PDA

View Full Version : Despre Enigma2 0.4.1 PKT



neutrin
02-06-09, 22:42
In sfarşit s-a ajuns la o versiune suficient de stabilă (0.4.1) pentru a o folosi in mod curent.
In plus, s-au făcut progrese serioase la Media Player: am putut viziona 2 filme mkv high definition (unul 720p, celălalt 1080p) perfect, cu tot cu funcţii "Fast Forward", "Pause" şi cu subtitrările incluse in mkv.
In cazul subtitrărilor .srt sau .sub: am observat că dacă ele conţin formatare gen italic sau bold, rezultă crash. Iar caracterele mi se pare că trebuie să fie UTF-8 (poate greşesc, nu am făcut verificări riguroase) pentru a se putea vedea corect diacriticele. Deci deocamdată e preferabil să se folosească subtitrări fără diacritice şi fără formatări.

Am mai observat că enigma2 este mai slab la recepţie in cazul receptorului meu, in sensul că programe care au semnal slab merg pe firmware sifteam r9580 (chiar dacă mai apar macroblocuri sau scurte freeze-uri), enigma2 pur şi simplu nu le afişează deloc, sau raportează "Tune failed!".

Acum o intrebare pentru cei care cunosc mai bine enigma2:

Cum se adaugă canale la lista de Favorite?

Dacă nu se poate face din telecomandă, care fişier ar trebui să-l editez?

MihaiP
03-06-09, 07:07
Editarea listelor de favorite se face utilizind programul DreamboxEdit , program care-ti permite sa aduci pe PC toata baza de date ( sateliti, transpondere, canale ) , se pot adauga : sateliti si transpondere, se pot sterge ... se pot crea grupuri favorite ... dupa care baza de date astfel modificata se rescrie pe IPBOX !

inocentul
03-06-09, 11:56
si eu am avut probleme cu tune filed pe unele canale / E2.
am schimbat settings -likra cu dreamset2.2,si acum afiseaza si alt nivel de semnal(mai mare),iar cele care nu mergeau acum merg.

neutrin
03-06-09, 19:06
inocentul nu găsesc unde să schimb in Dreamset pentru semnal mai bun. Ai putea să-mi dai mai multe detalii?

Mulţumesc.

neutrin
03-06-09, 22:25
OK, după ceva căutări am găsit despre ce e vorba: setările semnate sub pseudonimul "likra". O să-mi ia ceva timp să le editez şi le voi incerca. Mulţumesc!

inocentul
04-06-09, 12:21
@ neutrin -cu multa placere .
...iar in dreamset2.2 am selectat E2ver3 7025..(daca nu gresesc...)

amorak
07-06-09, 10:15
dragi colegi, daca se foloseste functia search gasiti asta: http://www.sateliti.info/showthread.php?t=5307&page=3 unde este o lista actualizata, dupa ce se fac setarile se urca cu DreamSet (2.24 e ultimul) :drinks: