PDA

View Full Version : 1LNB,2LNB.....CUM?



staric
07-02-07, 10:31
Un LNB se legana...si a mai venit un LNB

Dupa materialele forumului
http://www.alyno.ru/old-forum/viewtopic.php?t=31

Multifeed - este una din metodele de a receptiona mai multi sateliti pe o singura antena, fara ai schimba pozitia.
Pentru inceput inchipuitiva ca antena e o oglida care reflecta undele elecromagnetice din antena in LNB supunanduse legii opticii - unghul de reflexie este egal cu unghuil de incidenta.In cazul nostru e clar ca semnalele de pe sateliti vin sub unghiuri diferite ( si marimea acestor unghuri este diferita) se vor reflecta si se vor focaliza in puncte diferite.Deci punand cate un LNB in aceste puncte vom obtine un sistem de receptie de pe mai multi sateliti fara a schimba pozitia antenei.Asta inseamna ca semnalul de pe un satelit care se afla la DREAPTA (W) pe orbita geostationara se va focaliza in STANGA fata de axa si invers -semnalul care vine de la un satelit ce se afla la STANGA(E) se va focaliza in DREAPTA.La fel se va intapla si cu pozitia SUS-JOS.Pentru satelitul care se afla mai SUS pe orbita LNB va fi situat mai JOS si pentru cel situat mai JOS pe orbita LNB va fi situat mai SUS.

http://img208.imageshack.us/img208/6237/normal1webfn3.jpg (http://imageshack.us)


Deci cum se poate de calculat pozitia fiecarui LNB pentru a avea receptia mai multor sateliti?
Deplasarea LNB in multifeed atat pe orizontala cat si pe verticala o putem calcula dupa urmatoarea formula:

A = F x sin|a| sau/si ( formula mult mai precisa) A=F*SQRT(2*(1-cos|a|))

unde:
F = distanta focala a antenei
|a|= modulul diferentei azimut si elevatie

Atentie!Pentru antena ofset se masora distanta intre LNB si centrul antenei.Centru antenei este punctul spre care este indreptat LNB central
http://img208.imageshack.us/img208/5941/mult004hx4.jpg (http://imageshack.us)

Exemplu:
Datele problemei
localitatea :Bucuresti
44.42 Latitudine
26.12 longitudine
sateliti: HB(13E)
SIRIUS(4.8E)
anteta ofset 900: distanta inte centru antenei si LNB 580mm
Rezolvare:
HB(13E)
Unghiul azimut: 198.18?Unghiul de elevaţie:37.25?
Ne ajuta http://www.satlex.de/en/azel_calc.html
SIRIUS(4.8E)
Unghiul azimut: 209.14?Unghiul de elevaţie:34.60?

209.14-198.18=10.96
sin(10.96)=0.1901
580mm*0.1901= 110.258mm (11cm)

37.25-34.60=2.65
sin(2.65)=0.0462
580mm*0.0462=26.81mm(2.7cm)

Raspuns:
Daca primul LNB este indreptat spre HB(13E)
atunci al doilea LNB (sirius 4.8E) se va situa mai la stanga cu 11cm si mai sus cu 2.7cm daca ne uitam din partea antenei.

Nu uitati sa instalati si inclinatia fiecarui LNB in parte!
Succes!

Snow
07-02-07, 10:42
@staric felicitari pentru posturile de pana acum! la mai multe!

XVanish
07-02-07, 22:20
Pfoai ce mi-ai facut starnic... iar nu dorm bine noptile pana nu iau salarul :D
Eu studiam cum sa pun inca 1 lnb si acum m-ai zapacit de cap :P ca si cum ai da unui copil de 5 ani o ciocolata :D
Astept sa mai postezi detalii si ma apuc de treaba...

Multumesc si felicitari pt topic :mrgreen:

-minus
07-02-07, 22:28
Pfoai ce mi-ai facut starnic... iar nu dorm bine noptile pana nu iau salarul :D
Eu studiam cum sa pun inca 1 lnb si acum m-ai zapacit de cap :P ca si cum ai da unui copil de 5 ani o ciocolata :D
Astept sa mai postezi detalii si ma apuc de treaba...

Multumesc si felicitari pt topic :mrgreen: Vezi ca ai la sectiunea receptoare 3 topicuri despre sisteme fixe si mobile cu unul sau mai multe lnb-uri,daca nu te descurci pune intrebari la topicul ce te intereseaza si vei primi raspuns detailat.Spaniolul :wink:

XVanish
07-02-07, 23:27
Ms spaniolule, le devorasem deja si pe alea, ma gandesc ca o sa ne dea starnic cateva detalii mai exacte despre pozitionare, in functie de satelitii mai importanti, receptie, precum si pt o montura H_H cum e mai ideal... nu cred ca se rabda si nu probeaza el :P In acest fel imi fac si eu o indee practica mai buna referitor la ce merita si ce nu sa fac.

gl, hf !

