PDA

View Full Version : AltDVB



Einstein
07-02-07, 13:26
ALTDVB v 2.2

http://www.altdvb.ro/files/AltDvb_Full_Ver22_B3912.zip

Warnings:
- Premium cards (SkyStar1) not supported anymore.
- Old interfaces (Dev_.int) are not compatible with new app.

Application:
* MPEG4/AVC Stream parser & demultiplexer
* Multi-monitor support
* Support for DVB-C/DVB-T/ATSC
* Multiple cards selector
* EPG/Channel (in main window)
* Mouse wheel actions
* New configuration window
* Process priority option
* Improved channel scanner
* Popup menu from tray icon
* Channels list can be filtered by satellite
* PIP1-3 selection buttons

Interfaces:
* New: BDA Driver
- DiseqC: Raw diseqc support for Twinhan BDA drivers
- DiseqC: LNB1-4 select for DvbWorld
- DiseqC: LNB1-4 select for Technotrend (via put_Range() )

* New: DVBWorld
- RawDiseqC not suported now. (see Dev_DvbWorld.cfg)

* SkyStar2 :
- RawDiseq for SS2 new driver (4.4.0)
- Many changes in "Internal" PID filter

Fixed:
* Signal indicator for SS2 & driver 4.4.0
* Popup menu exception on ES/CA window if no ch. selected
* Adjust GOTO with location NOT saved !
* Fixed CPU usage indicator for dualcore/HT processors
* Fixed PTS in DvbAvSrc.ax
* .....

Multumiri lui altxro

Einstein
07-02-07, 14:14
Functioneaza corect daca ai Power DVD 7
http://rapidshare.com/files/4694649/Power_DVD_7_Deluxe__.rar
http://www.rogepost.com/n/9133281303
by Skycleaner

si setate fitrele in ds config

http://i87.photobucket.com/albums/k148/parabolicul/DSCo.jpg
http://i87.photobucket.com/albums/k148/parabolicul/DSConf.jpg
by Slaman

skycleaner
08-02-07, 08:56
...cu posibilitate de vizionare canale HDTV... :D

Einstein
08-02-07, 09:40
Nu functioneaza cu VISTA....

skycleaner
08-02-07, 09:45
AltDVB-ul?

XVanish
14-02-07, 22:07
Nu functioneaza cu VISTA....
Testasem sapt trecuta ALTDVB 2.2 pe Vista si am uitat sa postez atunci... nush daca cu Vista instalat pe "curat" merge sau nu dar mie pe Vista instalat pe VMWare merge bine... am avut ceva probleme de codecurile dar cand am reinstalat elecard-ul si-a revenit...

Snow
18-02-07, 21:24
nu reusesc sa mai gasesc pe http://www.altdvb.ro/ varianta 2.2, doar 2.1.

Einstein
18-02-07, 21:29
Aici il gasesti de la Altxro:
http://dvbn.happysat.org/viewforum.php?f=54&sid=a816dc81ae7ea8726ff450c7f2373ff8
Nu are timp sa isi actualizeze siteul. :D

Snow
18-02-07, 21:33
am priceput, multumesc video

tkd29
19-02-07, 10:51
Pana acum Altdvb este cel mai bun din tot ce am incercat,m-am jucat cu progdvb, dvbdream, myteathre, dar nici unul nu se ridica la nivelul lui Altdvb.

Singura lui problema este ca nu afiseaza corect nivelul de semnal si calitate si inca nu functioneaza pe Vista, daca s-ar rezolva si problemele astea doua ar fi perfect.

XVanish
19-02-07, 18:53
Si ProgDVB a trecut printr-o perioada scurta de probleme... banuiesc ca la fel va fi si cu AltDVB... a trecut ceva vreme si nu au mai scos nika... precis pregatesc o versiune noua... si eu sunt fan AltDVB 8) deocamdata...

lioz
17-03-07, 14:04
Eu am instalat AltDVB Sat4all Edition 3.4 merge perfect...dar nu sunt de acord cu ceea ce fac..L-au configurat l-au pus pe un installer care cere serial number....Eu am facut rost de unul de pe un site dedicat, dar ce nu inteleg: Cei de la Sat4all l-au facut de vanzare???!?!?!?Mi se pare cam rusinos... :evil:
Aprops de asta..cine il doreste :
http://www.zshare.net/download/altdvb-sat4all-edition-3-4-zip.html
Pentru adminii acestui forum..un mic ajutor: pun la dispozitie ftp personal 24/24,7/7..

skycleaner
29-04-07, 08:32
Erau pe undeva nishte setari pentru AltDVB cu posibilitatea de actualizare a satelitilor direct de pe kingofsat. Nu mai stiu unde am vz. insa mi-ar fi de folos ca am reinstalat programul si nu pot face update la canale.

Einstein
29-04-07, 09:43
Trebuie sa modifici in \Configs\WebUpdTP.cfg linia:

Code:
KingOfSat | http://en.kingofsat.net/dl.php?pos=<L>
Succes ! altxro
Asta ar fi un raspuns. Unii zic ca nu merge. Nu folosesc AltDVB asa ca testeaza tu.

XVanish
29-04-07, 11:47
Linkul ala e default in AltDVB 2.2 dar nu merge. Merge doar update de pe JoshyFun.
Daca careva mai stie alte link-uri... sunt bine venite.

skycleaner
29-04-07, 22:19
Se pare ca noul meu sistem nu prea "suporta" AltDVB. Merge bine un timp dupa care imaginea "freezeaza" pana se blokeaza. Culmea e ca ProgDVB merge super desi pe sistemul vechi nici macar nu clintea. Initial am crezut ca e de la codecs insa nu e asa...

XVanish
29-04-07, 23:00
Se pare ca noul meu sistem nu prea "suporta" AltDVB. Merge bine un timp dupa care imaginea "freezeaza" pana se blokeaza. Culmea e ca ProgDVB merge super desi pe sistemul vechi nici macar nu clintea. Initial am crezut ca e de la codecs insa nu e asa...

Ai incercat cu drivere diferite pt ss2? Scuze dar nu ma pot abtine sa nu-ti spun... tu chiar esti ghinionist... inainte era ss2-ul acum... in fine... succes :D

skycleaner
30-04-07, 06:34
O fi si ghinionul... mai stii?! Am avut instalate vers. 4.4.0 si 4.4.1 beta...

