PDA

View Full Version : InfoSatelit



-minus
07-08-07, 21:39
Datorita unor useri de pe mai multe forumuri redactia info-satelit a deschis o pagina dedicata acestei reviste,acum puteti citi revista si aici;
http://www.info-satelit.ro/
Multumim pe aceasta cale redactiei info-satelit care a facut posibil acest lucru! RSP_TEAM!!

dic_star79
08-08-07, 17:49
In sfarsit ne putem arunca privirea si in numerele mai vechi dar din fericire imi place sa o rasfoiesc.

dyngo
09-08-07, 09:14
O treaba super, bravo lor...:)
Ar fi bine ca pe viitor sa puna intreaga revista pe site, macar ce este in arhiva...

claudiu
14-08-07, 01:02
am toate numerele de la prima aparitie si pina la ultimul si dupa parerea mea nu e o revista care sa merite pastrata.
In fiecare revista s-au testat receptoare noi ,care s-au dovedit toate foarte bune ,foarte sensibile ,foarte stabile.
Dar nu am vazut sa testeze antene,lnb-uri ,cabluri si sa vina cu detalii despre echipamentele care se vind la noi pe piata, .Cu ce ii ajuta pe cei care instaleaza antene ? Doar cu frecventele transponderilor? Daca intradevar isi doresc sa fie o revista pentru profesionisti sa vina cu lucruri serioase ,nu cu articole de umplutura despre televiziunile turcesti , cum ar face ei o instalatie colectiva de receptie sau cit de bun e cine stie ce receptor no-name .
A spus-o un fost user rdi- 007- "decit sa scoata 4 reviste putin interesante pe an,mai bine ar scoate cite o carte in fiecare an ,un fel de manual al instalatorului".
Si mai ales acum si-ar dovedi utilitatea un manual al instalatorului cind s-a umplut romania de instalatori care au invatat sa instaleze in 20 de minute .

armandino
14-08-07, 14:01
in 20 de min o antena fixa? poate mobila ! ca fixa mai mult de 5 min nu ai ce face !
si un manual al instalatorului e prea mult ... nu de alta ... dar este un domeniu pt care nu trebuie sa existe cartzuliii .... ci numai pasiune !

Cat despre revista info-satelit ... nu vad de ce atatea reprosuri ... ai facut vreodata o revista la viata ta sa vezi cat se munceste? sau crezi ca textele alea apar singure pe foaie? ai stat vreodata sa aranjezi in pagina o revista macar de 2-3 pagini? sa o corectezi si paracorectezi sa nu iasa cu greseli pe piata! nu cred ! E usor sa critici munca altora , dar , Deh asa e romanu!

regards

-minus
14-08-07, 14:21
Man ideea cu 20 min se refera la instalatorii de duzina care habar nu au de sateliti si merg la niste cursuri de kk de 20 min si gata sunt profesori,vezi de ex instalatorii de la DOLCE care au fost luati de la telefonie si in urma unei prezentari de 20 min gata au devenit profesori de kk,numai o antena le lua la inceputuri 3-4 ore ca sa nu vorbesc de faptul ca au facut primele instalari iarna si nu au tinut cont de cel mai elementar lucru; frunzele copacilor pe timp de primavara-vara asa ca aici Claudiu are perfecta dreptate,cat despre corectura unui articol,punerea lui in pagina nu este chiar asa mare lucru avand in vedere ca ei scot o revista trimestriala si nu un cotidian,asta o spun din experienta mea de ziarist la un mare cotidian central,deci este abureala ca nu pot face mai mult,mai mult de jumatate din revista este plina de reclame si receptoare si frecvente care alea se pun si singure in pagina nu e nevoie de cine stie ce munca,ia sa faca ei un articol frumos sal corecteze si sa fie cam 20-30 de articole in revista sa vezi ca atunci vor scoate revista semestrial,ce naiba punct cu punct Claudiu are dreptate,prea multa reclama si articole nefondate!!

Snow
08-04-08, 12:02
insa tot in revista asta, eu am citit cum ca intre un dm si un soleron nu-i diferenta decat de brand, respectiv pret si au avut dreptate. am mers pe mana lor si nu m-am inselat. tot in ea gasesti niste prezentari tehnice a unor receptoare destul de bine facute.
nu in ultimul rand prefer o revista care face publicitate la toti (credeti ca 12 lei acopera costurile tiparului si salariile), decat una care va aparea si-n care se va vorbi de mega dth-ul lumii si ce grozave sunt hyundaiurle lor.:)

ps: la ora actuala este singura revista de specialitate care apare. editarea unei reviste nu-i chiar asa usora, am fost implicat in conducerea a doua si pot sa va spun sigur, ca pierdeam si nopti, mai ales atunci cand trebuiau scoase pe piata ( e un intreg proces, de la tehnoredactare, corectare, imprimare, distributie, etc).
ps2: e mai simplu sa dai cu piatra decat sa faci o propunere. cine va opreste sa scrieti aici ce va doriti sa cititi.

danix71
08-04-08, 14:28
OT: Ce-aveti mai fratilor de sunteti asa de frustrati? Mai oameni buni, daca ati stii cum se pun problemele si se dezbat la unii...fara partiniri si fara concluzii. Mai, si astia fac prostii dar nu-si dau in cap unul altuia ca *esti viking* :). Mi se pare prea frecvent...''esti roman si de-aia faci ce faci''...
Ce Dumnezeu! E o revista, e un domeniu, e un hobby sau chiar e o munca dar atat! Nu spun ca trebuie sa glumim cu orice si cu oricine dar mai putin incrancenare, daca se poate.

Einstein
08-04-08, 14:34
Parerile s-au mai asezat din august 2007 pana astazi!
Info-Satelit este deocamdata singura revista de profil din Romania si toate articolele din ultimul timp au un nivel foarte bun de informatii.

Atunci cand esti pe margine este usor sa critici!

Einstein
29-05-08, 22:31
A aparut si numarul 3 din acest an al sigurei reviste romanesti despre sateliti!

http://www.info-satelit.ro/numarul%203-2008.html

gessle
05-06-08, 19:35
Devin din ce in mai buni!Mi-a placut si-mi place revista pt ca se dezvolta frumos!:)

Snow
09-06-08, 14:12
Din sumar:


antena toroidala (sfaturi montare antena - valorile pentru instalarea unei antene toroidale)
lumea antenelor - motorizata VS toroidala
cum utilizam programul hispaDVB
actualitatea dth
cum se alege amplificatorul pentru o retea CATV
wisi streamline
sateliti si internet in camping
kaon ke2220 co - receptor digital de cablu
preturi internet prin satelit
ab ipbox 9000 hd un rival al lui dm 8000
optibox 7710 hd cicx
topfield 7700 hdpvr
satelitii Europei de la est la vest - map
posta infosateliti - site-uri dedicate receptiei prin satelit
liste programe trasnmise prin satelit (analogice, fta, hd, radio, etc)

Snow
21-06-08, 16:47
in mod normal pretul revistei n-ar trebui sa fie la fel peste tot? mai ales la distribuitorii autorizati? spre exemplu la Elprofsat din Bacau, pretul revistei este de 15 lei.

me1960
21-06-08, 18:00
in mod normal pretul revistei n-ar trebui sa fie la fel peste tot? mai ales la distribuitorii autorizati? spre exemplu la Elprofsat din Bacau, pretul revistei este de 15 lei.
salut , bisnitari sunt in toate tarile . :)

dic_star79
21-06-08, 22:47
Eu o iau 12 lei.

Snow
21-06-08, 23:04
Pai peste tot se gaseste asa numai la ei e 15 lei. Dar tot la ei diseqc-ul care la tehnic b 10 lei, aici e 40.
Bisnitari!

Snow
10-09-08, 23:00
A aparut numarul 4 pe 2008
In acest numar retin atentia articole ca:
- Antena toroidala cu 16 LNB-uri
- Metoda de rescriere boot dupa un atac Gemini la Dreambox 500
- Triax Elliptical BSkyB
- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon
- Cum transformi un Opticum 7700 HD CICX intr-un Ferguson HF 8800
- Cum reconditionam o antena?
- Noutati la Dolce, Digi, Focus, Max si Boom
- Satelitii Europei: Yamal 201, Express AM2, ABS 1, Intelsat 4, Eutelsat W5, Intelsat 10, Intelsat 902, Intelsat 904, NSS 703
- Romanii vor vedea mai mult rugby decat fotbal
- Cui ii e frica de Dr. Dish?
- Arta adevarata la Brava TV
- Programe sud-americane la 24,5 grade vest
- Totul despre upscaling
- Enigma imaginilor ENIGMA
- Optimizarea antenei
- Optibox CX PVR
- Bolidul televiziunii de inalta definitie: TechniSat Digicorder HD S2
- Un Praslea cel voinic: Dreambox 800 HD
- Laborator: AB IPBOX 900 HD, Comag HD-S CI 100, Arion AF-8000 HDCI, Kaon KTF-S660HDCO, Hirschmann S1-HD 910, Arion AT-2400 VHD
- Lansari reusite, lansari asteptate: Badr 6, Amos 3, Hotbird 9, Eutelsat W2M, Express AM44, Astra 1M
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
http://digitalsatelit.ro/shop/product_info.php?products_id=168

-minus
18-09-08, 22:32
Un nr. interesant cu tot ceea ce trebuie,multumim colaboratorilor si redactorilor pentru acest nou nr,plin de surprize,

Multumiri si lui @SNOW pentru efortul depus ca o parte din postarile de pe acest forum sa fie publicate in revista cu numele real al autorilor si nu cu nikul cu care se logheaza pe forum!:cheers:

Snow
02-12-08, 14:32
A aparut numarul 1 pe 2009 al revistei info Satelit

Din sumar:

-Gemeni DM 800 pe intelesul tuturor
-Trimax 2200 Satellite Meter
-Ce LNB alegem: Globo-Opticum, Alps, GS sau Inverto?
-Triax Multifocus Unique
-Card Reader si HDD pentru Ipbox 900
-Satelitii Europei (II)
-Nou & FTA de la Enisei la Amazon
-Dreambox 8000HD, o lansare amanata
-Eticheta HD intre marketing si standard de calitate
-Televiziunea in cablu, la ora digitalului
-Statiile pentru televiziune prin cablu DH8-TWIN
-Imperial SatBox Hd
-Opticum Multiroom
-Clarke Tech HD 5000
-Kaon KTSC-S660HD
-Optibox 7750 CICX
-Raspunsuri la intrabarile Dumneavoastra
-Actualitatea DTH

me1960
02-12-08, 17:20
-Triax Multifocus Unique
by SNOW :cheers:

mario08
03-12-08, 10:12
cand apare si varianta tiparita , abia o astept sa-mi ajunga acasa

Snow
03-12-08, 10:14
abonamentele deja au fost livrate, urmeaza sa ajunga si la distribuitori

Snow
06-12-08, 17:02
*In urma unei greseli regretabile, o parte din abonatii info satelit, au primit revista cu o lipsa de pagini si dublura altora. Greseala apartine in intregime tipografiei. Ea iese direct din tipografie infoliata si etichetata fiind livrata direct postei.
*Toti cei care se afla in aceasta situatie, sunt rugati sa trimita un email la abo@rip.ro sau sa telefoneze la 0372 - 704521 si sa comunice acest lucru. Veti primi in cel mai scurt timp posibil, o noua revista completa.
Ne cerem scuze si speram sa intelegeti ca vina nu ne apartine.

ps: Rog pe unul din posesorii acestei reviste cu probleme daca poate sa-mi trimita revista. Multumesc!

-minus
06-12-08, 17:45
OFffff aceiasi problema cu dublurile si la mine,exact ce era mai interesant;14/15 dublate,lipsa 6-11 dublura 63-65

-minus
08-12-08, 09:39
@Snow! vezi ca azi la ora 10 ti-am trimis revista prin prioripost,maine ar trebui sa o primesti!