-minus
07-02-07, 23:41
Ms spaniolule, le devorasem deja si pe alea, ma gandesc ca o sa ne dea starnic cateva detalii mai exacte despre pozitionare, in functie de satelitii mai importanti, receptie, precum si pt o montura H_H cum e mai ideal... nu cred ca se rabda si nu probeaza el :P In acest fel imi fac si eu o indee practica mai buna referitor la ce merita si ce nu sa fac.

gl, hf ! Pozitionarea unei monturi se face in functie de locul unde te afli,mai exact trebuie sa sti ce satelit sudic corespunde pozitiei tale,spre ex.pentru bucuresti este Arabsat 26 E,montura pozitionata pe satelitul sudic va descrie o jumatate de arc,adica va pleca din E spre w ex;Express-AM2 pozitionat la 80,E si va ajunge la Hispasat 30W,deci va descrie o jumatate de cerc,asta deoarece sateliti sunt geostationari si sunt pozitionati de la E la W,de aceea este imperios necesar sa alegem bine satelitul sudic care ne reprezinta locatia noastra,numai asa vom fi siguri ca montura va descrie acea jumatate de cerc de la;E laW corect,deci ,daca mai aveti intrebari nu ezitati sa puneti.Spaniolul :wink:

XVanish
07-02-07, 23:55
Cred ca m-ai inteles gresit, stiu cum sta treaba, eu ma gandeam ca daca tot probeaza starnic va posta pozitia optima a lnb-urilor pe antena in asa fel incat folosind montura in max 2-3 pozitii sa prinda principalele satelite... dar oricum o sa ma pun eu maine sa studiez si sa fac niste calcule. Acum stiu ca se poate fol si 5-6-7 lnb uri pe acelasi offset, am si formula, imi ramane doar sa testez :P

-minus
08-02-07, 00:02
Cred ca m-ai inteles gresit, stiu cum sta treaba, eu ma gandeam ca daca tot probeaza starnic va posta pozitia optima a lnb-urilor pe antena in asa fel incat folosind montura in max 2-3 pozitii sa prinda principalele satelite... dar oricum o sa ma pun eu maine sa studiez si sa fac niste calcule. Acum stiu ca se poate fol si 5-6-7 lnb uri pe acelasi offset, am si formula, imi ramane doar sa testez :P poti pune si mai multe,dar daca folosesti o montura ele vor fi valabile doar in unghiul pozitionat,spre ex; sirius lnb central,3 lnb-uri secundare;
intelsat1w.hotbird 13 si eutelsat 16E aceste 3 lnburi vor functiona numai cind montura va fi pozitionata pe sirius,daca te duci pe alt satelit ele vor fi nule,poti face orce combinatie doresti,spune-mi ce sateliti vrei sa prinzi cind ai antena pozitionata pe un anumit satelit si iti spun daca se poate,eu am incercat cam toate combinatiile.Spaniolul :wink:

XVanish
08-02-07, 00:14
Asta ma interesa, atunci o sa aleg dintre canale/sateliti sa vad ce merita si ce nu, imi fac niste calcule si povestim atunci. Deocamdata sa storc tot ce pot, nu am reusit inca sa studiez toti satelitii :P

staric
19-02-07, 11:19
Nu mai dati bani pe prostii,cumparati....coliere,bride sau spunetele cum vreti voi:
http://img206.imageshack.us/img206/42/multf1ib2.png (http://imageshack.us)
sau cumparati:
http://img206.imageshack.us/img206/1949/multf2fg4.png (http://imageshack.us)
De ce teava de pexal are forma data?
SIMPLU:
Rotind sau miscand teava in suportul central obtineti orice inclinatie (stanga-dreapta) sau orice pozitie (sus-jos)

XVanish
19-02-07, 18:56
Ce offset e ala transparent? Detalii pls :shock:

staric
19-02-07, 19:56
Productie SVEC TAIWAN
Pret 83$
Marime 75x82cm
Greutatea 5kg
http://img233.imageshack.us/img233/6025/antenasticlazm0.jpg (http://imageshack.us)
http://www.digisat.ru/index.php?categoryID=1
P.S.
Antena nu e a mea eu am folosit doar poza.

