PDA

View Full Version : Lnb INVERTO Single BLACK ULTRA VS TSX Titanium



Snow
28-05-09, 16:24
Dispun de cele doua lnb-uri, drept pentru care m-am gandit sa le fac un mic test.
http://www.inverto.tv/products/product.php?section=1&id=57
http://www.smart-electronic.de/index.php?option=com_content&task=view&id=738&Itemid=132

Testul s-a efectuat pe triax tds 110 + SRT DM-2100H-H + dreambox 800 + 20m cablu, mufe, etc. Satelitii vizati: 1w-19e-23e-26e-28e.

Castigul a fost de 1db -1.5db in favoare lnb-ului inverto b.u.

delta2k2
28-05-09, 17:03
Confirm si eu acest lucru.
Test facut pe un sistem identic cu exceptia motorului (DM 2800)
Pentru cine crede ca acei ~ 2 dB inseamna putin ...se inseala.
Deocamdata ... Inverto Black Ultra merita banii.

.

tjd1971
28-05-09, 18:25
da confirm si eu toata gama inverto e mai buna ca celalalte facind comparatie cu ce am avut Invacom.Pot sa spun ca acolo unde Invacomul nici nu mirosea ASTRA 2D ,INVERTO cu flansa +ghid de unda invacom care recunosc e cel mai bun si-au facut treaba.Acum tin Invacomul de muzeu

kuki222
28-05-09, 23:04
Spuneti-mi si mie de unde pot sa-mi cumpar un ghid de unda Invacom ?
Va multumesc !

bonou2
28-05-09, 23:45
incearca la mst.ro sau la satmedia.ro

dic_star79
31-03-13, 22:53
Am avut Inverto Single Black Ultra am fost multumit de el , dar sa cam dus de la un soc electric, a mai aparut ceva mai performant sau tot Inverto imi recomandati ?

delta2k2
31-03-13, 23:02
Eventual ... modelul twin. Il am de caţiva ani, sunt mulţumit de el

claudiu
08-04-13, 09:56
cistig lnb 2db, la valoarea semnalului sau la raport semnal/zgomot? Lnburile inverto de offset au ghidul de unda cu deschidere pentru antene de la 60 la 120cm ,cam asa le-au gindit ei ultimele modele in schimb toate celelate lnburi au ghidul de unda pentru antene cuprinse intre 60 si 90 poate cel mult 1m. Pentru ca majoritatea sint gindite pentru zone cu acoperire buna unde dimensiunea antenei e mica . Dupa vin celelalte amanunte ,lungimea gitului lnbului ,pozitionarea sondelor. Asa ca lnburile offset care se gasesc pe piata nu te ajuta deloc la antene peste 1,2m .
Se poate observa ca dupa inelul de prindere a ghidului,la lnbul invacom gitul devine dreptunghiular iar distanta de la acelasi inel la prima sonda e un pic mai mica comparativ cu inverto la care gitul ramine circular si distanta pina la prima sonda e un pic mai mare.
CU ceva timp in urma existau lnburi pentru parabola marca mti de factor de zgomot 0,6 ,carcasa metalica , forma dreptunghiulara si destul de plate ,la care daca nu puneai un ghid de unda mai lung aveai semnal slab, scapare a fabricantului sa recomande un ghid de unda; la invacom au facut si un ghid de unda pe care il recomanda pentru lnburile lor de parabola dar nu fabricantul de lnb trebuie sa dea ghidul de unda ci fabricantul antenei ,asa cum face patriot ,andrew sau prodeline.