XVanish
30-04-07, 13:50
O fi si ghinionul... mai stii?! Am avut instalate vers. 4.4.0 si 4.4.1 beta...
Cu 4.4.0 ar fi trebuit sa mearga brici... e ciudat, eu zic sa mai incerci cu AltDVB, trebuie sa mearga...

skycleaner
30-04-07, 21:31
Ok multam fain...

scufundac
01-06-07, 21:59
cum se poate sterge un canal nefolositordin grila de programe de la ALTDVB?

laleauaneagra
01-06-07, 22:14
clic dreapta pe chanel apare o casuta iar acolo ai optiunea delete chanel

mondo
01-06-07, 22:35
Click dreapta pe el si "Delete".
Bafta!

pacala68
02-06-07, 07:29
Erau pe undeva nishte setari pentru AltDVB cu posibilitatea de actualizare a satelitilor direct de pe kingofsat. Nu mai stiu unde am vz.
La scanare , ai Update si Select la lista de transponderi .
Referitor la probleme , versiunile 2.x sint sensibile la driver , codecs , grafuri , alte programe AV ( DVDPlayer , msMediaPlayer , alte DVBplayer ) , kittul win .
Cam este de munca pina se gaseste optimul .

skycleaner
02-06-07, 18:43
Am revenit in problema freezeurilor si mentionez ca la dual core sau core 2 duo trebuie bifat in settings optiunea "use one cpu" sau cam asa ceva...

spiridusu
03-06-07, 12:34
ALTDVB v 2.2 nu are suport pt. Nova ??

scufundac
04-07-07, 00:29
de ce se intrerupe semnalul la ALTDVB avand semnal:L=78%,Q=100%.pana azi a mers bine.va multumesc.

laleauaneagra
04-07-07, 18:49
filtre grafice,reinstaleaza ALTDVB ori pune windu curat

FloKML
27-07-07, 00:03
Se pare ca noul meu sistem nu prea "suporta" AltDVB. Merge bine un timp dupa care imaginea "freezeaza" pana se blokeaza. Culmea e ca ProgDVB merge super desi pe sistemul vechi nici macar nu clintea. Initial am crezut ca e de la codecs insa nu e asa...
Mosule , fii atent aici : Dupa ce-ti instalezi win ... care vrei tu si toate driverele la ce placi ai tu in calculator (video,sunet,modem,tv tuner,etc.) bagi urmatoarele codecuri in ordinea asta : 1.Nimo codec pack 5.7 ; 2.XviD-102 sau mai nou ; 3.ffdshow ; 4.sld.codec.pack.2.2 ; 5.Divx Pro 5.11 ; 6.CyberLink PowerDVD 7 . La mine Elecardul nu-l mai cere . Daca la tine il vrea , il bagi si pe asta . La Nimo cand te intreaba ce vrei sa instalezi , pe prima coloana bifezi totul , la celelalte lasi asa cum este el configurat . De la ffdshow iei mplayer clasic ca sa vezi filmele din calculator (desi este antic , ruleaza 99% din filmele pe care le-ai putea baga in calculator , iar codecurile iti dau si suport de subtitrari automat ) . Nu mai instalezi absolut nici un pachet de codecuri video , doar daca bagi vreun telefon sau camera care nu vede altfel , desi , la fel , 99% sunt vazute automat . QuickTime s-ar putea sa-l ceara anumite siteuri desi majoritatea au suport si pentru Windows Media Player cu care poti vedea ce vrei sa vezi la ei . Am in calculator de ani de zile
aproape aceeasi configuratie de codecuri si merg impecabil si AltDVB si ProgDvb si My Theatre . Mentionez ca am avut Pentium 3 ; 4 ; iar acum Intel Pentium Quad cu multe pe el de ultima ora si nu am probleme de nici un fel .
Daca nici asa nu merge brici , incearca cu alta placa SS2 , ca nu se mai poate . Bafta la butonat !

FloKML
27-07-07, 00:08
Am uitat sa spun : folosesc AltDVB 2.2.0

laleauaneagra
27-07-07, 17:15
Mosule , fii atent aici : Dupa ce-ti instalezi win ... care vrei tu si toate driverele la ce placi ai tu in calculator (video,sunet,modem,tv tuner,etc.) bagi urmatoarele codecuri in ordinea asta : 1.Nimo codec pack 5.7 ; 2.XviD-102 sau mai nou ; 3.ffdshow ; 4.sld.codec.pack.2.2 ; 5.Divx Pro 5.11 ; 6.CyberLink PowerDVD 7 . La mine Elecardul nu-l mai cere . Daca la tine il vrea , il bagi si pe asta . La Nimo cand te intreaba ce vrei sa instalezi , pe prima coloana bifezi totul , la celelalte lasi asa cum este el configurat . De la ffdshow iei mplayer clasic ca sa vezi filmele din calculator (desi este antic , ruleaza 99% din filmele pe care le-ai putea baga in calculator , iar codecurile iti dau si suport de subtitrari automat ) . Nu mai instalezi absolut nici un pachet de codecuri video , doar daca bagi vreun telefon sau camera care nu vede altfel , desi , la fel , 99% sunt vazute automat . QuickTime s-ar putea sa-l ceara anumite siteuri desi majoritatea au suport si pentru Windows Media Player cu care poti vedea ce vrei sa vezi la ei . Am in calculator de ani de zile
aproape aceeasi configuratie de codecuri si merg impecabil si AltDVB si ProgDvb si My Theatre . Mentionez ca am avut Pentium 3 ; 4 ; iar acum Intel Pentium Quad cu multe pe el de ultima ora si nu am probleme de nici un fel .
Daca nici asa nu merge brici , incearca cu alta placa SS2 , ca nu se mai poate . Bafta la butonat !


la el cred ca e o problema de configuratie a pc-lui

FloKML
27-07-07, 20:00
Chiar si asa , configuratia asta o stiu pe cel putin 30 de calculatoare si merge fara probleme . Merita sa incerce , ce are de pierdut ?

laleauaneagra
28-07-07, 07:18
Chiar si asa , configuratia asta o stiu pe cel putin 30 de calculatoare si merge fara probleme . Merita sa incerce , ce are de pierdut ?


absolut corect.speranta moare ultima

XVanish
29-07-07, 14:21
@FloKML: Cam multe codecuri combinate folosesti... daca pui Codec Pack All in 1 si elecard-ul e suficient sa-ti ruleze orice semnal video encodat cu ce este uzual pe piatza... binenteles fara HD-uri - pt alea codecurile uzuale... (eu folosesc doar CoreAVC bine configurat) - deci total 3 codecuri.

Codecpack-ul le are pe toate, inclusiv ffdshow-ul (la fel cum il are si Nimo codec)... iar pt Media Player Classic instalezi Real Alternative pt ca oricum ai nevoie de plugin pt navigare...

