PDA

View Full Version : H-H cu unul sau mai multe lnb-uri



-minus
31-01-07, 11:32
Bun.... deci sa ma fac inteles mai bine; sistemul fix cu 3lnb-uri poate functiona cu un H-H dar din cele 3 lnb-uri doar unul va fi activ pe tot arcul descris de montura,ex de la 75E la 30 W doar lnb-ul din centru va fi functional restul de 2 lnb-uri vor fi active doar intrun anumit unghi,ex; se monteaza la o antena fixa cu un singur lnb o montura H-H si dorim sa prindem mai multi sateliti deodata,comandam monturii din telecomanda receiverului sa se pozitioneze oe SIRIUS 5E si apoi vom monta inca 2 lnb-uri pentru intelsat 1002 1W si hotbird 13 E de mentionat ca aceste 2 lnb-uri vor functiona numai in acest unghi,pozitionarea monturii pe alt satelit va anula orce semnal de pe cele 2 lnb-uri activ raminind doar lnb-ul central, pot fi facute si alte configuratii,de ex; SIRIUS-HOTBIRD-EUTELSAT 16E,si ex,pot continua fiecare e liber sa faca ce configurare doreste daca aveti nelamuriri postati intrebarile in aceasta sectiune,mentionez ca toate raspunsurile oferite de mine sunt mai intii probate si aplicate de mine personal deci;FUNCTIONABILE 100%100 Spaniolul :wink:

laleauaneagra
01-02-07, 17:48
sa fiu al naibi ca nici nu mam gindit la asa ceva :shock: foarte buna treaba.grozav :wink:

-minus
01-02-07, 17:56
sa fiu al naibi ca nici nu mam gindit la asa ceva :shock: foarte buna treaba.grozav :wink: si te asigur ca functioneaza beton,de altfel tot ceea ce postez e incercat de mine personal si numai dupa ce consider ca e un lucru util si bun pentru ceilalti abia atunci postez,succes tutoror,orce intrebare veti avea veti afla raspunsul!Spaniolul :wink:

pytonu
02-02-07, 09:31
Cum se impaca comutatorul diseq cu motorul?
Ideea e interesanta.

-minus
02-02-07, 10:14
Cum se impaca comutatorul diseq cu motorul?
Ideea e interesanta. e ok! spaniolul :wink:

outcast
02-02-07, 11:49
te scoli cu noaptea-n cap spaniolule.....aseara nu am reusit nimic,cu softcamurile...cit despre disecq eu nu inteleg cum merge si motorul si comutatorul in acelasi timp....

-minus
02-02-07, 12:17
te scoli cu noaptea-n cap spaniolule.....aseara nu am reusit nimic,cu softcamurile...cit despre disecq eu nu inteleg cum merge si motorul si comutatorul in acelasi timp.... e simplu; mergi la setari la ajustari motor;acolo pui motorul pe diseqc 1,2sau usals depinde cum vrei,iar lnb-urile le setezi din; configurarea antenei-setari diseqc portA sau B ,sau cum vrei tu alta nelamurire? Spaniolul :wink:

outcast
02-02-07, 12:37
acum am inteles.... :idea:

-minus
02-02-07, 13:26
acum am inteles.... :idea: pentru orce nelamurire legata de sisteme de receptie nu ezitati sa intrebati,va voi raspunde cit se poate de rapid.Spaniolul :wink:

zappa
18-02-07, 17:02
Eu am o instalatie cu 3 lnb-uri fixa (5, 13 si 16 grd est). Ieri am cumparat si un hh strong. Sper ca maine sa fie vreme buna si sa o montez. Daca va merge voi posta rezultatele aici.

-minus
18-02-07, 17:25
Eu am o instalatie cu 3 lnb-uri fixa (5, 13 si 16 grd est). Ieri am cumparat si un hh strong. Sper ca maine sa fie vreme buna si sa o montez. Daca va merge voi posta rezultatele aici. Fi sigur ca va merge,cu o conditie; dai jos lnb-urile auxiliare,lasi doar lnb-ul din focarul principal,prinzi satelitul sudic cu H-H-ul montat,apoi comanzi monturii sa se pozitioneze pe sirius si abia acum poti pune lnb-urile secundare,aici nu e ca la o antena fixa sa apuci de antena si sa o rasucesti stinga dreapta si gata satelitul :D avind o montura H-H trebuie sa respecti intocmai ceea ce am scris mai sus,deoarece antena montata pe un H-H descrie un arc complect diferit fata de ceea ce sti pina acum,asta ai sa vezi cind vei monta antena,si degeaba vei pune tot ansablul cu multiffed pe H-H ,ca el cind va ajunge pe SiriuS va arata ca un crab cu cracii sus :D ,daca vei monta antena asa cum am descris in primul topic vei receptiona daca nu nu vei prinde nimic cu celelalte lnb-uri secundare.Spaniolul :wink:PS.vezi ca ansamblul de lnb-uri suplimentare va trebui modificat!! vei avea un alt unghi de receptie al satelitilor decit cel de acum :wink:

zappa
18-02-07, 19:26
Nu inteleg de ce trebuie sa modific sistemul de prindere. Focarul principal este hotbirdul.....si apoi voi pune (stand in spatele antenei) in stanga sirius iar in dreapta w2-ul, adica exact pozitia de acum. Daca nu va merge voi ramane cu un singur lnb.

Snow
18-02-07, 19:44
Nu inteleg de ce trebuie sa modific sistemul de prindere. Focarul principal este hotbirdul.....si apoi voi pune (stand in spatele antenei) in stanga sirius iar in dreapta w2-ul, adica exact pozitia de acum. Daca nu va merge voi ramane cu un singur lnb.
lnb-urile vor fi prinse asa cum ai spus. banuiesc ca ai suportul de prindere de la max. problema apare la pozitia antenei cand va fi pe 13e, iar suportul de la max nu te mai ajuta deorece focarele de captare vor fi putin diferite si din aceasta cauza trebuie sa modifici suportul de prindere al lnb-urilor. de asta e recomandat, ca dupa ce ai setat corespunzator h-h-ul, dupa ce te-ai asigurat ca prinzi toti satelitii doriti, dai pe 13e si incepi testele de modificare ale suportului de prindere.(lnb)

zappa
18-02-07, 19:49
Cam complicat deoarece nu ajung la lnb-uri cand antena e orientata pe hotbird.

staric
18-02-07, 19:52
De mers trb sa mearga>posibil sa ai nevoie de niste ajustari a LNB din stanga si dreapta fata de pozitia actuala,dar daca suportul iti permite aceste ajustari nu vad nici o problema.
P.S.
Dupa ce faci toate reglarile ,te rog,spunemi daca mai prinzi si alti sateliti cu LNB laterale in alta pozitie a LNB central (Eu cred ca Da,dar nu am controlat nici o data)

Snow
18-02-07, 20:00
cu suportul de la max e greu sa faci ajustarile, iar daca spui ca nici nu ajungi la ele.........nu stiu cum sa te ajut...ai putea s-o faci si mai babeste. dar e destule de exasperant; cam asa: reglezi lnb-urile dupa ochii in pozitia in care ajungi la ele, pe urma o muti pe 13e si vezi cum sta treaba, pe urma repeti.......ti-am spus e exasperant, iar daca n-ai cat de cat o mica idee cam cum ar trebui orientate, o sa-ti mananci toti nervi

-minus
18-02-07, 20:04
Nu inteleg de ce trebuie sa modific sistemul de prindere. Focarul principal este hotbirdul.....si apoi voi pune (stand in spatele antenei) in stanga sirius iar in dreapta w2-ul, adica exact pozitia de acum. Daca nu va merge voi ramane cu un singur lnb. Asa cum tiam explicat in primul raspuns la topicul tau,antena e complect diferita pe un H_H,ea se comporta ca o minge :D se invirte de la E la W iar lnb-ul central va suferi modificari in sensul ca va avea cite o pozitie diferita pe fiecare satelit in parte practic el va descrie o jumatate de cerc,iar ca sa prinzi ceea ce vrei cu inca un suport pentru 2 lnb-uri trebuie sa procedezi intocmai cum am descris in primul topic,altfel cele 2 lnb-uri suplimentare devin nule!!!ele trebuie sa le pozitionezi ori cind ai antena pe SIRIUS avind lnb-ul principal pe acest satelit ori poti sa le pui avind antena orientata pe HOTBIRD,tu alegi cum vrei sa le pui,dar sa nu muncesti degeaba,inca o data;antena montata pe un H-H are cu totul si cu totul alte pozitii pe sateliti fata de o antena fixa.succes.Spaniolul :wink:

-minus
18-02-07, 20:06
cu suportul de la max e greu sa faci ajustarile, iar daca spui ca nici nu ajungi la ele.........nu stiu cum sa te ajut...ai putea s-o faci si mai babeste. dar e destule de exasperant; cam asa: reglezi lnb-urile dupa ochii in pozitia in care ajungi la ele, pe urma o muti pe 13e si vezi cum sta treaba, pe urma repeti.......ti-am spus e exasperant, iar daca n-ai cat de cat o mica idee cam cum ar trebui orientate, o sa-ti mananci toti nervi Daca face asa va trebui sa tina cont ca lnb-urile au o usoara decinatie fata de pozitia lor normala dar e exasperant de greu te duce in stadiul sa arunci tot ansablul de la etaj :D Spaniolul :wink:

zappa
18-02-07, 20:29
Avand in vedere ca stau la etajul 6 s-ar putea sa se faca praf pana jos.

-minus
18-02-07, 20:32
Sper ca nu te superi,dar eu iti dau un sfat bazat pe experienta proprie,daca ai sti de cite ori era sa le dau dracului pe toate..... :D dar acum am H-H conform primului post,adica cind antena se pozitioneaza pe SIRIUS vad si INTELSAT 1002 si HOTBIRD 13 deci eu ma bazez pe o experienta de aproape 15 ani in domeniu,ca sunt afon cu pc-ul asta e altceva sunt inca la inceput :D dar la sisteme de receptie sunt;the best,nr.1 sau cum vrei tu :D Spaniolul :wink:

zappa
18-02-07, 20:35
Nu am de ce sa ma supar. Chiar ma bucur ca cineva ma incurajeaza si imi da sfaturi. Daca ai probleme cu computerul te pot ajuta cu placere.

-minus
18-02-07, 20:44
Nu am de ce sa ma supar. Chiar ma bucur ca cineva ma incurajeaza si imi da sfaturi. Daca ai probleme cu computerul te pot ajuta cu placere. am ceva nedumeriri :D sunt prea multe programe,meniuri submeniuri o nebunie totala,cind o sa am nevoie de ceva o sa postez :D multumesc mult si succes.Spaniolul :wink:

zappa
19-02-07, 22:04
Din pacate nu am reusit sa fac hh-ul sa functioneze. La un moment dat am receptionat 26 grd est pe lnb-ul central si am luat-o din satelit in satelit spre est. Mi-a intrat 19 est, 13 est, iar cand sa scanez si 10 grd est fie vantul a miscat antena, fie nu era bine reglata cert e ca nu am mai reusit nimic. Absolut nimic. Si deoarece se intuneca am luat o pauza. Acum e pozitionata pe cei 3 sateliti ptr Max. Si daca mut antena spre est imi intra si astra 19 est. Mai mult nu am incercat. Intre timp o sa mai citesc si sper sa ma mai luminez.
Sa ma corecteze cineva daca nu am facut bine;
- am setat pe hh 46 grd
- pe gradatia antenei am setat 23 grd
- hh-ul era la punctul 0
- am cautat 26 grd est
- nu stiu cum sa setez limitele....si daca trebuie
Mentionez ca sunt din Bucuresti.
Mai trebuie ceva?

Multumesc

-minus
19-02-07, 22:27
Din pacate nu am reusit sa fac hh-ul sa functioneze. La un moment dat am receptionat 26 grd est pe lnb-ul central si am luat-o din satelit in satelit spre est. Mi-a intrat 19 est, 13 est, iar cand sa scanez si 10 grd est fie vantul a miscat antena, fie nu era bine reglata cert e ca nu am mai reusit nimic. Absolut nimic. Si deoarece se intuneca am luat o pauza. Acum e pozitionata pe cei 3 sateliti ptr Max. Si daca mut antena spre est imi intra si astra 19 est. Mai mult nu am incercat. Intre timp o sa mai citesc si sper sa ma mai luminez.
Sa ma corecteze cineva daca nu am facut bine;
- am setat pe hh 46 grd
- pe gradatia antenei am setat 23 grd
- hh-ul era la punctul 0
- am cautat 26 grd est
- nu stiu cum sa setez limitele....si daca trebuie
Mentionez ca sunt din Bucuresti.
Mai trebuie ceva?

MultumescAi facut setarile corect,cind fixezi antena pe Arabsat 26E cauta un transporder cu semnal slab si fa reglajul final de semnal pe acel transporder,astfel esti sigur ca vei receptiona toate transporderele bine,in legatura cu limitele setezi satelitii E-W pina la care sa mearga montura,la mine spre ex e setata ca satelit maxim E 72 E iar ca satelit W 30W succes,Spaniolul :wink:

zappa
19-02-07, 22:41
Care este acel transporder cu semnal slab de pe Arabsat 26E? Antena mea este de 0,9 m.

-minus
19-02-07, 22:46
Care este acel transporder cu semnal slab de pe Arabsat 26E? Antena mea este de 0,9 m. Vezi si tu care iti intra cel mai slab si dupa acela te orientezi,eu am 1,20 offset la mine merge dar la tine nu cred ca va intra.Spaniolul :wink:

zappa
19-02-07, 22:50
Din pacate strongul 4401 dupa patch nu mai afiseaza si calitatea. Am doar indicator de semnal. Care e destul de dubios.

