PDA

View Full Version : Record From Dreambox



armandino
30-07-07, 14:02
salutare....

cum pe rdi am decis sa nu mai scriu nimic .... iar noile posturi le voi deschide aici iata-l pe primul

am citit pe internet ca pot inregistra din dreambox direct pe calculator ... toate bune si frumoase ... am inregistrat ... dar formatul de fisier este m2p ... ceea ce ins ca Bsplayeru nu il vede !

Am vazut ca Kmplayer le vede !! si le playeaza !! cu ce le mai editez !!

de retinut ca formatu m2p poate fi folosit direct in tmpg DVD author si le poti transforma in DVD-uri fara editare!

cu ce le editez?

armandino
30-07-07, 14:22
am gasit ... mpeg2cut si virtualdub ... se editeaza ca niste mpeg-uri normale!

REgards

XVanish
30-07-07, 15:45
am gasit ... mpeg2cut si virtualdub ... se editeaza ca niste mpeg-uri normale!

REgards

Sunt bune cele doua softuletze... la virtuadub tre sa te joci bine cu setarile daca vrei encodare de calitate... in schimb daca vrei ceva mai profi foloseste Pinacle Video Studio 10 sau Ulead Video Studio 9 + plugins dar tine cont ca fiind aplicatii semi-profesionale mananca destul de multe resurse...

Succes!

armandino
30-07-07, 20:15
Sunt bune cele doua softuletze... la virtuadub tre sa te joci bine cu setarile daca vrei encodare de calitate... in schimb daca vrei ceva mai profi foloseste Pinacle Video Studio 10 sau Ulead Video Studio 9 + plugins dar tine cont ca fiind aplicatii semi-profesionale mananca destul de multe resurse...

Succes!

Pinacle Studio folosesc de 6 ani ... dar numai la prelucrari de nunti , botezuri, onomastici :) nu m-am gandit la el ... dar o sa incerc o randare mica :)

laleauaneagra
30-07-07, 20:18
eu il foloseam si la inmormantari.mooo sa nu te superi ca nu sant mistocar dar imi vine asa cateodata lol

mergi pe mana lui xvanish

armandino
31-07-07, 00:17
moo.... nu ma supar niciodata ... :) atata timp cat nu te legi de mama ... poti sa zici orice :)

dyngo
01-08-07, 10:04
in schimb daca vrei ceva mai profi foloseste Pinacle Video Studio 10 sau Ulead Video Studio 9 + plugins dar tine cont ca fiind aplicatii semi-profesionale mananca destul de multe resurse...

Succes!

:offtopic:
:haha1: :haha1:..:sorry:
Despre softurile de editare produse de Pinnacle... sunt profund dezamagit, in afara faptului ca mananca resurse sunt varza. Singurele softuri semi-prof de la Pinnacle sunt Liquid si Avid Liquid
Fratilor, daca vreti sa pastrati calitatea brutului sau sa o inbunatatiti treceti la softuri mai serioase... Recomandarea mea este Adobe Premier sau Avid...

XVanish
01-08-07, 10:29
:offtopic:
:haha1: :haha1:..:sorry:
Despre softurile de editare produse de Pinnacle... sunt profund dezamagit, in afara faptului ca mananca resurse sunt varza. Singurele softuri semi-prof de la Pinnacle sunt Liquid si Avid Liquid
Fratilor, daca vreti sa pastrati calitatea brutului sau sa o inbunatatiti treceti la softuri mai serioase... Recomandarea mea este Adobe Premier sau Avid...

Uite cine e bine dispus azi :D
Referitor la Pinnacle depinde cum o iei... in profida faptului ca e mare mancator de resurse eu sunt multumit de Video Studio 10... in special la captura de pe camerele video digitale... pastreaza aceeasi calitate, posibilitati de editare suficiente si multe alte optiuni multumitoare... cu Ulead Video Studio 9 am facut modificari minore gen cut, resize, etc dar nu mi-a plcut pe partea de encoding... cu Avid nu am lucrat deloc deci nu ma pot pronunta... Premiere-ul doar m-am jucat cu el, nu am lucrat ceva serios ca sa pot sa-l recomand... singurele cu care am lucrat suficient de mult incat sa pot sa le recomand cu caldura sunt cele doua... dar, repet, necesita un sistem kalumea...

Oricum, daca ar fi sa generalizam, in momentul de fata nu exista nici un soft de editare video care sa fie multumitor din toate punctele de vedere... la urma urmei fiecare foloseste soft-ul care ii place si cu care si-a format dexteritatea... ca in final toate fac acelasi lucru si merg pe acelasi principiu...

M-ai facut curios... cand o sa am ceva de mesterit pe partea video o sa studiez si eu Avid-ul sa vad ce stie...

dyngo
02-08-07, 09:31
Uite cine e bine dispus azi :D

Inca o data:sorry: , dar nu m-am putut abtine...
De-a lungul timpului am testat cam tot ce se poate la capitolul editare video neliniara, si singurele care m-au multumit, dupa cum am mai spus, sunt Adobe Premier + After Effects si Avid.
Parerea mea este ca pentru home-user pachetul de la Adobe ramane cel mai :ok:
Daca vrei sa vezi cam ce stie Avid-ul intra aici
http://www.avid.com/video/Composer/index.asp?currVideo=2
http://www.avid.com/video/Composer/index.asp

XVanish
02-08-07, 20:19
E bine ca are omul de unde alege :D

Ms de link-uri... cand am timp poate ma joc putin cu Avid...

O seara faina!

armandino
11-08-07, 19:40
Avid Liquid 7 am luat si eu de pe net ... ma cam depaseste :) nu stiu cum se insereaza fisierele video :) ma mai joc cu el ... poate ... poate ... ii dau de cap :P:D