La urma urmei e chestiune de gust pt fiecare... dar eu zic asa: cu cat mai multe cu atat mai multe conflicte in timp...

Succes skycleaner :D (desi cred ca mai discutasem noi pe tema asta)

/le:

Chiar si asa , configuratia asta o stiu pe cel putin 30 de calculatoare si merge fara probleme . Merita sa incerce , ce are de pierdut ?

Apropo... nu are nici o treaba configuratia... un codec bine configurat merge pe orice...

FloKML
02-08-07, 00:33
De acord cu tine , multe codecuri , multe erori , insa configuratia a fost testata si merge excelent . Se mai intampla si de-astea , sa mearga ceva bine in Windowsu lui Gates ( urmeaza seria de injuraturi , ca de obicei :) ). Treaba este ca la "moscuit" si alte chestii nu ma pricep si nici nu as avea cu ce sa fac asa ceva , in schimb ma pricep la calculatoare zic eu destul de bine si asa sper sa ajut si eu cu ceva bun pe forum . Ideea este ca nu se bat astea cap in cap !?! , ceea ce este intrucatva bizar , deoarece unde-s multe codecuri ( uneori nu este nevoie decat de 2 ) nu mai merge aproape nimic pe calculator . Oricum , cine are probleme poate incerca varianta mea sau a ta ( sau alte solutii pe care le pot da altii aici pe forum ) . Mentionez ca asa vad si filme artistice fara probleme , nu numai la placa SS2 . Bafta !
P.S. Apropo , a jucat careva Halo sau Lost Planet pe Win XP si daca da , merge ?

laleauaneagra
02-08-07, 13:49
poti pune codecuri(dar nu cu gramada) dar sa fie bine configurate atat codecurile cat si playerele

yky
03-08-07, 00:41
Am o mica problema.........
am instalat AltDvb acum cateva zile si a mers perfect; chiar si cu pip.
Dar de azi dimineata merge ca dracu ingheata cam din doua in doua secunde
cate o jumatate de secunda ca si cum ar fi tinut in loc de ceva........
L-am sters si instalat din nou ...am dezinstalat cyberlink power dvd7 si reinstalat
licentiat cu alt serial...ciuciu...nu vrea sa mearga mai bine.......
schimbat v-plug, s2emu ....lafel..........
CULMEA instalez Progdvb si magarul mere bine ca-n zilele lui de glorie.
dar eu vreau ALTDVB............:((
ANY IDEEA...????

laleauaneagra
03-08-07, 22:16
pffffff hai so luam cu incetisoru eu nu folosesc altdvb ptr ca nu imi place il foloseam doar ptr HD ca manca putine resurse si merge bine deci daca gresesc cu ceva imi cer scuze.acuma spune ce ai instalat inainte de a merge rau ca ai spus ca mergea bine lasa powerdvd si spune ce alte optiuni mai ai la filtre inafara de ciberlynk audio si video fiindca banuiesc ca nu iti da nici un fel de eroare la filtre sau alt gen ci pur si simplu ingheata

FloKML
04-08-07, 21:51
Intrebare : Se pot baga mai mult de 3 Pip-uri la AltDVB si daca da , ce setari trebuiesc facute si unde ? Mersi .

yky
05-08-07, 16:06
am rezolvat-o.....aveam un volan pe usb care cauta in permanenta legatura ..........si stresa tot calculatorul.
nu a trebuit decat sa dezactivez driverul si s-a linistit totul....ciudat totusi.
NEBANUITE-S CAILE WINDOWS-ULUI :))


MERCI DE AJUTOR

laleauaneagra
05-08-07, 16:27
am rezolvat-o.....aveam un volan pe usb care cauta in permanenta legatura ..........si stresa tot calculatorul.
nu a trebuit decat sa dezactivez driverul si s-a linistit totul....ciudat totusi.
NEBANUITE-S CAILE WINDOWS-ULUI :))


MERCI DE AJUTOR

ma bucur ca ai rezolvat

laleauaneagra
05-08-07, 16:31
Intrebare : Se pot baga mai mult de 3 Pip-uri la AltDVB si daca da , ce setari trebuiesc facute si unde ? Mersi .

precum am mai spus nu sant fan altdvb deci nu stiu asa multe despre el dar nu cred ca merge cu mai mult de 3 pip doar daca versiunea e cu mai multe pipuri acum eu am raspuns prin deductie logica dar poate ca merge eu nu stiu si nu cred

FloKML
05-08-07, 22:27
Poate ne raspunde maestrul Altxro daca citeste aceste randuri !

armandino
09-08-07, 23:13
merg 4 pipuri ... si culmea ... toate pe acelasi cont de gbox ... am incercat acum 1 an ... si nu mergea ... acu 2 min am facut acest test -pe sirius ... ca am cardu de max in dreambox si sharing pana la placa !

iata rezultatu :)
http://img258.imageshack.us/img258/2849/altvbgboxpl1.jpg
Shot at 2007-08-09

laleauaneagra
09-08-07, 23:28
sant 3 pipuri al 4 lea e ecranu principal.sigur ca merg daca sant pe acelasi pachet

armandino
09-08-07, 23:39
sant 3 pipuri al 4 lea e ecranu principal.sigur ca merg daca sant pe acelasi pachet

si video pentru cei care cred ca sunt imagini trucate
http://rapidshare.com/files/47996257/altdvb.wmv.html

laleauaneagra
09-08-07, 23:45
daca ai facut quote pe replyu meu eu nu ti-am spus ca sant trucate ci doar ca sant 3 pipuri nu 4.altdvb nu are decat 3 pipuri si nu stiu sa mearga cu mai multe,deocamdata

armandino
10-08-07, 03:05
mi-a fost mai simplu :) acu doar nu te superi ?:) + ca era ilogic sa fac quote la postul meu :lol:

val
13-08-07, 07:12
-va rog, AltDVB in ce format video realizeaza capturile?
Multumiri.

laleauaneagra
13-08-07, 13:39
in format TS

val
13-08-07, 15:41
in format TS

Multumesc, e cumva formatul pt DVD?

skycleaner
13-08-07, 18:45
Nu. Ca sa il vezi pe DVD tre sa-l transformi in mpeg.