-minus
19-02-07, 22:52
Din pacate strongul 4401 dupa patch nu mai afiseaza si calitatea. Am doar indicator de semnal. Care e destul de dubios. Decit nimic e bun si ala :D Spaniolul :wink:

zappa
21-02-07, 19:25
Am reusit. Am ajuns pana la 62 gdr est (Prima TV si dogan).
O sa revin cu amanunte si poze.
:!: :!: :!:

-minus
21-02-07, 19:41
Am reusit. Am ajuns pana la 62 gdr est (Prima TV si dogan).
O sa revin cu amanunte si poze.
:!: :!: :!: Felicitari!!!!!,ai reusit sa pui si lnb-urile secundare? merg? Spaniolul :wink:

zappa
21-02-07, 21:59
Da...functioneaza toate 3; lnb 1 - sirius 5 grd est, lnb 2 - hotbird si lnb 3 - eutelsat w2 la 16 grd est. Nu au semnal maxim, dar important e ca pot vedea tp-urile de la Max fara sa misc antena. Fata de suportul original de la Max am facut o modificare; cel de pe sirius a trebuit sa il imping in jos (cu ajutorul unei cozi de matura, caci nu ajungeam la el) cam cu cca 3 cm cred. Pe max am semnal 78-80 %. In rest am facut probe doar spre est pana la 62 grd. Si a fost ok. Maine revin cu poze si cu probe spre vest.

-minus
21-02-07, 22:10
Da...functioneaza toate 3; lnb 1 - sirius 5 grd est, lnb 2 - hotbird si lnb 3 - eutelsat w2 la 16 grd est. Nu au semnal maxim, dar important e ca pot vedea tp-urile de la Max fara sa misc antena. Fata de suportul original de la Max am facut o modificare; cel de pe sirius a trebuit sa il imping in jos (cu ajutorul unei cozi de matura, caci nu ajungeam la el) cam cu cca 3 cm cred. Pe max am semnal 78-80 %. In rest am facut probe doar spre est pana la 62 grd. Si a fost ok. Maine revin cu poze si cu probe spre vest. Ai vazut ca nu a fost asa greu? daca aveai posibilitatea sa ajungi la lnb-uri se putea si mai bine,ma bucur ca ti-am fost de folos.Spaniolul :wink:

zappa
21-02-07, 22:30
A fost greu ptr ca nu ajungeam la lnb-uri. Iar la hh credeam ca pe ambele parti ale ei sunt aceleasi gradatii. Dar pe o parte e elevatia, iar pe cealalta parte e latitudinea. Azi am observat cu ajutorul unei oglinzi. :D

-minus
22-02-07, 09:00
A fost greu ptr ca nu ajungeam la lnb-uri. Iar la hh credeam ca pe ambele parti ale ei sunt aceleasi gradatii. Dar pe o parte e elevatia, iar pe cealalta parte e latitudinea. Azi am observat cu ajutorul unei oglinzi. :D Ok, asteptam cu interes sa postezi fotografiile,astfel si cei mai sceptici vor crede ca un multifeed poate functiona cu un H-H :wink:

staric
22-02-07, 09:16
Mai exista o intrebare pentru cei ce vor sa monteze acest sistem:
Unde e montat Comutatorul DiSEqC - pana la motorul H-H sau dupa motor H-H.Din cele citite de mine se recomanda dupa motorul H-H (intre motor si LNB) evitind astfel blocarile de motor.
Toate acestea eu nu le pot controla (e frig,e ploae,astept vara - ca fac din placere) asa ca rog Zappa (sau cei care au acest sistem) sa precizeze acest amanunt.

-minus
22-02-07, 09:27
Mai exista o intrebare pentru cei ce vor sa monteze acest sistem:
Unde e montat Comutatorul DiSEqC - pana la motorul H-H sau dupa motor H-H.Din cele citite de mine se recomanda dupa motorul H-H (intre motor si LNB) evitind astfel blocarile de motor.
Toate acestea eu nu le pot controla (e frig,e ploae,astept vara - ca fac din placere) asa ca rog Zappa (sau cei care au acest sistem) sa precizeze acest amanunt. Nu are cine stie ce inportanta inainte sau dupa,functioneaza bine in ambele cazuri,acum fiecare e liber sa aleaga varianta care ii convine,unii sustin ca inainte este ideal altii dupa,parerile sunt inpartite.Spaniolul :wink:

zappa
22-02-07, 19:40
Pai nu se poate monta decat intre lnb-uri si motor. Asta e singura pozitie.

-minus
22-02-07, 20:25
Pai nu se poate monta decat intre lnb-uri si motor. Asta e singura pozitie. De fapt este pozitia cea mai indicata montata dupa motor scade semnalul dar functioneaza. :wink:

zappa
22-02-07, 21:44
Explica-mi si mie cum poti monta comutatorul DiSEqC intre motor si receptor. M-ai facut tare curios.

Snow
22-02-07, 22:36
Explica-mi si mie cum poti monta comutatorul DiSEqC intre motor si receptor. M-ai facut tare curios.
si eu sunt curios. oare se poate sa pui cablul de la motor in intrarea lnb1, iar intrarile lnb2 si lnb3 sa le tragi direct la lnb-urile respective? teoretic se poate :D, dar pana la practic , trebuie testat lucrul asta :wink:

-minus
22-02-07, 22:48
Explica-mi si mie cum poti monta comutatorul DiSEqC intre motor si receptor. M-ai facut tare curios. Tocmai a raspuns snow :wink: Dar eu nu recomand acest lucru dupa cum am spus are neajunsuri nu stiu ce se poate intimpla pe termen lung,asa ca renunta la idee,nu ai nimic de cistigat :wink:

nirolf
16-03-07, 21:37
sincer sa fiu nu inteleg rostul unui multi-feed pe o instalatie cu motor hh.
hh folosesc in general cei care au un singur televizor si fie sint hobbysti fie
vor sa vada cit mai multi sateliti.marele dezavantaj timpul de asteptare.
multifeed-ul se bucura de viteza de comutare mare,asta e pentru cei grabiti sau care au mai multe tv-uri.numar limitat de sateliti.
ca hobbyst as putea fi tentat sa fac un asemenea experiment insa am o
dilema:lnb-urile secundare cum le pozitionez,la ce distanta fata de centru?
in cite pozitii ale lnb-ului central cele laterale sint si ele "iluminate"de sateliti.in unele cazuri distanta dintre sateliti este de 3? in altele de 5? sau
cine mai stie ce distanta.
daca vrem sa luam cazul de 3? avem nevoie de lnb-uri alps cu cap tronconic ce facem in ipoteza ca avem deja un invacom in focar ?
o alta dilema la multifeed atit la est de centru cit si la vest lnb-ul se pozitioneaza la o anumita inclinatie in suport.sa tragem concluzia ca este totuna cum sint rotite in pozitia est sau vest extrem ?
scuze,totul mi se pare o aberatie.
nirolf :lol:

-minus
17-03-07, 12:42
sincer sa fiu nu inteleg rostul unui multi-feed pe o instalatie cu motor hh.
hh folosesc in general cei care au un singur televizor si fie sint hobbysti fie
vor sa vada cit mai multi sateliti.marele dezavantaj timpul de asteptare.
multifeed-ul se bucura de viteza de comutare mare,asta e pentru cei grabiti sau care au mai multe tv-uri.numar limitat de sateliti.
ca hobbyst as putea fi tentat sa fac un asemenea experiment insa am o
dilema:lnb-urile secundare cum le pozitionez,la ce distanta fata de centru?
in cite pozitii ale lnb-ului central cele laterale sint si ele "iluminate"de sateliti.in unele cazuri distanta dintre sateliti este de 3? in altele de 5? sau
cine mai stie ce distanta.
daca vrem sa luam cazul de 3? avem nevoie de lnb-uri alps cu cap tronconic ce facem in ipoteza ca avem deja un invacom in focar ?
o alta dilema la multifeed atit la est de centru cit si la vest lnb-ul se pozitioneaza la o anumita inclinatie in suport.sa tragem concluzia ca este totuna cum sint rotite in pozitia est sau vest extrem ?
scuze,totul mi se pare o aberatie.
nirolf :lol: Deoarece multora nu le vine sa creada ca se poate asa ceva sau ca este un lucru inutil postez ce a reusit un membru de al nostru care a incercat asa ceva,si totusi e un lucru simplu si util,de ce sa ma invirt cu antena de pe un satelit pe altul cind pot vedea 3-5 in acelasi timp? de aici mia venit ideea si am incercat dupa care am recomandat si altora aceasta posibilitate care mie unul imi ie de folos,iata ce spune zappa;








zappa



Joined: 11 Feb 2007
Posts: 78

Posted: Wed Feb 21, 2007 10:29 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Da...functioneaza toate 3; lnb 1 - sirius 5 grd est, lnb 2 - hotbird si lnb 3 - eutelsat w2 la 16 grd est. Nu au semnal maxim, dar important e ca pot vedea tp-urile de la Max fara sa misc antena. Fata de suportul original de la Max am facut o modificare; cel de pe sirius a trebuit sa il imping in jos (cu ajutorul unei cozi de matura, caci nu ajungeam la el) cam cu cca 3 cm cred. Pe max am semnal 78-80 %. In rest am facut probe doar spre est pana la 62 grd. Si a fost ok


Atasez si o fotografiew a sistemului lui zappa pentru cei suspiciosi


No comment :wink:









http://img88.imageshack.us/img88/4472/img0078hp6.jpg

-minus
17-03-07, 12:59
Pentru cei ce dorec o anumita configuratie ii rog sa posteze ce anume doresc sa receptioneze cind H-H-ul se afla pe o anumita pozitie si le voi detaila tot ce e necesar pentru a reusi,

PS.orce e posibil totul e sa sa nu te iei dupa teorie,deoarece teoretic asa ceva nu se poate :D :D dar practica si ambitia de a dovedi ca se poate au aratat imposibilul,concluzie; daca nu incercati contrariul teoriei nu veti sti niciodata daca in practica se poate,asa ca lasati teoria deoparte si experimentati ,succes :wink: :wink:

nirolf
17-03-07, 20:09
nirolf wrote:
sincer sa fiu nu inteleg rostul unui multi-feed pe o instalatie cu motor hh.
hh folosesc in general cei care au un singur televizor si fie sint hobbysti fie
vor sa vada cit mai multi sateliti.marele dezavantaj timpul de asteptare.
multifeed-ul se bucura de viteza de comutare mare,asta e pentru cei grabiti sau care au mai multe tv-uri.numar limitat de sateliti.
ca hobbyst as putea fi tentat sa fac un asemenea experiment insa am o
dilema:lnb-urile secundare cum le pozitionez,la ce distanta fata de centru?
in cite pozitii ale lnb-ului central cele laterale sint si ele "iluminate"de sateliti.in unele cazuri distanta dintre sateliti este de 3? in altele de 5? sau
cine mai stie ce distanta.
daca vrem sa luam cazul de 3? avem nevoie de lnb-uri alps cu cap tronconic ce facem in ipoteza ca avem deja un invacom in focar ?
o alta dilema la multifeed atit la est de centru cit si la vest lnb-ul se pozitioneaza la o anumita inclinatie in suport.sa tragem concluzia ca este totuna cum sint rotite in pozitia est sau vest extrem ?
scuze,totul mi se pare o aberatie.
nirolf
Deoarece multora nu le vine sa creada ca se poate asa ceva sau ca este un lucru inutil postez ce a reusit un membru de al nostru care a incercat asa ceva,si totusi e un lucru simplu si util,de ce sa ma invirt cu antena de pe un satelit pe altul cind pot vedea 3-5 in acelasi timp?
vad ca in continuare discutam despre doua lucruri diverse cu mentiunea ca tu raspunzi unei probleme ca si cind de fapt ar fi vorba despre o alta.ma rog,problema nu o am eu.
ca siu cit se poate de clar nu am afirmat ca nu este posibila combinatia!
un motor disecq are cam acelasi pret(uneori) ca si ale unui comutator disecq ale 2-3 lnb-uri luate impreuna.care este ratiunea investitiei?
montura cu 3 lnb-uri dispuse la 3-5? diferenta functioneaza in citeva pozitii care se pot numara pe degetele de la o mina.
intrebare.in afara de combinatia siriu-13? si 16? care alte pozitii mai prezinta interes si asta aplicat la toate 3 pozitiile simultan?
daca ideea este ca se foloseste doar cu combinatie 5?,13? si 16? simultan nu pot sa spun decit.halal eficienta!

-minus
17-03-07, 20:20
nirolf wrote:
sincer sa fiu nu inteleg rostul unui multi-feed pe o instalatie cu motor hh.
hh folosesc in general cei care au un singur televizor si fie sint hobbysti fie
vor sa vada cit mai multi sateliti.marele dezavantaj timpul de asteptare.
multifeed-ul se bucura de viteza de comutare mare,asta e pentru cei grabiti sau care au mai multe tv-uri.numar limitat de sateliti.
ca hobbyst as putea fi tentat sa fac un asemenea experiment insa am o
dilema:lnb-urile secundare cum le pozitionez,la ce distanta fata de centru?
in cite pozitii ale lnb-ului central cele laterale sint si ele "iluminate"de sateliti.in unele cazuri distanta dintre sateliti este de 3? in altele de 5? sau
cine mai stie ce distanta.
daca vrem sa luam cazul de 3? avem nevoie de lnb-uri alps cu cap tronconic ce facem in ipoteza ca avem deja un invacom in focar ?
o alta dilema la multifeed atit la est de centru cit si la vest lnb-ul se pozitioneaza la o anumita inclinatie in suport.sa tragem concluzia ca este totuna cum sint rotite in pozitia est sau vest extrem ?
scuze,totul mi se pare o aberatie.
nirolf
Deoarece multora nu le vine sa creada ca se poate asa ceva sau ca este un lucru inutil postez ce a reusit un membru de al nostru care a incercat asa ceva,si totusi e un lucru simplu si util,de ce sa ma invirt cu antena de pe un satelit pe altul cind pot vedea 3-5 in acelasi timp?
vad ca in continuare discutam despre doua lucruri diverse cu mentiunea ca tu raspunzi unei probleme ca si cind de fapt ar fi vorba despre o alta.ma rog,problema nu o am eu.
ca siu cit se poate de clar nu am afirmat ca nu este posibila combinatia!
un motor disecq are cam acelasi pret(uneori) ca si ale unui comutator disecq ale 2-3 lnb-uri luate impreuna.care este ratiunea investitiei?
montura cu 3 lnb-uri dispuse la 3-5? diferenta functioneaza in citeva pozitii care se pot numara pe degetele de la o mina.
intrebare.in afara de combinatia siriu-13? si 16? care alte pozitii mai prezinta interes si asta aplicat la toate 3 pozitiile simultan?
daca ideea este ca se foloseste doar cu combinatie 5?,13? si 16? simultan nu pot sa spun decit.halal eficienta! Combinatiile sunt multiple depinde ce vrei,de ex;Astra 19-Hotbird13 -Eutelsat16 Arabsat 26 antena fiind pozitionata pe ASTRA 19,dar vad ca tu esti intotdeauna sceptic si nu inteleg de ce,daca celorlalti le convine asta nu inseamna ca trebuie sa fi de acord ideea este ca se poate folosi orce combinatie cu o distanta maxima intre lnb-uri de 10Grade ,iar referitor la pret lnb-urile si switchul nu depasesc 80 ron iar un H_H e 150-230 ron deci mai calculeza o data, cam asta e in mare se merita acest lucru pentru cei ce vor sa vada dintr-o singura pozitie mai multe programe :wink:

nirolf
17-03-07, 20:36
cam asta e in mare se merita acest lucru pentru cei ce vor sa vada dintr-o singura pozitie mai multe programe
inteleg ca este o inventie a ta si ai tot dreptul sa o aperi.
eu continui sa o calific ca pe o aberatie.sint convins ca daca voi propune unui client o astfel de instalatie(sigur nu o voi face) vio fi tratat ca un nebun.

-minus
17-03-07, 20:54
cam asta e in mare se merita acest lucru pentru cei ce vor sa vada dintr-o singura pozitie mai multe programe
inteleg ca este o inventie a ta si ai tot dreptul sa o aperi.
eu continui sa o calific ca pe o aberatie.sint convins ca daca voi propune unui client o astfel de instalatie(sigur nu o voi face) vio fi tratat ca un nebun. Fiecare e liber sa gindeasca cum vrea,daca atita poti gindi asta e,orcum daca vroiam o inregistram la OSIM dar nu e cazul am descoperit-o intimplator deoarece am vrut mai multe programe sa vad dintr-o pozitie iar referitor la clienti pot sa-ti spun ca am instalat 4 astfel de sisteme si oamenii au fost fff multumiti,le-a placut enorm,incearca si tu o combinatie sa vedem reusesti? sau probabil ca nu ai reusit :D de aceea esti impotriva :D :D orcum fiecare cu parerea lui eu inchei aici acest subiect cu o remarca;



cine vrea sa instaleze un astfel de sistem sa nu se ia dupa sceptici,sistemul e functional si merge perfect,daca dorit o anumita configuratie nu eitati sa postati si va ajut cu placere,eu inchei aici,nirlof poti sa scrii mult si bine ca pentru mine a fost suficient :wink:

nirolf
17-03-07, 23:25
cred ca ar trebui incercat si cu o antena toroidala cu minim 20 de lnb-uri.
dupa parerea ta ar functiona ? esti bun sa-mi dai indicatii ?
mercic,nirolf :lol:

-minus
18-03-07, 00:39
cred ca ar trebui incercat si cu o antena toroidala cu minim 20 de lnb-uri.
dupa parerea ta ar functiona ? esti bun sa-mi dai indicatii ?
mercic,nirolf :lol: Dupa cum am mai spus sistemul functioneaza cu mai multe lnb-uri doar intr-o anumita pozitie,adica lnb-ul central sa fie pozitionat pe un satelit si restul sa fie asezati in functie de unghiul de receptie secundar,teoretic se poate eu nu am incercat cu mai mult de 4 lnb-uri,dar nu am incercat cu mai multe deci e posibil sa mearga nu te lua dupa ce se spune in teorie incearca practic eu asa am reusit, :D :wink:

nirolf
18-03-07, 19:03
nu sint dispus sa-mi pierd vremea cu aberatii.
p.s: nu stiu de ce am senzatia de cite ori polemizam ca trebuie neaparat sa ai intotdeauna dreptate. asta imi aduce aminte,in urma cu 15-20 de ani,de secretarii de partid care se pricepeau la toate si aveau invariabil dreptate.

-minus
18-03-07, 20:48
nu sint dispus sa-mi pierd vremea cu aberatii.
p.s: nu stiu de ce am senzatia de cite ori polemizam ca trebuie neaparat sa ai intotdeauna dreptate. asta imi aduce aminte,in urma cu 15-20 de ani,de secretarii de partid care se pricepeau la toate si aveau invariabil dreptate. Nu ma deranjez sa raspund ,nu merita .... :evil: :twisted: :wink:

zappa
22-03-07, 13:16
Nu inteleg de ce atata cearta ptr nimic. Am facut un experiment care functioneaza. Multifeedul functioneaza doar in pozitia 16, 13 si 5 grd est. Cand vreau sa misc antena folosesc doar lnb-ul din centru. Am observat zilele trecute ca ar mai merge si alte pozitii ( 4 grd W si 1 grd W) (19 grd este si 16 grd est)....dar nu se merita. In general ma uit pe max....apoi pe astra 19 est si rar ajung pe 30 grd W. Probabil in viitor voi mai cumpara o farfurie...sau cine stie....poate dream...poate skystar. Vom vedea.
Cat priveste costurile.... e doar un hobby. Daca aducem in discutie costurile mai bine ramanem la cablu.

-minus
23-03-07, 12:07
Nu inteleg de ce atata cearta ptr nimic. Am facut un experiment care functioneaza. Multifeedul functioneaza doar in pozitia 16, 13 si 5 grd est. Cand vreau sa misc antena folosesc doar lnb-ul din centru. Am observat zilele trecute ca ar mai merge si alte pozitii ( 4 grd W si 1 grd W) (19 grd este si 16 grd est)....dar nu se merita. In general ma uit pe max....apoi pe astra 19 est si rar ajung pe 30 grd W. Probabil in viitor voi mai cumpara o farfurie...sau cine stie....poate dream...poate skystar. Vom vedea.
Cat priveste costurile.... e doar un hobby. Daca aducem in discutie costurile mai bine ramanem la cablu. Multifeedul merge doar in acea pozitie pentru ca asta ai dorit sa receptionezi,dar se pot face si alte configurari,de certat nu ne certam dar lui nirlof i se pare o absurditate cea ce avem noi dar pentru noi un multifeed mobil are o gramada de avantaje :wink:

Einstein
16-11-07, 13:56
La Elstar am gasit astazi o montura "beton". Antena pana la 1,4m si rulmentul este metalic!
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=408&ps_session=e826fd5a321c993f56fd0c2c6bc50c44

