PDA

View Full Version : Trafic exagerat cccam DM500



NELOO
08-06-09, 23:14
Salut,
Imi poate explica cineva de ce am trafic de 1,5 giga pe zi pe cccam din dm 500-le meu.am cam schimbat toate parolele din dream care erau dar tot asa e traficul,e posibil sa imi intre cineva in dream?...si daca da atunci ce pot face pt ca ma omoara furnizorul de net pt traficul asta
cu respecte...

dakotaro
09-06-09, 01:12
Salut,

Daca parolele le-ai schimbat si pe Dream nu ai nimic altceva care sa faca, verifica sa nu ai deschis portul de streaming...
Nu stiu daca pentru ala este vreo parola sau ceva de genu. Oricum ar trebui sa vezi pe ce porturi se face traficul. Daca e doar din CCcam si ai multe linii atunci ala e motivul. Alta explicatie nu vad. Mai poate fi placa de retea din dream de vina, sa trimita pachete aiurea. Aia poti vedea ca raporteaza cu ifconfig eth0

Sper sa gasesti motivul...

Numai bine si bafta!

dMd
09-06-09, 07:51
Un server CCcam cu 30-35 linii face in 24 ore un trafic cuprins intre 1 -1,5 GB, deci te incadrezi in limitele normale. Problema se pune atunci cand ai traficul limitat la net, in rest nu cred ca sunt probleme.
P.S. Daca totusi crezi ca este ceva suspect monitorizeaza care peer are o cerere de ECM-uri iesita din comun, este posibil ca acela sa fie un pay server.

NELOO
09-06-09, 21:12
sper sa nu fiu ridicol cu intrebarea mea..dar ce e acela un pay server?...

Cena133
09-06-09, 21:18
Servere care se plătesc.

Einstein
09-06-09, 21:25
... spune-i direct! Ia de la tine si de la altii si da mai departe pe malai! :agresiv:

fery21
09-06-09, 21:28
Salut,
Imi poate explica cineva de ce am trafic de 1,5 giga pe zi pe cccam din dm 500-le meu.am cam schimbat toate parolele din dream care erau dar tot asa e traficul,e posibil sa imi intre cineva in dream?...si daca da atunci ce pot face pt ca ma omoara furnizorul de net pt traficul asta
cu respecte...

"CCcam" e normal sa ai trafic dar depinde de mai multe setari F,C ce vrei si ce doresi, cat despre reshared aici problema mare cand ai no 0 0 3 sau chiar 0 0 2 la 50 lini online se aduna... deci treaba se rezolva simplu mai putin reshared caduri optime ptr ceea ce vrei sa vezi tu, cu cat reshared scade si traficul la fel, carduri hop1 servarul creste in valoare, problema este insa la multii intretinerea la un nivelo constant al servaru-lui ceea ce e destul de greu...

dream007
17-07-09, 20:08
cum aflu ce trafic face dreamul?

dakotaro
17-07-09, 21:19
Salut,

Ti-am dat si pe PM, dar pun si aici sa fie...

Exista un Plugin numit "SysInfo" care are o sectiune de "Modules+Network" sau te conectezi cu DCC si in Telnet dai comanda:

ifconfig eth0

In liniile afisate o sa vezi ceva de genul:

RX bytes:206184011 (196.6 MiB) TX bytes:697157643 (664.8 MiB)
Interrupt:25 Base address:0x600

Ca sa identifici pe cei cu trafic mai mare, vezi in pluginul CCCamInfo la lista de clienti pe cei care au un numar mare de ECM-uri si eventual limitezi numarul de Hop-uri pe care sa faca distributie.

Bafta si numai bine!