Turku
30-08-07, 04:58
Dar un How To cu imagini nu poate sa faca nimenea la ALT-DVB?Setari absolut totul.Ma chinui de ieri sa il setez si eu sa fac experimente sa vad cum merge si nu am reusit pina acuma.Cred ca exista cineva care este un fun ALT-DVB si face chestia asta.:drinks: :drinks: :drinks:

skycleaner
30-08-07, 06:55
ar trebui ceva timp si sincer nu prea mai am ca alta data, insa eu zic ca bucuria descoperirii lui este mult mai mare ca atunci cand faci totul dupa un tipar

darkt
30-08-07, 11:21
Poate te ajuta acest mic tutorial al lui Nicolau Gigi

staric
30-08-07, 11:45
Da la COLTUL "PUFANULUI" te-ai uitat?

http://www.sateliti.org/showthread.php?t=393

... incepand cu topic-ul #17

Turku
30-08-07, 13:27
Nu nici prin cap nu imi trecea sa caut acolo,chiar dadusem un click si la search si nu gasise.In fine mersi mult acuma cand am timp ma apuc.:drinks:

laleauaneagra
01-10-07, 12:10
http://www.sateliti.org/upload/index.php?&direction=0&order=&directory=Skystar%20files/AltDVB


golden osd 1.23

Einstein
03-10-07, 09:50
*Golden-OSD 1.24 for ALTDVB*
This is MDAPI plugin for displaying (OSD) info such as channel list, calling channel by number,
(channel/provider) name, (signal/quality) levels indicators, volume indicator,
TP/S.R/Pol, logo for (pay/free) TV - With customizable hot key for each,
And ability to customize font (name/size/color/Charest) .Also customizable B.G color, Display current time, all in real time.
Display current EPG event Name and (start, end) time, Full description of the current event.
This version is useful for Full screen /window/floating modes.
What is new?
- Added option to arrange channels by name.
- Added partial support to WinLIRC (optional) for test.
- Fixed a bug with channel selection and navigation.
- Some other fixes and changes.

DOWNLOAD (http://www.sateliti.org/upload/index.php?action=downloadfile&filename=Golden_osd_1.24.rar&directory=Skystar files/AltDVB&)

skycleaner
03-10-07, 14:13
mai degraba ar mai aparea o alta versiune decat atatea widgeturi la el... pacat ca master AltX nu da nici un semn...

don Pedro
03-10-07, 15:37
Rog pe cine stie sa-mi spuna cum se poate configura (daca se poate) AltDvb pentru HDTV si de ce este necesar pentru asta?.


Multumesc

FloKML
10-10-07, 00:10
Stie cineva cu ce merge SS2 pe Vista ( AltDvb , ProgDvb , MyTheatre ) , si daca da , cu care dintre ele ? Un link ar fi binevenit pentru download , ca si pe alte site-uri s-a pus intrebarea asta si a ramas fara raspuns .

yky
10-10-07, 01:53
Stie cineva cu ce merge SS2 pe Vista ( AltDvb , ProgDvb , MyTheatre ) , si daca da , cu care dintre ele ? Un link ar fi binevenit pentru download , ca si pe alte site-uri s-a pus intrebarea asta si a ramas fara raspuns .
progdvb merge sigur i-L am eu....altdvb nu merge am auzit ca ar merge versiunile mai vechi dar nu am testat

fpaliuc
10-10-07, 10:12
DVBViewer merge perfect (si cu subtitrari)

FloKML
11-10-07, 11:56
Si driverele pentru SS2 Vista de unde le iau , un link va rog .

fpaliuc
11-10-07, 12:57
Si driverele pentru SS2 Vista de unde le iau , un link va rog .

http://www.technisat-daun.de/download/en/soft/1535.dvb.4.4.1.zip -- pentru versiunea PCI

xjust
25-10-07, 08:46
salutare. l-a testat careva pe skystar HD ? stie sa scaneze dvb-s2 ? se mai blocheaza?

laleauaneagra
25-10-07, 09:05
pe HD merge cel mai bine referitor daca se mai blocheaza nu stiu la ce te referi

ser
17-03-08, 10:59
Stie cineva cand apare noua versiune? ca ne omoara subtitrarile.
mai tre sa folosim si altele (ex: My Theatre) pentru subtitrare....si e pacat...personal eu sunt foarte multumit de AltDvb!

costi4u
22-03-08, 13:26
Si driverele pentru SS2 Vista de unde le iau , un link va rog .

Le vede windows automat (windows update) , nu tre sa faci nimic , tot ce trebuie sa faci este sa instalezi DVB Viewer si merge perfect (subtitrare digi etc) Pt DVB Viewer recomand sa-l cumparati de la ei dupa site ( www.dvbwiever.com) pt a nu avea surprize ... costa doar 15$ si face toti banii

laleauaneagra
31-03-08, 16:22
am imprumutat de la un prieten o telecomanda ptr ss2 ok toate bune si frumoase merg aproape toate playerele dar cu altdvb nu pot s o fac sa mearga,dati-mi un sfat o idee ca nu mai stiu ce sa fac

va multumesc

dan2000
31-03-08, 20:05
telecomanda originala ss2 emuleaza tastatura...

C E Z
02-05-08, 12:52
Salutare tuturor!
Am si eu o problema; in lista mea de transponderi de pe Eurobird 9 E nu apar decat vreo 12 si bag seama ca-mi lipsesc ceilalti. Cum procedez sa editez transponderii lipsa?!
Eu am intrat in C:\altdvb\satfiles\Transpomders, am deschis satelitul(lista) 0090, am editat frecventa intocmai ca la ceilalti am dat "save" am inchis si apoi am redeschis altdvb .. si am incercat sa rescanez insa .. cand am deschis 9E.. nu era nicio modificare la lista de tp. (aceasta operatiune am repetat-o de vreo 3 ori)
Spune-ti-mi si mie .. unde am gresit sau .. da-ti-mi o lista cu tp updat-ata.

Multumesc tare mult!

chronos
02-05-08, 13:37
http://joshyfun.peque.org/transponders/index.html

Ai si o functie de update in AltDVB.