-minus
16-11-07, 18:36
La Elstar am gasit astazi o montura "beton". Antena pana la 1,4m si rulmentul este metalic!
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=408&ps_session=e826fd5a321c993f56fd0c2c6bc50c44



WAW!! cat de fericiti vor fi acum posesorii de antene 1,4m! asta da veste buna,oare pe cand una si pewntru 1,90?

silvester
16-11-07, 21:18
Am vazut-o.Banuiesc ca e buna pentru antena mea de 1,35.Dar ma retine ceva.Am bagat o groaza de bani in fiare incit pina acuma luam doua Dreamboaxe. Norocul lor ca nu ma pricep sa le configurez.Nu prea le am cu Linuxu, si sa recunosc nu ma descurc bine nici cu asta a lui Bill Gate.Stau in cumpana.Dream sau bani bagati in fiare.Voi ce ziceti?:agresiv:

Einstein
16-11-07, 21:39
Ia un Optibox si iti raman bani si de fiare.

silvester
16-11-07, 21:52
Multam. de raspuns , la asta ma gindeam si eu.:drinks:

gofsat
17-11-07, 00:56
A incercat cineva asa ceva?Leg un lnb la motor si celalalt direct la receptor si vad la doua receptoare acelasi satelit mai ales daca am sharing intre ele cred ca ar fi beton.Rog o parere de la specialisti!(Spaniolul)


Multumesc!

-minus
17-11-07, 05:36
A incercat cineva asa ceva?Leg un lnb la motor si celalalt direct la receptor si vad la doua receptoare acelasi satelit mai ales daca am sharing intre ele cred ca ar fi beton.Rog o parere de la specialisti!(Spaniolul)


Multumesc!


Daca ai un lnb cu 2-4-8 iesiri poti sa vezi acelasi satelit pe tot atatea receivere,problema este pretul unui astfel de lnb,in concluzie ;merge!

gofsat
17-11-07, 12:29
Multumesc mult!!!!!!!:drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:

-minus
17-11-07, 17:45
Multumesc mult!!!!!!!:drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:

Cu placere!

alin
29-11-07, 20:02
Cu placere!

o intrebare de la un novice
Am un sistem fix Max cu cei trei sateliti corespunzatori +diseq4+1
Vreau sa mai montez o antena de 1,2 cu H-H pentru restul de sateliti pentru a vedea si ASTRA 19
Intrebare intrebatoare ??? ma pot folosi de diseq-ul cu 4 intrari a lui Max ca sa pot roti cea de a doua antena ?
Multumesc anticipat de raspuns

-minus
29-11-07, 20:53
o intrebare de la un novice
Am un sistem fix Max cu cei trei sateliti corespunzatori +diseq4+1
Vreau sa mai montez o antena de 1,2 cu H-H pentru restul de sateliti pentru a vedea si ASTRA 19
Intrebare intrebatoare ??? ma pot folosi de diseq-ul cu 4 intrari a lui Max ca sa pot roti cea de a doua antena ?
Multumesc anticipat de raspuns



Normal ca te poti folosi,numai nu uita sa faci setarile corespunzatoare in receiverul care foloseste al 4 lea diseq

tomita
09-12-07, 11:50
Am luat montura aia de pina la 1,4 m de la elstar. Si un lnb twin,ca sa pot comanda montura din receiver si nu din sky star. Problema e ca am ,,descentrat" atit de tare montura fixa a antenei cind am montat-o pe cea mobila incit nu mai reusesc sa gasesc semnal pe nici un satelit.Partea cea mai proasta consta in faptul ca pe montura antenei nu am nici un fel de gradatie. Este atit de prost facuta incit pentru a prinde hispasat am fost nevoit sa intorc montura cu susul in jos.Acum, antena fiind montata pe montura mobila e deja lasata pe spate cu vreo 30* si sunt obligat sa reglez declinatia fata de motorul HH ca si cum antena ar fi orientata spre hispa, numai ca montura fixa loveste in antena si nu imi da voie s-o reglez mai mult.
Nu stiu ce sa mai fac.Modelul antenei este WOLF de 1,10m ( cu prinderea monturii de offset in 3 suruburi) si nu am mai vazut-o in comert de vreo 2 ani, ultimele modele parca aveau si gradatii pe montura fixa care era usor rotunjita pentru a permite un reglaj mai bun.

Semnalul este mai putenic pe eurobird 26* sau pe pe arabsat 26?
Locatie Alexandria.

pacala68
09-12-07, 13:16
Pui antena in varianta fixa pe satelitul sudic si incerci sa memorezi inclinarea planului marginilor antenei fata de verticala .
La motor in aduci pe O si il pui la latitudinea locatiei ( cum spune manualul)
Pui HH pe pilon vertical , orientat cit mai bine spre sud .
Pui antena cu montura ei pe bratul hh astfel incit sa ai planul marginilor antenei cu aceiasi inclinare ca si in cazul monturii fixe .
Gasesti semnal si faci reflejul fin .

horatyu
09-12-07, 17:56
vezi poate te ajuta acest program
pt elevatie si tot ce vrei despre antene offset

http://www.sateliti.org/showpost.php?p=20065&postcount=8

tolum
21-02-08, 20:04
1. Pentru clone de moteck - cum ar fi APRO SG2100A - se poate folosi pentru pozitionare www.moteck.com.tw (http://www.moteck.com.tw) si se alege din products GAAPS.

De acolo se poate echivala cati pasi pentru respectivul satelit trebuie miscata montura.

2. Pentru motoare mai noi (nu si mai bune) cu 2 intervale pentru unghiul de elevatie cartulia ce vine cu motorul e de ajuns (motoare H-H Vizyon).

/Tolumstein


vezi poate te ajuta acest program
pt elevatie si tot ce vrei despre antene offset

http://www.sateliti.org/showpost.php?p=20065&postcount=8

sorin8m
25-02-08, 14:38
1. Pentru clone de moteck - cum ar fi APRO SG2100A - se poate folosi pentru pozitionare www.moteck.com.tw si se alege din products GAAPS.

De acolo se poate echivala cati pasi pentru respectivul satelit trebuie miscata montura.

2. Pentru motoare mai noi (nu si mai bune) cu 2 intervale pentru unghiul de elevatie cartulia ce vine cu motorul e de ajuns (motoare H-H Vizyon).

/Tolumstein

QUOTE=horatyu;20066]vezi poate te ajuta acest program
pt elevatie si tot ce vrei despre antene offset

http://www.sateliti.org/showpost.php?p=20065&postcount=8[/QUOTE]



Nu stiu daca am inteles bine. Ai scris ca monutra polara e mai buna decat un motor H-H?
Te rog sa ma lamuresti.

sorin8m
25-02-08, 14:42
Pui antena in varianta fixa pe satelitul sudic si incerci sa memorezi inclinarea planului marginilor antenei fata de verticala .
La motor in aduci pe O si il pui la latitudinea locatiei ( cum spune manualul)
Pui HH pe pilon vertical , orientat cit mai bine spre sud .
Pui antena cu montura ei pe bratul hh astfel incit sa ai planul marginilor antenei cu aceiasi inclinare ca si in cazul monturii fixe .
Gasesti semnal si faci reflejul fin .