Snow
08-12-08, 11:14
Multumesc mult, nu uita sa trimiti email sau sa telefonezi.*

-minus
08-12-08, 11:36
Cu placere,am trimis mail aseara,azi am primit raspuns ca imi vor trimite alta revista!:cheers:

johnny29
08-12-08, 12:15
:) Am primit revista completa azi,de fapt am gasit-o in birou pe jos;probabil ca Moshu a intarziat,da mai bine mai tarziu decat deloc :D
:band::clap::clap::drinks:

Snow
11-03-09, 20:18
A aparut numarul 2/2009 al revistei Info Satelit

Din sumar:

-Astra 2D la Cluj
-Prima imagine romaneasca E2 pentru Kathrein: E2 RSP beta
-Metode de resurcitarea flash-ului la Kathrein UFS 910
-Ghid de instalare E2 pe Kathrein
-Gemini 4.00 pentru Dreambox 8000
-Satelitii Europei (III)
-Module CATV WISI 0V75Mxxx1
-Rover C2, o bijuterie pentru CATV
-Dvico Tvix HD M-6500
-Ipbox 91 HD
-AB IPBOX 910 HD
-Enigma 2 pe IPBOX
-HUMAX iCORD HD
-Clona intre mit si realitate
-Optibox HDCXm, 2CICX
-GI-S 801 Xpeed
-Opticum 9500 HD
-Opticum 7300 CI2CX Plus
-PVR software: confort si simplitate
-Raspunsuri la intrebarile Dumneavoastra
-Programe si pachete digitale

otheitis
11-03-09, 20:22
Pune si tu o poza!!!!Economia faci? :gathering:

Snow
11-03-09, 21:03
http://www.info-satelit.ro/

Snow
03-06-09, 10:28
Va semnalam aparitia numarului 3/2009 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:
- Multibox 2009 TWIN: Sharing prin satelit, fara Internet
- Un debut asteptat: EchoSmart DSB HD-7109
- IPBOX - instalare Enigma 2 (SIF) in stick USB
- Diablo CAM o "dracovenie" la moda
- Tot ce ati vrut sa stiti despre DynDNS (si n-ati indraznit sa intrebati)
- Tutorial Dreambox 500 - Cum instalam softul de baza
- Wireless Lan pe DM 800
- Satelitii Europei: Astra, 19,2 grade est - Satelitii celor o mie si o suta de programe; Marile pachete DTH europene; Peisajul audiovizual din Germania; Programe FTA pe satelitii Astra
- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon
- Comutator DiSEqC EMP-CENTAURI pentru instalatii comune de satelit
- Statie CATV Grundig STC160
- Amplificator combinat pentru satelit si DVB-T - O solutie pentru receptia posturilor transmise prin satelit, a celor transmise terestru, precum si distributia lor intr-o retea comunitara
- Laborator: Humax HDCI-5000, Hirschmann ST-HD 1010, Cameleonul Dreambox, Big Sat BS-S66
- Schimbari in programele romanesti
- Solutia pentru programele rusesti la 36 de grade est: LNB pentru polarizare circulara
- Noutati la Dolce, Digi, Focus, Max si Boom
- Lansari reusite, lansari asteptate: Hotbird 10, Eutelsat W2A s W7, Thor 6, Intelsat 14 si NSS 12
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.

mario08
03-06-09, 11:49
chiar acum o rasfoiesc , vad ca de data asta au fost promptii cei de la editura sau cine le trimite
data trecuta era "cat pe aci" sa o cumpar de la "magazinele de specialitate"
aici se discuta despre aparitia respectivului numar de vreo 3 zile (02/2009) si eu inca mai asteptam mandatul postal
intr-un final mi-a sosit si mandatul postal si nu am mai fost nevoit sa apelez la "magazinele de specialitate"

lukas75
17-09-09, 13:53
da nr 4 unde e ?
nu tb sa apara la 1 sept?

Snow
17-09-09, 14:11
Daca totul merge bine maine vor fi trimise abonamentele. In cel mai rau caz luni.

MihaiP
20-09-09, 14:29
A aparut azi ! pe marti sau miercuri la distribuitorii obisnuiti !
Un sumar plin de lucruri interesante :

- Fotbal FTA: Ce posturi transmit meciuri din campionatele europene si din preliminariile Campionatului Mondial
- CCcam - un instrument de sharing la moda
- Un eveniment si o promisiune: AB Enigma 1 HD
- Diablo WiFi - sharing pe un receptor CI clasic
- Tutorial Dreambox 500: Instalarea si dezinstalarea unui emulator; la ce folosesc fisierele .key; instalarea unui plugin, editarea fisierelor
- SMATV - o solutie de la TechniSat
- ABS-S versus DVB-S/S2
- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon
- Antena Diginova pentru receptie DVB-T
- Maximum MR 2000: Radio prin Internet, DAB si FM
- O solutie CATV accesibila: statia DH8-TWIN
- Cum conectam receiverul la calculator
- Laborator: Gama CubeCafe si CubeRevo - CubeCafe 200s; CubeRevo; CubeRevo 250 HD; instalare Enigma pe un receptor CubeCafe
- Un pitic sprinten: OPTICUM 4060CX
- O noutate de vara: Dreambox 500 HD
- Schimbari in programele romanesti
- Noutati la Dolce, Digi, Focus, Max si Boom
- Lansari reusite, lansari asteptate: Intelsat 14, Thor 6, Intelsat 15, NSS 12, Eutelsat W7, Arabsat 5A, Astra 3B
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate

siemens
20-09-09, 14:50
Chiar azi vroiam sa te conectez, eram curioas cand apare exact stiint ca esti redactor la aceasta revista.

Daca sunt abonat cam in cat timp imi ajunge acasa prin posta?

zmeura
20-09-09, 16:48
Cumparam sa cetim.:)

mario08
21-09-09, 00:45
Deci sa inteleg ca in 2-3 zile am mandatul postal in cutie , fiind abonat ?

MihaiP
22-09-09, 11:01
A plecat din tipografie luni ...deci este pe "vine" ....

Snow
22-09-09, 12:28
http://img3.imageshack.us/img3/5263/pag01409.jpg (http://img3.imageshack.us/i/pag01409.jpg/)

sorin8m
23-09-09, 08:02
Cand o sa primesc la serviciu le scanez le fac PDF si va dau linkurile

MihaiP
23-09-09, 09:16
Scanatul este si el tot o forma de ... piraterie ! editorul ar putea decide suspendarea activitatii in masura in care "economia" de 12 lei devine un fenomen de masa ... pot sa-l inteleg pentru numere vechi indisponibile sub forma tiparita ...dar pentru revista care tocmai apare ...hmm ...

cipryDXfeed
23-09-09, 09:22
Da, o revista se relizeaza foarte greu trebuie bani iar daca abonatii scad.....
Eu sunt abonat si ma bucur de fiecare data cand primesc revista asa ca felicitari pentru cea ce faceti!:clap:

sorin8m
23-09-09, 10:47
Dar nu am zis ca o sa fie publica chestia :)

armandino
23-09-09, 23:53
Dar nu am zis ca o sa fie publica chestia :)

He he he ... prietene ... datorita mie si a ideei mele de a fi online ... avem la ora actuala info-satelit.ro ! si eu vroiam sa pun online , numere mai vechi , dar dupa o discutie cu redactorul sef , ideea a fost estompata !

cat e de greu sa scoti 12 ron din buzunar pt o pasiune?

siemens
24-09-09, 00:02
Si eu am abonament si probabil ca la toti care ne place ceea ce facem, nu asteptam pe unu-altu sau ne rugam de unu-altu s-o scaneze si s-o puna online.

Pentru o asa revista, pentru atatia bani, e chiar o prostie. Ideea cu scanatu la numerele mai vechi este geniala. Desi am revistele acasa, nu le am la indemana si cand vreau sa caut un tutorial, intru la ei pe site si ma documentez.

As ruga pe cei care le scaneaza pentru site, daca se poate o rezolutie putin mai mare. Se vede cam mic si daca fac zoom nu se mai intelege nimic. Eu zic ca daca facem o treaba, s-o facem pana la capat.

Multumesc oricum baieti, sunteti de treaba toti.

Snow
01-12-09, 15:54
Va semnalam aparitia numarului 1/2010 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:
- Enigma 2 pentru IPBOX - Panelul RSP
- Inverto Black Ultra vs Titanium Single LNB TS
- Optibox FTA PVR upgrade: Cum montam un cititor de card
- YO8BCF - romanul care foloseste Luna ca si satelit de comunicatii
- DVB-C tuner pentru AB IPBox 9000HD
- TVR HD pe IPBox sub Enigma 2
- Tutorial Dreambox 500: Inregistrarea pe calculator de pe Dreambox; Cum realizam un backup
- Imbunatatirea instalatiei de receptie TV satelit
- Televiziunea interactiva
- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon
- Glosar de termeni video
- Amplificator programabil Avant 3 pentru DVB-T si radio FM/DAB
- LNB-uri si multiswitch-uri UNICABLE
- Solutia completa pentru hoteluri: WISI INGEsuite
- Inima Dreambox-ului: Broadcom
- S-metre si Satfindere de la Emitor AB: Digiair si Digiair dB, Digisat+, Digisat Pro, Digisat Multi, Satlook Micro G2
- 24p - o noutate veche de cand filmul!
- Satlook Micro HD
- Distributie de semnal prin fibra optica
- Asaltul LINUX la Optibox HD: Panthera si Alligator
- AZBOX HD Elite
- O evolutie fireasca: Optibox 8750 HDCICX
- Vantage VT-1: Receptor de firma si un pret pe masura
- Dreambox 500 HD, in 2010
- OPTIBOX Light
- Schimbari in programele romanesti
- Raspunsuri la intrebarile Dumneavoastra
- Noutati la Dolce, Digi, Focus, Max si Boom
- Lansari reusite, lansari asteptate: Intelsat 14, Thor 6, Intelsat 15, Eutelsat W7
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.

mario08
01-12-09, 20:26
Pe cand apare la abonatii din Bucuresti ?

Snow
01-12-09, 22:48
Daca totul merge bine pe saptamana viitoare din cate am inteles.

otheitis
02-12-09, 12:06
http://i47.tinypic.com/ix9t1h.jpg

Snow
24-02-10, 00:46
Va semnalam aparitia numarului 2/2010 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.


In acest numar retin atentia articole ca:


- Noul Diablo CAM 2


- America la ora televiziunii digitale


- Platforma germana HD+


- Infinity Phoenix


- A cazut embargoul Enigma!


- Controlul antenei prin calculator


- Receptie cu Dreambox, vizionare pe calculator


- Digisat Pro ACCU


- Televizorul 3D, un moft sau urmãtoarea revoluøie video?


- Satlook NIT Color


- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon


- 245 de noi televiziuni europene in 2009


- Filmele romanesti sunt la moda


- DSF devine Sport 1


- Pozitia de la 16 grade est: Eutelsat isi pastreaza influenta in Balcani


- Centrul National Media mizeaza pe filme indiene


- Intact - un trust media intre Bingo si Divertis


- Startul unei competitii: IPTV


- Fantec MM-FHDL si Assus O'Play Air


- Gateway DVB-IP Osxxx


- Solutii IPTV de la Wisi


- LNB cu iesire optica GIFibreMDU


- Optibox Panthera


- AZBOX HD


- TeVii S470/S660 DVB-S2


- OPTIBOX Koala HD - o dovada in plus a spiritului de "sistem deschis"


- Micronoduri optice Wisi LR 83


- Opticum HD 9600


- Big SAT BS-S67CR


- Primul concurent al lui DM 8000: VU+ Duo


- Satelitii nostri cei de toate zilele: lista satelitilor de la 95 de grade est la 45 de grade vest


- Sateliti noi pe cerul Europei: Eutelsat W7, Thor 6, Amos 5i, Intelsat 14 si 15, Astra 3B, Arabsat 5A, Badr 5, NileSat 201, Eutelsat W3B


Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate


Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.

stargate
02-03-10, 10:59
trecură 2 saptamani si cutia postala goala ...:oops: ... a inceput distribuirea ?

florini
02-03-10, 12:43
nici in Bucuresti la magazinele de specialitate nu este, am sunat azi!

Snow
24-05-10, 18:05
Va semnalam aparitia numarului 3/2010 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:

- Cum se monteaza o antena mobila cu motor H-H
- Configurarea si scanarea satelitilor cu Dream 500
- Instalarea Enigma 2 pe Optibox Koala
- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon
- Hotbird - 13 grade est sau Europa de la Atlantic la Urali
- Pachete DTH europene transmise prin satelitii Hotbird
- Italia - tara cu cele mai multe programe locale transmise prin satelit
- Televiziunea Romana: fotbal in HD si audienta in scadere
- OSCAM - o noua viata pentru IPBox
- ANGA Cable 2010: Dream 800 SE si 7020 HD
- Analizor spectral Rover Atom Light STC
- ABC-ul interfetei cu sistemul Linux
- Opticum X403p
- Q-Box HD Mini - un mini receptor mare!
- Fata in fata cu VU+ Duo
- VU+ Solo
- Dreambox 500 HD
- HDMI switch
- Golden Media UNI-BOX
- eGreat EG-R2A
- Receptoarele Linux non-Enigma, la un capat de drum?
- IPBOX 9900 si 99 HD, noua familie de receptoare de la ABCom
- Sateliti noi pe cerul Europei: Intelsat 15 si 17, Astra 3B, Arabsat 5A, Badr 5, NileSat 201, Eutelsat W3B, Intelsat New Dawn si Hispasat 1E
- Harta satelitilor Europei de la 90 de grade est la 45 de grade vest

Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.

Snow
07-09-10, 20:40
Va semnalam aparitia numarului 4/2010 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:

- Totul despre antena toroidala
- O intrebare actuala: televizor LCD sau LED?
- Linkey - adaptor serial-ethernet
- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon
- Hotbird - 13 grade est: Festivalul programelor FTA şi Sex la TV
- Test cu LNB Inverto Eco
- Analizor spectral Satlook ICE
- Un satfinder profesional: Satlink 6906
- WebTube - Internet pe televizor
- Receptoare de cablu digital SD si HD de la Kaon
- Noutati in programele romanesti
- Geneza Enigma 2 pentru Optibox Koala
- VU+ Solo - un debut indelung asteptat
- AMIKO - rebranding Opticum
- CubeRevo 100 HD - noutatea DGS de la ANGA Cable
- Proiectul "Valerie" - un MediaCenter sub Enigma 2
- Digital Living Network Alliance - standard multimedia
- IPTV cu ZyXEL STB-1001H
- Sateliti noi pe cerul Europei: Astra 3B, Arabsat 5A, Badr 5, NileSat 201, Rascom QAF 1R, Eutelsat W3B, Intelsat 17 si Hispasat 1E
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate

Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.

Snow
28-11-10, 18:46
Va semnalam aparitia numarului 1/2011 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:

- LNB-ul cel de toate zilele
- O noutate de ultima ora: Diablo CAM 3
- Telecomanda Dreambox
- 7 LNB-uri sub lupa
- Telecomenzi universale Logitech Harmony
- Analizor Rover FAST-S2 cu functie Snowtest
- Analizor spectral universal Rover DM16 4HD
- Nou si FTA, de la Enisei la Amazon
- Eutelsat W2A, 10 grade est: Lumea vazuta de Associated Press
- Eurobird 9A, 9 grade est: Exotic si 3D
- Eutelsat W3A, 7 grade est: O privire spre Africa
- Fotbal minut cu minut - 50 de variante pentru a vedea fotbal FTA
- Echipamente CATV de ultima generatie de la WISI
- 3D fara ochelari speciali. Marii producatori investesc masiv in perfectionarea tehnologiei imaginii 3D TV fara a fi nevoie de ochelari
- Laborator: Scorpion HD 801 PVR, Atlas ASR5000, TechnoTrend Premium S2-6400 Dual, Revolution S2, Vu+ Solo, Topfield SRP-2410, Zotac Zbox HD-ID11, Qubix DTR, Cinematube BV-5005 HD
- Amiko SHD Alien - primul receptor realizat pe noua platforma STM 7111
- De la proiectul Valerie la AAF E2 Mediacenter
- Noutati in programele romanesti
- Sateliti noi pe cerul Europei: Eutelsat W3B, Eutelsat W3C, Nilesat 201, Intelsat 17, Hispasat 1E, KazSat 2, Intelsat New Dawn, Yahsat 1A, Express AM4, SES 4, Astra 1N
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate

Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.

-minus
29-11-10, 02:36
Felicitari echipei redactionale care inca mai sustine aceasta revista,pacat ca datorita unor noi legi datorate intrarii in UE anumite info nu mai pot fi puse sub lumina tiparului.

MihaiP
29-11-10, 07:28
Un mic adaos de ultima ora ! la Telecomanda Dreambox

Microcontrolerul folosit in telecomanda Dreambox lucreaza la 3v ...evident cu o
toleranta de cca. 10% adica pana la cca 2.7v ... deci nu folositi acumulatoare
in telecomanda deoarece ele au o tensiune nominala de 1.2v deci total 2.4v si
telecomanda , cu rare exceptii, incepe sa aiba initiative personale !!! ...
defect extrem de greu de localizat !

Snow
30-11-10, 10:32
Hmm, din cate imi aduc aminte telecomanda merge cu 3 baterii aaa. Nu-mi prea ies mie la trei baterii 2.4v

MihaiP
30-11-10, 10:41
doua jupane ! doua !

Snow
30-11-10, 12:59
Daca vorbim despre acelasi model sunt trei
http://img829.imageshack.us/img829/2761/dsc0733y.th.jpg (http://img829.imageshack.us/i/dsc0733y.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mario08
30-11-10, 17:25
A inceput distributia catre abonati a noului numar aparut 01/2011 ?

Snow
01-03-11, 11:15
Va semnalam aparitia numarului 2/2011 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:

- 7 grade vest: Nilesat si Atlantic Bird - Europa sudica priveste spre lumea araba
- Egiptul are cel mai mare sector educational din Africa de Nord
- Televiziune din Emiratele Arabe
- Optibox Koala - un nou inceput
- Motor H-H Golden Interstar GI 50-120
- Antena Hirschmann Fesat 120 K Alu
- "Inghetul" LNB-ului
- Imaginea Merlin Excalibur
- Avermedia Capture HD
- La ce foloseste un televizor construit ca un media center
- Satelitul cel de toate zilele - cateva elemente de baza legate de sateliti si de orbitele pe care se afla acestia
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Fotbal minut cu minut - la cererea unor cititori, revenim cu prezentarea posturilor care transmit FTA fotbal in direct
- Desi parea un sfarsit de drum, totusi s-a lansat: Enigmaticul Gemini 3
-GI 500 PRO - Analizor spectral cu posibilitatea de vizualizare a imaginii
- Fata in fata cu Dreambox 800se HD
- La start: Amiko Alien
- Kaon SA700PCO PVR HD pentru satelit si cablu
- O solutie ca sa scapati de cablurile din casa: WiFi-Bridge VAP11G
- Tuner USB Sundtek DVB-T şi DVB-C
- Sateliti noi pe cerul Europei: Intelsat 17, ST 2, Hispasat 1E, KazSat 2, Intelsat New Dawn, SES 4, Yahsat 1A, Express AM4, Astra 1N, Eutelsat W3C, Amos 5, Yamal 300K, Atlantic Bird 7, Arabsat 5C, Astra 4B
- Noutati in programele romanesti
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.



http://img545.imageshack.us/img545/7337/pag01211.th.jpg (http://img545.imageshack.us/i/pag01211.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

stargate
01-03-11, 11:44
o veste buna , multumim ... acum sa vin posta cat mai repede cu revista

stargate
08-03-11, 14:22
azi am primit revista : o prezentare grafica excelenta fata de numerele trecute ... totusi ma dezamagit irosirea a 10 pagini cu prezentari de programe obscure arabe care nu au niciun fel de interes cand in acel spatiu se putea pune prezentari a 2-3 receptoare . parerea mea este ca revista ar trebui sa contina mai multa informatie despre receptoare , antene si tot ce inseamna infosatelit decat info despre programe fara de interes , chiar si publicitare daca sunt prezentarile receptoarelor si tot sunt interesante .

cu respect

Snow
04-06-11, 19:56
Va semnalam aparitia numarului 3/2011 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:
- Sharing fara Internet
- Clarke Tech ET9000, noul rival al lui DM 8000
- TBS 6925 PCI-E DVB-S2 TV tuner card
- Technisat CableStar Combo HD CI
- Radioamator, maestru al sportului
- 7 grade vest: Nilesat si Atlantic Bird - Revolutiile arabe in direct; Programe algeriene si marocane; Cooperare intre trusturile Rotana si News Corporation; Televiziune din Dubai; Miraculosul MBC; Totul despre Al Jazeera
- Astra 4A: Posturi de televiziune finantate de UE; Pachete DTH si programe codate; Odiseea Discovery; FTA la 4,8 grade est
- Realitatea TV s-a mutat pe Amos
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Broadcom s-a hotarat sa doboare pirateria!
- Chameleon, un headend cu hardware unic
- Dreambox 7020 HD - noutatea ANGA Cable
- Cum se face un server CCcam
- Marmitek Audio-Video Sender 570/580
- Optibox Anaconda
- Kathrein UFS 912 - farmecul varietatii
- Mereu surprinzator: VU+
- Inetfinder FST 202
- Noutati Amiko Alien
- 3 modele Technotrend pentru receptia PC
- Oscam - o stea tot mai stralucitoare
- Sezon de Formula 1 transmis FTA
- Sateliti noi pe cerul Europei: Hispasat 1E, Intelsat New Dawn, ST 2, Yahsat 1A, KazSat 2, Eutelsat W3C, Express AM4, Amos 5, Yamal 300K, Astra 1N
- Noutati in programele romanesti
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.



http://img703.imageshack.us/img703/8692/pag01311.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/pag01311.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

stargate
04-06-11, 20:14
asteptam cu interes ... mersi de info

bobo74
09-06-11, 22:56
Foarte tare faza sharingului fara internet!!!
Imi amintesc de vremurile cand faceam download din sat...ce vremuri...!!!
Unde e Ursan!?...
Ursaneeeee!!!

iulian1986
10-06-11, 01:05
explica si tu ce presupune sharingu fara internet, daca ai citit revista???

bobo74
10-06-11, 18:22
Sahringul fara internet ar fi cam asa:
1.-o antena fixa pe 7E
2.-un receptor conectat la antena de pe 7E care face download din satelit si care primeste informatia necesara decodarii canalelor tv(ECM-uri)...aici cred ca ar merge foarte bine si placa SS2 + skynet
3.-un al doilea receptor pe care se vor urmari programele TV si care va fi conectat la o a doua antena eventual mobila sau pozitionata pe satelitul care prezinta interes pentru telespectator,
4.-un cablu de date care face legatura intre primul si al doilea receptor si prin care sunt transmise datele de la un aparat la altul.
Ar fi interesant sa stim si ce provider face uplink pe 7E ...

laleauaneagra
10-06-11, 20:09
e ca matza-n sac,downloadu off e una si era buna,acum pauza in schimb acest share off e o aiureala totala,e veche treaba,sant interese referitor la anumite receptoare si nu in ultimu rand e instabil,azi pe 7 maine pe 39,ce faci fugi dupa el?cat despre cat de free e asta nu mai stiu

cineva face uplink si nu cred ca o face de dragu pasiuni,asta cu pasiunea sa cam dus dracu demult

bobo74
10-06-11, 21:23
Sharingul fara internet ,(din punctul meu de vedere ) ,este infinit mai stabil decat poate sa-mi ofere un provider de internet local.
Fluxul de date imi vine direct din satelit cu pinguri excelente...!!!
...nu am time-outuri, nu am caderi de retea,nu pica swichul,nu pica MC-ul,nu am fibra taiata si nici pana de curent pe traseu...!!!
...iar pentru cunoscatori,sharingul fara internet este chiar o provocare si o noutate in acelasi timp.

lao
10-06-11, 21:30
Deschide si tu un topic nou si baga amanunte ca lumea, sa vedem si noi cum e. Sigur sunt destui interesati, mai ales daca merge asa bine....

bobo74
10-06-11, 21:34
Nu vreau sa primesc iarasi ban ca deschid topicuri noi...!!!

lao
10-06-11, 21:42
Ciudat, il deschid eu daca te angajezi sa-l completezi cu informatii reale si detaliate in asa fel incat sa pricepem toti ce e aia. Nu reclama sau alte balarii

soarece
12-06-11, 12:12
zice ceva de saring fara internet. se refera la niste aparaturi sd si hd modele cu cititor conax incorporat
are mai multe detalii, dar ce si cum ..ramine de vazut

mario08
10-09-11, 23:00
Ceva noutati in legatura cu nr.4/2011 ?
Nu trebuia sa apara acum prin septembrie ?

stargate
10-09-11, 23:02
opsss ... bine ca mi-ai adus aminte sa sun sa nu imi mai trimita revista

MihaiP
11-09-11, 14:46
Va semnalam aparitia numarului 4/2011 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:
- Antena cea de toate zilele. Ghid pentru incepatori: criterii dupa care alegeti o antena si sfaturi pentru montarea ei
- Interfata Smargo Crystal
- Accesorii Dreambox
- Comparatie intre implementarile Enigma 2. Analiza comparativa a performantelor diverselor imagini de tip Enigma 2
- Doua tunere sau chiar trei!
- Motorul Stab HH-120
- Satelitii Europei (XI): 1 grad vest - Thor 5/6, Intelsat 10-02; Pachetele Canal Digital, Digi si Focus; programe FTA; Televiziune pentru Europa Nordica si pentru Europa Centrala; Televiziunea norvegiana; Televiziuni din Republica Moldova
- Tineretea unui receptor batran: IPBox 910 HD
- Sensio Hi-Fi 3D - o noua tehnologie de afisare a imaginilor 3D
- Razboi intre NetFlics si companiile de cablu din SUA
- Fata in fata cu Clarke-Tech ET9000
- Laborator: Golden Media 600 HD Pro, Digiair Pro CATV, Galaxy Combo HD PVR, Receptorul KAON la Dolce HD, Kaon KCF B3001 HCOCl, KAON KCF LA700 PCO, Opticum HD XC403p
- Satelit si IPTV: FTE MAX IPS100
- Proiectul TITAN - o noua realizare AAF
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Sateliti noi pe cerul Europei: Yahsat 1A, KazSat 2, Astra 1N, Express AM4, Amos 5, Arabsat 5C, Eutelsat W3C, Atlantic Bird 7, SES 4, Astra 4B
- Noutati in programele romanesti
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.

Snow
29-11-11, 22:24
Va semnalam aparitia numarului 1/2012 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicatie adevarata pentru impatimitii receptiei programelor de televiziune transmise prin satelit.
In acest numar retin atentia articole ca:
- Solutii noi la probleme vechi: LNB optic Invacom
- Tineretea unui receptor batran... Optibox Alligator
- Doua modele Diablo Cam
- 3D Home Cinema de la Optoma
- Avanpremiera Gekko HD
- Pachetul VideoMate K300
- Fata in fata cu… Vu+ Uno: Vu+ Uno nu este un remake al lui Vu+ Solo!
- Receptorul mediacenter
- Proiectul AAF TITAN a iesit in lume: AAF a lansat un "pre Alpha", o editie de evaluare
- Amos, 4 grade vest: Televiziune pentru Europa Centrala si de Est prin satelitii companiei israeliene Spacecom
- Express AM44, 11 grade vest
- Atlantic Bird 3, 5 grade vest: Televiziune franceza Programele televiziunii publice franceze; Programele radioului public; TV 5 Monde France Belgique Suisse; Primele jurnaliste afgane au aparut la France 3
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Portalul Dolce
- FANTEC AluPlay HD Media Player
- Statie compacta CATV WISI OH
- Gama CHAMELEON-WISI: Statie CATV folosind module hardware identice
- O noua serie entry level: Amiko HD 83xx
- Dreambox 7020 HD
- GigaBlue HD 800 Solo
- Mediamax Mini S2 CT
- Sateliti noi pe cerul Europei: Eutelsat W3C; Atlantic Bird 7; Astra 1N; Astra 2C; SES 4; Amos 5
- Lansari in 2012: Intelsat 22; Yamal 300K; Astra 4B; Intelsat 20; Badr 7; Eutelsat W6A; Astra 2F; Yamal 402; Eutelsat W5A; Lybid; Amos 4; Azerspace/Africasat-1A
- Noutati in programele romanesti
- Lista completa a programelor transmise prin satelit, romanesti si straine, codate si necodate
Revista poate fi comandata telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicatiei), la numarul de tel. 0372-704.521, e-mail: abo@rip.ro.


http://img821.imageshack.us/img821/758/pag01112.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/821/pag01112.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mario08
05-06-12, 17:10
A aparut numarul 3/2012 al acestei reviste - http://infosatelit.ro/

adrycom
05-06-12, 18:19
Astazi am primito si eu ......:clap:

bonou2
15-12-14, 17:57
Info-Satelit nr. 1 /2015

http://img11.hostingpics.net/pics/454234p112015.jpg (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=454234p112015.jpg)

Vă semnalăm apariţia numărului 1/2015 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.

- Sateliţii anului 2015: Astra 2G, Turksat 4B, Yamal 401, MonacoSat/TurkmenSpace, Hispasat 2A, ABS 3A, Express AM7 şi 8, Eutelsat 9B, Amos 6, Belarus Sat 1, Badr 7, Express-AMU1, Turksat 5A, Lybid, Thor 7.
- Calitatea unui sistem de recepţie incepe de la LNB. Teste cu LNB-uri Inverto, Invacom, MTI, Vantage, Micro Gold.
- Instalaţie multifeed cu 4 LNB-uri.
- Teste de recepţie cu Inverto Quad Black Pro cu intrare de televiziune digitală terestră.
- LNB monoblock pentru 3 sateliţi. - Concursuri Info Satelit: Detalii despre Amiko Spiel. Un premiu Redline TS200.
- Antenă TechniSat Multythenne 45x45 cm vs. antenă Marned de 90x82 cm.
- Teste cu un LNB pentru benzile C şi Ku NS741U.
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: BulgariaSat-1; Schimbări majore pe Turksat; KazSat 3; Intelsat 907, 27,5 vest; Recepţie Astra 2E, spot UK, 28,2 est; Programe şi feeduri pentru fotbal şi rugby FTA.
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon. - Actualitatea romanească: Posturi noi şi schimbări de grilă; Noi licenţe de emisie; Licitaţie nouă pentru televiziunea digitală terestră.
- Reţele de transmisie optică - mici detalii ce fac diferenţa.
- Cum imi aleg un model de receptor Golden Media. Adaptări specifice pentru solicitările diferitelor tipuri de utilizatori.
- Noi modele AMIKO: Alien Mini, Mini Combo HD SE şi Micro HD SE.
- Totul despre GigaBlue HD Quad Plus.
- Receptor satelit sau MediaPlayer? PrismCube Ruby, EVO XFinity şi Amiko A3.
- Streaming cu receptoarele Golden Media.
- Receptoare in test: EVO ENFinity X2 Plus, Opticum HD XS 65 şi AB CryptoBox 600 HD.
- Accesorii utile de la Golden Media.
- Un satfinder profesional: Prof SF-500.
- Ce este CAM-ul? Ce este Common Interface? Ce face cartela?
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă nouă, atractivă şi uşor de citit.

Afla mai mult in revista tiparita. COMANDA la telefon 0720.585.212

bonou2
15-03-15, 20:34
Info-Satelit nr. 2 /2015

http://img15.hostingpics.net/pics/225590p1220151.jpg (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=225590p1220151.jpg)

Vă semnalăm apariţia numărului 2/2015 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.

- Lansări de sateliţi: Astra 2G, Yamal 401, Thor 7, MonacoSat/TurkmenSpace, Express AM6, 7 şi 8, ABS 3A
- Transmisii 4K in Europa
- O poziţie tot mai indepărtată: 7 grade vest
- Recepţia pachetului BBC cu o antenă de 1,1 metri (27,5 vest)
- Eutelsat 70B, 70,5 est: Programe din Bangladesh şi Sri Lanka
- Astra 2F, 28,2 est: Seriale pentru nostalgici
- Hot Bird, 13 est: Automobilism şi rugby
- Simplu şi eficace: SmartDVB 0.4.0
- O realitate de zi cu zi numită Dongle
- 20 de lucruri pe inţelesul tuturor despre Amiko A3
- Minimalismul - o tendinţă in spiritul momentului
- Telecomenzi WLT-80 şi 88
- Actualitatea romanească: Posturi noi, posturi care au dispărut; Lista nouă de programe must carry; Ce se mai intamplă prin vecini; Moartea pasiunii: Televiziunea digitală terestră in Romania
- AndroidTV: un progres real, sau doar globalizare?
- Adaptor USB WIFI WLN-870
- O inovaţie de la SPAUN: BluBox SOTx - Headend DVB-S/S2 la fibră optică
- Televiziunea 4K la CES 2015
- Noua platformă Broadcom de 7000 DMIPS
- LNB-uri şi multiswitchuri de la Golden Media
- Avanpremiera EVO Enfinity X Combo+ şi EVO Enfinity X1 Plus
- Faţă in faţă cu EVO Enfinity X2 Plus
- Aplicaţie HbbTV
- Receptoarele de azi şi XBMC (Kodi)
- Receptoare in test: Alma S-2130 şi 2030 HD FTA; Golden Media HDC Mini; Amiko HD-8150, Mini HD Combo SE, Micro HD SE şi Alien Mini; Golden Media S şi Plus
- Din nou despre LNB NS741U C/Ku
- Ce parametri sunt necesari pentru recepţia digitală?
- Ce sunt TID, NID şi SID din lista de programe a site-ului Lyngsat?
- De ce se folosesc valori diferite pentru FEC şi SR?
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă nouă, atractivă şi uşor de citit.

Afla mai mult in revista tiparita. COMANDA la telefon 0720.585.212

bonou2
16-06-15, 08:45
Info-Satelit nr. 3 /2015

http://img11.hostingpics.net/pics/782196p013151.jpg (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=782196p013151.jpg)

Vă semnalăm apariţia numărului 3/2015 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.