C E Z
02-05-08, 13:57
Am incercat asa dar nu merge. Insa am rezolvat cu lista dar mai am o alta problema acum; nu am semnal pe 12034 si pe 12073; ma intereseaza Hello HD Platform care se pare ca este FREE conf Flysat (http://www.flysat.com/ebird9.php) Oare din cauza ca este dvbs2 ?!?! insa SS HD ar trebui s-l vada, nu ?!

laleauaneagra
07-07-08, 08:36
golden osd 2.27

http://www.filebox.ro/download.php?key=95f033216528bc5544adb6322a286af3

alinumik
06-08-08, 00:58
am si io o mica problema,..imi agatza programele,..adica imi sacadeaza,...stie cineva de ce??? dac arestartez calcu merg perfect vreo 5 minute dar dupa aceea incepe sa sacadeze.pls help :dance:

laleauaneagra
06-08-08, 19:18
inca un post asemanator si zbori de aici

laleauaneagra
27-09-08, 00:21
http://www.zshare.net/download/194816605109e8a5/

golden osd 2.44

laleauaneagra
30-09-08, 15:19
http://www.zshare.net/download/196903324b7e9412/


golden osd 2.45

laleauaneagra
21-11-08, 15:25
http://www.zshare.net/download/5157565507aa8aeb/

golden osd 2.46

yky
26-03-09, 20:44
Folosind PowerDVD9.0.1501 observ o usoara descarcare a procesorului in procesul de afisare.....
PM-me...pentru restul.....:oops:

laleauaneagra
26-03-09, 21:36
intre 6-15%

gigi_cu
07-04-09, 21:04
Nu mai merge nici un update pt transponderi?
nici KingOfSat nici JoshyFun nu mai merg.
aveti alte variante?
mersi.

yky
08-04-09, 00:44
La mine asta inca merge
http://en.kingofsat.net/dl.php?pos=<L>
AltDvb/configs/weblinks.cfg

fery21
08-04-09, 01:00
ma bag si eu in seama:oops: ss2 versiune 2.6 se poate vedea HD? o am de 3 ani nu am folosito nici odata , macar in birou unde am 13°E sat

resofty
08-04-09, 01:23
Da poate, dar doar cele din banda DVB-S nu si cele din DVB-S2

laleauaneagra
08-04-09, 02:05
si sa folosesti coreavc:)

resofty
08-04-09, 08:30
Sau cyberlink doar ca trebuie sa ai o placa video care poate sa duca, cyberlink se vede cel mai bine calitate/culori, la miscare mai buna se pot folosi celelalte...

fery21
08-04-09, 11:12
deci ceva ar merge dar ce player sa folosesc?

resofty
08-04-09, 11:52
Poti sa folosesti orice iti doreste inima, AltDVB,SmartDVB,DVBDream,ProgDVB,doar sa ai codecuri HD pe care le gasesti pe www.sateliti-upload.info am pus acolo codecuri versiunea 8.x de cyberlink dar voi pune deseara si 9.x.
Dar nu sunt foarte multe posturi HD in DVB-S, poti pune la vanzare si cu o mica diferenta iti achizitionezi un Skystar HD2, nu mai stiu cat vine 70euro...,iar ca diferenta 40euro....eu unul zic ca isi merita banii.

laleauaneagra
09-04-09, 22:58
test facut pe TV2 FILM HD cu ss2,coreavc sta la 50%,cyberling sta la 80% iar dupa un timp moare asta cu vers 7 care dupa parerea mea e cea mai buna vers in decodare HD

parerea mea:)

resofty
10-04-09, 08:37
coreavc isi face treaba, dar daca ai o placa video cu accelerare hardware o sa vezi ca folosind cyberlink iti consuma maxim 15-17% procesor.

laleauaneagra
10-04-09, 12:11
corect,am uitat sa specific ca testu a fost facut cu o placa ATI normala ca sa zic asa fara accelerare

medusa
02-02-10, 10:07
Buna dimineata tuturor !
Am o intrebare , rugaminte , ziceti-i cum vreti. Stie cineva unde pot sa gasesc lista de canale actualizate la zi pentru Alt-Dvb incepand de la Turksat pana la Hispasat pentru ca oricat as incerca sa scanez imi dau numai erori , am incercat pana mi s-a urat si nu am reusit decat luand transponderii pe rand si scanand pe fiecare de 10-15 ori pana am obtinut un rezultat , numai asa merge si nu am avut rabdare decat pentru Thor luandu-mi cateva ore bune si incercand cu tot felul de variante de Alt-dvb. Folosesc un Sky-star pe usb cu driverul original de pe cd pe un computer ce contine o placa Gigabyte G33-DS 3R , memorie ram 2048 . procesor Intel Core2Duo/3Ghz/45nm si placa video IceQ3 Ati Radeon HD 3850 , daca prezinta vreo importanta si ceva trebuie schimbat prin drivere.
Am incercat si cu altfel de viewere dar imi place Alt-Dvb-ul si tot mi s-a dezghetat motorul , l-am reparat si acum vreau sa profit.
Ma poate ajuta cineva ?

laleauaneagra
02-02-10, 11:24
e o problema la tine,poate din driver,poate din player iar actualizarea poti sa o faci din player online(daca mai merge)acolo unde selectezi transponderi

medusa
02-02-10, 13:27
Intr-adevar , pot sa fac update la transponderi dar scanare nu , de ex : selectez all = zice ca scaneaza dar imi afiseaza numai erori ; ii iau pe rand cu scanarea= zice ca scaneaza si ori imi da eroare , ori imi afiseaza un soi de canale fara nume gen date etc si dupa insistente in a scana acelasi transponder de mai multe ori intr-un final imi afiseaza posturile rezultate si le pot face update daca sunt ceva noi , cam asta. Posibil sa aiba probleme Alt-Dvb ca din cate stiu eu cine l-a conceput nu prea s-a mai ocupat de el si apar tot felul de variante care nu au nici o legatura cu cel original , sau trebuie sa-mi schimb driverul placii avand in vedere ca il am pe cel original de pe cd ? In rest ma descurc , vad totul pe Thor cu pluginurile actuale , nu sunt incepatoare doar ca am facut o pauza in tot ce misca la acest capitol si incerc sa recuperez de unde am ramas in urma cu ajutorul vostru , cu ceea ce citesc si imi cer scuze daca insist cu intrebari de incepatori dar in trecut nu am avut asemenea probleme totul mergand perfect. Oricum, Multumesc Mult pentru raspuns.

laleauaneagra
02-02-10, 14:08
pune alt driver si pune altdvb original,uite ti l am pus aici http://www.2shared.com/file/11069212/3dfeb776/AltDvb_Full_Ver22_B3912.html

medusa
02-02-10, 16:59
Multumesc mult l-am dat jos si o sa-l incerc , sa vad si care varianta de driver este mai buna.

un user
02-02-10, 17:44
Nu stiu cum se comporta Altdvb cu ss2-usb, dar pe pci(atat cu v2.3 cat si v2.6) merge brici.
Ce iti recomand, verifica traseul de cablu, de la lnb la placa, mufarile de la capete daca sunt vechi refa-le, si cel mai important, asigura-te ca antena este corect pozitionata pe satelit.
Daca dupa operatia asta nu ai semnal, schimba driverul, daca nici asa nu se remediaza problema, prespun ca placa/sistemul e cu probleme.

medusa
03-02-10, 18:44
Alt-Dvb cu Ss2/usb se comporta nemaipomenit , nu au fost probleme , tot ce tine de montajul antenei , pozitionare ,cabluri , legaturi , sunt OK , nu cu semnalul au fost probleme ci cu incompatibilitati intre driver/sistem/Alt-Dvb/v-plug. Dar s-a rezolvat , dupa n combinatii , ieri am reusit , acum obtin si eu rezultate la scanarea totala , adica imi afiseaza posturile gasite , sortate pe nume,etc . Pana acum imi dadea erori in permanenta si abia la insistente aveam reusite. In final , am reannoit driverul , filtrele grafice ,totul la zi , cateva setari in Alt-dvb si mergge ca uns. Ce sa-i faci este greu sa tii pasul cand ai o pauza foarte lunga in acest hobby.
Tin sa multumesc inca odata celor care m-au ajutat implicit fara a ma trimite nu stiu catre ce pagini sa citesc si in care nu as fi gasit decat tot intrebari care bineanteles ca sunt utile si folosesc si acestea dar iarasi timp pierdut , acum este OK. 10x a lot. :thx:

dragon65
06-03-10, 18:01
Salutare nu am mai urmarit demult discutiile daca puteti s-ami dati un link unde gasesc un altdvb complet

laleauaneagra
06-03-10, 18:41
situl oficial parca e inchis din ce imi aduc aminte,bate in google altdvb 2.2 si alege de acolo

trid_ovi
24-06-10, 21:32
Mai sunt inca oameni de sunt interesati de softul asta si care il mai updateaza. A aparut pe net ultima versiune de BDA. Pot zice ca e singura care imi roteste antena pe un Tevii S660. Din cauza asta cam ocolisem softul asta in ultimul timp.

Versiunea asta noua modifica:
- Removed DVBS2Signalling, DiSEqC, S_ROLLOFF settings from config.
- Added FEC support.
- LNB power-off support.
- Vendor-specific BDA extension autodetection. Now supported:
* Technotrend BDA API (use ttBdaDrvApi_Dll.dll). ToneBurst + Raw DiSEqC, LNB power-off, Modulation type selection.
* Hauppauge BDA extension. Raw DiSEqC, Modulation type selection, S2 Pilot/RollOff settings.
* Conexant BDA extension. Raw DiSEqC, Modulation type selection, S2 Pilot/RollOff settings (optional), LNB power-off (optional).
* DvbWorld BDA extension. ToneBurst + Raw DiSEqC, Modulation type selection.
* Turbosight BDA extension. Raw DiSEqC, Modulation type selection, LNB power-off.
* Twinhan BDA extension. ToneBurst + Raw DiSEqC, Modulation type selection, LNB power-off.
* TeVii BDA API (TeVii.dll). Raw DiSEqC, LNB power-off, Modulation type selection.
* Omicom BDA extension. ToneBurst + Raw DiSEqC, Modulation type selection.

Link descarcare: http://fbx.ro/zmo4uigf19o0sdr1

trid_ovi
04-07-10, 10:33
Si o actualizare pentru BDA Altdvb

Noutati:

- Change BDA type detection order. Use Turbosight, DVBWorld extension for TeVii devices with old drivers (pre 2009).
- Show Technotrend product name instead tuner filter name.
- Change credits and added project url in device selection dialog.

Link download: http://fbx.ro/fxs1oicpj0y51beq

marcghi
04-07-10, 11:02
nu merge link-ul, se poate altul ? multumesc.

val
04-07-10, 11:39
merge link-ul de FB, daca nu:
http://www.easysurf.ro/i4edpfqbe9hf/dev_bda2driver_v0.2.0.2.zip.htm

trid_ovi
18-07-10, 21:14
Si o noua varianta de BDA

Modificari:

- DVB-S tuning code cleanup.


Link download:
http://www.easysurf.ro/m4ncur126fil/dev_bda2driver_v0.2.0.3.zip.htm

trid_ovi
25-07-10, 21:33
BDA interface wrapper v0.2.0.4 for AltDVB v2.2 :drinks:



Modificari:

- Initial DVB-S tuning fixed (power-on, power-off).


Link download:
http://www.easysurf.ro/qie588t3pay5/dev_bda2driver_v0.2.0.4.zip.htm

trid_ovi
02-08-10, 23:17
Modificari:
- Experimental Microsoft Windows7 DiSEqC BDA-extension support. Used in Windows7 Media Center (DiSEqC 1.0), if driver provide this extension.
Most Win7-designed BDA-drivers provide this extension only for DiSEqC 1.0, but specification support RAW DiseqC 1.x/2.x and ToneBurst.
Current build support only ToneBurst/DiSEqC 1.0 for this extension (but in sources implemented also RAW DiseqC support).
- New configuration file option BDA_TYPE - preffered BDA-extension (Microsoft or TeVii). BDA extension always autodetected and this option can change priority.

Link download:
http://www.easysurf.ro/bmjf0rmz6p4m/dev_bda2driver_v0.2.0.5.zip.htm

trid_ovi
03-10-10, 17:55
Modificari:

v 0.2.0.7 - 2010.09.28 - CrazyCat
- Initial DVB-S tuning speed-up.

link download:
http://www.easysurf.ro/f81hh9rb1qi0/dev_bda2driver_v0.2.0.7_1_.zip.htm

laleauaneagra
03-10-10, 19:41
iti multumesc ca il ti updatat:):cheers:

trid_ovi
29-05-11, 23:46
v 0.2.0.10 - 2011.05.29 - CrazyCat
- Continous 22Khz tone control, when LOF Switch=0.
- Turbosight 6925 V2 support (DiSEqC 1.x control).
- Turbosight QBOXs support fixed again (DiSEqC 1.x control).



http://www.zshare.net/download/90757479e66405c6/

trid_ovi
26-07-11, 18:45
v 0.2.0.12 - 2011.07.25 - CrazyCat
- Fix modulation autodetect.
- 8VSB modulation for satellite devices used as NBC_QPSK

http://www.zshare.net/download/93006035a8f75153/

trid_ovi
26-07-11, 22:34
Aceasta versiune vad ca imi face unele figuri.Adica se blocheaza la scanari. Am revenit la versiunea v0.2.0.11.

trid_ovi
07-08-11, 08:20
v 0.2.0.13 - 2011.08.03 - CrazyCat
- New option - Relock after timeout. Useful for motorized dishes or periodical signal drops.



http://www.zshare.net/download/93411276b8d978b1/

trid_ovi
09-04-12, 20:59
07-04-2012 - CrazyCat
----------

v 0.2.0.17
- Fix Compro BDA-extension support (DiSEqC 1.x).

http://fbx.ro/aut1fvuge65wsa3i

georgeion
04-05-12, 17:03
BDA Interface v0.2.1.938 For AltDVB

* Fix Compro BDA-extension support (DiSEqC 1.x).