Snow
19-02-07, 20:02
frumoase ca aspect, dar nu asa de bune din punctul de vedere al calitatii

XVanish
19-02-07, 20:54
frumoase ca aspect, dar nu asa de bune din punctul de vedere al calitatii

Atunci nus curios :? ms snow si staric

laleauaneagra
19-02-07, 21:01
frumoase ca aspect, dar nu asa de bune din punctul de vedere al calitatii
nu cred ca poate fi mai proasta decit una de tabla deci un atu ptr cea transparenta :lol:

outcast
19-02-07, 21:41
frumoase ca aspect, dar nu asa de bune din punctul de vedere al calitatii
nu cred ca poate fi mai proasta decit una de tabla deci un atu ptr cea transparenta :lol:

sigur ca poate fi mai proasta....

laleauaneagra
19-02-07, 22:53
de ce?

staric
20-02-07, 00:00
Vad ca va captat atentia asa ca nu strica sa va dau si rezultatele testelor facute de ALYNO.
Comparatia a fost facuta intre o antena Emme Esse 85 см si Sticla indreptate spre HB13E ambele cu un Titanium Universal Single TSX 0.2dB

Rezultatele

SkyStar1 v. 1.5 dr.v.1.8.0.6
Emme Esse 85 Sticla
10796 V 27500 76% 27%
10853 H 27500 56% 37%

Emme Esse 85 Sticla

12692 H 27500 67% 35%
12673 V 27500 72% 17%

Dar Emme Esse 85 este un pic mai mare (82 х 87 см) fata de sticla (75 х 82 см ) asa ca mai departe s-a comparat cu SUPRAL 60 si s-a obtinut:

Supral 60 Sticla
10796 V 27500 39% 27%
10853 H 27500 48% 37%


Supral 60 Sticla
12692 H 27500 45% 35%
12673 V 27500 26% 17%

Asa ca......

laleauaneagra
20-02-07, 11:53
deci :lol: nui nimic de pierdut si mai e si estetica

XVanish
20-02-07, 22:54
Hmmm ma bate gandul sa mai pun una fixa, mai mica... cred ca o sa iau una de asta... imi place cum arata... dar nu e cam scumpa?

-minus
27-02-07, 12:07
Hmmm ma bate gandul sa mai pun una fixa, mai mica... cred ca o sa iau una de asta... imi place cum arata... dar nu e cam scumpa? mai bine iti cumperi altceva,crezi ca conteaza asa mult estetica? :wink:

XVanish
27-02-07, 14:44
Hmmm ma bate gandul sa mai pun una fixa, mai mica... cred ca o sa iau una de asta... imi place cum arata... dar nu e cam scumpa? mai bine iti cumperi altceva,crezi ca conteaza asa mult estetica? :wink:
Ma atrag lucrurile frumoase :mrgreen: Dar vorba ta... mai bine mai putin frumoase dar bune dacat frumoase si proaste...
Ma refer la calitate nu va ganditi la prostii :mrgreen:

dic_star79
27-02-07, 21:31
:lol:

XVanish
28-02-07, 00:08
Si totusi, ca vorbim despre asta, lamuriti-ma si pe mine cu o treaba: cu ce e mai buna o antena de marca care are aceleasi caracteristici cu una no name? In sensul in care: au aceleasi dimensiuni, aceeasi structura, de multe ori si acelasi material... sunt tratate chimic sau cum? Se fol ceva vopsea speciala? Ca diferentza la pret e usturatoare...

-minus
28-02-07, 00:20
Si totusi, ca vorbim despre asta, lamuriti-ma si pe mine cu o treaba: cu ce e mai buna o antena de marca care are aceleasi caracteristici cu una no name? In sensul in care: au aceleasi dimensiuni, aceeasi structura, de multe ori si acelasi material... sunt tratate chimic sau cum? Se fol ceva vopsea speciala? Ca diferentza la pret e usturatoare... Diferenta consta in cistigul de receptie al antenei,care nu e chiar asa mare de ex;un offset gilbertini de 0,90 este echivalent cu un noname de 1,1 deci cu banii careii dai pe gilbertinii de 0,90 mai bine iti iei un offset de 1,3 :D :wink:

XVanish
28-02-07, 00:23
Si totusi, ca vorbim despre asta, lamuriti-ma si pe mine cu o treaba: cu ce e mai buna o antena de marca care are aceleasi caracteristici cu una no name? In sensul in care: au aceleasi dimensiuni, aceeasi structura, de multe ori si acelasi material... sunt tratate chimic sau cum? Se fol ceva vopsea speciala? Ca diferentza la pret e usturatoare... Diferenta consta in cistigul de receptie al antenei,care nu e chiar asa mare de ex;un offset gilbertini de 0,90 este echivalent cu un noname de 1,1 deci cu banii careii dai pe gilbertinii de 0,90 mai bine iti iei un offset de 1,3 :D :wink:
Iar o dau in spam... stiu asta dar ma refer strict la partea tehnica, sa zic asa, fizic din componentza lor... care e diferentza... aliaj mai de calitate sau se folosesc vopsele speciale sau cum... ca diferentele de dimensiuni - semnal si calitate se stie de ele...
Multumesc

-minus
28-02-07, 00:28
Si totusi, ca vorbim despre asta, lamuriti-ma si pe mine cu o treaba: cu ce e mai buna o antena de marca care are aceleasi caracteristici cu una no name? In sensul in care: au aceleasi dimensiuni, aceeasi structura, de multe ori si acelasi material... sunt tratate chimic sau cum? Se fol ceva vopsea speciala? Ca diferentza la pret e usturatoare... Diferenta consta in cistigul de receptie al antenei,care nu e chiar asa mare de ex;un offset gilbertini de 0,90 este echivalent cu un noname de 1,1 deci cu banii careii dai pe gilbertinii de 0,90 mai bine iti iei un offset de 1,3 :D :wink:
Iar o dau in spam... stiu asta dar ma refer strict la partea tehnica, sa zic asa, fizic din componentza lor... care e diferentza... aliaj mai de calitate sau se folosesc vopsele speciale sau cum... ca diferentele de dimensiuni - semnal si calitate se stie de ele...
Multumesc In principiu e vorba si de forma lor si de vopseaua aplicata :D :D daca aplici peste o antena de Fe un strat de vopsea mata cu continut ridicat de Al in ea obti un cistig mai mare, :D :wink:

XVanish
28-02-07, 09:43
Merci, m-ai lamurit pana la urma pe mess :D

staric
03-03-07, 08:46
Continuare...

Sa presupunem ca nu stiti , ati uitat sa calculati SINUSUL sau va plictisesc aceste calcule. CE FACEM?

SIMPLU:
Ar fi deajuns sa stim cati MILIMETRI ii revine unui GRAD, pentru o antena data, de-a lungul multifeed-ului.
Axioma:Sinusul unghiului mic,exprimat in radiani,il putem socoti ca egal cu insusi unghiul
Un grad - e o marime destul de mica
1rad=57*--->1/57rad
Sinusul unui grad este egal cu 1/57

De exemplu: daca distanta focala a antenei este de 700mm, atunci intr-un GRAD de-a lungul multfeed-ului vor fi aproximativ 13mm
Asa ca nu ne ramane decat sa masuram distanta focala si sa o impartim la 57,sa ne alegem satelitul, sa vedem diferenta intre satelitul din centru si cel ales...............

Ca rezultat a celor expuse mai sus in locul formulei de la pag.1 ( A = F x sin|a| ) poate fi folosita una mult mai practica:

A = F x a/57

cu care se poate descurca si un telefon mobil :lol:

cosminu
07-03-07, 11:30
Salut,
am si eu o intrebare:
sunt abonat la Boom deci am o antena offset Gilbertinii 0.9 m orientata pe Amos la 4w , receptionez deasemenea si francezii de pe Atlantic Bird 3 la 5w.
Oare pot receptiona daca mai montez 2 lnb Intelsat 1002 la 1w si Sirius 2 la 5E.
Daca da,cum trebuiesc pozitionate lnb-urile.
A , si trebuie sa iau si inca un receptor ca Coshipu' nu receptioneaza decat ce transmite Boom.
Astept vesti , multumesc anticipat.

cosminu
07-03-07, 11:45
Am uitat sa precizez ca locatia este Constanta.

-minus
07-03-07, 12:34
Salut,
am si eu o intrebare:
sunt abonat la Boom deci am o antena offset Gilbertinii 0.9 m orientata pe Amos la 4w , receptionez deasemenea si francezii de pe Atlantic Bird 3 la 5w.
Oare pot receptiona daca mai montez 2 lnb Intelsat 1002 la 1w si Sirius 2 la 5E.
Daca da,cum trebuiesc pozitionate lnb-urile.
A , si trebuie sa iau si inca un receptor ca Coshipu' nu receptioneaza decat ce transmite Boom.
Astept vesti , multumesc anticipat. Da in principiu poti acum depinde de tine cum pozitionezi lnb-urile iata configuratia; cum stai cu fata in spatele antenei si te uiti spre lnb,pui 2 lnb-uri in partea stingapentru intelsat 1002 si Sirius ,ele trebuie sa fie cit mai apropiate de lnbul central,ai sa-ti dai seama de fapt cind le vei monta,e usor,si iti mai trebuie un switch 2+1 ca sa legi lnburile intre ele si sa ai cablul separat pentru cel deal 2lea receptor,acum depinde de ce suma dispui si de cea ce doresti sa vizionezi,ne spui acest amanunt si iti vom recomanda cu placere un receiver :wink:

Snow
07-03-07, 12:42
din spatele antenei cum te uiti le pui in dreapta lnb-ului de pe 4w. iti trebuiesc doua lnburi alps pentru 4w si 1w, iar pentru 5e normal

cosminu
07-03-07, 12:56
Multumesc in primul rand pentru raspuns.
Suma in care as vrea sa ma incadrez 450 lei.
Nu ma pricep la sateliti , dar daca cu un receptor mai scump se poate receptiona mai multe canale , mai fac un efort financiar.
A, inca o intrebare merge montat lnb-uri pentru Amos 4W si Hotbird 13E.

staric
07-03-07, 13:06
inca o intrebare merge montat lnb-uri pentru Amos 4W si Hotbird 13E.
Da. Regula e simpla - distanta intre LNB-uri sa nu depaseasca ~20*

cosminu
07-03-07, 14:18
OK , merci frumos.
Astept si raspunsul lui Spaniolul , ca sa vad ce voi face.

dic_star79
07-03-07, 21:33
Si inca ceva ceea ce a uitat sa mentioneze colegi nostri,cele dou LNB CARE SUNT POZITIONATE PE AMOS SI INTELSAT sa fie ALPS ! De ce?, Pt ca distanta dinte cei doi sateliti estre prea mica.BAFTA.

dic_star79
07-03-07, 21:38
PT dualfedul AMOS HOTBIRD ,da este posibil dar distanta dintre cei doi sateliti este cam mare pt o antena de 0,9 mai ales ca AMOSUL face probleme prin semnalul distribuit. :roll:

-minus
08-03-07, 04:51
Multumesc in primul rand pentru raspuns.
Suma in care as vrea sa ma incadrez 450 lei.
Nu ma pricep la sateliti , dar daca cu un receptor mai scump se poate receptiona mai multe canale , mai fac un efort financiar.
A, inca o intrebare merge montat lnb-uri pentru Amos 4W si Hotbird 13E. Acum depinde de tine ce vrei sa cumperi eu in general la sume mici recomand echolite 790 e un receptor bun,are meniu de key citeste cardurile oficiale focuss si max iar acum la www D&K-satelite.ro costa doar 200 ron,cit despre antena distanta e porea mare intre sateliti si ca sa prinzi totusi ceva iti recomand urmatoarea configuratie; antena orientata pe Sirius cu lnb-ul principal si in dreapta lnb-ului cum te uiti din spatele antenei pui 1 lnb pentru Hotbird 13 iar in stinga 2 lnb-uri pentru Intelsat 1002-Amos,vreau sa mentionez ca pentru o receptie calitativ buna diferenta intre sateliti nu trebuie sa depaseasca 6-9 grade, si totusi la un multifeed eu recomand in general o antena de 1,20 in cazul in care se doreste receptia satelitilor mai indepartati de 6 grade :wink: http://www.dk-sat.ro/home/type.asp?iCat=272&iChannel=24&nChannel=Accesorii+satelit&offset=5

staric
08-03-07, 08:06
Eu am avut o buna bucata de timp urmatoarea configuratie a mutifeedului pentru o antena de 90cm - AMOS(4W),HB(13E)-centru,ASTRA(19.2E). AMOS era in special doar pentru MINIMAX (11260H) care avea un semnal de 35-37 - la limita,aproape fara rezerva pentru timp rau.

cosminu
08-03-07, 09:40
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Din cate am inteles o antena Gilbertini de 0.90 m , echivaleaza cu o antena 1,1 m no name , din cauza asta am intrebat daca merg lnb-uri pe Amos 4W si HB 13E.Totusi ce spuneti merita sa incerc?Sincer nu stiu ce semnal am aici la Constanta pe HB.
@Spaniolul , merci , voi lua un stb echolite 790 .