- Unde se pot vedea FTA cursele de Formula 1 şi Moto GP
- Instalaţie multifeed cu o antenă prime focus
- Teste de recepţie in banda Ka
- Recepţie in banda C cu un LNB Eurostar
- Sisteme de recepţie prin satelit pentru camping cu EasyFind Digital: recepţie cu antena de 0,65 metri; recepţia cu antena plată din kitul EasyFind Traveller; instalarea antenei cu sistemul EasyFind
- Lansări de sateliţi: Thor 7, Astra 2G, ABS 3A, MonacoSat/TurkmenSpace, Express AM 7
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: Programe ruseşti din estul indepărtat; Recepţia spotului indian de pe Amos 4, 65 de grade est; Spotul african de pe NSS 12, 57 est; Programe FTA cu polarizare circulară pe Express-AT1, la 56 est; Recepţia Eutelsat 25B, 25,5 grade est; Recepţia sateliøilor Nilesat şi Eutelsat de la 7 şi 8 grade vest; 31,5 grade vest: Bun venit, Africa!
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Actualitatea romanească: Televiziuni dispãrute, televiziuni noi; Programe noi şi fotbal in pachetele DTH; Cand vom avea şi noi televiziune digitală terestră?
- Enigma2... un server de streamuri video
- Splitere active cu 4 şi 8 ieşiri
- Televizoarele de ieri, de azi şi de maine: Diferenţa dintre plasmă, LCD, LED ši OLED; Calitatea imaginii digitale - doar un mit?; Să-mi iau un televizor 4k?; PERSEUS - un nou codec pentru compresie video
- Confuzia creată de chipseturile Broadcom
- Un receptor pentru liniştea dvs.: Xtrend ET8500 HD
- Faţă in faţă cu EVO Enfinity X1+ şi Xcombo+
- Google Nexus Player cu AndroidTV
- Receptor portabil Microelectronic M150/12 CI+ cu funcţie EasyFind
- UNICABLE - o tehnologie de distribuţie semnal satelit
- Avanpremieră Amiko A3 Combo
- Topul celor mai solicitate receptoare de la Golden Media
- Testarea receptoarelor Golden Interstar HD FTA S şi HD FTA +
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă nouă, atractivă şi uşor de citit.

Afla mai mult in revista tiparita. COMANDA la telefon 0720.585.212

bonou2
21-09-15, 11:16
Info-Satelit nr. 4 /2015


http://img11.hostingpics.net/pics/897094b3ac818bcd0b431e124e090828a9e760.jpg (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=897094b3ac818bcd0b431e124e090828a9e760.jpg)

Vă semnalăm apariţia numărului 4/2015 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.


Din sumar:

- Instalarea antenei WaveFrontier

- Programe şi feeduri FTA: Fotbal şi rugby

- O soluţie ieftină de recepţie satelit pentru a inlocui dispariţia televiziunii analogice terestre

- Teste de LNB-uri pentru banda C

- Un receptor pentru DX-eri: Openbox SX6 HD

- DVB-T2 in Romania. Tipuri de receptoare DVB-T2: Synaps T20, Amiko 8260+, Evo Xcombo+, Amiko A3 Combo, Golden Media Mania 3 HD, Globo GL 30

- DX in DVB-T2: emisie din Cluj, recepţie langă Braşov

- TurkmenSpace a intrat in funcţiune la 52 de grade est

- Olimpiadele se văd pe Eurosport

- Noutăţi Ultra High Definition

- Recepţie Yamal 401 la 90 de grade est

- Veşti bune şi nu prea cu Astra 2G

- Recepţia posturilor de radio KissFM, MagicFM şi RockFM la 62 de grade est

- Actualitatea romanească: Modificări in programele pe satelit; Fotbal pentru toţi; Pe scurt despre digital terestru

- Eutelsat 70B: O privire spre sudul Indiei

- Eutelsat 9A: Seriale cu sonor original

- Cupa Mondială de rugby FTA

- Noutăţi de la ANGA Cable: VU+Solo 4K şi GigaBlue UHD 4K

- Un receptor pentru liniştea dvs.: Dreambox DM7080HD

- Televizoarele moderne intre OLED şi Quantum Dot

- HDR: un fel de Hi-Fi in materie de imagine

- Prime Digital T2 Expert - analizor de spectru semnal CATV analogic/digital şi terestru DVB-T/T2

- Analizor de spectru universal Prime Digital Easy Meter Touch

- Slingbox M1: un streamer pe val

- Lansări de sateliţi: Thor 7, Eutelsat 8 West B, Eutelsat 9B, Express AM8, Turksat 4B, TurkSat 5A

- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.

Afla mai mult in revista tiparita. COMANDA la telefon 0720.585.212

bonou2
02-12-15, 23:06
Info-Satelit nr. 1 /2016


http://img15.hostingpics.net/pics/633235p112016.jpg (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=633235p112016.jpg)


Din sumar:

- Reglarea antenei satelit cu ajutorul unei sfori
- Recepţia DVB-T2 in Romania: Situaţia la zi şi antene de recepţie
- Cuplarea LNB-urilor: un LNB monobloc cu un LNB single; monobloc cu monobloc; monobloc triple cu single
- Sistemul EasyFind pe inţelesul tuturor
- Lansările anului 2016: Eutelsat 9B, ABS 2A, Belarus Sat 1, Hispasat AG 1, Amos 6, Intelsat 29e, Intelsat 33e, Intelsat 36e, Hellas Sat 3
- Recepţie ABS 3A, la 3 grade vest
- Recepţia unui program cu SR de 758 pe yamal 401 la 90 de grade est
- Fotbal şi rugby FTA - completări la tabelul din numărul anterior
- Războiul CODEC-urilor
- Amiko X-Finder
- Sateliţii noştri cei de toate zilele - lista sateliţilor vizibili şi recomandări de recepţie
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Actualitatea romanească: modificări de parametri de recepţie & programe noi
- Un chipset eveniment de la HiSilicon
- Recepţie şi distribuţie de semnal TV pentru pensiuni şi hoteluri
- Amplificatoare WISI - specificaţii şi performanţe
- Servere SAT>IP şi Cable>IP de la Inverto
- Video streaming - viitoarea frontieră in Europa
- Chipseturile Broadcom şi limitele Enigma 2
- Trei receptoare de la VU+: Solo SE, Zero şi Solo 4K
- Amiko Impulse SAT WiFi
- Receptor twin/combo
Golden Media Wizard HD Vote 2
- Receptoare hibride Medi@link: Smart Home şi Black Panther Combo
- Telecomandă programabilă
- Ce sunt PID-urile?
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate.

Afla mai mult in revista tiparita. COMANDA la telefon 0720.585.212

bonou2
08-03-16, 12:02
Info-Satelit nr. 2 /2016


http://img15.hostingpics.net/pics/284770infosatelit.jpg (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=284770infosatelit.jpg)


Vă semnalăm apariţia numărului 2/2016 al revistei trimestriale Info Satelit -
o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune
transmise prin satelit.

Din sumar:
- Reglarea unei antene fixe folosind telefonul mobil
- 10 LNB-uri in test
- Soluţii complexe de distribuţie a semnalului TV satelit şi terestru către un
număr ridicat de utilizatori pe reţele de cablu coaxial
- 10 Sateliţi noi pe cerul Europei: Express AM8, Turksat 4B, Badr 7, Telstar
12V, Express AMU1, Belarus Sat 1, Intelsat 29e, Eutelsat 9B, ABS 2A, Amos 6
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: Noutăţi din fotbalul FTA; Speranţe
pentru recepţia Intelsat 907
- UNICABLE - un sistem eficient de distribuţie semnal
- Actualitatea romanească: Programe noi; Recepţia digitală terestră
- Formula 1 şi Campionatul European de Fotbal FTA
- Sateliţii noştri cei de toate zilele (şi de unele nopţi...) - sateliţii de la 50 la
42 de grade est
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Cine se teme de VOD (Video On Demand)?
- WISI OM 10 0646 - Sistem de distribuţie a programelor TV digitale in hoteluri
şi pensiuni
- Soluţie de de extindere a numărului de utilizatori la ieşirea unui convertor
optic - RF Invacom
- Module de acces condiţionat - CAM
- TIZEN - platforma software Samsung
- Receptor 4k din China: K1 Plus
- Wetek Play - un receptor care merge şi sub Android şi sub Enigma 2
- Faţă in faţă cu Dreambox DM7080 HD
- EVO Enfinity T2/Cable
- Receptor IPTV MAG250
- Faţă in faţă cu EVO Enfinity Mini
- Amiko APPO - un mediaplayer Android
- Primul mediaplayer full 4K: Zidoo X5
- Evo EZ TV
- Ce este SelfSat?
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine,
codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212

bonou2
05-06-16, 20:14
Info-Satelit nr. 3 /2016



http://img11.hostingpics.net/pics/654692RevistaInfoSatelit.jpg (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=654692RevistaInfoSatelit.jpg)


Vă semnalăm apariţia numărului 3/2016 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.

Din sumar:

- Antenă toroidală cu 17 sateliţi (de la 4 grade vest pȃnă la 53 de grade est)
- Teste de recepţie DVB-T2 a releului de la Coştila
- Test cu LNB Inverto Ku/Ka
- Totul despre Campionatul European de Fotbal 2016: Echipele şi grupele; O istorie a competiţiei; Programul meciurilor; Unde ne uităm la TV
- Recepţii DX care ar putea să vă intereseze: Insat 3A/4B, la 93,5 grade est; Afghansat 1, la 48 grade est; Intelsat 902, la 62 de grade est; ABS 2, la 75 de grade est
- Recepţii in banda C: teste de recepţie de la 40,5 vest la 5 grade est
- Două noi posturi de sport FTA: CBC Sport şi Varzish
- Sateliţi noi pe cerul Europei: Eutelsat 9B, Intelsat 29E, Turksat 4B, ABS 2A, Amos 6
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon
- Sateliţii noştri cei de toate zilele (şi de unele nopţi...): Ce putem vedea de la 40 la 26 de grade est - Express AM7, Hellas Sat 2, Paksat 1, Eutelsat 36B/36C, Eutelsat 33A/Intelsat 28, Astra 5B, Arabsat 5A, Astra 2E/2F/2G, Badr 4/5/6
- Moto GP FTA
- Despre Olimpiadă şi televiziune digitală in 8K
- O privire in viitor: ChromiumOS
- INCA 4400 - un transcoder modern
- Noua familie de chipseturi AML s905x/912
- WISI OM 10 0646 - Sistem de distribuţie a programelor TV digitale in hoteluri şi pensiuni - Scurtă incursiune in meniul de programare
- Faţă in faţă cu VU+Solo 4K
- Soluţie Globo de recepţie terestră: Receptor GL 30 & antenă 1000+
- Receptor combo ZGemma H2S
- Amiko Multitraker - un aparat modern pentru reglaj
- Dreambox Goliath la orizont
- Satfinder Megasat HD2 Kompakt
- Faţă in faţă cu Videostrong K1 Plus 4K - Combo DVB-S2 + DVB-T2
- Un mediaplayer in pas cu moda: APPO2 4K
- Despre zapping: Au receptoarele Enigma2/Linux un timp mai bun decȃt cele cu Android?
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212

bonou2
31-08-16, 15:21
Info-Satelit nr. 4 /2016


https://s11.postimg.cc/5y6be5q0j/Revista_Info_Satelit.jpg (https://postimg.cc/image/9ujna5azz/)


Vă semnalăm apariţia numărului 4/2016 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.