Nimica nu am inteles.
Ma lamuresti?

adimosu
11-04-08, 21:10
salut
am on intrebare daca ma puteti ajuta:
am antena Tria TDS 110 cu motor Stab pe ea
vreau sa pun 4 LNB pt urmatoarea configuratie: 28E-19 E-13E-4W ,
am suportul de la triax cu 4 LNb
se poate sa mearga cu tot cu HH
multumesc

-minus
11-04-08, 21:34
salut
am on intrebare daca ma puteti ajuta:
am antena Tria TDS 110 cu motor Stab pe ea
vreau sa pun 4 LNB pt urmatoarea configuratie: 28E-19 E-13E-4W ,
am suportul de la triax cu 4 LNb
se poate sa mearga cu tot cu HH
multumesc

Merge dar trebuie sa respecti cativa pasi esentiali;
1] se monteaza antena pe H_H doar cu LNB-ul CENTRAL!!! se pozitioneaza antena cu montura H_H pe satelitul sudic care iti parvine tie ca zona,dupa ce ai stabilit satelitul sudic si ai memorat toti satelitii pe arcul descris de montura iti alegi configuratia dorita in cazul tau si deplasezi montura cu lnb-ul central spre satelitul de mijloc al configuratiei apoi montezi lnb-urile secundare!!

adimosu
11-04-08, 21:44
mersi
satelitul sudic ii ASTRA 23,5,care satelit sa il aleg central Hotbird?
si diseq-ul il pun dupa motor

-minus
11-04-08, 22:18
mersi
satelitul sudic ii ASTRA 23,5,care satelit sa il aleg central Hotbird?
si diseq-ul il pun dupa motor
Yap,incearca cu Hotbird si dupa ce ai mutat de astra 23,5E pe hotbird abia atunci pui si lnb-urile secundare,lnb-uri care vor functiona doar in aceasta pozitie,in schimb cu centralul vei merge pe toti satelitii.

horatyu
11-04-08, 22:40
LNB -ul din focarul principal trebuie setat exact pe 23,5 est
pt ca antena cu H-h sa urmareasca axa satelitilor
asta tine de H-H
dupa ce ai setat corect aici
poti sa setezi cele patru LNB-uri cum vrei tu dar asta cred ca poti face numai o singura data
iar cu H-H poti folosi LNB din focarul principal , dar si aici nu stiu daca nu cumva trebuie sa setezi la fiecare mutare de antena
nu stiu cum se comporta receptorul la o asemenea configuratie


probabil ca merge daca spune Spaniolul
dar eu cred ca scanarea satelitilor trebuie facuta inainte de a pune cele 4 LNB iar cand ajunge antena pe respectivele frecvente apare imaginea , dar asa ceva nu am probat pana acum

-minus
11-04-08, 22:53
Citeste aici raspunsul lui Zappa,dupa mai multe incercari a reusit o configuratie maxx cu H_H iar mai jos o sa vedeti si foto cu configuratia respectiva;
http://sateliti.org/showthread.php?t=11&page=2
Merg si alte configuratii,e mai dificil sa pui lnb-urile secundare cand antena este in alta pozitie fata de cea initiala dar...cu perseverenta se reuseste.

sorin8m
14-04-08, 08:49
Ce e postat acolo e cea mai mare prostie. Sa pui H-H si sa pui 3 LNB-uri pe antena. Atunci de ce iti mai trebuie H-H.
Pana acuma nu am dat de acest topic si e mai bine.
Daca te deranjeaza sa atepti secundele (durata) pana se muta de pe un satelit pe altul exista si alte feluri de antene care te poate ajuta.

Snow
14-04-08, 13:07
mie mi se pare ok, spre exemplu eu nu urmaresc mai mult de 3 sateliti, iar lista mea de programe sta undeva in 80-100. uneori vezi ca a mai aparut ceva nou pe nu stiu ce sat, sau se plange cineva ca nu-i semnala, etc si vrei sa te convingi. mie imi place ca atunci cand schimb programul de pe 1w pe 19e sa nu dureze decat o secunda. asa incat consider binevenita aceasta posibilitate

-minus
14-04-08, 14:59
Ce e postat acolo e cea mai mare prostie. Sa pui H-H si sa pui 3 LNB-uri pe antena. Atunci de ce iti mai trebuie H-H.
Pana acuma nu am dat de acest topic si e mai bine.
Daca te deranjeaza sa atepti secundele (durata) pana se muta de pe un satelit pe altul exista si alte feluri de antene care te poate ajuta.

Incearca si tu 'prostia' asta sa vezi cum e,dupa aia iti poti da cu parerea,ideea e urmatoarea; ai ab. la maxx sau ai o configuratie de 3-4 lnb-uri dar... vrei si alti sateliti,acum vine intrebarea; de ce sa-ti mai cumperi o antena si un h-h cand cu cea existenta poti vedea mai mult? e simplu,vezi cei 3 sateliti care se pot vedea numai intr-o anumita pozitie si daca vrei sa te muti pe hispasat de ex. sau pe astra 19/28E doar muti antena,e un lucru PROBAT de mine si alti useri si nu e deloc 'O MARE PROSTIE',FUNCTIONEAZA IREPROSABIL!!

sorin8m
14-04-08, 15:51
Nu are rost. Lasa ca o sa pregatesc niste poze sa va arat cu ce merita sa va jucati :)

cipy_1982
30-05-09, 21:42
Salut!
Am incercat astazi sa-mi pun o antena cu montura H-H. Am montat antena, am facut conexiunile, iar cand am pornit receiverul (Echosmart 791) s-a miscat un pic spre vest de la 0 si acolo a intepenit. N-a mai vrut deloc sa se mishte la comanda din receiver. Am prins primul satelit (Eurobird 28.2 est) insa mutand antena manual (de la butoanele motorului H-H). Dupa aceea am reusit sa gasesc si Astra si HotBird si Sirius si Intelsat 10-02.
Problema este ca nu reusesc sa fac motorul sa se miste de la receiver. Ce gresesc? Am setat receptorul pe diseq1.2, dar nici asa nu vrea. Doar manual pot sa mut antena, folosind butoanele de la motor. Conexiunile sunt toate ok pentru ca ledurile de la H-H clipesc amandoua. In momentul de fata antena este pe Intelsat 10-02 cu semnal de 95%.
Ce trebuie sa-i fac la Echosmart ca sa mute antena? Va rog ajutati-ma!