-minus
08-03-07, 09:47
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Din cate am inteles o antena Gilbertini de 0.90 m , echivaleaza cu o antena 1,1 m no name , din cauza asta am intrebat daca merg lnb-uri pe Amos 4W si HB 13E.Totusi ce spuneti merita sa incerc?Sincer nu stiu ce semnal am aici la Constanta pe HB.
@Spaniolul , merci , voi lua un stb echolite 790 . Ai semnal bun stai linistit,am montat citeva sisteme anul trecut in Ovidiu,dar daca vrei si hotbird neaparat trebuie sa pui antena pe Sirius altfel nu vezi mai nimic :D citeste mai sus cum tiam descris montajul si totul o sa fie ok! :D :wink:

cosminu
08-03-07, 10:24
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Din cate am inteles o antena Gilbertini de 0.90 m , echivaleaza cu o antena 1,1 m no name , din cauza asta am intrebat daca merg lnb-uri pe Amos 4W si HB 13E.Totusi ce spuneti merita sa incerc?Sincer nu stiu ce semnal am aici la Constanta pe HB.
@Spaniolul , merci , voi lua un stb echolite 790 . Ai semnal bun stai linistit,am montat citeva sisteme anul trecut in Ovidiu,dar daca vrei si hotbird neaparat trebuie sa pui antena pe Sirius altfel nu vezi mai nimic :D citeste mai sus cum tiam descris montajul si totul o sa fie ok! :D :wink:
Merci Spaniolul , si apropo , si eu tot in Ovidiu stau :wink:

Snow
08-03-07, 10:48
Si inca ceva ceea ce a uitat sa mentioneze colegi nostri,cele dou LNB CARE SUNT POZITIONATE PE AMOS SI INTELSAT sa fie ALPS ! De ce?, Pt ca distanta dinte cei doi sateliti estre prea mica.BAFTA.
dic_star79, nu cred ca mi-ai citit cua tentie postul :wink:

dic_star79
11-03-07, 20:40
Da asa este, dar doua confirmari sunt mai bune decat nici una :lol: :wink:

IonutNFS
24-11-07, 12:31
Vreau sa fac o configuratie mutifeed astfel: Astra 19.2 E , Hotbird 13 E , Sirius 5 E si Intelsat 10-02 1V . Care sunt dinstantele intre LNB-uri , ce tipuri trebuie alps sau universale , cum trebuiesc pozitionate . Mentionez ca eu am un H-H cu care vad Intelsat 10-02 si nu sunt multumit de montura deoarece nu se misca mereu , imi face probleme.Daca nu merge configuratia aceasta macar alta dar sa fie Intelsat 10-02 + 2 Sateliti sau 3.Multumesc

dic_star79
24-11-07, 16:51
Vreau sa fac o configuratie mutifeed astfel: Astra 19.2 E , Hotbird 13 E , Sirius 5 E si Intelsat 10-02 1V . Care sunt dinstantele intre LNB-uri , ce tipuri trebuie alps sau universale , cum trebuiesc pozitionate . Mentionez ca eu am un H-H cu care vad Intelsat 10-02 si nu sunt multumit de montura deoarece nu se misca mereu , imi face probleme.Daca nu merge configuratia aceasta macar alta dar sa fie Intelsat 10-02 + 2 Sateliti sau 3.Multumesc

In primul rand nu ai precizat ce antena ai,adica demensiunea ei ,pentru a receptiona ASTRA-INTELSAT ai nevoie minim de o antena de 1.2 ca sa ai o receptie cat de cat stabila atat pe premiere cat si pe digi,ai nevoie de un suport(max) ca sa ti vina mai usor de alaturat cele doua lnb la extremitati ASTRA si INTELSAT plus un comutator diseq1/4,daca ai nelamuriri intreaba.
Arunca o privire la fotografi sisteme de receptie ca sa ti faci o idee.

-minus
24-11-07, 17:42
Vreau sa fac o configuratie mutifeed astfel: Astra 19.2 E , Hotbird 13 E , Sirius 5 E si Intelsat 10-02 1V . Care sunt dinstantele intre LNB-uri , ce tipuri trebuie alps sau universale , cum trebuiesc pozitionate . Mentionez ca eu am un H-H cu care vad Intelsat 10-02 si nu sunt multumit de montura deoarece nu se misca mereu , imi face probleme.Daca nu merge configuratia aceasta macar alta dar sa fie Intelsat 10-02 + 2 Sateliti sau 3.Multumesc



Daca dadeai un search pe forum gaseai asta;
http://www.sateliti.org/showthread.php?t=11
si rezolvai problema pana acum!