Din sumar:
- Programe 4K prin satelit: lista programelor FTA şi lista programelor codate
- Vreţi să vă cumpăraţi un TV 4k? Criterii pentru alegerea televizorului care să
răspundă exigenţelor voastre tehnice şi posibilităţilor financiare
- Programe şi feeduri: Soluţii pentru fotbal şi rugby FTA
- Făcută să dureze: antena Wave Frontier
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: Creşte numărul de sateliţi la nivel
global; Recepţie Intelsat 29e - 50o vest; Radio IP şi pachet PLS pe Hispasat
- Sateliţi noi pe cerul Europei: ABS 2A, Amos 6, Intelsat 36, Intelsat 33e, Hellas
Sat 3, Lybid, Hispasat AG1
- Linux sau Android?
- Programe 1080P cu HDR transmise pe satelit
- Recepţii in banda C
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon: programe din Germania, Ungaria, India,
Belarus, Iran, Venezuela
- Sateliţii noştri cei de toate zilele (şi de unele nopţi...): Cinci poziţii orbitale
de la 25,5 la 10 grade est
- Actualitatea romȃnească: Programe noi & modificări; Televiziunea digitală terestră
- Cea mai veche bibliotecă online: Proiectul Gutenberg
- ANGA Cable 2016: Lumea receptoarelor UHD (4K)
- LNB-uri OPTICE WISI in sisteme de recepţie şi retransmisie a semnalelor satelit
- Golden Interstar Hypro 4K
- Faţă in faţă cu receptorul Ferguson Ariva 4K
- Analizor spectral de satelit Rover HD Tab 4 Sat
- Satfinder DVB-S2 MEGASAT Digital 1 HD
- OTT 100 Android TV BOX
- Dreambox DM820HD - streaming server
- Receptoare AMIKO disponible in magazine din Romȃnia: O privire asupra
principalelor caracteristici tehnice şi asupra preţurilor familiei AMIKO
- Ce inseamnă "Servicii Multiroom"
- Ce inseamnă formatul 4:2:2
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romȃneşti şi străine, codate
şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212

bonou2
26-11-16, 16:05
Info-Satelit nr. 1 /2017


https://s12.postimg.cc/qgw8wxmjh/p1_1_2017.jpg (https://postimg.cc/image/ers98yvkp/)


Vă semnalăm apariţia numărului 1 /2017 al revistei trimestriale Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.

Din sumar:

- Sateliţii anului 2017: Hellas Sat 3, BulgariaSat 1, SES-12, SES-14, Es'hail 2, AzerSpace 2, Intelelsat 36, Intelsat 33e, Intelsat 35e, Hispasat-1F, Hispasat 36W-1
- TBS6522 Multi-standard Dual Tuner PCI-e Card: O placă pentru trei standarde: satelit, cablu şi terestru
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon: Express-AM6, 53 est; AzerSpace 1, 46 est; Badr 7, 26 est; Hotbird, 13 est; Eutelsat 8 West B, 8 vest
- Televiziunea digitală terestră: 24 de noi relee
- Noutăţi in materie de fotbal şi rugby FTA
- Teste de recepţie in benzile C şi Ka cu o antenã de 1,1 metri
- Recepţie in banda Ka cu o antenã de 63 cm
- Recepţie cu antene obişnuite la 7,2 grade vest
- Receptoare EVO disponibile in magazinele din Romania - O privire asupra principalelor caracteristici tehnice şi asupra preţurilor familiei EVO
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: Semnal mai bun la 93,5 grade est; Recepţie Rascom 1R, 2,8 grade est; Semnal pe ABS-3A, 3 grade vest; Recepţie Intelsat 25 la 31,5 vest
- Retransmisie semnale DVB-S/S2, DVB-T/T2, DAB şi FM - reţele optice cu echipamente WISI
- Utilizare MegaSat Wireless HD Sender Clasic: Semnal HD transmis la o distanţă de pană la 30 de metri
- Pe bancul de test: Ferguson Ariva 4K
- Avanpremiera APPO 4K Combo
- Golden Media Wizard HD 805 CI
- Faţă in faţă cu GigaBlue HD X1
- Dreambox DM 520 HD
- Analizor spectral universal Rover HD Tab 4 Touch
- Standardul Unicable II
- Spoturile satelitului Express-AM7, 40 grade est
- Sateliţii noştri cei de toate zilele: Astra de la 19,2 grade est
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.


Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212

bonou2
12-03-17, 00:16
Info-Satelit nr. 2/2017


https://s14.postimg.cc/x3ly83ze9/p1_2_2017.jpg (https://postimg.cc/image/3og9z3uul/)


Din sumar:

- Instalaţie complexă de antenă cu 3 antene fixe şi una mobilă
- Recepţia semnalelor Multistream - teste cu 4 receptoare
- Transmisii in format DVB-S2X
- Faţă in faţă cu Amiko A4 Combo
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: progame şi feeduri de pe 12 sateliţi
- Compresia streamurilor video - Ce inseamnă HEVC, DVB-S2X şi MultiStream
- Lansare Hispasat 36W-1
- Primele teste pe Intelsat 33e şi ABS 2A
- Receptor Linux sau receptor Android?
- ARTE - un program din Galaxia Speranţei
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon. Programe de pe sateliţii: Eutelsat 70B, 70,5 est; Yahsat 1A, 52,5 est; Hotbird, 13 est; Astra, 19,2 est; Eutelsat 8WB, 8 vest
- Noutăţi in programele romaneşti
- Faţă in faţă cu VU+ Ultimo 4K
- Dreambox DM900 UHD
- Noutăţile familiei EVO: Nova Twin, Combo şi Slim
- Amiko Mini Combo Extra
- Receptoare digitale terestre Golden Media Mania: GMM 810 şi GMM 265
- O dilemă actuală: DVB versus OTT
- Amiko A4 OTT
- Soluţie digitală pentru hoteluri, pensiuni sau spitale cu WISI OM10
- Icecrypt HDM100, encoder A/V cu intrare HDMI şi modulare DVB-T
- Net Class - Emp Centauri
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212

bonou2
06-06-17, 16:25
Info-Satelit nr. 3/2017

https://s3.postimg.cc/5qin6p683/p1-3-2017_1.jpg (https://postimg.cc/image/r069hjmin/)


Din sumar:
- Faceţi cunoştinţă cu Octagon SF4008 4K
- Multistream FTA: Italia 1, Rete 4, Canale 5, Rai 1, France 2, TF 1 etc.
- Ghid de utilizare TBS5927 Professional DVB-S2 TV Tuner USB
- Teste cu tunerul Amiko A4
- SmartLNB - mai mult decat o speranţă
- Inverto SatPal, instrument pentru instalarea şi managementul antenelor de satelit
- Cronica evenimentelor de pe transpondere
- Moto GP şi Formula 1 FTA
- Fotbal şi rugby FTA
- Eutelsat 16A (16 grade est) - o vizită prin Balcani
- Recepţie Badr 7, 26 grade est
- Noutăţi in banda C: Arabsat-5C, Express-AM7, Arabsat-5A, Eutelsat 10A, SES-5, Eutelsat 3B şi Rascom-QAF1R, Intelsat 10-02
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon: Yahsat 1A, Astra 3B, Astra 1KR, Amos 7
- Noutăţi in programele romaneşti
- IPTV versus OTT - incursiune in televiziunea contemporană
- Sumatoare de semnal şi splitere active pentru CATV de la Global Invacom
- Scurtă istorie a mariajului dintre DVB şi ARM
- Zgemma H7 - un receptor Enigma2 4K low cost
- Amiko Neo Twin SE
- Suport Conax, aplicaţie WEb TV şi telecomandã "magică" pentru A4
- Golden Interstar G-150 şi G-200 4K OTT Android
- Sateliţi noi pe cerul Europei: Intelsat 904, Amos 7, Eutelsat 36 West A, Intelsat 35e
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.


Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212

Informatii suplimentare la tel. 0747.689.216, intre orele 16-19.

bonou2
05-09-17, 14:28
Info-Satelit nr. 4/2017

https://s26.postimg.cc/7a6osep15/GIw_GH5.jpg (https://postimg.cc/image/kec953h2t/)

Din sumar:
- Fotbal şi rugby - 48 de soluţii FTA pentru acest sezon
- Enigma2 vs Android - se separă apele in zona 4K
- Gama de LNB-uri universale de la Golden Media
- Soluţie EasyFind pentru camping şi tiruri
- Avanpremieră VU+ Zero 4K
- Noutăţi in banda C: teste de pe 8 sateliţi
- Cum funcţionează FBC (Full Band Capture) Unicable
- Recepţia programelor multistream cu Golden Interstar Spark Revolution - lista programelor franceze şi italiene care se pot vedea FTA
- Faceţi cunoştinţă cu Wetek Play 2
- Eutelsat 16A - satelitul favorit al programelor romaneşti: TVR - Privind inapoi fără manie; Programele trustului Intact; Pachetul Freesat, DTH pentru buget redus
- Nou & FTA de la Enisei la Amazon: TV 5 Monde Style HD; Astra vorbeşte spaniolă; Reţete din Serbia şi Pakistan
- Semnal in banda Ka la 16 grade est
- Transmodulator WISI OH 16SC 16xDVB-S/S2 IN şi 16xQAM OUT
- Soluţie CATV pentru pensiuni, hoteluri şi nu numai
- O surpriză plăcută: Amiko Mini Combo Extra
- Test de stabilitate termică cu Amiko A4
- Receptoare Android bazate pe chipsetul AML s-912
- ARC - HDMI 3.0 un nou standard de conectivitate
- EVO Slim - un receptor cu siluetă
- Ce inseamnă Irdeto, Viaccess, Conax?
- Sateliţi noi pe cerul Europei: BulgariaSat 1, Intelsat 35e, Hellas Sat 3
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.



Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212

Informatii suplimentare la tel. 0747.689.216, intre orele 16-19.

bonou2
14-11-17, 18:01
Info-Satelit nr. 1/2018

https://s33.postimg.cc/i01rwqrzj/5_Beny3.jpg (https://postimg.cc/image/i01rwqrzf/)


Vă semnalăm apariţia numărului 1/2018 al revistei trimestriale Info Satelit ,
o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune
transmise prin satelit. Din sumar:

- 10 sfaturi pentru imbunătăţirea instalaţiei de recepţie
- Sateliţii anului 2018 - o trecere in revistă a lansărilor aşteptate in noul an
- Antene made in Romania - da, in Romania există incă un producător de
antene şi, după cum am putut observa, oferă produse de calitate la preţuri
rezonabile
- Multiswitch Amiko AMS Cascade- TBS6590 Multi Standard Dual Tuner Dual CI
- Sfaturi practice pentru instalarea rapidă şi corectă a unei monturi H-H
- Posturi de radio franceze şi spaniole pe Astra, 19,2 grade est
- Eutelsat 16A
- Ocolul Estului Sălbatic in 25 de programe
- Liga Naţiunilor UEFA se vede la Pro TV- WISI OM 110648
- transmodulator 6xDVB-T/T2/C
- IPTV pe Golden Interstar Android 4K TV
- Dreambox DM 920 UHD
- Amiko Mira vs. Amiko 8250+
- Muta@nt HD51 4k - o plăcută surpriză
- O noutate de ultima oră: Zgemma H4
- Amiko Viper Combo şi Amiko Viper T2/C
- Monitorizarea semnalelor cu Rover Examiner
- Test practic cu Inverto SatPal
- lucrul cu LNB-uri universale
- Pe scurt despre canalele Multistream FTA
- trei sfaturi practice care răspund intrebărilor puse de cititori
- Polarizarea lineară vs. polarizarea circulară
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine, codate
şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la
primirea publicaţiei), la numărul de tel. 0747.689.216 (orele 16-19),

Alin99
20-11-17, 10:21
In Nr 1/2018 al revistei InfoSatelit,pe langa numeroase articole de specialitate utile tuturor,puteti citi si un nou articol de al meu "Antene made in Romania",lectura placuta tuturor celor ce isi procura aceasta revista minunata dedicata tuturor pasionatilor si nu numai!

https://s17.postimg.cc/t5wnlgti7/23754678_1327623260699611_1597178442791346541_n.jpg

bonou2
25-02-18, 17:57
Info-Satelit nr. 2/2018

https://s13.postimg.cc/9glsznc8n/B2_Pp_LA.jpg (https://postimg.cc/image/ksyehfkxf/)