dyngo
31-05-09, 15:17
1. Mai intai incearca sa dai un reset la motor si vezi daca se rezolva problema is
2. incearca si pe USALS

horatyu
01-06-09, 14:58
Salut!
Am incercat astazi sa-mi pun o antena cu montura H-H. Am montat antena, am facut conexiunile, iar cand am pornit receiverul (Echosmart 791) s-a miscat un pic spre vest de la 0 si acolo a intepenit. N-a mai vrut deloc sa se mishte la comanda din receiver. Am prins primul satelit (Eurobird 28.2 est) insa mutand antena manual (de la butoanele motorului H-H). Dupa aceea am reusit sa gasesc si Astra si HotBird si Sirius si Intelsat 10-02.
Problema este ca nu reusesc sa fac motorul sa se miste de la receiver. Ce gresesc? Am setat receptorul pe diseq1.2, dar nici asa nu vrea. Doar manual pot sa mut antena, folosind butoanele de la motor. Conexiunile sunt toate ok pentru ca ledurile de la H-H clipesc amandoua. In momentul de fata antena este pe Intelsat 10-02 cu semnal de 95%.
Ce trebuie sa-i fac la Echosmart ca sa mute antena? Va rog ajutati-ma!


la echosmart ai si optiune pt emisfera nordica sau sudica
daca schimbi acolo o sa observi ca daca dai spre vest iti misca antena spre est
poate si asta ...e important la softurile astea din urma

menu+9231 ssa fie EMM enable in stand by
de aici se porneste si curentul catre motor

andr_one
04-06-09, 14:45
salut,

am montat un motor in vederea receptionarii a satelitilor 19,2° / 16° / 13° / 5° / 1° V /!
primele 4 le prind fara mari probleme...dar la Intelsat 1° V prind cel mult Freq. 11785 (1 Music Channel) si f slab au mers Freq.12643 si 12687!
Am incercat si manual si usals!
ca LNB am folosit un MONOBLOCK 3°!!ar putea fii asta problema pt care nu prind bine Intelsat-ul 10-02?
Aveti ceva sfaturi pt mine???

multumesc anticipat!!:cheers:

cipryDXfeed
04-06-09, 17:00
Din ce am inteles eu tu ai la antena LNB monobloc si motor H-H bun.
Poate tu ai setat la sa lucreze LNB secundar si atunci normal ca nu intra semnal mai incolo de 1W.Incearca pe LNB principal ala care este prins in clema daca nu incearca cu un LNB simplu.
Se poate sa nu urmareasca nici curba polara .

andres
04-06-09, 18:15
salut,

am montat un motor in vederea receptionarii a satelitilor 19,2° / 16° / 13° / 5° / 1° V /!
primele 4 le prind fara mari probleme...dar la Intelsat 1° V prind cel mult Freq. 11785 (1 Music Channel) si f slab au mers Freq.12643 si 12687!
Am incercat si manual si usals!
ca LNB am folosit un MONOBLOCK 3°!!ar putea fii asta problema pt care nu prind bine Intelsat-ul 10-02?
Aveti ceva sfaturi pt mine???

multumesc anticipat!!:cheers:

Verifica elevatia antenei cat si a monturii,pentru montura trebuie setat exact ceea ce corespunde localitatii tale ca satelit sudic,spre ex. pentru bucuresti setezi 44,5 si pui tot sistemul pe arabsat 26E,mai mult ca sigur montura nu urmareste curba polara!!

sorin8m
04-06-09, 21:29
Nu face bine curba, din cauza asta nu prinzi satelitul respectiv, prinzi doar cel cu semnal mai puternic.
Verifica teava daca este perfect in boloboc, latitudinea daca e bine pusa, si verifica longitudinea ta si ce satelit ai pus tu la 0.

andr_one
05-06-09, 03:11
multumesc tuturor pt ajutor.
am incercat astazi pe seara sa rezolv problema....cu urmari destul de neasteptate...in sensul ca am "reusit" sa fac ca motorul sa nu se mai miste deloc :)))!!
Motivul inca nu l-am descoperit..(totul e conectat cum trebuie)

Locuiesc in Germania, langa Koln, Lat: 50,9, Longt: 6,8!
Elev: este 31,2 .
Punctul 0 l-am setat pe satelitul de pe 7 ° Est!

am inca cateva nelamuriri:
1. daca elevatia antenei este de 31.2 la montura trebuie setat 51???pt ca la parametrii astia nu am semnal!!ce setare este mai importanta..a antenei sau monturii??

2. antena se prinde la mijlocul bratului monturii sau la capatul de jos??

3. Este posibil sa se fi "ars" motorul sau nu se mai misca din cauza ca am revenit cu receptorul la setarea fabricantului si s-au schimbat setarile??

As mai avea intrebari insa pt moment cred ca sunt destule...daca m-ati lamurii cu astea ar fii minunat!!
Sper sa o rezolv maine...va tin la curent cu neindemanarea mea!!:dance:

salutare!

sorin8m
05-06-09, 08:53
1. Tu ai latitudinea 50.9 deci pe motor ai pe o parte gradat latitudine si pe cealalt elevatie. Da unde scrie latitudine poti sa pui 51 de grade. Setarea cea mai importanta este pe motor.
2. Indiferent, face aceasi curba oriunde o prinzi pe bratul motorului.
3. Daca ai resetat de fabrica receptorul atunci e sifur ca receptorul a pierdut setarile precedente, trebuie sa setezi receptorul din nou.

P.S. Nu cred ca motorul iti este ars findca majoritatea au protectie, incearca sa resetezi si motorul.

andres
05-06-09, 22:46
Setezi latitudinea pe motor cum iti spune sorin8m apoi reglajul final il faci doar din ELEVATIA antenei,nu umbli la motor!! daca urmezi exact pasii descrisi de mine si sorin nu ai cum sa nu reusesti,BAFTA!!

andr_one
09-06-09, 04:11
salutare!

am reusit sa setez antena incat am semnal destul de bun pe toti satelitii insa probelma cu Intelsat 10-02 nu am rezolvat-o.
Problema este ca de la ultimul satelit pe care il receptionez..adica 4.8 ° Est nu mai prind semnal datorita unui copac care blocheaza receptia semnalului.

Am mutat pozitia antenei pe balcon, receptionez intelsat - ul dar nu mai merge Astra!! Mare dilema!!

Singura solutie : o DRUJBA!!!! :dance:

multumesc tuturor pt sfaturi!

BAfta!:cheers:

andres
09-06-09, 21:24
Mda!! belea cu copacul,orcum cu astra 19 nu prea ai ce vedea decat daca esti in share in schimb te poti delecta cu programele de pe astra 28E ai ce vedea,succes cu drujba.....sau de ce nu motorina!!:cheers:

andr_one
15-06-09, 22:37
salutare,

revin cu inca o intrebare :)

am resetat motorul iar acum nu mai merge sa caut cu USALS!
Asa este normal? pot remedia cumva treaba asta???

ms:cheers:

sorin8m
16-06-09, 07:40
Daca ai resetat doar motorul nu are cum sa nu mearga USUAL-ul, daca i resetat receptorul atunci e normal ca nu mai merge, trebuie sa setezi din nou receptorul.

mateda
16-06-09, 14:24
Nu are rost. Lasa ca o sa pregatesc niste poze sa va arat cu ce merita sa va jucati :)

Nu-s gata, ca ne-ai facut curiosi ...

sorin8m
16-06-09, 21:52
Uite ca am uitat sa pun pozele, greseala mea. O sa le fac si o sa le pun