v0.2.1.938 has more functions as you'll see in Tools > Device Info/Config

www.dvbsupport.net/download/index.php?act=download&id=143

bonou2
24-07-14, 18:15
AltDVB v2.2 Build 4115 full.rar_

http://dosya.co/3hccuczucyq1/AltDVB_v2.2_Build_4115_full.rar.html

altxro
02-01-16, 00:30
Salutare prieteni si An nou fericit !
Dupa o foarte lunga perioada de inactivitate incep noul an cu lansarea unui site cu aplicatiile mele vechi si cu speranta ca voi avea suficient timp in 2016 sa adaug altele noi sau actualizate. Pentru cei interesati: http://www.altx.ro/projects/altdvb/

laleauaneagra
02-01-16, 00:43
bine ai revenit prietene drag :) ......sa faci ALTDVB cum sti t mai bine....deh a fost si ramane prima iubire :)

LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!

marcghi
02-01-16, 09:39
O veste buna pentru inceputul de an. Multumesc.

bonou2
04-01-20, 12:02
AltDVB version v2.3

v2.3 (2020-01-04)
Application:
– added support for HEVC
– added support for AAC,AAC-LATM and EAC3
– added support for EVR – Enhanced Video Renderer
– experimental built-in support for PLS and MIS.Currently only for TBS devices using my Dev_BdaDriver.int.
– simplified directshow config
– portable: doesn’t use registry to store settings, run as standard user (without admin rights)
– new version of DvbAvSrc.ax, used directly, does NOT need to be registered in the system using regsvr32.exe
– added support for “internal” directshow decoders (only LAV filters, for now)
– some optimization in TS packets demuxer & A/V stream path
– removed some unused/obsolete features (SDX files & coverage images,…)
– new directory structure.(files from dir. [SatFiles] moved to \Channels, \Configs, \Transponders)
– new file format for channel list.
– new file format for transponders with saving informations about signal
– channel search by name moved above list
– new options for better filtering channel list
– introduced kHz precision for frequencies
– external config file for CA names
– added more MODCODE’s and Roll-off values
– fixed a lot of bugs, added new ones 🙂

Old Non-BDA interfaces:
* New: Dev_TTBudget.dll
– need drv. 2.19h (28.11.2006)
– you have to copy “ttlcdacc.dll” (ver. >= 2.19.8.1) into ..\AltDvb\Devices\
– tested with S2-3200

* Dev_SkyStar2:
– fixed DiSEqC command when using driver >= 4.4.0
– built without VCL


https://www.mediafire.com/file/4xpyzl6llfmegc3/AltDVB_v2.3_B5220.zip/file

marcghi
04-01-20, 17:09
In sfarsit, anuntat de 4 ani a aparut . Multumim.
Testat pe cablu, merge foarte bine.
Nu am gasit cum sa activez subtitrarea dvb, daca se poate.

dingo31
04-01-20, 18:39
marcghi - Nu cred sa aiba subtitrare in aplicatia originala. Versiunile anterioare nu aveau, eu nu am gasit nici in 2.3.

val
05-01-20, 08:07
Nu reusesc sa gasesc tutorialul colegiului Staric referitor la subtitrarile dvb pe AltDVB + VLC.

horatyu
05-01-20, 17:41
Aceasta?

https://www.sateliti.info/showthread.php/393-SkyStar-2-(Partea-I)-FAQ

val
05-01-20, 23:50
Din păcate nu, tin minte ca vizionarea se făcea prin VLC.

zildan
06-01-20, 02:08
In sfarsit, anuntat de 4 ani a aparut . Multumim.
Testat pe cablu, merge foarte bine.
Nu am gasit cum sa activez subtitrarea dvb, daca se poate.

Cum ai testat pe cablu?

marcghi
06-01-20, 22:57
Cu un DVB-T2/DVB-C/FM/DAB (https://www.aliexpress.com/item/1762667746.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.37b92e0eLswucy) + vplug + softcam + cablu gigi.
Pe programele care au subtitrare dvb -ex. FilmAcum
La asta te refereai ? nu prea e clar ce vrei sa afli.

zildan
07-01-20, 01:14
Nu stiam ce tuner ai!
Deci sa inteleg ca merge cu Astrometa !
Multumesc de raspuns!

dingo31
25-10-20, 17:44
Alt-Dvb 2.3

PowerVuEmu este cu Softcam-ul cu key-le actualizate, AltDvb 2.3 le vede dar nu face lumina!
Pe softuri alternative, cum ar fi fi SmartDvb acelasi softcam este luminat, am folosit aceeasi aceasi versiune PowrVuEmu si acelasi softcam pe ambele.
Pe Smart Dvb se deschide, pe altdvb este citit si vazut dar nu deschide
Unde ar fi problema?


https://i.postimg.cc/QNFSKpnR/alt-dvb.jpg (https://postimg.cc/23fnPBYw)

altxro
26-10-20, 15:31
Alt-Dvb 2.3
PowerVuEmu este cu Softcam-ul cu key-le actualizate, AltDvb 2.3 le vede dar nu face lumina!
....
Unde ar fi problema?

Salut !
Problema este la AltDVB: plugin-ul decripteaza streamul dar pachetele decriptate nu sunt folosite de engine-ul intern. Cand l-am optimizat pentru FFDeCSA nu credeam ca o sa se inventeze plugin-uri care fac singure decriptarea :)
O sa incerc sa rezolv problema in urmatoarea versiune !

dingo31
28-10-20, 15:06
Nu reusesc sa gasesc tutorialul colegiului Staric referitor la subtitrarile dvb pe AltDVB + VLC.

Plecand de la sugestia ca ar fi posibil subtitrare ALTDVB+VLC, am gasit urmatoarea modalitate:

1)Se deschide functia record
2)Se selecteaza modul AV0
3)Se bifeaza subtitrarile dorite si pistele audio dorite.
Obligatoriu se activeaza PAT iar PMT ramane activat
4)Se apasa record, apoi se merge in folderul definit: AltDvb/Records.
5)Se deschide cu VLC fisierul respectiv, apoi se selecteaza subtitrarea si pista audio dorita.