Vă semnalăm apariţia numărului 2/2018 al revistei Info Satelit - o publicaţie
adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise
prin satelit. Din sumar:
- Ghid pentru achiziţia unui receptor Enigma 4K
- Principii de reglare a imaginii pe un televizor
- Totul despre Campionatul Mondial de Fotbal - Rusia 2018; programul complet al meciurilor
- Formula 1 şi Moto GP FTA
- Harta sateliţilor Europei
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: Express-AM22, Intelsat 902,
Yamal 402, Badr 7, Rascom-QAF1R, ABS-3A, Eutelsat 7 West A şi Nilesat 201,
Intelsat 32e, Intelsat 29e
- Recepţii in banda C
- Soluţii catv şi satelit pentru hoteluri, pensiuni şi ansambluri de locuinţe (hospitality)
- Faţă in faţă cu Octagon SX88
- Google TV cu U5PVR DeLuxe
- Mecool KIII Plus
- receptor Android
- IPTV pe Golden Interstar Android 4K TV Box
- Receptoare HEVC: Amiko HD-8265+ Combo şi Mini HD-265
- Faţă in faţă cu Dreambox 920 UHD
- Amiko Viper Combo
- Familia de analizoare spectrale Rover HD Tab 4
- Modele micro-headend WISI
- Standardul DVB-C2 a devenit realitate
- Un nou standard de conectivitate: HDMI 2.1
- Televiziune 8K in Japonia
- Sateliţi noi pe cerul Europei: BulgariaSat 1 şi SES-14
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine,
codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de
citit.
Pentru a putea mentine publicarea revistei in aceleasi conditii de pret , si face
fata conditiilor dificile de publicare, redactia a decis aparitia doar a trei numere
anual. Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la
primirea publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212 (orele 16-19), e-mail:
infosatelit2014@gmail.com

dingo31
28-02-18, 21:45
[QUOTE=Alin99;260214]In Nr 1/2018 al revistei InfoSatelit,pe langa numeroase articole de specialitate utile tuturor,puteti citi si un nou articol de al meu "Antene made in Romania",lectura placuta tuturor celor ce isi procura aceasta revista minunata dedicata tuturor pasionatilor si nu numai!

https://s17.postimg.cc/t5wnlgti7/23754678_1327623260699611_1597178442791346541_n.jpg[/QUOTME]



Am comandat si eu o antena de la Terfin , este vorba de o o antena simetrica de 1.8 m din petale , am primit-o prompt, cu tot respectul pentrul furnizor, nu-mi permit sa-i dau numele fara acordul dansului. A ajuns ambalata si fixata pe un palet, cost transport 80 lei.

Alin99
01-03-18, 10:20
Sunt bune antenele,sa te bucuri de ea cat mai mult timp,dupa ce o asamblezi sa postezi ce satelit/sateliti ai ales si daca esti multumit de receptie!

bonou2
21-06-18, 17:12
Info-Satelit nr. 3/2018

https://s22.postimg.cc/mjmt6yxup/t_Tzt9_Q.jpg (https://postimg.cc/image/in9hazcv1/)


Vă semnalăm apariţia numărului 3/2018 al revistei Info Satelit - o publicaţie adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise prin satelit.

Din sumar:
- Golden Interstar Alpha X - un receiver multistream pentru
programele italiene şi franceze
- Avanpremieră Amiko A5 Combo 4K
- Faţă in faţă cu... VU+ Zero 4K
- Teste de recepţie: Octagon SX88 şi 88+
- Zgemma H9S 4K - un receptor eveniment
- Golden Interstar HD FTA S2
- Amiko HD-8155 cu HEVC
- Interviu cu ultimul producător de antene din Romania
- Soluţii de recepţie (satelit & terestră) pentru a inlocui televiziunea
analogică terestră
- SAT-IP - o tehnologie de distribuţie semnal satelit
- Televiziunea prin satelit in Noua Zeelandă
- Telestar Digibit R1 - un router IPTV
- Utilizarea generatoarelor de zgomot alb de la Rover in aplicaţii RF
- Optical link TX/RX - soluţie eficientă şi la preţ scăzut de la Global Invacom
- Ce este T-DAB - Radioul digital terestru
- Soluţie HTPC bazată pe Raspberry Pi3 şi Tuner TV USB
- Sateliţii noştri cei de toate zilele (şi de unele nopţi...): Hotbird 13 grade est
- TV şi radio pentru toate gusturile
- Georgian Rugby TV pe Azerspace
- Programe sud-africane pe Intelsat 20, la 68,5 grade est
- Două versiuni NASA TV pe Hotbird
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: ChinaSat 11 - 98 de grade est,
Thaicom 8 - 78,5 grade est, ABS - 75 de grade est, AlcomSat 1 - 24,8 grade
vest, Intelsat 35e - 34,5 grade vest; Streamuri cu conţinut media la 21,6 şi
la 36 grade est
- Sateliţi noi pe cerul Europei: Hispasat 30W-6, SES-12, Intelsat 37e, Amos 8
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine,
codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la
primirea publicaţiei), la numărul de tel. 0720.585.212 (orele 16-19),
e-mail: infosatelit2014@gmail.com.

bonou2
09-11-18, 20:50
Info-Satelit nr. 4/2018



https://i.postimg.cc/Qd9FtbMC/P1aSZO.jpg (https://postimg.cc/qNrJD2yH)



Vă semnalăm apariţia numărului 4/2018 al revistei Info Satelit - o publicaţie
adevărată pentru impătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise
prin satelit.

Din sumar:
- Fotbal şi rugby - 45 de soluţii FTA pentru acest sezon
- Programul competiţiilor şi fotbal la posturile romaneşti
- Recepţie transmisii multistream cu Golden Interstar ALPHA X
- Avanpremieră Amiko A6 Combo PVR
- Avanpremieră Dreambox One UHD - un Dreambox bazat pe un chipset AML
- Verificarea focalizării unei parabole
- Faţă in faţă cu Amiko A5 Combo
- Soluţie multistream pentru hoteluri, pensiuni, ansambluri de locuinţe
- Cronica evenimentelor de pe transpondere: Teste de transmisie in 8K Ultra
HD; Posturi de radio poloneze IP over DVB; Feeduri in sistem S2X şi 16APSK;
Relaxare şi calm cu Enjoy TV HD şi ritm cu EU Music
- Recepţia in banda Ku: de la 100,5 Est la 50 Vest (in acest număr: AsiaSat
5, ChinaSat 11, NSS-6 / SES-8, G-Sat 15, MeaSat 3/3A/3B, Yamal 401, ST-2,
Chinasat 12, KazSat 2, Horizons-2/IS 15, G-Sat 10 / Insat 4A, Express-AM22,
Thaicom 5/6/8, Apstar-7, ABS-2/2A, G-Sat 7/18, Intelsat 22, Eutelsat 70B,
Intelsat 20, Intelsat 17)
- Sateliţii anului 2019: AzerSpace 2/Intelsat 38 (45 est), Es'hail 2 (25,5 est),
Arabsat 6A (30,5 grade est), Hellas Sat 4 (39 de grade est), Yamal-601 (49
de grade est), Eutelsat 5 West B (5 grade vest), Eutelsat 7C (7 grade est),
Amos 17 (17 grade est), Intelsat 39 (62 de grade est), Express 80 (80 de
grade est)
- Teste de recepţie cu SR-uri mici cu Dreambox 920 UHD
- Octagon SF8008 4K cu chipset Huawei
- Amiko HD8142 Twin C
- Receptor digital DVB-T2 Golden Media Mania 820
- Skymaster T90HEVC
- Amiko Viper Slim
- Sateliţii noştri cei de toate zilele (şi de unele nopţi...): Hotbird 13 grade
est - TV şi radio pentru toate gusturile
- Noutăţi in programele romaneşti
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, romaneşti şi străine,
codate şi necodate. Tabelele de programe intr-o formă atractivă şi uşor de citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0747.689.216 (orele 16-19), e-mail: infosatelit2014@gmail.com.

Alin99
10-11-18, 18:00
Nr 4/2018 al revistei InfoSatelit este disponibil din data de 5 Noiembrie,lectura placuta!

Alin99
02-03-19, 16:48
Nr 1 pe 2019 a,aparut,lectura placuta!

https://i.postimg.cc/G26wh75g/53296954-312936562753156-5251765273723142144-n.jpg

bonou2
22-06-19, 14:21
Info-Satelit nr. 2/2019

https://i.postimg.cc/QCXT7Fc8/p1-2-2019.jpg (https://postimg.cc/mz5kf2dJ)

Vă semnalăm apariţia numărului 2/2019 al revistei Info Satelit - o publicaţie
adevărată pentru împătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise
prin satelit.

Din sumar:

- Cronica evenimentelor de pe transpondere (de la 100,5 Est la 31,5 Vest)
- Cupa Mondială la Rugby transmisă FTA
- În pas cu moda: Amiko Viper 4K- 8 LNB-uri în test
- Faţă în faţă cu Golden Interstar Beta X
- Recepţie DX în televiziunea digitală terestră
- Receptor hibrid cu Android: Formuler S-Turbo- Stalker MyTV sau cum s-a
făcut de-am intrat în era OTT IPTV
- Beelink GT-1 King, un mediaplayer eveniment
- Receptoarele amurgului DVB: Zgemma H9 Combo 4K, Octagon SF8008 UHD,
HiTube 4K, Mecool K6 ÅŸi GigaBlue UHD Trio
- În sfârÅŸit: Dreambox One
- Formuler Z7+ 4k Android OTT IPTV
- Primul transponder cu modulaţia S2X/64APSK
- Model nou WISI: Micro Headend OM20 064S
- Sateliţi noi pe cerul Europei: Arabsat 6A, Yamal-601, Eutelsat 7C ÅŸi Intelsat 39
- Noutăţi în programele româneÅŸti
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, româneÅŸti ÅŸi străine,
codate ÅŸi necodate. Tabelele de programe într-o formă atractivă ÅŸi uÅŸor de
citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la
primirea publicaţiei), la numărul de tel. 0747.689.216 (orele 16-19),
e-mail: infosatelit2014@gmail.com

bonou2
25-10-19, 15:57
Info-Satelit nr. 3/2019

Vă semnalăm apariţia numărului 3/2019 al revistei Info Satelit - o publicaţie
adevărată pentru împătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise
prin satelit.
Din sumar:

- Fotbal ÅŸi rugby - 43 de soluţii FTA- Instalarea antenei toroidale
- indicaţii practice pentru montaj- Antena Gibertini OP 150 S
- Test cu antene offset OF60 ÅŸi OF80- Faţă în faţă cu Amiko Viper 4K
- Dreambox One - primele impresii
- Amiko A6 OTT
- Avanpremieră Zgemma H10 Combo
- Amplificatoare WISI pentru distribuţia în clădire
- Programe multistream FTA la 5 grade vest
- Tur de orizont în banda C- Amiko HD 8255+
- Pentru un reglaj rapid al antenei: AB CryptoBox Meter
- Plăcile TBS-6903X ÅŸi TBS-6909X
- Encoder MPEG4 WISI OE01 cu intrare HDMI ÅŸi ieÅŸire RF
- Noutăţi în programele româneÅŸti
- Sateliţi noi pe cerul Europei: Eutelsat 7C, Intelsat 39, Eutelsat 5 West B, Express 80
- Nou ÅŸi FTA de la Enisei la Amazon: Programe cu sonor original la 52 est; TV Romani pe Hispasat
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, româneÅŸti ÅŸi străine,
codate ÅŸi necodate. Tabelele de programe într-o formă atractivă ÅŸi uÅŸor de
citit.Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la
primirea publicaţiei), la numărul de tel. 0747.689.216 (orele 16-19),
e-mail: infosatelit2014@gmail.com

Revista apare la magazinele specializata si se distribue abonatilor al 1.11.2019.

https://i.postimg.cc/D0pqT8Dt/p1-3-2019.jpg (https://postimg.cc/Zv39PKJc)

amic
07-11-19, 13:27
Păcat că începând de anul viitor vom avea doar două apariţii pe an. Sper totuşi ca revista să mai reziste pe piaţă încă mulţi ani de aici înainte.