IonutNFS
24-11-07, 19:09
Antena mea este de 1.2 M , am verificat link-urile mentionate de voi si am vazut la fotografii sisteme de receptie la pag 2 configuratia care imi trebuie dar nu stiu care este distanta intre LNB-uri , care este satelitul central , suportul de MAX este pentru 3 sateliti.Eu vroiam pentru cei mentionati de mine , adica configuratia de la pagina 2 . Ce LNB-uri imi trebuie , eu am unul universal.Multumesc !

dic_star79
24-11-07, 19:35
Antena mea este de 1.2 M , am verificat link-urile mentionate de voi si am vazut la fotografii sisteme de receptie la pag 2 configuratia care imi trebuie dar nu stiu care este distanta intre LNB-uri , care este satelitul central , suportul de MAX este pentru 3 sateliti.Eu vroiam pentru cei mentionati de mine , adica configuratia de la pagina 2 . Ce LNB-uri imi trebuie , eu am unul universal.Multumesc !
lnb alps ca sa faci configuratia astra+hotbird+sirius+intelsat, suport nu ai sa gasesti pt configuratia asta !!!! de cumparat!!!!!!

dic_star79
24-11-07, 19:38
astra si hotbird lnb universale pt sirius si intelsat lnb alps din cauza distantei prea mici!!

dic_star79
24-11-07, 19:41
satelitul central la mine este hotbird dar poti s al centrezi si pe 10est ca sa fie la jumatatea distantei intre 19,2 si 1vest!

-minus
24-11-07, 21:12
Antena mea este de 1.2 M , am verificat link-urile mentionate de voi si am vazut la fotografii sisteme de receptie la pag 2 configuratia care imi trebuie dar nu stiu care este distanta intre LNB-uri , care este satelitul central , suportul de MAX este pentru 3 sateliti.Eu vroiam pentru cei mentionati de mine , adica configuratia de la pagina 2 . Ce LNB-uri imi trebuie , eu am unul universal.Multumesc !

Ca sa intelegi un lucru; nu exista distante masurate in mm sau cm pentru lnb-urile secundare fata de cel central,totul depinde de marimea antenei de obstacolele ce le ai in fata antenei de zona unde esti etc,ca sa poti reusi o configuratie perfecta nu ai decat sa pozitionezi antena pe 10E sa o reglezi la sange incat sa poti avea un semnal maxim inclusiv pe transporderele mai slabe si apoi sa folosesti lnb-uri ALPS cu ti-au recomandat prietenii nostrii de pe forum,iar apoi sa incepi a cauta cu fiecare lnb in parte semnal in focarele secundare,este dificil de realizat mai ales in cazul unui incepator dar nu IMPOSIBIL!! cu putina bunavointa cu multi nervi ,multe cafele si bineinteles 1-2 pachete de tigari vei reusi,
BAFTA!

Ciupanezu
17-01-09, 20:32
Antena mea este fixata pe Sirius si este simetrica . Am sanse sa mai montez un al doilea lnb [sau al treilea ] pt satelitii vecini si sa reusesc sa optin semnal pt o functionare fara intreruperi ? Parabola are 1,4 m . Care ar fi acei sateliti ?

techcenter
26-04-09, 13:18
Salutare!

Va rog sa-mi dati un "brand" de ajutor pentru urmatoarea problema:un DM500 si o pocnitoare de comutator diseqc Globo 6014/O cu 4 LNB-uri (39E, 28,2E, 23,5E si 19,2 pe o antena Triax TDS110). Stiu ca pentru unii e o chestiune banala da' eu n-am experimentat multifeed pana acum. Am o combinatie Optibox CX PVR Ready + HH + offset 0,9 functionala. As vrea sa pot pune la punct si multifeed-ul. Mentionez ca reglajele sunt realizate independent pe fiecare LNB in parte. Am nevoie de ajutor cu setarile pentru diseqc la DM. Sper ca am postat unde trebuie.

Multumesc!

Respecte!

:drinks:

zmeura
26-04-09, 14:09
Pentru reglaj foloseste cablu direct de la fiecare LNB in parte pana cand reusesti sa pui fiecare LNB pe satelitul dorit,folosind setarea "one single satellite",apoi pur si simplu notezi fiecare satelit pe ce intrare e,pui din meniu "4 satellites via DiSEqC OPT A/B" si vei avea patru campuri numerotate in care alegi sateliti in ordinea in care intra in comutator.Scan si vizionare.

techcenter
26-04-09, 19:17
ok. am rezolvat. era evident. eu ma "aruncam" direct la configuratia atipica (ultima varianta din menu). n-am vazut padurea de copaci. multumesc tuturor pentru ajutor!

respecte!

