare pentru PC-uri, Chrome OS, o "extensie naturala" a browser-ului Chrome. La inceput sistemul de operare open-source va fi prezent pe mini-laptop-uri, iar apoi pe orice tip de PC-uri. Primele PC-uri cu Chrome OS vor iesi pe piata in a doua parte din 2010, a anuntat compania pe blogul ei (http://googleblog.blogspot.com/2009/07/introducing-google-chrome-os.html),
Google spune ca noul sistem de operare va fi extrem de usor de folosit si se adreseaza celor care stau foarte mult timp pe internet. Compania spune ca sistemul de operare are trei calitati: simplitate, viteza si securitate. Google spune ca PC-urile dotate cu acest sistem vor opera extrem de rapid, astfel incat "sa intri pe internet in cateva secunde", mai spune Google.

Compania sustine ca va pune accentul pe securitatea, va pune la punct o noua arhitectura in acest sens si promite ca utilizatorii noului sistem nu vor avea probleme cu virusii sau programele malware. Google admite insa ca tinta este extrem de ambitioasa dat fiind ca toate sistemele de operare din prezent au mult de furca cu virusii.

Google spune ca noul sistem de operare nu e legat de Android si nici nu concureaza cu el. Android a fost gandit pentru mini-laptop-uri si smartphone-uri, in timp ce Chrome OS se adreseaza oamenilor care-si petrec pe internet mare parte a timpului si poate fi instalat pe orice fel de PC, de la netbook, pana la cel mai pretentios desktop.

Compania americana spune ca sistemul de operare este o "extensie naturala" a browser-ului Chrome, lansat acum noua luni si folosit in prezent de 30 de milioane de persoane.

Compania va lucra mult cu comunitatea open-source pentru acest proiect, iar primele netbook-uri cu Chrome OS vor iesi pe piata in a doua parte din 2010. Google spune ca internetul este platforma de dezvoltare pentru viitoarele aplicatii din cadrul Chrome OS, dar insista pe faptul ca aceste aplicatii vor functiona si pe alte sisteme de opeare, fie ca e vorba de Windows, mac sau Linux.


http://economie.hotnews.ro/stiri-it-5927470-google-lansa-propriul-sistem-operare-numit-chrome.htm

sorin8m
08-07-09, 11:56
Le doresc succes.

Sper sa fie mai bun decat Chrome browserul, findca cu browserul nu mau impresionat deloc.

horatyu
08-07-09, 20:30
daca o sa reuseasca ceva mult mai fiabil decat win atunci o sa revulutioneze totul ...cum de altfel in cativa ani au facut-o prin simplitatea site-ului si modului de cautare

SUCCES le doresc si eu:wellcome:

skycleaner
08-07-09, 22:40
Ar fi un puternic pumn in bot pentru Bill Portaru':gathering:

JBTC
09-07-09, 00:13
tot MacOS ramane no1!

@teddy
09-07-09, 08:56
eu le urez succes ... dar pana nu vor oferi portabilitate pentru platformele majore de joace macar ... nu cred ca o sa aiva cine stie ce "succesuri"... pot sa dea internetul la pechet cu chrome, daca vor... :D

MacOS este si va ramane Mac (preferat de toti graficienii), linux va ramane linux... dar wingoz este si va ramane pentru utilizatorul de rand... "uindovs" perfect consumer-oriented.... cu toate bugurile si bresele de securitate si DoS si virusi si tot ce vreti voi...

sa nu uitam ca Microsoft inca detine mai mult de jumatate din piata serverelor... si asta doar pentur ca este cineva care sa raspunda la telefon... "when sh*t hits the fan" :) greu va putea fi detronata asta :)

si da, stiu ca marii OEM au la momentul de fata distributii de linux, platibile... dar mai este inca vreme multa... oricum, succesuri pentru gugle, le uram bafta si buguri mici... promit sa il instalez si eu intr-un virtual machine... ;)