bonou2
20-05-20, 12:09
Info-Satelit nr. 1/2020


Vă semnalăm apariţia numărului 1/2020 al revistei Info Satelit - o publicaţie
adevărată pentru împătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise
prin satelit. Din sumar:

- Funke - trei tipuri de antene terestre DVB-T2
- Ce se întâmplă la 5 grade vest?
- Mic ghid de testare a receptoarelor
- O analiză comparativă: Amiko Viper 4k vs. Edision OS Mio 4K
- Bătrâna Enigma2 la a doua tinereţe: mişcarea către un conţinut de tip stream Internet
- Technisat Sonata - mai mult decât un simplu receptor
- Rover HD TAB 700 şi 700 Plus
- Faţă în faţă cu Amiko Mira X HiS-3000
- Receptor DVB-T2 Golden Media Mania 818
- În sfârşit: familia Zgemma H10
- Receptoare pentru toate gusturile: Amiko Viper 4K 51, 15 Redline T10 HD,
Apebox C2 4K, Opticum RED AX Atom 4K, Gigablue IP 4K, Dreambox TWO
UHD, AX 4K Box HD60/61, Medialink 8400, UncoreX 2.0, Wetek Air,
Skymaster HD XC1 Lite, Kathrein 418 / 4124 EXIP, Golden Interstar Gamma X
- AltDvb a ajuns la versiunea 2.3
- Noutăţi în programele româneşti
- Sateliţi noi pe cerul Europei: Eutelsat 7C, Intelsat 39, Eutelsat Quantum,
Express 80, TurkSat 5A
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, româneşti şi străine,
codate şi necodate. Tabelele de programe într-o formă atractivă şi uşor de
citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la
primirea publicaţiei), la numărul de tel. 0747.689.216 (orele 16-19),
e-mail: infosatelit2014@gmail.com



https://i.postimg.cc/SKHBMn7t/p1-1-2020.jpg (https://postimg.cc/zLS2mXQn)

Alin99
16-07-20, 23:25
Nu ratati urmatorul numar din revista InfoSatelit,un nou material semnat de mine care va fi pe placul tuturor va asteapta,ca de obicei semnatura mea este unica din 1991 de pe vremea cand scriam in Ev.Zilei,respectiv Bogdan Moisei!

dingo31
17-07-20, 20:01
Alin99, dar de ce nu postezi aici? Multi au mai renuntat la InfoSatelit

zildan
17-07-20, 22:02
Alin99

semnatura mea este unica din 1991 de pe vremea cand scriam in Ev.Zilei,respectiv Bogdan Moisei!


Pe R P il stii de la EVZ?

marsel90
17-07-20, 22:20
Nu ratati urmatorul numar din revista InfoSatelit,

Cu parere de rau... sigur il ratez !!!

Alin99
17-07-20, 22:50
zildan
Bxxxx ii spuneam noi colegii,cum sa nu il stiu!

---------- Post added at 22:50 ---------- Previous post was at 22:49 ----------


@Alin99 (https://www.sateliti.info/member.php?u=30700), dar de ce nu postezi aici? Multi au mai renuntat la InfoSatelit


Dupa ce apare revista voi posta si aici desigur,dar vreau sa aflu si parerea voastra a celor care mai cititi aceasta revista!

gogavian01
17-07-20, 23:01
Eu as plati 5 euro pe editia digitala daca s-ar scoate..

E mai putin decat orice similar de specialitate ..

Alin99
30-09-20, 11:42
Noul nr din infoSatelit a,aparut,va recomand sa cititi si artcolul scris de mine!
Jurnalistul din mine nu a "murit" asa cum spun unele guri rele,din contra,scriu in continuare dar scriu in reviste de specialitate cum ar fi revista Infosatelit in care public cate ceva,in noul nr deja aparut aveti un nou articol semnat de mine "Bogdan Moisei" intitulat Setare DiseqC EMP Centauri,va recomand sa cumparati revista care pe langa ceea ce am scris eu are nenumarate articole interesante!

https://i.postimg.cc/gJc502XY/120429669-349803389786345-1573479801248228584-n.jpg



https://i.postimg.cc/bJF6NHfT/120428989-854164528734490-8539663514410715143-n.jpg

https://i.postimg.cc/4xgTgZ53/120406681-3354825204585495-8902982221459509701-n.jpg

bonou2
05-04-21, 12:13
Info-Satelit nr. 1/2021

Vă semnalăm apariţia numărului 1/2021 al revistei Info Satelit - o publicaţie
adevărată pentru împătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise
prin satelit.
Din sumar:
- Configurarea receiverelor pe înţelesul tuturor
- Actuatoarele SUMMIT ST
- Un satelit pentru radioamatori: Es'Hail-2 sau QO-100 (26 Est)
- Amiko Mini 4K - un început de drum (primul receiver 4K low cost)
- Soluţii WISI OM pentru programe străine
- Programe din Cehia şi Slovacia la 51,5 grade est (Belintersat 1)
- Culturebox la 5 Vest
- Tur de orizont în banda C: AsiaSat 5 la 100,5 Est; ChinaSat 11 la 98 Est;
G-Sat 10/30 la 83 Est; Apstar-7 la 76,5 Est; Intelsat 20 la 68,5 Est
- Recepţie simultană pe mai mulţi sateliţi cu un LNB obişnuit
- Recepţia cu LNB-uri monobloc
- Despre semnale, receivere, LNB-uri şi antene
- Receptoare pentru toate gusturile: Formuler Z8 PRO - 4K Android OTT
media streamer; Golden Interstar HD FTA S2; Amiko Mira X HiS-4300;
Amiko Mira X HiS 500
- Noutăţi în programele româneşti
- Sateliţi noi pe cerul Europei: TurkSat 5A, Express 80, Eutelsat Quantum,
Turksat 5B, Hotbird 13F
- Lista completă a programelor transmise prin satelit, româneşti şi străine,
codate şi necodate. Tabelele de programe într-o formă atractivă şi uşor de
citit.
Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0747.689.216 (orele 16-19), e-mail:
infosatelit2014@gmail.com.


https://i.postimg.cc/GhM9PrR8/1.jpg (https://postimg.cc/bstz87sp)

gogavian01
10-04-21, 09:50
Platim cu Revolut si primim format electronic..
Se poate?

Pina vine prin posta versiunea tiparita..

liviusky
12-04-21, 18:39
Foarte amabili...mi-au pus revista cu posta de vineri, cu rugamintea de a efectua viramentul de 20 lei in cont dupa ce o primesc.Azi,luni, a venit postasul cu ea si le-em virat electronic in cont 25 lei sa fie treaba buna...Imi place sa o rasfoiesc ca acum 10 ani cand o luam din magazinul Obor...
https://i.postimg.cc/y8N4w8zW/IMG-20210412-113021.jpg (https://postimg.cc/qzW5K0qd)

bonou2
06-10-21, 14:03
Info-Satelit nr. 2/2021

Vă semnalăm apariţia numărului 2/2021 al revistei Info Satelit - o publicaţie
adevărată pentru împătimiţii recepţiei programelor de televiziune transmise
prin satelit.Din sumar:
- Programe şi feeduri: 37 de soluţii FTA pentru fotbal şi rugby
- LNB single Inverto Premium PLL
- Teste de recepţie digitală terestră: de pe Dealul Feleacului; peste Marea
Neagră; de la Topoloveni şi din Piteşti
- Sateliţi noi pe cerul Europei
- lansări în anii 2021 şi 2022- Misiune de prelungire a vieţii pentru Intelsat 10-02
- Receptoare pentru toate gusturile: AB PULSe 4K cu Enigma 2; Homatics
Dongle Q şi BOX Q Android TV 4K; Amiko Viper 4K V30; Edision OS Mio 4K
- Tur de orizont în banda C: G-Sat 17 - 93.5 Est; Chinasat 12
- 87,5 Est; G-Sat 30 - 83 Est; Apstar-7 - 76,5 Est; NSS-12 - 57 Est
- Instalarea monturii H-H- Noua gamă de echipamente optice de la
Global Invacom
- Sateliţii noştri cei de toate zilele (şi de unele nopţi): De la 0,8 grade Vest
la 45 grade Vest
- Noutăţi în programele româneşti- Lista completă a programelor transmise
prin satelit, româneşti şi străine, codate şi necodate. Tabelele de programe
într-o formă atractivă şi uşor de citit.

Revista poate fi comandată telefonic (plata se face prin ramburs, la primirea
publicaţiei), la numărul de tel. 0743.765.909 (orele 18-19), e-mail:
infosatelit2014@gmail.com

https://i.ibb.co/zsNzDrH/thumbnail.jpg

------------------------------------------

Revista noastra a ajuns la ... capat de drum !!!

Realizam acesta revista din ianuarie 2005 in doi ... Adrian Chirca si
Mihai Popovici ! am facut acest lucru din entuziasm si pasiune tehnica
sacrifindu-i multe ore de munca ! Ne-am luptat cu economia de piata ...
care a crescut in mod constant pretul tiparirii si distributiei ei si intr-un
final ... revista a ajuns sa fie nesustenabila financiar asa ca am decis
ca este un capat de drum !!!

Revista a reflectat in timp evolutia domeniului DVB atat in general cat
si prin prisma pietii locale ! ca pasiune de amator dar si ca DTH ...
Am stiut inca de la aparitia lui MAX TV , primul DTH romanesc , ca zilele
pasiunii noastre sunt numarate ! am acceptat asta ca o realitate si ne-am
vazut de ale noastre ... ulterior aparitia si proliferarea DVC pana in varful
muntelui ... a fost doar o confirmare !!!

Voi incerca sa va reamintesc momentele pe care le-am parcurs impreuna ...

- receptoarele EcoSmart
- receptoarele Humax
- receptoarele Strong
- receptoarele Dreambox (500 , 7000 ,...)
- receptoarele Amiko Alien (A1,A2, ... , A6)
- receptoarele EVO Enfinity
- receptoarele Fortis
- receptoarele Amiko ALi ... o extraordinara familie !
- receptoarele Amiko Mira-X
- receptoarele Amiko Viper
- si multe altele care ne-au cazut in mana !!!

... zeci de modele , carora le-am deslusit tainele , le-am analizat slabiciunile
si elementele de noutate , le-am laudat ... si am incasat-o ! le-am testat si
povestit aici pe Forum si in Revista pentru ca alegerile voastre sa fie ... in
cunostinta de cauza !!!

Revista v-a tinut conectati la fenomenul DVB Satelit ! noutatile , sateliti si
canale , sisteme de transmisie ! Incepand cu 2007 am facut campanie in
favoarea imaginii de calitate ... HD , la acea vreme ! 10 ani mai tarziu a
imaginii UHD (4K ) ! ne-am adus contributia la intelegerea si cunoasterea
fenomenului ! Revista v-a tinut conectaati la ce si unde se mai pot vedea ...
canale FTA !

Revista a facut campanie in favoarea DVB-T2 in Romania ! a exceptionalei
prestatii a Radiocom care a acoperit practic intreg teritoriul national ! din
pacate doar atat ... partea de programe , pachetul TVR , a ramas dator ...

Ne despartim de voi cu nostalgia oricarui sfarsit de etapa din viata !

Adrian si Mihai

-----------------

marsel90
06-10-21, 15:30
Imi pare rau !!!

Ramas bun !!! Adio !!!

essco
06-10-21, 20:29
Eu am revista, dar nu scrie asta in ea. Spune ca urmatorul numar va aparea in 2022.

gogavian
09-10-21, 16:08
..moare (doar) éditia tiparita, dar poate trece usor pe online, sunt destul pasionati pe forum sa poata plati (in avans) cu Revolut/Monese/Curve/DiPocket 20 lei..

Unii nu sufera posta romana in vremurile astea pandemice..