zmeura
04-05-09, 20:06
Dbogdans postul tau e aici http://sateliti.info/showthread.php?t=9984 .

franta
03-02-11, 21:29
am antena skymaster de 80 cm instalata pe satelitu hellas, as vrea sa mai instalez un lnb pt satelitii de la 28.2. credeti ca se poate obtine semnal bun; locatia nordul germaniei.
ma gandesc ca totusi distanta intre cei doi sateliti este cam mare pt dimensiunea antenei.

dic_star79
04-02-11, 13:39
Da , se poate, incercarea moarte nare, asa ca nu ai nimic de pierdut, mai ales ca 28.2 are acoperire mai buna pe Germania decat pe Romania!

franta
05-02-11, 20:03
mersi maine ma apuc sa vad ce ese

dic_star79
05-02-11, 21:17
Ce sa iasa, iese ce trebuie un sistem multifeed HelasSat-Eurobird/Astra....bafta!

franta
06-02-11, 18:34
am incercat cu lnb ul in mana sa vad daca prind ceva si am prins semnal pe la 51 la suta (lock apare la 20 la suta) dar trebuie avut in vedere ca nu era o pozitie profesioniista , si obturam o parte din expunerea antenei cu bratul.
am vrut sa vad care e pozitia aproximativa in care trebuie montat lnb-ul ca sa fac rost de un suport de lnb universal care poate fi adaptat.
pe antena mobila am semnal 85 la suta , deci 51 la suta din mana e bine, mai ales ca nu e vorba de focarul central.
saptamana asta am sa definitivez.

dic_star79
06-02-11, 21:06
Cand am zis ca merge merge....

franta
03-04-11, 16:36
am reusit sa gasesc o muntura standard si am facut multifeed-ul:

http://img138.imageshack.us/img138/4445/dscf6258.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/8995/dscf6256g.jpg

am observat o cadere de semnal de la 86 la suta la 51 la suta (comparand cu antena montata pe montura hh), in conditii de cer inorat.

singura problema este pe canalele bbc unde am semnaal la 25-30 la suta , si nu obtin imagine stabila, si nu cred sa obtin vreo imbunatatire , poate doar skimband LNB ul asta fiind un no name

techcenter
03-04-11, 16:43
in mod cert ar trebui sa umbli la skew-ul lnb-uril (inclinatia fata de verticala). se va imbunatati calitatea semnalului si va tinde catre zero BER-ul.

succesuri! :drinks:

franta
03-04-11, 16:49
28.2 e in focaru secundar, deci nu cred ca poti sa obti acelasi nivel de semnal ca untr-un focar principal,
acum pe comedy central hd am SNR 64 la suta AGC 95 la suta si BER 0
am invartit lnd ul pana am ajuns la acest maxim de semnal, nu stiu ce sa mai zic...
mai tre sa bag un diesq sa insumez 39 cu 28 si sa astept sa mearga dolcee in share :)

techcenter
03-04-11, 20:57
in cazul asta, schimba pozita antenei, mutand-o cu lnb-ul principal pe 28.2E si pune 39E ca lnb secundar. pe hellas ai semnal mai puternic (poti receptiona d()lce si bulgarii si cu un capac de cratita, daca ma intrebi pe mine). ar fi un castig important pentru 28.2E.

succesuri! :drinks:

franta
03-04-11, 21:41
am sa fac asta weekendu viitor, ma gandisem si eu la asta dar lnb ul dublu e mai greu si ar fi o incarcare mai mare pe suportu antenei; de la lnb twin am un receptoru dolce si un vu, de asta am vrut sa fie central

techcenter
03-04-11, 21:46
m-am gandit ca asta a fost motivul: lnb-ul dublu sa fie lnb-ul principal, din cauza greutatii. la ce suport pentru multifeed ai, eu cred ca nu va fi o problema. sa ne spui si noua rezultatele, eventual punandu-le unele langa celelalte.

succesuri! :drinks:

franta
04-04-11, 20:54
rezolvare fara sa mai skimb configuratia facuta :
avand in vedere ca am 2 tunere si pe al 2 lea am o antena mobila daca vreau sa ma uit pe bbc si nam semnal stabil pe acel transponder dau sa inregistrez ceva de pe un transponder diferit si apoi dau pe bbc - reciveru va comanda antenei mobile sa vina tot pe 28 est astfel rezolvaand problema

catala99
21-06-11, 00:55
39E+28,2E+23,5E pe 1,3m
19,2E+13E+9E pe 1,2m
0,8W pe 0,85m
DiSEqC 10/1 Optibox
mai am de reglat 39E ... in rest e ok!