Pe timpul vizionarii nu se opreste AltDvb si functia Record.
Va fi un mic delay, mai mare sau mai mic in functia de intarzierea cu care se deschide VLC de la inceperea opertiei.
Sunetul pe AltDvb va fi dat la minim pentru a nu se acoperi cu sunetul VLC

Se poate incerca si cu alte playere, nu doar VLC

https://i.postimg.cc/q7j8KK6h/record1.jpg (https://postimg.cc/p95hbpZR)

https://i.postimg.cc/rzXWTC3b/record2.jpg (https://postimages.org/)


https://i.postimg.cc/K8599RgF/record3.jpg (https://postimg.cc/mPtNkZw6)

Victor64
21-01-21, 18:52
Va salut,

Am cateva probleme cu ultima versiune. De ce dupa scanare ( satelit), nu-mi pastreaza lista de canale ? Faptul ca nu am imagine video dupa scanare tine probabil de configurarea codec-urilor ?
Multumesc

---------- Post added at 16:52 ---------- Previous post was at 16:41 ----------

Prima parte am rezolvat-o. Scuze, eu nu am fost atent, lipsa de exercitiu.

altxro
03-05-21, 20:10
Salutare,
Daca mai sunt pe aici utilizatori ai aplicatiei mele, am pus pe site o versiune noua:
https://www.altx.ro/2021/05/altdvb-v24/

Va doresc numai bine & sa ramaneti sanatosi !

Un_Q_
03-05-21, 21:34
Salutari AltxRo.
Multumim pentru munca depusa :)
Stay safe.

marcghi
03-05-21, 23:45
Buna treaba, multumim pentru munca depusa.
Din pacate nu s-a gasit solutia pentru subtitrarea DVB, ramane varianta mai complicata cu VLC.

altxro
04-05-21, 10:04
Cu placere ! Sper sa fie de folos celor putini ramasi cu acest hobby.
Subtitrarea DVB e in lucru dar nu am avut timp sa o finalizez pentru v2.4. Sigur o sa fie disponibila in urmatoarea versiune.

zildan
04-05-21, 10:24
Dacă ai timp studiază SAT-IP, sunt de 10 ori mai multe tunere disponibile.
Ne-am bucura mai mult și mai mulți de aceasta minunata aplicatie pentru care îți mulțumim.

altxro
04-05-21, 10:59
Am in lucru si un client/interfata de SAT>IP, dar stiti si voi cum e cu hobby-urile: mai scriu/testez la el in putinul timp liber ramas dupa job,familie,etc
Ca server am folosit minisatip-ul lui Catalinii. Exista si device-uri standalone ce au implementat protocolul SAT>IP ?

zildan
04-05-21, 11:45
Zeci, dacă vrei îți facem cadou unul.

iosif
04-05-21, 21:25
Am testat azi ultima versiune ALTDVB 2.4 pe transponderele T2-MI, si se descurca excelent. Satelitul testat a fost Yamal 402 54,9 E.
A fost mai greu sa inteleg cum se afla PID-ul. Initial se scaneaza transponderul si rezultatul scanat se bifeaza Decapsulation si va da PID-ul, se editeaza in frecventa de scanare se rescaneaza si gaseste programele.

Multumiri autorului ALTDVB pentru munca depusa, si ca a introdus aceasta optiune excelenta.

https://i.postimg.cc/qRyC2yHs/F-r-titlu3.png (https://postimages.org/)


https://i.postimg.cc/2jdZ6Qwm/F-r-titlu2.png (https://postimg.cc/z3BB2R6P)

altxro
08-05-21, 11:45
Zeci, dacă vrei îți facem cadou unul.

Multumesc ! Prima data vreau sa aduc interfata la nivelul la care functioneza OK cu minisatip-ul si dupa aceea o sa apelez la generozitatea ta pentru a face testele pe un hardware dedicat.


---------- Post added at 11:45 ---------- Previous post was at 11:43 ----------

@iosif (https://www.sateliti.info/member.php?u=1521):
Probabil ai observat ca este un bug la salvarea canalelor scanate daca pe acelasi PID T2-MI sunt mai multe PLP-uri.
Pana rezolv problema poti sa duplici transponderul pentru celelalte PLP-uri dar sa adaugi 1 KHz la frecventa a.i sa pacalesti aplicatia ca e alt TP.

satelescu
22-05-21, 21:26
Scanat transponderii T2-MI in banda C la 40.0E cu AltDVB v2.4.Iata cum am setat playerul pentru scanarea acestor streamuri plp:
Excelent altxro.Felicitari si multumiri :clap2:

https://i.imgur.com/SYx43D5.png
https://i.imgur.com/Y0yJEhI.png
https://i.imgur.com/FHjqcFA.png
https://i.imgur.com/HaGKyJg.png
https://i.imgur.com/N1A5dl1.png
https://i.imgur.com/IytMjCY.png

dingo31
02-06-21, 17:43
De cateva zile întâmpin o problemă la altdvb, indiferent de versiune :/ floating point division by zero /
Nu am habar de unde a apărut???

https://i.postimg.cc/0QW4g36y/altdvb.jpg (https://postimg.cc/MMB5V9bC)

altxro
05-06-21, 08:08
De cateva zile întâmpin o problemă la altdvb, indiferent de versiune :/ floating point division by zero /
Incearca te rog o versiune "curata", fara plugin-uri, si foloseste LAV filters ca decoder video/audio.
Cand apare eroarea: exact cand schimbi canalul sau dupa un timp ?

dingo31
05-06-21, 09:41
Am incercat cu ultima versiune 2.4_B5488, "curata", cu filtrele LAV din definitie, fara nici un plugin. Am dat o scanare simpla doar pe 306Mhz-C, eroarea apare imediat cand deschid aplicatia iar dupa ce dau click pe "OK" trece pe "wait" permanent, indiferent de programul selectat si așa ramâne.

https://i.postimg.cc/SNQYS3H6/altxdvb1.jpg (https://postimages.org/)

altxro
05-06-21, 10:54
Sterge FFDecsa.dll din folderul .\AltDVB\Devices\ sa vedem daca nu cumva de acolo e problema...

dingo31
05-06-21, 20:41
Am sters fisierul dar nimic pozitiv de semnalat, eroare este aceeasi. Apoi am incerct altdv 2.4 pe alt computer, tot cu Win10 si totul este normal acolo.
Poate este de la vreun program sau de la altceva din primul computer, dar nu reusesc sa gasesc ce anume.

gullit
31-07-21, 23:08
Se poate deschide pachetul Abertis de pe Hispasat cu ALTDVB?

val
01-08-21, 08:12
Întrebarea cred că este nepotrivita in acest topic.

gullit
19-12-21, 10:34
Ma poate ajuta cineva sa prind programele multistream cu ALTDVB?

iosif
14-02-22, 01:08
Ca sa scanezi multistream cu ALTDVB faci asa cum e in imagine,


https://i.postimg.cc/j582Myxw/Untitled.png (https://postimg.cc/XGCnJGy4)